Спробуй доберися до роботи: як карантин дискримінує мешканців міст і сіл Рівненщини
З Рівного у райони, які опинилися в «червоній зоні» небезпеки, маршрутки заборонили, а доїзд обіцяють організувати лише на спеціальних рейсах за списками. Немає у списку, не маєш перепустки – спробуй домовитись з водієм або шукай інші можливості.
У зв'язку з тим, що місто Дубно, Рівненський та Костопільський райони потрапили до «червоного» рівня епідемічної небезпеки через COVID-19, від 17-го серпня припинили всі перевезення громадським транспортом за цими напрямками.
Рішення прийняли відповідно до постанови кабінету міністрів від 22-го липня номер 641. У якій зазначено що, в тих регіонах де встановлені «червоні зони» епідемічної небезпеки забороняється регулярні та нерегулярні перевезення пасажирським, автомобільним та залізничним транспортом, кажуть в ОДА.
Інколи хтось підвозить
Завезти мамі продукти ввечері після роботи у Велику Омеляну, а зранку повернутись у Рівне, щоб о восьмій годині вже бути на роботі. Такий маршрут, каже Надія Вознюк, став для неї надзавданням, коли припинили перевезення у цьому напрямку.
Мама Надії Олександра перенесла дві операції із заміни кульшових суглобів і для реабілітації у післяопераційний період жінка мала багато ходити та рухатися.
– Це був лютий і я вважала, що бути в місті серед людей вже тоді було небезпечно. В селі вона разом з 8-ма котами і 2-ма собаками, яким теж потрібна їжа. Через відсутність сполучення з містом страждають усі, навіть тварини, і невідомо скільки часу це триватиме, – каже Надія. – А ще коли маєш якесь господарство чи город, то як? Більшість людей із села мають рано раненько думати щодня що робити, бо треба на 8-9 на роботу. Інколи хтось підвозить. А так, пішки?
Водії повтікали, пасажиропотоки пропали
В приміщенні рівненської автостанції «Чайка» – порівняно людно.
– Перевізники, лише місяць попрацювавши, почали відновлювати роботу, налагоджувати працю, з'явився вже пасажиропотік і тут знову зупиняють перевезення, – розповідає президент ГО «Союз перевізників України» Валентин Демчук.
– Як пасажир буде себе відчувати в цій ситуації? Йому взагалі незрозуміло, чи їздить перевізник, чи ні. Який він регулярний перевізник, якщо його смикають туди-сюди. То дають можливість їхати, то не дають.
За словами Валентина Демчука, дуже складно оговтуватися після чотирьох місяців простою. За цей час не тільки зникли пасажиропотоки, але й повтікали водії.
– Рішенням перевізники абсолютно не задоволені, оскільки воно дасть зелене світло для нелегальних перевезень і водночас заборонить здійснення легальних регулярних перевезень, де сплачуються всі податки, де водій працевлаштований, пасажири застраховані.
– Насправді всі перевезення не зупиняються, вони як були так і будуть, тобто пасажири все одно змушені чимось їхати на роботу. Вони будуть шукати різні можливості, – каже Валентин Демчук.
– На нашу думку, треба обмежити кількість пасажирів. Це 50% завантаженості транспортного засобу сидячими місцями. Це навпаки сприятиме покращенню епідемічної ситуації.
Валентин Демчук вважає, що таким чином знищують залишки того бізнесу, який ще залишився. Якщо влада не прийме компромісне рішення, то перевізники обіцяють організовувати акції громадські непокори біля обласної адміністрації, поліції та на трасах міжнародного значення.
Спецрейси для важливих людей
Перший заступник голови Рівненської ОДА Сергій Подолін каже, що у Рівненському та Костопільському районах планують запустити «спецрейси».
– Уже на сьогодні організовані такі спецрейси як Рівне-Костопіль, Рівне-Ходоси, Рівне-Квасилів, Рівне-Клевань-Зоря, Рівне-Хотинь, Рівне-Тайкури, Рівне-Бармаки-Городище та окремі маршрути в межах Костопільського району, – говорить Сергій Подолін.
– Ці маршрути, в основному, для підвозу лікарів, людей які працюють [на підприємствах] критичної інфраструктури. Ми як обласна влада дійсно розуміємо ситуацію, розуміємо обурення перевізників, обурення громадян, що не можуть сьогодні вільно в цих районах долати відстань. Але сьогодні головне для нас зберегти здоров'я населення і виконати всі заходи, які прийняла державна комісія з питань надзвичайних ситуацій для того, щоб рівень червоний, який є в цих районах, перейшов у зелений. Над цим і працюємо.
Що таке спецрейси?
Як розповіли в Рівненській ОДА, регулярні спеціальні перевезення:
- організовуються для перевезення працівників підприємств, установ та організацій, учнів, студентів та інших організованих груп пасажирів;
- здійснюються відповідно до умов, зазначених у паспорті маршруту, та на підставі договору, згідно з яким автомобільний перевізник надає підприємству, установі та організації, яка виступає замовником послуг, послуги з перевезення організованої групи пасажирів за певним маршрутом і визначеним розкладом руху, протягом передбаченого договором строку.
А як це має працювати на практиці? Хто має право претендувати на те щоб під'їхати до міста? Адже, наприклад, у Рівному на початку карантину планували видати посвідчення усім хто має право на спецрейс, але зрештою возили усіх охочих, але з обмеженнями по кількості і з меншою кількістю рейсів.
Начальник управління інфраструктури та промисловості обласної держадміністрації Федір Мисюра каже, що будь-яке підприємство може замовити такий вид послуг на договірних засадах між перевізником та замовником. Розповідає як це відбувалося в першу хвилю карантину.
– Я тоді займався питаннями довозу у лікарні. Обласна та міська уклали договір із перевізником, обумовили графік та схему руху, лікарні дали список працівників, а далі всі ці документи подали на сайті департаменту патрульної поліції і їм видали спецдозвіл. На період карантину у поліції розроблений спрощений варіант погодження таких маршрутів. Тому будь-яке підприємство, організація, постанова можуть замовити такий вид послуг.
– До прикладу, тоді всі медичні працівники мали посвідчення, а водій список. Думаю, в підприємствах мають бути свої посвідчення.
Ми навели приклад Надії, яка не має посвідчення, проживає у Рівному, але має потребу кілька разів на тиждень провідати маму. Як бути жінці та людям у яких є нагальна потреба поїхати у ці райони?
– Я не готовий сказати, може вона домовиться з водієм.
На сайті Дядьковицької ОТГ повідомили, що у середу 19-го серпня тут підписали Договір про надання послуг в режимі регулярних спеціальних перевезень між Дядьковицькою ОТГ і перевізником по маршруту «Рівне-Дядьковичі» через Омеляну. Будуть працювати з перевізниками по маршрутах «Рівне-Шостаків» та «Рівне-Дядьковичі» через Ясининичі.
Штрафи для перевізників
Попри заборону деякі перевізники вийшли на маршрути у червоні зони, але після розмови з поліцейськими, водії зняли таблички і перевезення призупинили.
За словами речниці патрульної поліції Рівненщини Оксани Юрченко, 17-го серпня поліція склала адміністративні матеріали на двох водіїв.
– Деякі кермувальники вийшли з вихідного і не були попереджені, але загалом водії ставились із розумінням. Нині перевізники дотримуються заборони, а поліцейські працюють у штатному режимі. Для службового перевезення медпрацівників та [працівників] критичної інфраструктури, які забезпечують функціонування важливих об’єктів області, залучені спеціальні перевезення.
Головний санітарний лікар Рівненщини Роман Сафонов пояснює логіку такого обмеження тим, що коли більше території буде у «червоній» зоні, тим більша кількість людей буде мати незручності.
– Це не компетенція керівництва області. Рішення приймаються на державному рівні. Відповідно, якщо погіршать зони, владу звинувачувати тут немає чому, це убезпечення людей від подальшого поширення серед населення інфекції, – каже Роман Сафонов.
Не всі погоджуються з логікою таких обмежень. Наприклад, очільник правозахисної організації «Справа принципу», юрист Олександр Гуміров вважає, що цей карантин суперечить законодавству, оскільки введений із перевищенням повноважень посадових осіб та із порушенням процедури.
– Обмеження, заборони і поділення на «зони» суперечать нормам прямої дії Конституції України в частині обмеження та тимчасового скасування прав людини. Тому, в розумінні правозастосування, існуючі карантинні розпорядження є юридично нікчемними. Відтак, ніхто не зобов'язаний виконувати ці саботажні розпорядження влади, тим більше, що вони (ці розпорядження) не мають жодного стосунку до протиепідемічної розумності, – стверджує юрист.
– Сам автор цих розпоряджень (головсанлікар Ляшко) неодноразово в ЗМІ заявляв, що низка «обмежень» мають суто психологічну доцільність з метою насадження у людей відчуття небезпеки. Що, до речі, є злочином (психологічний терор). На підтвердження моєї позиції свідчить той факт, що суди відхиляють 92% складених поліцією протоколів за порушення правил карантину.
– Вважаю, що всім постраждалим слід звертатися до суду про незаконність того, що відбувається. Також раджу небайдужим людям замислитись про страйк, оскільки саботажники при владі зупинятись не збираються і попереду ще більші заборони і обмеження.
Президент ГО «Союз перевізників України» Валентин Демчук каже, що компромісне рішення щодо перевезень очікують вже в п'ятницю 21 серпня.
А поки Надія Вознюк ретельно обдумує план поїздки до мами.
– Добре, що є чат односельців, де хто може, то пропонує підвезти. Але попит більший за пропозицію. І в 21-му столітті роби що хочеш. І роботу не покинеш і спробуй доберися до неї.
Поки готували публікацію, з'явилося нове рішення щодо розподілу зон небезпеки на Рівненщині. До «червоної зони» додали місто Острог та Радивилівський район.
Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти