«П****ць російській федерації»: що нині із рівненським школярем, якого покарали за цей вислів

Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну патріотичні гасла, на кшталт «Слава Україні», «Слава нації», доповнилися лайливими продовженнями і вже навіть пройшли цензуру у суспільстві. Ми чуємо їх звідусіль. Здається, що нинішнє життя цензурувало їх у підсвідомості кожного українця.

Через таке гасло 15-річний на той час школяр Богдан Цимбалюк рік тому потрапив у неприємну та суперечливу ситуацію із осудом вчителів та судом. Як відбувалися події і що сталося з хлопцем з Дубенського району Рівненщини, який на гасло «Слава нації» відповів  «п****ць російській федерації», дивіться у матеріалі агенції «Четверта влада».

– Коли він вступав сюди, то сказали мені, що чи краще ти не хочеш, щоб в іншу групу він поступив. Я кажу: ні. Мені дуже було навіть цікаво, що то за учень, що то за хлопець, – розповідає майстер виробничого навчання Дубенського вищого художнього професійно-технічного училища Михайло Прокопчук.

Майстер виробничого навчання Дубенського вищого художнього професійно-технічного училища Михайло Прокопчук нормально характеризує учня Богдана Цимбалюка

В цьому училищі нині навчається Богдан Цимбалюк.

– Навчається він непогано досить. Отримує стипендію. Ставиться до роботи досить непогано. Я які даю йому завдання, він всі виконує. Ну, принаймні старається виконувати. Старанний, ставлення до вчителів, теж вчителі не мають до нього ніяких претензій. Середньостатистичний хлопець, учень наш на навчанні, – доповнює викладач.

– Ми проводили Останній дзвоник, свято Останнього дзвоника в онлайн форматі. Почалося з того, що Богдан на гасло «Слава Україні» сказав: «О, тост. Наливайте!». Коли це сказав інший вчитель десь на іншій локації, знову це прозвучало. Це звучало декілька разів, – розповідає директорка Варковицького ліцею Антоніна Литвинець.

Директорка Варковицького ліцею Антоніна Литвинець вирішила покарати 15-річного учня і його матір адміністративним протоколом

– На заклик «Слава  Україні» він казав: «Наливайте». Потім під час одного із закликів вчителька сказала «Слава Україні» і «Слава нації», він відповів нецензурно.

– Я казав, звучить як тост, після того, як вони говорили якусь таку річ про закінчення навчального року. Ну, знаєте, як то там: «Вітаю  вас з закінченням цього останнього, останній дзвоник». От після того я то говорив, – розповідає Богдан Цимбалюк.

– Як, як ти говорив? Скажи, – запитуємо.

– Звучить як тост, – відповідає Богдан.

– Тобто не після слів «Слава Україні?», – перепитуємо.

– Ні. То ж після слів «Слава Україні» я оце сказав («п****ць російській федерації». – Ред.). Ну… це вони собі шось там перекрутили, – каже хлопець.

Нині Богдану 16-ть, він змінив навчальний заклад

Про те, що Богдан потрапив у неприємну історію, його мама дізналася не від класного керівника та не від директорки ліцею.

Їй зателефонував представник служби у справах дітей Варковицької сільської ради.

– Щоб, значить, я прийшла до нього. Він мене повідомив, що колектив педагогів написав заяву на мене до суду за те, що Богдан неналежним чином висловлювався на останньому дзвінку, – каже мама Богдана Марія Цимбалюк.

Марія Цимбалюк, мама Богдана, досі добивається справедливості за публічне приниження її і сина

А про те, що саме відбувалося і як – жінка дізналася від сина.

– Я прийшла додому. Запитала Богдана що до чого. Він сказав, що так, він так сказав. Що потім вибачення попросив, бо йому класна керівничка написала на вайбер зауваження, він просив вибачення. «Ну, так я хотів пожартувати». Так вийшло. Йому було теж шкода, – розповідає мама.

– Це було миттєво якось. От так, що заява є, я зразу перелякався. Думаю, що я вже міг зробити так, то ж вдома сидів начебто. Нічого не міг зробити,– каже Богдан.

Директорка ліцею вважає, що вчителі діяли в межах закону щодо дев’ятикласника.

Варковицький ліцей

– Найбільше обурило те, що на «Слава Україні» він наливав. Ми його могли би вилучити з заходу. Була така, ну, але самі розумієте, це ми вперше проводили, дітей багато було, і тому були проблеми, і тому не завжди був якісний зв'язок. Ми цього не зробили. Відповідно потім, коли свято пройшло, всі обурилися.

Композиція з радянськими піонерами на вході біля Варковицького ліцею

– Вчителі обурилися, і в учительській вирішили, що якось цей вчинок має бути, ну, наказаний. Він образив не тільки нас, він образив нашу державу. В першу чергу, тих захисників, які там стояли. Багато з них, яких  вже немає в живих на сьогодні, – пояснює директорка ліцею Антоніна Литвинець.

То ж педагогічний колектив, як каже директорка, вирішив «покарати» Богдана. Без профілактичної бесіди з підлітком, без розмови з його батьками вчителі написали колективну заяву сільському голові щодо інциденту, який стався.

– Зареєстрували, прийняли заяву до розгляду і на розгляд комісії, – каже голова Варковицької сільської громади Юрій Парфенюк.

Голова Варковицької сільської ради Юрій Парфенюк нині намагається умити руки у цій справі

Голова громади каже, що в тій ситуації тримав нейтралітет, адже в нього і без того вистачає роботи.

– Нам основне, щоб в громаді був спокій, мир і щоб діти навчалися, і благоустрій проводити, і різні інші питання. Щоб діти мали куди подітись, щоб не тільки могли піти посидіти в інтернеті чи будь-де, щоб вони мали чим зайнятись. Це моє основне питання. А просто з'ясувати і створювати конфлікти ні на чому – це не моє, – пояснює голова.

Сім’я Цимбалюків пішла на засідання комісії з питань захисту прав дітей виконавчого комітету Варковицької сільської ради.

Варковицька сільрада

Двадцять сім людей, які були на комісії, вирішили, що саме в такий спосіб має далі розвиватись ця історія.

– Ну, почала виступати [директорка] Антоніна Іванівна [Литвинець], що, значить, там такий-сякий. У мене був просто шоковий стан. Я навіть не могла до толку щось відповідати. Ювенальна поліція, секретар і голова, і юрист просто слухали це. Ніхто з них не попросив надати протоколи на ці всі дії, які вони написали як характеристику йому. Що відбирав їжу, гроші, вчиняв булінг і так далі, – розповідає мама.

Богдан каже, що це нагадувало цькування, а не можливість розібратися в ситуації.

– Це тиск був. Уяви, сидить 16 вчителів і кожен вчитель згадує тобі все за всі роки, які ти був в школі. Кожен встає і щось починає говорити, який ти поганий. Ну, і що, я мав щось сказати, – згадує Богдан.

Після засідання поліцейські ювенальної превенції склали адмінпротокол за нібито неналежне виконання батьківських обов'язків, який скерували до суду.

– Ми склали протокол. Я була, і мій колега був на комісії. Є законодавство, де нецензурна лайка заборонена, – пояснює свою позицію ювенальна поліцейська Юлія Пасічник.

Ювенальна поліцейська Юлія Пасічник каже, що «нецензурна лайка» заборонена, тому підтримала складання адмінпротоколу на матір школяра. Фото з її сторінки у фейсбуці

Суд розглянув усі протоколи про вчинення адмінправопорушення і вирішив обмежитись усним зауваженням для дев'ятикласника та його батьків.

Ми показали постанову суду та розповіли історію Богдана досвідченому адвокатові Олександру Бражнікову та попросили прокоментувати ситуацію з точки зору права.

Адвокат з понад 30-річним досвідом Олександр Бражніков каже, що не бачить складу адмінправопорушення в діях школяра

– Якщо розглядати цю ситуацію не з соціально-політичних аспектів, а чисто юридично, то можна засумніватися про те, що у діях цієї молодої людини є склад цього адміністративного правопорушення. Адже дивіться, як каже закон про те, що він вчинив.

«Дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, що порушує громадський порядок і спокій громадян». І закон, законодавець розшифровує, що треба розуміти під цією нецензурною лайкою.

«Нецензурна лайка – це одна з грубих форм неповаги до громадської моралі». І якщо б ця молода людина залаялась з якогось іншого приводу або виразила якусь неповагу до суспільства, ми б могли говорити, що склад цього правопорушення є в його діях.

На мій погляд, як юриста, у діях цієї особи склад адміністративного правопорушення, за яке притягнуто до відповідальності його батьків, відсутнє, – каже адвокат Олександр Бражніков.

Після суду для сім’ї Цимбалюків почався складний емоційний період, розповідає Марія. Жінка переживала, чи впорається її син зі своїми почуттями після пережитого.

– Але було мені дуже важко. Він такий був пригнічений, знаєте. Ну, образа, видно, була. Ну, не видно, а була. Він сумний був такий, але я, якщо я була на роботі, я намагалася йому часто телефонувати: що ти, як ти, чи тебе нічого не болить, чи ти там не сильно переживаєш.

Казала, щоб він не переживав. Частіше старалась його обіймати. А якщо я була вдома, то заходила дуже часто в його кімнату, там сідала біля нього, говорила з ним: що ти, як ти. До цих пір я не можу з цим змиритись, – розповідає мама Богдана.

Директор приватної школи «Світло», психолог Сергій Терентьєв, до якого ми звернулися за коментарем цієї ситуації, каже, що батьки правильно вчинили, підтримавши свого сина.

А дії педагогічного колективу не розуміє.

Директор приватної школи «Світло», психолог Сергій Терентьєв каже, що весь цей конфлікт можна було вирішити в межах школи, не виносячи його в юридичну площину

– Ситуація абсурдна, тому що очевидно, що більшість дітей в 9-му класі матюкається. Це пов'язано з багатьма причинами. З нашим суспільством, де лайку можна почути на кожному кроці. Ну, і зараз його дуже багато в зв'язку з війною. На білбордах, в розмовах високопосадовців і так далі, і тому подібне. Ситуація, коли вчителі об'єднуються навколо сім'ї і це доходить до суду. Ну, вона взагалі виглядає...

Або ми чогось не знаємо в цій всій ситуації, або вона виглядає геть абсурдною. Невже у цій всій структурі не знайшлося людини, яка б змогла посадити людей за стіл: вчителів, учасників освітнього процесу, дитину і батьків – поговорити, розібратися, що це не треба доводити до якогось суду, до тиску і так далі, і тому подібне, – каже Сергій Терентьєв.

Історію Богдана ми також розповіли травмотерапевтці та психологині Катерині Габріель, щоб вона дала фахову оцінку діям вчителів та дев’ятикласника.

Травмотерапевтка і психологиня Катерина Габріель не бачить в діях хлопця чогось такого, до чого варто було б задіювати такі методи публічного тиску на дитину

– Матюки – це така невід'ємна частина життя підлітка. Ну, і дорослого. І для підлітків, в принципі, те, що відбулося, очевидно, це була або форма можлива відреагування, можливо, провокація. Бо очевидно, типу адміністрація школи, вони, керуючись своєю владою, не знаю, умовно, зв'язками, тиском, вони зробили те, що їм хотілось, але вони не отримують те, що вони хочуть.

З дитиною завжди – підліток теж дитина – треба залишатися або в партнерській позиції, або на позиції людини, яку він може поважати.

Твоя сильна сторона, коли ти робиш його своїм союзником. Очевидно, коли з ним починають боротися, він буде так само боротись. Добре, що цій дитині вистачило сили і вміння якось це прореагувати.

Ну, але це смішно виглядає. Ну, тому що це як підлітки з підлітками борються. Я аплодую стоячи за те, що ця дитина, і мама змогла його захистити. Бо мама тут зробила дуже грамотно. Вона його захистила, – пояснює психологиня.

Богдан каже, що події річної давнини давно пережив і рухається вперед.

– Я думаю, треба не розчаровуватись. Не впадати у відчай, а просто спробувати розібратися в ситуації, тоді коли ти розбираєшся в ситуації, все зрозумієш, складеш все докупи, і тоді вирішуй цю проблему.

А мама Богдана вважає, що вчителі вчинили непедагогічно, і обіцяє боротися за справедливість у суді:

 – Рішення суду на поштову адресу мені не було направлене. Більше як сім місяців, напевне, пройшло, коли я взяла ці рішення суду, і там я не звільнена від адміністративної відповідальності. А суддя в інтерв'ю після розголосу сказала, що вона звільнила мене від відповідальності. Ми мали якось вчинити. Ну, вони ж не так мали вчинити.

Ну, хіба так педагоги вчиняють? Хіба знущатися мають, обзивати мені дитину мають? – обурюється мама Богдана і готується продовжувати боротьбу

Є хороші вчителі, я не можу сказати, що всі. Але підписали заяву то всі. Ні в одного вчителя не вистачило мужності та сили сказати, що я не буду підписувати.

Я не знаю. У мене слів не вистачає до цього всього. Ну, неправильно це все було, неправильно зовсім це все було зроблено, – каже мама Богдана.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте