На службі державі та Віталію Ковалю: як прессекретар голови ОДА, а потім міністра, став мільйонером

«Я розумію ваше запитання, але, чесно кажучи, я б навіть і не додумався до схематозу, який ви припускаєте. Це якийсь топрівень корупціонерів, а не простого держслужбовця», – так прокоментував Олександр Поліщук наше запитання про можливу легалізацію ним неофіційної оплати його послуг Віталієм Ковалем.
Джерело
Колаж Влада Мартинчука на основі особистих фото Олександра Поліщука із сайту saidmeow.blogspot.com та фейсбук-сторінки

Після того, як Україну облетіла новина про столичну квартиру тещі міністра аграрної політики Віталія Коваля в елітному житловому комплексі, ми вирішили проаналізувати декларації його радника Олександра Поліщука, який працює на Коваля ще з 2019 року.

Заробітна плата радника з комунікацій була на рівні державних службовців області, але мільйонером він, як стверджує, став завдяки автомобілям та квартирі. Про це, а також про придбання житла у столиці – у нашому матеріалі.

Від «Дядька Пола» до державного службовця Кабміну

Рівняни знають Олександра Поліщука як дядька Пола: блогер, журналіст («Літопис заходу», тижневик «Сіті Рівне», тижневик «Сім днів», сайт «ВСЕ», газета «Здолбунів Сіті»), піарник, один із співвласників торговельної марки «Типове Рівне» та адміністратор групи «Типове Рівне» у російській соцмережі «Вконтактє».

У 2012 році балотувався до Верховної Ради від партії «Україна – вперед» Наталії Королевської, але не переміг.

Як сам Поліщук зазначав у своєму блозі, з 2014 по 2018 рік він був власкором ІА «Українські новини» в Рівненській області, виконавчим директором івент-агенції «Мегаподія», заступником директора з комунікацій ливарного підприємства «Патар».

ТОВ «Мегаподія» належить депутатові Рівненської міської ради від партії «Слуга народу» Роману Яворському та рівненському підприємцю Ігорю Крамарцю.

У 2019 році Поліщук став радником голови Рівненської ОДА Віталія Коваля в частині інформаційної діяльності та взаємодії зі ЗМІ, а вже у 2020-му пішов працювати в адміністрацію керівником управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю.

Під час місцевих виборів у 2020 році безуспішно балотувався до Рівненської обласної ради від партії «Слуга народу».

Олександр Поліщук керував виборчим штабом Віталія Коваля. Коваль тоді балотувався на міського голову та депутата Рівненської міської ради. За це Поліщук отримав нагороду від «Рівне-1» «Політтехнолог року». Фото з фесбук-сторінки Олександра Поліщука

До листопада 2023 року Олександр Поліщук залишався у Рівненській ОДА, з 2021 року працюючи у департаменті цифрової трансформації та суспільних комунікацій. А коли Віталія Коваля призначили керувати Фондом державного майна України, Поліщук поїхав з ним.

Був директором департаменту комунікацій Фонду держмайна.

З 10 вересня Поліщук став радником міністра аграрної політики та продовольства Віталія Коваля.

Як стверджують журналістки «Четвертої влади», які неодноразово комунікували з Олександром Поліщуком, на фоні всіх інших комунікаційників на Рівненщині, і не лише на Рівненщині, він справді відрізняється професійністю в комунікаціях. Тому не дивно, що Віталій Коваль переводив Олександра із собою з посади на посаду.

Прийшов на службу з «приданим»

Перед зайняттям посади у Рівненській ОДА Олександр Поліщук подав декларацію за 2019 рік, згідно з якою у нього було вже дві квартири у Рівному та дві автівки.

Так, перша квартира на 65 метрів квадратних у нього з’явилася у 2017 році. Її вказана вартість – 49 тисяч 800 гривень.

Друга, на 59 метрів квадратних, – у 2018 році. Її вартість, згідно з декларацією, – 833 з половиною тисячі гривень або десь 30-31 тисяча доларів США за середнім курсом на 2018 рік.

З 2008 року він їздив на «Toyota Camry» 2006 року випуску, а у 2017 році в Олександра Поліщука з’явився «Hyundai Sonata» 2008 року.

Уся зарплата у ПП «Патар» у 2019 році складала лише неповних 17 тисяч гривень, а на посаді радника за три з половиною місяці – майже 58 з половиною тисяч гривень. Були також виплати по безробіттю.

Тоді ще кандидат на посаду керівника управління вказав, що має 15 тисяч доларів готівкових заощаджень або близько 355 тисяч гривень за курсом того періоду.

Купує «по низу ринку», а потім продає

У 2020 році Олександр Поліщук почав збувати своє майно. Спочатку продав автомобілі «Toyota Camry» та «Hyundai Sonata».

Натомість придбав собі новішу «Toyota Camry», 2016 року випуску, за 423 тисячі гривень або 17 тисяч доларів за курсом на той час.

У 2021 році речник ОДА продав свою квартиру на 65 квадратів за 856 тисяч 700 гривень (ту, що оцінював у 49 тисяч 800 гривень. – Авт.). Натомість придбав за 895 тисяч 152 гривні квартиру на 89 квадратів та за 20 з половиною тисяч гривень нежитлове приміщення.

Ціна останньої квартири в доларах США за курсом на 2021 рік – близько 35 тисяч. Розташована вона у ЖК «Дворецький» в районі Пивзаводу.

Як розповів нам сам Олександр Поліщук, квартира була вже майже з ремонтом і мебльована.

Ми не змогли знайти аріхвні оголошення про продаж квартир у цьому ЖК за 2021 рік, щоб перевірити ціни на той час. Із активних на сьогодні оголошень знайшли про продаж однокімнатної квартири площею 41 метр квадратний. Ціна – два з половиною мільйони гривень або 61 тисяча доларів. Трикімнатні з ремонтом та технікою такої ж площі, як купив Поліщук, – від 135 тисяч доларів США.

– На Дворецькій квартира була майже з ремонтом і частково мебльована.Там жила молода сімʼя. Можливо, вони не витягували доробити все, хоч мені казали, що продають, бо переїжають до іншого міста. Або просто хотіли вибратись із будинку з тріщиною на фасаді. Тоді через низьку вартість житла я зʼясовував, у чому ж підступ. І вияснив, що наче забудовник «накосячив» і замість запланованих чотирьох підʼїздів зробив три, де третій – по 10 квартир на поверсі, і на стику підʼїздів будинок тріснув.

Мене друзі відмовляли від купівлі. Мовляв, ти у своєму глузді – будинок з тріщиною. Але я «повівся» на низьку ціну. І, в принципі, не програв. Бо за час, коли я володів квартирою, поставлені на тріщині «мітки» були на місці. Тоді у фундамент щось заливали по австрійській технології, таке розповідали сусіди. І будинок «одужав», – розповів нам Олександр Поліщук.

ЖК «Дворецький», де Поліщук купив собі квартиру на 89 метрів квадратних, за даними сайту dom.ria, здали в експлуатацію у 2017 році. Розташований у районі Пивзаводу на вулиці Дворецькій. Фото будинку із сайту dom.ria

Після повномасштабного вторгнення, у липні 2022 року, Олександр Поліщук купив собі «Honda CR-V» 2008 року за 320 тисяч гривень.

У вересні вже придбав «Toyota RAV-4» 2017 року за 600 тисяч гривень, або приблизно за 16 тисяч доларів США.

Авто такої марки і року випуску за 16 тисяч доларів складно знайти на сайті з продажу автомобілів.

«Toyota RAV-4» 2017 року. Фото з сайту Авто.Ріа

Того ж року він продав ці обидві автівки. 

Олександр Поліщук пояснив нам, чому в його декларації щороку змінюються автомобілі:

– Я – не «автомобільний Дон Жуан», просто і до державної служби, і під час неї аналізував ринок автомобілів, купував авто «по низу ринку», тобто із зазором для продажу дорожче. Їздив на них і паралельно продавав з метою додаткового заробітку. Це не заборонено законом, відтак – дозволено. Спочатку я брав автомобілі сегментом до 10 тисяч доларів, потім спробував трішки дорожчий сегмент. Це таке собі хобі, яке дає профіт.

– «Toyota RAV-4» дійсно вам обійшлась у приблизно 16 тисяч доларів США? – уточнюємо в Поліщука.

– Я купував її по trade-in: це коли здаєш своє авто і береш з доплатою інше. Купівля трапилась не з моєї волі. На той момент я продавав «Toyota Camry» 2016-го на автомайданчику автосалону у Рівному. Де вони продають свої авто з пробігом. Я домовився, що за відповідну комісію поставлять мою автівку поряд зі своїми вживаними, які продавались по trade-in. Але за кілька тижнів з їхньої вини моє авто подряпав вантажний автомобіль (маю фото), який розвертався.

Я запропонував автосалону викупити авто, адже передавав її у гарному стані. Салон відмовлявся купити та був готовий відремонтувати. Але тоді я отримав би назад автомобіль із двома фарбованими дверцятами і крилом. Тож шукаючи рішення, як у підсумку не залишитись в мінусі, я запропонував автосалону забрати мою пошкоджену з їхньої вини «Toyota Camry» в обмін на виставлений на trade-in новіший «Rav-4» з моєю невеликою доплатою.

У травні 2023 року Олександр Поліщук повідомив, що продав свою «Toyota RAV-4» за 620 тисяч гривень або близько 16 тисяч 700 доларів. Вже будучи в столиці на роботі, Поліщук придбав автомобіль «Hyundai Sonata» 2012 року за 310 тисяч гривень.

«Hyundai Sonata» 2012 року. Фото з сайту Авто.Ріа

Ми запитали, чому Олександр Поліщук «пересів» на дешевшу автівку:

– Так, авто – понад 10 років, але не хочеться ризикувати під час війни і їздити на чомусь дорожчому. Ось і вся мотивація.

Продаж рівненських квартир – купівля столичної 

На початку січня 2023 року Олександр Поліщук продав своєму братові Едуарду меншу квартиру за 2 мільйони 50 тисяч гривень або за близько 56 тисяч доларів за середнім курсом на січень. Ту квартиру, яку Поліщук придбав у 2018 році приблизно за 30 тисяч доларів.

У червні 2024 року Поліщук продав свою останню нерухомість в Рівному: квартиру на 89 квадратів та нежитлове приміщення, які він у 2021 році придбав приблизно за 35 тисяч доларів США. Він взяв за них десь 93 тисячі доларів за курсом на червень 2024 року.

З декларації Олександра Поліщука ми дізналися ім’я покупчині, а тому змогли отримати інформацію про інші об’єкти нерухомості, які вона має. Помітили, що жінка з таким же іменем має квартиру в тому ж будинку, де Олександр Поліщук продав квартиру своєму братові Едуарду. Але «сусідство» чи знайомство з покупчинею до купівлі житла Олександр Поліщук заперечив:

– Ми не були знайомі до продажу нерухомості. Ці люди знайшли оголошення про продаж на OLX. Вони представились як сім’я військових. І придбали моє житло за програмою «єОселя». Взяли кредит в «Ощадбанку». Продаж відбувся влітку, нещодавно. Я вже майже рік в столиці і вирішив продати квартиру і підвал у Рівному, щоб тут щось підібрати.

У серпні цього року Олександр придбав житло у столиці: квартира на 60 метрів квадратних коштувала йому, за декларацією, 2 мільйони 150 з половиною тисяч гривень. Будинок, в якому Поліщук придбав житло, розташований на лівому березі поряд з площею Пантелеймона Куліша. Його стан – без ремонту.

Однак, за оголошеннями на OLX та dom.ria, за такою ціною можна придбати хіба однокімнатну квартиру на 31 метр квадратний.

Житловий комплекс, де Олександр Поліщук придбав квартиру. Забудовник – «Київміськбуд». Фото сайту my-realty.kiev.ua

Таку ціну Олександр Поліщук прокоментував так:

– На місці ЖК, в якому я придбав квартиру, колись була республіканська овочебаза чи щось таке. Років п’ять тому, а може більше, на половині їхньої території «Київміськбуд» почав зводити житловий комплекс. Власники тієї землі натомість отримали квартири та комерційні приміщення. І саме одну з такий квартир я і придбав.

Це житло у стані «від забудовника». А від трьох мільйонів і вище тут коштують квартири із ремонтом. Тому тут немає ніякої загадки або ж заниження реальної вартості. Це хороша пропозиція по низу ринку, яку мені запропонували рієлтори. За їх словами, ринок нерухомості у Києві зараз дуже кволий. Можливо, власнику квартири потрібні були кошти, і вони вирішили її продати за ціною, на яку знайдеться покупець. Я не знаю їхньої мотивації.

Гривневий мільйонер

Як ми вище вказали, Олександр Поліщук прийшов на посаду вже із заощадженнями у 15 тисяч доларів. Поступово щороку вони зростали і на 31 грудня 2023 року тоді ще посадовець Фонду державного майна декларував 26 тисяч доларів та 2 мільйони 700 тисяч гривень. Остання готівка, ймовірно, була від продажу квартири братові та автомобіля «Toyota RAV-4».

Крім того, після продажу останньої квартири у Рівному Поліщук отримав близько трьох мільйонів 700 тисяч гривень. Оскільки він придбав собі квартиру в Києві, то ці заощадження зменшились мінімум на 2 мільйони 150 тисяч.

Коли Олександр Поліщук звільнявся з Фонду державного майна, то задекларував собі 96 тисяч доларів США готівки, що еквівалентно трьом мільйонам 800 тисячам гривень.

– Ви свої мільйони гривневі заробили продажем житла? Бо дуже це нагадує спосіб легалізувати зарплату у конверті. Віталій Коваль вам не платив окремо за роботу на нього? – запитала журналістка.

– Можливо, ці правочини саме так і виглядають збоку. Для того ви і звернулися із запитаннями, щоб вияснити факти. Тому відповідаю. Мої доходи відображені у деклараціях щорічних. Також я розповів про додатковий заробіток через продаж автомобілів. Це все. Я розумію ваше запитання, але, чесно кажучи, я б навіть і не додумався до схематозу, який ви припускаєте. Це якийсь топ рівень корупціонерів, а не простого держслужбовця, – прокоментував найкращий політтехнолог 2020 року, за версією телеканалу «Рівне 1».

– Та й скільки ж коштів мало би бути у таких конвертах, щоб аж зібрати мільйони? – продовжив Олександр Поліщук.

– Якщо ви думаєте, що Олександр Поліщук у команді Коваля – це гонорари «мішок грошей» щомісяця, то ні. Не переоцінюйте… Мій керівник міг подарувати пляшку віскі на день народження або одобрювальне поплескування по плечу, а не золоті гори, як ви припускаєте. Зміст моєї декларації – це відображення мого бажання бігти вперед, щось змінювати в своєму житті, не прив’язуватись до квартир, авто, а трансформувати їх у легальний дохід.

– До того ж, я отримував достатньо ринкові зарплати на державній службі. При цьому старався робити свою роботу старанно, чесно і зрозуміло. Ви та інші журналісти можете дати їй оцінку. А читач – об’єктивну і справедливу оцінку моїм поясненням.

Ми порахували середньомісячну зарплату Олександра Поліщука у Рівненській ОДА, поділивши загальну суму із декларації за відповідний рік на кількість місяців роботи.

Так, у 2020 році ця сума складала близько 18 тисяч гривень, у 2023 році – 37 тисяч. У Фонді державного майна, за нашими спрощеними підрахунками, середній щомісячний нарахований дохід Поліщука складав близько 80 тисяч гривень.

Адвокат з ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов каже, що законодавство не забороняє здійснювати продаж автомобілів до двох разів на рік, це не вважається підприємницькою діяльністю, яка, у свою чергу, заборонена державним службовцям.

Також читайте: Квартири, борги та доходи родини міністра аграрної політики і продовольства з Рівненщини Віталія Коваля


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 20 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 18-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоцівотсапі. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте