Партія, що роздавала яйця у Рівному, тепер роздає цукерки і нищить агітацію конкурентів

У цьому наметі перехожим пропонують за один кілограм «політичних» газет і буклетів коробку з цукерками. Якщо кілограм не набирається – враховують кількість грамів з ваги газет і дають стільки ж грамів цукерок
Джерело
«Четверта влада»

На майдані Незалежності у Рівному з’явився намет, у якому міняють солодощі на друковану політичну рекламу. Люди з намету кажуть: це не політична акція. Журналістка «Четвертої влади» дізналася, чий він, що відбувається і чому за це нікому нічого не буде.

«ГЕРМАНія» – це нібито не Герман

Намет з’явився у четвер, 8-го жовтня. Раніше його не було. З обох боків має напис: «Міняємо політичне сміття на кілограм цукерок! Прибери політичне сміття, буде, як ГЕРМАНія».

Намет виготовлений у жовто-червоних кольорах. Такі ж має політична реклама кандидата на посаду рівненського мера від партії «Перемога Пальчевського», чинного заступника міського голови Віталія Германа

У наметі працює двоє дівчат. На столі поряд з коробками цукерок є настільна вага для зважування друкованої політичної реклами, яку потім скидають до контейнерів з написами «Політичне сміття».

В обідню перерву четверга, 8-го жовтня, один із контейнерів був заповнений приблизно на чверть. В іншому – газети лежали на дні. Скрин із відео «Четвертої влади»

Дівчата з намету «ГЕРМАНія» розповіли, що зібране здаватимуть на макулатуру. Одна з них, побачивши, що журналістка фільмує розмову на телефон, почала за нього хапати. Казала, що не дозволяла її знімати. Як починалася і закінчилася розмова, дивіться у відео нижче (на відео журналістка помилково каже, що 7 жовтня, – ред.).

Окрім дівчат, поряд з наметом ходив і запрошував рівнян до обміну чоловік, який журналістці назвався директором компанії «Агроцентр» Іваном Шевчуком

Директор «Агроцентру» Іван Шевчук каже, що це його особиста акція як фізичної особи і він має на неї дозвіл міської ради. Скрин із відео «Четвертої влади»

– Це не політична акція (сміється). Тут немає ніякої політичної символіки, жодної політичної партії, – каже Іван Шевчук.

За його словами, намет має кольори німецького прапора, напис «Германія» кандидата на міського голову Віталія Германа ніяк не стосується.

– Люди приходять, сміття приносять, ми збираємо все, яке принесуть. Отримують за це смачнющі цукерки. Ноу політік – виключно позитив, – розповідає Іван Шевчук.

Під сміттям він має на увазі «політичні» газети із сусідніх агітаційних наметів.

На думку Івана Шевчука, міняють газети на цукерки ті люди, яких «замучила політика». Чоловік вважає, що це особиста справа кожного, що робити із узятими газетами. Розмову журналістки з Іваном Шевчуком дивіться у відео нижче.

Агітатори поряд незадоволені

До намету «ГЕРМАНія» підходила і сварилася агітаторка Любов, яка неподалік працює в одному з наметів. Жінка попросила її не фотографувати – боїться покарання за це.

Зараз, коли тривають передвиборчі перегони між кандидатами на місцевих виборах, на майдані Незалежності щодня стоїть більше десятка агітаційних наметів. Агітатори пропонують перехожим узяти газети, календарики, буклети і флаєри. Часом між ними зав’язуються дискусії чи обговорення кандидатів і партій

– Я їм казала: так не чесно, так не робиться! Ну як! Ми даємо людині газету, щоб вона читала, а вона несе на цукерки міняти? Це ж ненормально! – обурюється жінка.

Любов розповіла, що до неї підійшла жінка похилого віку і попросила газету. Потім набрала газет в інших наметах, занесла їх до намету «ГЕРМАНія» і обміняла на солодощі.

За словами агітаторки, вона зателефонувала і розповіла про такий намет своїм колегам. Жінка хвилюється, що він, може бути в місті не один. 

Наступного дня, у п’ятницю, за словами іншої агітаторки, Іван Шевчук обійшов намети на майдані і пригостив людей з них цукерками. 

– Виходить, за цукерки «купує». Ще й сміються нахабно, – печалиться жінка.

Іван Шевчук згадував про роздачу цукерок і що зібрали вже 10 кілограмів «макулатури». Цукерки купує за свої гроші. Каже, ніхто йому і дівчатам поки не погрожував.

– Я їм по-людськи, зайшов до кожного, заніс цукерок. Ви не ображайтеся, кажу, у вас своя робота, у мене – своя, – розповідає Іван Шевчук.

Що кажуть ті, хто міняє

Журналістка «Четвертої влади» спитала у людей, які обмінювали газети на цукерки, чому вони це роблять.

«Вони все одно опиняться в смітнику. Їх прочитав – і все, вони не потрібні. І що я винесу їх на смітник, чи я їх здам, а онуки поїдять цукерок», – відповіла Галина (у рожевій куртці). За газети жінка отримала 300 грам цукерок

– Мені з села ще передали газети. Палити їм шкода. Багатодітна сім’я з села. Краще дітям цукерку, – пояснив інший перехожий.

Підлітки біля намету набрали за газети дві жмені цукерок

Без конфлікту не обійшлося

У п’ятницю ж на майдані з’явився намет від партії «Національний корпус». Крім агітатора, газети роздавав кандидат на посаду міського голови Рівного Ігор Сухий. Він побачив, як перехожий віддав до намету «ГЕРМАНія» щойно взяту у нього газету. Між чоловіками виникла перепалка.

– Нащо ти викинув мою газету? Я за неї платив гроші! Ти що – мене за бидло держиш? – звертався до перехожого Ігор Сухий.

– А чого ти не сказав, що викидати не можна? Треба було попереджати! – виправдовувався чоловік.

Чоловік у чорній куртці дійсно зібрав на майдані агітацію й обміняв на цукерки. «Ми що хочем, те і робим. Ми не будемо у вас питати, що робити», – сказав він потім журналістці

Про що далі говорили Ігор Сухий, Іван Шевчук та дівчата з намету, дивіться у відео нижче.

Порушення немає

«Четверта влада» показала перші два відео координатору спостереження за виборами у Рівненській області Громадянської мережі «Опора» Михайлові Балику.

Він каже: в контексті частини 6 статті 57 Виборчого кодексу України порушень, зокрема непрямого підкупу виборців, у конкретно цьому випадку немає, бо ім'я кандидата чи назва політичної партії не згадується.

– Звичайно, можна зауважити, що прізвище кандидата було включено до назви однієї з країн, а сам намет має кольори, які схожі на айдентику однієї з політичних партій, і, теоретично, можна говорити про приховану агітацію, але у Виборчому кодексі відсутнє визначення цього поняття. Тому як поліції, так і судам не буде чим керуватися при визначенні, є це прихованою агітацією чи ні, – пояснив Михайло Балик.

Іван Шевчук сказав журналістці, що він радився із юристом щодо акції. Каже: як керівнику підприємства йому кримінал не потрібен.

Іван Шевчук з автівки носить цукерки до намету. Фото в п'ятницю 9-го жовтня зробив Олександр Харват

Іван Шевчук – голова Рівненської регіональної організації партії «Перемога Пальчевського». Хто такий Пальчевський можна переглянути в інтерв'ю «BBC Україна»: Навіщо Пальчевський у Москві говорив про возз'єднання

Ця партія вже відзначалася скандальним креативом, коли переконувала виборців, що в їхній кандидат на міського голову Віталій Герман «з яйцями». Переконання супроводжувала роздача агітматеріалів, приклеєних на чотири курячі яйця.

Фото із пабліку «Типове Рівне» у фейсбуку

Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте