Ми перевірили чи справді священник ПЦУ на Рівненщині причетний до виготовлення зброї

Джерело
Ілюстраційний колаж «Четвертої влади» (Влад Мартинчук), на основі фото СБУ 2018 року

30 березня 2024 року проросійський ресурс «Перший козацький» на своїй фейсбук-сторінці поширив допис про священника Православної церкви України з Рівненщини Олега Парипи. Мовляв, у нього відбувся обшук, під час якого «правоохоронці виявили цілий арсенал незаконної зброї і старанно приховують факт обшуків».

«Перший козацький» не посилався на жодне достовірне джерело. За кілька днів цей допис зібрав майже пів тисячі вподобайок та майже півтори сотні коментарів. Почали поширювати цю інформацію і в коментарях під матеріалами «Четвертої влади» – користувачі із закритими профілями.

Відтак ми звернулися із запитом у поліцію та СБУ, щоб з’ясувати, чи правдива інформація, якій надали розголосу. А також поспілкувалися щодо цієї ситуації з самим священником Олегом Парипою, у якого начебто відбувалися обшуки, речником Рівненської єпархії ПЦУ та благочинним Острозької громади, у якій Парипа має парафію. Що ми з'ясували – у нашому матеріалі.

Про що йшлося у дописі

У дописі «Перший козацький» написав, що правоохоронці, які «підживлюють міфи про склади зброї в храмах Української православної церкви» (московського патріархату, – Авт.), «вигадують агентурні мережі ФСБ серед вірних УПЦ», «переслідують духовенство УПЦ, православних журналістів і правозахисників за слово правди», але «старанно мовчать про злочини кліриків ПЦУ».

Що повідомляють у поліції

Олег Парипа, у якого нібито відбувалися обшуки, – священник у двох церквах колишнього Острозького, а нині – Рівненського району: Свято-Вознесенській у селі Могилянах та Свято-Петро-Павлівській – у селі Хорові.

На запит «Четвертої влади» у поліції підтвердили, що обшуки відбувалися і наразі триває досудове розслідування за частиною 1 статті 263 ККУ. Це – незаконне виготовлення, переробка чи ремонт вогнепальної зброї або фальсифікація, незаконне видалення чи зміна її маркування, або незаконне виготовлення бойових припасів, вибухових речовин чи вибухових пристроїв.

Але причетність до цього кримінального правопорушення священника Олега Парипи слідство не встановило.

Водночас Головне управління Національної поліції у Рівненській області відмовилося повідомити дату та місце проведення обшуків, а також – що було знайдено внаслідок обшуків, зокрема чи були там боєприпаси, зброя, чи вилучали їх та чи з'ясували, кому вони належать.

Мовляв, це таємниця досудового розслідування, яку можна розголошувати лише із дозволу слідчого.

Головне управління Нацполіції у Рівненській області скерувало копію запиту у відділення №3 районного управління поліції у місті Острозі. На момент публікації цього матеріалу ми не отримали звідти відповіді.

Як коментують ситуацію священник Парипа та ПЦУ

У поліції спростовують причетність священника Олега Парипи до зброї. Фото із сайту Свято-Миколаївської церкви міста Острог

Олег Парипа відмовився коментувати журналістам «Четвертої влади» інформацію про обшуки:

– Я поки що вам ніякого інтерв’ю надати не можу. Вибачте, будь ласка, – Олег Парипа.

– А відбувалися обшуки? – журналістка.

– Хай поки що вони пишуть те, що вони пишуть (про інформацію на «Першому козацькому», – Авт.)

Речник Рівненської єпархії ПЦУ Василь Рудніцький каже, що йому нічого не відомо про обшуки:

– Ми питання це вивчаємо, але не можемо нічого коментувати. Ми не відкидаємо, але такому джерелу, як «Перший козацький», ми не довіряємо. Бо стільки бруду, як вони виливають і на Україну, і на українську церкву, роблячи з мухи слона… Це промосковські канали.

– А Олег Парипа вам щось розповідав про це? – журналістка.

– Ніхто нічого нам не повідомляв про це. У нас є благочинний для цього в кожному районі.

Благочинний Юрій Лукашик каже, що йому не відомі подробиці обшуків і де саме вони відбувалися. Фото із сайту Свято-Миколаївської церкви міста Острог

Благочинний Острозької громади Юрій Лукашик каже, що з Парипою спілкувався телефоном після того, як його нещодавно викликали в управління поліції у Рівне:

– Він сказав: «Не хвилюйтеся, я до того не причетний, мене просто приплутали, щоб надати резонанс цій справі». У мене строгий підхід, я би одразу взявся б за цю справу. У нас за таку справу обов’язково би покарали.

– Я думаю, якщо з поліції чи з інших інстанцій до мене не надійшли дзвінки, то це все не має ніякого стосунку до священника. А так бачите, його викликали. І коли довідалися, що немає за що, то навіть мене в цю справу не посвячували. Я вже з соцмереж довідався. Вони («Перший козацький», УПЦ (МП). – Авт.) хочуть на цьому факті якось виправдати свої злочинні дії проти України.

Де відбулися обшуки, благочинний Острозької громади Юрій Лукашик, каже, що не знає.

Що відомо про «Перший козацький»

У березні цього року СБУ викрила у Києві злочинну організацію, яка проводила інформаційні диверсії на замовлення Федеральної служби безпеки росії (ФСБ).

Тоді ж затримали чотирьох із п’ятнадцяти ключових фігурантів. Серед них – один з очільників столичного храму УПЦ (МП) Сергій Чертилін.

До повномасштабного вторгнення він служив у Генічеському районі Херсонської області. Після окупації переїхав до столиці, повідомляє медіа «Ґрати».

Усі четверо наразі у СІЗО без права внесення застави.

Затримання священника УПЦ (МП) Сергія Чертиліна у березні 2024 року. Фото із сайту СБУ

Фігуранти – співробітники інтернет-ресурсів «Союз православних журналістів» та «Перший козацький».

«Наразі це одна із найбільших мереж ФСБ, яка діяла в Україні з початку повномасштабного вторгнення. Вона мала чітку ієрархію та розподіл функцій, а також – постійний зв’язок із найбільшими ЗМІ росії, які одразу підхоплювали «потрібний» контент.

Здійснюючи інформатаки, ворог сподівався не лише розхитати суспільно-політичну ситуацію в Україні, але й дискредитувати нашу державу на міжнародній арені, особливо перед західними партнерами», – повідомляє СБУ.

Ця мережа поширювала матеріали, в яких підбурювали до міжконфесійної ворожнечі та виправдовували агресію росії проти України.

Провокативні дописи та відеосюжети розповсюджували через десятки підконтрольних каналів у телеграмі та ютубі, а також на сторінках у фейсбуці та офіційних сайтах різних єпархій УПЦ (МП).

Одразу після оприлюднення матеріали підхоплювали центральні телеканали та інтернет-видання росії для поширення фейків про Україну.

Православний публіцист і письменник, кандидат теології, спеціаліст з культурології Денис Таргонський розповідає, як працює російська пропаганда через інтернет-мережі:

– Ці меседжі кидають через такі сайти, як «Союз православних журналістів» (СПЖ), організацію «Миряни», ховаються за людьми, по суті. Створюють купу телеграм-каналів, «Перший козацький», наприклад. І вся аудиторія УПЦ (МП) слухає і поширює інформацію з цих каналів, вважаючи, що це єдине достовірне джерело інформації.

Тобто церковна верхівка ніколи за це не розпишеться, бо вони бояться кримінальної відповідальності. А тут це подається, ця пропаганда антиукраїнська, як релігійні переконання людей, а за переконання ніхто вас не буде переслідувати. Вони транслюють ті політичні меседжі, які зараз вигідні російській православній церкві в Україні.


Долучайтеся до збору на 10 FPV дронів для рівненського морпіха.

Волонтерська монобанка:

https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте