«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dolhanov
історик, політолог

На що «образився» директор Рівнеоблводоканалу Андрій Карауш

Нещодавно ми опублікували розслідування про можливі зловживання під час закупівлі бензину Рівненським обласним виробничим комунальним підприємством водопровідно-каналізаційного господарства «Рівнеоблводоканал» (РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал»).

Ми встановили, що у 2018 році РОВКП «Рівнеоблводоканал» здійснив 5 закупівель бензину у ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» за кодом ДК 021:2015: 09132000-3. При цьому він використав процедуру «звіт про укладений договір». Загальна вартість цих закупівель склала 3 млн 470 тисяч 240 гривень.

Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» підприємство мало право купувати один тип товару за цією процедурою протягом року на суму меншу за 1 мільйон гривень. А закупили на понад 3 мільйони.

За фактом виявленого порушення ми подали заяву до Управління захисту економіки в Рівненській області. Також відправили лист до Управління Західного офісу Держаудитслужби у Рівненській області (ДАСУ).

В обох контролюючих органів ми просили «Перевірити зазначені вище закупівлі бензину на предмет законності та відповідності вимогам законодавства про закупівлі та, у випадку виявлення порушень, вжити відповідних заходів щодо негайного їх усунення».

У розслідуванні також йдеться про можливі зловживання тендерного комітету під час трьох цьогорічних спроб Рівнеоблводоканалу провести торги на закупівлю бензину.

Тендерний комітет підприємства так «професійно» зорганізував їх, що отримало аж 3 задоволених Антимонопольним комітетом України скарги на свої дії (переглянути рішення АМКУ: 1, 2, 3).

Ми намагалися отримати коментар від представників тендерного комітету Рівнеоблводоканалу з приводу цієї закупівлі.

Однак наша спроба поспілкуватися із юрист-консульткою підприємства у сфері публічних закупівель Юлією Дідух була не успішною. Як тільки вона почула, що журналіст із громадського сектору хоче розпитати її про тендери, одразу ж навідріз відмовилася продовжувати розмову.

Спроба поговорити з директором підприємства також нічим не завершилася. У приймальні зазначили, що з ним журналіста не з’єднуватимуть.

Після цього розслідування ми також опублікували аналітичну довідку про факти, які можуть свідчити про наявність корупційних ризиків під час закупівель Рівнеоблводоканалу у 2017-2018 роках.

Це, мабуть, не на жарт розлютило директора Рівнеоблводоканалу Андрія Карауша. Бо він вирішив опублікувати інтерв’ю зі своїми досить сумнівними аргументами (воно опубліковане в багатьох ЗМІ і містить ознаки «джинси»).

Перш за все цікаво, що Андрій Карауш публічно відреагував НЕ на наше розслідування про закупівлю бензину. У ньому ми висловили відверті підозри на порушення і подали відповідні оскарження до ДАСУ та Управління захисту економіки в Рівненській області.

Директор у відповідь прокоментував нашу нейтральну аналітичну довідку, в якій всього лише йдеться про загальні тенденції у публічних закупівлях його підприємства. Подібні довідки ми вже публікували про публічні закупівлі інших комунальних підприємств Рівненщини.

Що ж, коротко розглянемо основні тези Андрія Карауша із цього інтерв’ю.

Воно починається із такого вступного коментаря нібито журналістки (за нашою інформацією журналістки з таким іменем і прізвищем в газеті немає) «Рівне вечірнє» Олени Іванюк до нашої аналітики: 

«І все б нічого, якби ті, хто це дослідження проводив, оприлюднили реальні цифри, які не важко знайти і на PROZZORO, і на офіційному сайті самого підприємства. Натомість, для більш яскравої картинки їх просто «сплюсували» за два роки». 

Саме так – дослідження закупівель Рівнеоблводоканалу ми проводили за 2 останніх роки – 2017 і 2018. Про це ми й зазначили на початку публікації.

За два останніх роки ми аналізували публічні закупівлі не лише Рівнеоблводоканалу, але й інших комунальних підприємств Рівненщини. За результатами аналізу публікували аналогічні аналітичні довідки.

Далі в розмову включається Андрій Карауш. І дає досить сумнівне, на наш погляд, пояснення ситуації із закупівлею бензину через звіт про укладений договір:

«Ми не закуповуємо виключно бензин. Під цим кодом закупівлі, окрім бензину, ще є й дизпаливо і мастила. Це зовсім різні товари і, відповідно, у них різні постачальники. Тому цілком логічно, що мастила купували в одних, а бензин – в інших».

По-перше, про яких різних постачальників говорить Андрій Карауш, якщо мається на увазі озвучена нами інформація про можливе уникнення тендерів при цьогорічній закупівлі бензину? Давайте поглянемо на цих 5 договорів, укладених Рівнеоблводоканалом ще раз. Можливо ми щось пропускаємо?

Перелік договорів, які Рівнеоблводоканал уклав із ТОВ «Нафтотрейд Ресурс» у 2018 році через процедуру звітування про укладений договір:

1) Бензин: договір на суму 500 тис. гривень, укладений 6 березня 2018 року.
2) Бензин: договір на суму 500 тис. гривень, укладений 10 травня 2018 року.
3) Бензин: договір на суму 900 тис. гривень, укладений 6 червня 2018 року.
4) Бензин: договір на суму 900 тис. гривень, укладений 10 серпня 2018 року.
5) Бензин: договір на суму 670 240 гривень, укладений 31 серпня 2018 року.

Ні, ми нічого не пропустили! В усіх цих закупівлях фігурує одна компанія – ТОВ «Нафтотрейд Ресурс». В усіх 5-ти випадках у ProZorro зазначено один код товару – ДК 021:2015: 09132000-3 – Бензин.

Андрій Карауш зазначає, що вони за цим кодом нібито купують ще дизпаливо і мастила.

Код товару визначається Єдиним закупівельним словникомЗгідно з ним, за кодом – 09132000-3 – Бензин, можна купувати такий перелік товарів:

– Неетильований бензин (детальніший підкод до вищезазначеного коду – 09132100-4).

– Етильований бензин (09132200-5).

– Бензин з етанолом (09132300-6).

А ось код «Мастильних засобів» – 09210000-4. І він відрізняється від коду бензину. Окремий код мають і мазути – 09135000-4. Дизельне паливо у Єдиному закупівельному словнику також позначене іншим кодом – 09134200-9.

Якщо директор Рівнеоблводоканалу має на увазі, що вони під кодом бензину купують дизельне паливо і мастила – тоді його працівники неправильно визначають предмети закупівель. І йому варто задуматися над підвищенням їхньої кваліфікації.

В оприлюдненому нами розслідуванні мова йшла саме про бензин і договори, укладені з ТОВ «Нафтотрейд Ресурс».

До всього вищезазначеного Андрій Карауш додає таке:

«Так, договір уклали з фірмою-власником мережі АЗС «WOG», адже вони мають розгалужену мережу. Крім того, на відкритих торгах вони запропонували більш вигідну ціну. То про яку змову тут може йти мова»?

Що? Змова? За участі WOG? Де є  інформація про це в нашій аналітиці? Там WOG взагалі не фігурує.

У довідці ми дійсно висловили припущення про можливу змову під час закупівель Рівнеоблводоканалу. Але мова йшла про закупівлю труб, а не бензину. Це зовсім інші тендери.

Наступне сумнівне формулювання знаходимо вже у запитанні «Рівне вечірнє»:

«А як щодо звинувачень у порушеннях тендерних процедур при закупівлі хіпохлориту натрію, яким знезаражуєте воду?» – запитує журналістка у директора Рівнеоблводоканалу.

Ну по-перше, офіційна назва цього продукту «Гіпохлорит натрію», а не «хіпохлорит», як зазначила нібито журналістка Олена Іванюк. І її, чомусь, не підправив Андрій Карауш.

А, по-друге, в нашій аналітичній довідці звинувачень немає. Є констатація певних тенденцій та інформація про можливі корупційні ризики. 

Насамкінець зазначимо – у обох публікаціях про закупівлі Рівнеоблводоканалу ми висловили багато припущень про можливі корупційні ризики. Проте ключове з них стосується закупівлі бензину у 2018 році.

Тому ми очікуємо на реакцію від контролюючих органів на подані нами заяву та звернення щодо підозр на уникнення Рівнеоблводоканалом тендерів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте