«Підпільні камери» від «доброго болгарина»: як шахраї здають українцям підземне житло, якого не існує
Інтернет-шахраї пропонують орендувати у Рівному підземне житло за 350 євро з людини на місяць. Коли ми взялися перевіряти цю інформацію, виявилося, що ніяких квартир-бомбосховищ не існує, «орендодавці» підсовують замість них фото німецьких помешкань, а самі перебувають в Африці і спілкуються з довірливими українцями через ґуґл-перекладач.
Після кількох тижнів мовчанки «орендодавці» знову вийшли з нами на зв’язок. У цьому матеріалі розповідаємо нові подробиці шахрайської схеми та порядок дій, якщо ви хочете покарати зловмисників-іноземців.
Підпільні камери
Для спілкування із шахраями журналістка вигадала легенду, нібито вона разом із чоловіком та двома дітьми задля безпеки хоче винайняти підземне житло.
Писала їм зі сторінки знайомої. «Орендодавці» відповіли, скільки коштує житло, мінімально описали тамтешні умови, дали адресу і фото квартири…щоправда, розташованої у Німеччині. Двічі підганяли журналістку з рішенням щодо оренди, тому що «кімнати закінчуються». А потім взагалі перестали відповідати.
Тоді експерт із кібербезпеки, начальник відділу навчання та розвитку платформи YouControl Михайло Кольцов пояснив нам, що, імовірно, шахраї не знають української мови, а для переписки використовують машинний перекладач.
Коли за два тижні шахраї знову вийшли на зв'язок, огріхи у листуванні дійшли до абсурду. Підземні кімнати вони назвали «підпільними камерами», а на повідомлення про те, що журналістку цікавить підземне житло у Рівному, відповіли, що «про історію великих цуценят нічого не знають».
Журналістка також запитувала про житло у Львові, бо шахраї пропонують його і там. Їй назвали адресу – Авраама Лінкольна, 11.
Наша львівська знайома Дарина Гапонюк, яка живе неподалік вказаної адреси, на наше прохання вирушила подивитися на «підземне житло». З її слів, за цією адресою у Львові є приватний будинок та винний магазин. І нічого бодай віддалено схожого на підземні кімнати там немає.
Власник нібито в Болгарії
Ми запитали в переписці, кому належать помешкання, які нібито здають в оренду. З другої спроби отримали відповідь: «основний власник» помешкання живе у Болгарії та «всі гонорари будуть відправлені йому у Болгарію».
Власника нібито звуть Маріель Добрев. Уточнюють – це чоловік. Як виявилося, це прізвище та ім’я – досить поширене. Тільки у Болгарії через соцмережі ми знайшли понад десяток людей з таким ім’ям і прізвищем. Та переважно це – жінки.
Шахраї «Підземних кімнат» також надіслали нам номер рахунку, оформлений в місті Софія (Болгарія) у «Прокредитбанку» на ім’я Маріел Добрев.
І попросили «зробити швидкий переказ, щоб швидко закінчити цю процедуру».
Також ми запитували, чи можуть «Підземні кімнати» надати нам:
- контакти власника, щоб поспілкуватися з ним,
- документи, які підтверджують, хто є власником кімнати,
- довіреність, що мають право представляти інтереси власника кімнати.
Усі ці прохання «орендодавці» проігнорували.
Представник громадської організації «Платформа прав людини», адвокат Євген Воробйов радить, як не потрапити на гачок до орендарів-шахраїв:
- Дізнайтесь якомога більше інформації про житло (хто власник, документи на право власності, квитанції про оплату комуналки, скористайтеся Google Search by Image, щоб дізнатися, чи не крадені ті фото, які вам надсилають, Getcontact – для перегляду, як підписують номер телефону орендодавця інші люди, можливо, у нього вже склалася негативна репутація);
- Не перераховуйте ніяких грошей наперед, поки не побачили помешкання на власні очі;
- Через Google Maps перевіряйте, чи існує будинок, про який вам кажуть, і що розташовано поблизу;
- Укладайте письмовий договір із власником житла.
Якщо ви вже стали жертвою шахрая, зберіть усі докази (скриншоти оголошення про оренду житла, переписок, копії квитанцій про оплату), зверніться в поліцію та в найближче відділення банку, щоб заблокувати рахунок, на який ви сплачували гроші.
Якщо ж зловмисники перебувають не в Україні, адвокат Євген Воробйов спочатку радить звернутися в українські правоохоронні органи:
– Якщо поліція з’ясує, що злочин передбачає позбавлення волі від одного року, тоді можна звертатися по міжнародну допомогу із запитами. Перед тим у банку треба взяти інформацію про рахунок, на який ви переказали гроші. Далі Інтерпол дає доручення з’ясували особу власника рахунку, а також особу того, хто зняв гроші з рахунку, коли вони туди надійшли. На практиці – це дуже складно і довго.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти