Як і чому слідчі УСБУ Рівненщини допитують священиків: подробиці

Коротко про виклик священиків на допит в УСБУ Рівненщини

Служба безпеки України у Рівненській області викликала 14 священиків на допит. 12 повістками, а 2-х телефоном. Подібні допити і навіть обшуки у помешканнях проводять у різних областях України.

У Рівне викликали священиків Рівненської і Сарненсько-Поліської єпархій УПЦ Московського патріархату. Прийшло понад 20-ть батюшок. Їх допитують в якості свідків.

За інформацією УПЦ (МП) викликали 13 священиків з Рівненської єпархії і одного із Сарненсько-Поліської

Слідчі СБУ ведуть розслідування за статтями 111 та 161 Кримінального кодексу України. Це державна зрада та порушення рівноправності громадян залежно від їх ставлення до релігії.

Як повідомляє hromadske.ua з посиланням на СБУ, за результатами нещодавніх обшуків в адміністративних приміщеннях УПЦ (МП) та приватних будівлях, які належать представникам цієї церкви, правоохоронці вилучили друковану продукцію, зміст якої має ознаки розпалювання релігійної та міжконфесійної ворожнечі.

Зокрема, під час обшуків вилучили 75 примірників брошури «Українська православна церква: Відносини із державою. Ставлення до АТО та церковного розколу. Питання і відповіді», на яку вже є відповідний висновок експерта. 

Згідно з висновком експертизи Українського науково-дослідного інституту технічної та судової експертиз ‒ це видання «містить пропаганду релігійної нетерпимості, ображає почуття громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями, розпалює релігійну міжконфесійну ворожнечу та ненависть».

Речниця УСБУ в Рівненській області не надала повної інформації, посилаючись на відсутність дозволу слідчого

– Викликано на допит 12 священослужителів у якості свідків у відкритому кримінальному провадженні, яке розслідують слідчі УСБУ в Рівненській області, – сухо пояснює речниця рівненського УСБУ Інна Ілючок.

– Я наразі не можу надати відомості щодо особливостей досудового розслідування, оскільки в мене немає дозволу слідчого.

Рівненські священики кажуть, що в брошурах немає агітації за Росію, лише пояснено що таке розкол Церкви.

Єпископ Пимен (Воят Павло Михайлович), якого на сайті Російської православної церкви Московського патріархату названо єпископом РПЦ

– Нас називають агентами, і мене самого називають агентом, і мені як громадянину України і патріоту своєї держави це більше ніж обурливо, – коментує вікарій Рівненської єпархії УПЦ (МП) єпископ Пимен.

Водночас на сайті Російської православної церкви Московського патріархату єпископа Пимена називають діячем та єпископом РПЦ.

Фото можна збільшити, відкривши в новій вкладці

На сайті news.church.ua УПЦ (МП) секретар Рівненської єпархії протоієрей Олександр Єгоров говорить про іншу, на його думку причину викликів на допити:

«На превеликий жаль, враховуючи ті події, які відбуваються в державі сьогодні, – і воєнний стан, і загострення емоцій по відношенню «об’єднавчого собору», дата якого вже називається конкретно, надання томосу, – ми розуміємо, що йде шалений тиск, з метою залякати священиків.

І особливо священиків активних. З нашої єпархії Службою безпеки були викликані, окрім благочинних, практично всі священики, які відповідають за збереження Православ’я, або активно себе проявляють у відстоюванні наших православних храмів».

Водночас секретар єпархії підтверджує, що під час допитів на священиків не тисли:

«Тиску ніякого не було. Всі наші священики були з адвокатами. Задавалися певні питання, на які вони відповідали».

Також секретар обурився, що їх представляють як «Московський патріархат»:

«Нас сьогодні намагаються зробити людьми другого сорту. Сьогодні кожна освічена людина розуміє, що ми є Українська Православна Церква.

«Московський Патріархат», як нас представляють певні журналісти, – це спроба тиску, нас намагаються виставити не патріотами, говорять, що ми не любимо Україну, що нам потрібно кудись їхати.

Насправді, ми нікуди не поїдемо – ми тут народилися, ми ходили в українські школи, ми отримали українську освіту, ми вчилися в українських семінаріях, ми є патріотами своєї держави, ми любимо свою державу, відстоюємо інтереси своєї держави, визнаємо цілісність нашої держави.

І разом з тим, у нас непохитна православна позиція – ми є православні, ми стоїмо на тих щаблях Православ’я, на яких стоїть наш Предстоятель, і на щаблях тієї нашої Святої Церкви, від Якої ми отримали сан, і Якій дали присягу на вірність Богу.»

Водночас пунк 3 статуту Про управління Українською православною церквою, який на сайті УПЦ (МП) названо «Статут РПЦ про УПЦ» свідчить про фактичне входження УПЦ до структури РПЦ Московського патріархату:

«Українська Православна Церква з'єднана з Помісними Православними Церквами через Руську Православну Церкву».

Слово «Руська» – довільний переклад російського «Русская», тобто Російська православна церква.

А що думає Патріарх Російської православної церкви Кіріл про ситуацію в Україні можна дізнатися з його розмови з Вселенським Патріархом (далі мовою оригіналу):

Вселенский Патриарх: Украинцы не чувствуют себя комфортно под властью России и желают быть абсолютно свободными в религиозном и политическом уровне и поэтому попросили Церковь – Матерь помочь им. Церковь – Матерь считает их запрос законным и будет следовать ту политику которая была определенна в последней сессии Священного Синода.

(…) Кроме бывшего президента Януковича, которого я встретил 10 лет тому назад, все остальные приехали попросили и молили Вселенского Патриархата о предоставлении автокефалии. В последние годы не только президент Порошенко но и парламент страны приняли соответствующие решения…

Московский патриарх: Святейший, все те, которых упомянули, являются одной и той же политической силой.

Вселенский патриарх: Но они же являются представителями украинского народа.

Московский патриарх: Они не являются представителями народа. Захватили власть в результате государственного переворота во время восстания «Майдана». Они хотя автокефалию с целью укрепления свою власть, которую захватили незаконно.

Народ будет их свергать и изгнать из власти, поэтому стремиться и хотят автокефалию для того чтобы держаться у власти с поддержкой авторитета Вселенского Патриархата.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте