Острозька академія поки не реагуватиме на звинувачення у сексуальному насильстві на адресу свого аспіранта

28-річний аспірант Острозької академії, про сексуальне насильство якого розповіли п'ятеро дівчат і жінок
Джерело
фейсбук сторінка Олександра

Днями «Четверта влада» опублікувала матеріал з історіями п’яти жінок про сексуальне насильство рівненського політичного активіста Олександра, який в минулому очолював партійну організацію «Правий сектор». Чоловік також є аспірантом Національного університету «Острозька академія».

Ми звернулися в навчальний заклад, щоб дізнатися, чи буде він викладати у студентів. Нас запевнили, що найближчим часом ні. Але реагувати на озвучену у ЗМІ інформацію будуть після вироку суду чи провадження поліції.

Ми надіслали запит до НУ «Острозька академія» із запитаннями, чи відомо адміністрації про сексуальний скандал та яким чином в університеті будуть реагувати на ситуацію. Тим паче, що одне зі свідчень про домагання, які відбувалися в час участі Олександра в навчальній програмі академії в Канаді.

У відповіді університету йдеться, що там будуть «вживати заходів щодо аспіранта лише за наявності обвинувального вироку суду або інших офіційних документів від правоохоронців».

Також повідомили, що там «ніколи не толерували випадки сексуальних домагань та насильства» і що, якщо такі випадки стаються, треба діяти за університетським «Положенням про політику та процедури врегулювання конфліктних ситуацій».

Також у листі зазначили, що в академії щороку проводять «низку превентивних заходів за поданою проблематикою. Належний рівень безпеки студентів досягається завдяки прозорим вікнам та дверям аудиторій та відеокамерам».

Речник «Острозької академії» Михайло Іващук окремо додав, що викладацька практика в Олександра наразі закінчилась і він буде займатися наукою. 

На початку цього року ми писали, чому в університетах Рівненщини офіційно «немає і не буде» сексуального насильства. Зокрема, у тексті ми розповіли, що за останні п’ять років керівництво Рівненського державного гуманітарного університету, Національного університету водного господарства і природокористування та Острозької академії офіційно не отримували скарг від студентів та студенток. Хоча для цього є так звані скриньки довіри, куди вони можуть анонімно написати.

Але люди, які зазнали сексуальних домагань, можуть це замовчувати через страх, що їх засудять, не повірять або нашкодять (оскільки кривдники часто мають владу і контроль над тими, кого кривдять), розповідає психологиня Катерина Габріель.

Детальніше її висновки та поради можна прочитати у тексті: Сексуальне насильство: чому його офіційно немає і не буде в університетах Рівненщини

Хоча офіційно про випадки насильства в адміністрації не знають, про домагання в Острозькій академії публічно заявляла колишня студентка.

У 2016 році Оксана Солонська долучилась до фейсбук-флешмобу #янебоюсьсказати і написала допис, де зазначила, що її університет «любить пишатися елітністю і запрошувати до себе статусних викладачів». Натомість «ніхто не стежить за тим, як вони поводяться зі студентами»:

– Я не знала, як реагувати на руки старого дідугана-викладача під своєю футболкою. Я не знала, як ще йому пояснити слова «будь ласка, перестаньте» і «не треба», коли він ліз язиком мені у вухо. Я не знала, як ще дати зрозуміти, що мені не подобаються його руки у мене на шиї і те, як він підсідає все ближче і ближче, коли я кажу, що мені треба додому, щоб він перестав, що ні, я не піду з ним у його номер.

– Мої знайомі не знали, що відповісти, коли він же чатував на них біля туалету і говорив, як він їх там уявляв. Я не знала, що відповісти старому сивому завідувачу кафедри, коли він жартував про секс, вагіни і «хтивих студенток».

– Моя подруга не знала, що відповісти викладачу, коли він писав у соціальній мережі і запрошував додому, «шкодуючи» її, що вона не має хлопця з «тугими штанями». Вона не знала, що сказати йому на його відверті залицяння, жарти про шпагат на заняттях фізкультури і занижені оцінки після того, як дала зрозуміти, що все це – зайве для викладача.

– Але я хочу, щоб жінки знали, що відповідати і до кого йти у таких випадках. Я хочу, щоб таких викладачів не допускали до занять. Я хочу, щоб викладачі робили те, що мають, а не мріяли про трусики студенток, сприймаючи їх як «молоде м'ясо» і «вічно молодих першокурсниць».

Оксана розповіла нам, що після свого допису від університету реакції вона не бачила. За її згадками, інформацію просто проігнорували. Студентки нібито також писали про цього ж викладача, але точно дівчина не пам'ятає.

– Ми тоді взагалі не знали, шо робити і куди звертатись у таких випадках. Та й мети тоді такої не було, щоб його покарати, бо багато часу минуло і ніяких доказів не було, – пояснила випускниця.

– Хоча цей викладач чітко зрозумів, що це про нього і написав мені тоді. Але ніяких вибачень чи пояснень від нього не було.

Психологиня Катерина Габрієль називає масні жарти чи недоречні репліки із сексуальним підтекстом безконтактним сексуальним насиллям

У публікації про домагання в університетах вона розповідала, що в університеті мала би бути психологічна служба, яка б займалася просвітництвом і представленням інтересів постраждалих. Але адміністрація теж не знає, як про це говорити. Бо тема невідома, табуйована, стигматизована. А треба «знімати з неї “градус”, легітимізувати, говорити, говорити і говорити про це».

– Сексуальне домагання в університетах переважно чинять викладачі. Тому має бути кодекс етики викладача. Але цього мало. Оці положення… Для галочки розробити, почитати і далі не рухатися. І йти нема до кого, – розповідала психологиня.

Нагадаємо, нещодавно ми розповіли історії п'ятьох жінок, як рівненський політичний активіст Олександр їх ґвалтував, чинив сексуальне насилля і домагався. Одна з дівчат поскаржилась до поліції, але там не побачили злочину у його вчинку.

Детальніше читайте у матеріалі: П'ятеро жінок розповіли про сексуальне насильство рівненського політичного активіста

Редакція «Четвертої влади» просить постраждалих звертатися та розповідати свої історії, що стосуються сексуального насильства з боку Олександра. Також ми чекатимемо на повідомлення від студентів «Острозької академії», якщо вони помітять, що він викладає і безпосередньо взаємодіє зі студентками.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте