Як шахраї втридорога здають у Рівному «підземне житло», якого насправді не існує

Це фото шахраї намагалися видавати за фото підземного помешкання в Рівному
Джерело
Фото за 2013 рік із фейсбук-сторінки оренди житла в Німеччині

За кілька днів після нападу росії на Україну у фейсбуці з’явилося рекламне оголошення – пропонують здати в оренду підземні кімнати. Так би мовити, два в одному: і житло, і сховище. Де ці кімнати розташовані, скільки коштують, які умови – на сторінці «Підземної оренди» не вказують.

У приватних повідомленнях «орендодавці» повідомили, що такі кімнати є і в Рівному і що там нібито є все необхідне: вода, світло, інтернет, санвузол. Обіцяли навіть харчування. Ціна таких зручностей – 350 євро з людини на місяць.

Що побачили журналісти, коли навідалися за адресою, та як відрізнити шахраїв від дійсних орендодавців – далі у матеріалі.

Щоб вийти на зв’язок із «Підземною орендою» як звичайна клієнтка і щоб у мені не впізнали журналістку, я скористалася акаунтом знайомої – звісно, з її дозволу.

Вигадала легенду, що я мешкаю в Рівному, але шукаю безпечне місце для сім’ї із чотирьох людей: я, чоловік та двоє дітей. Запитала у своїх співрозмовників, де вони знаходяться і чи здають вони підземні приміщення у Рівному. На що ті відповіли: «так, у тому числі».

«Підземна оренда» править 350 євро з однієї людини на місяць. Нині – це 11 тисяч 200 гривень. Для Рівного це надто дорого навіть в умовах війни.

Зараз на сайтах з нерухомості трохи менше коштує орендувати простору двокімнатну квартиру (60 метрів квадратних за 10 тисяч гривень або ж двокімнатну 87 метрів квадратних – за майже 12 тисяч гривень) в елітному житловому комплексі у центрі міста. А ще за вдвічі дешевше від того, що хоче «Підземна оренда», можна винайняти дво- чи трикімнатну квартиру у віддалених від центру районах.

На скільки місць розрахована кімната, мені так і не відповіли.

Тоді я попросила надіслати фотографії кімнати. Зрозуміти, чи є там всі ті зручності, що мені обіцяли, з отриманих фото – не вдалося.

Перший знімок – коридор, з якого видно щось, схоже на кухню (стіл та барні стільці):

Друге фото – кухня чи щось схоже на неї – тільки з іншого ракурсу: крім столу та стільця, тепер видно кілька полиць. На задньому фоні – кімната, де видніється два шкіряних крісла та частина столу. Але окремого, якісного фото цієї кімнати мені не надіслали. Тому невідомо, чи там є хоча би ліжко чи матрац. Не надіслали також жодного фото, щоб переконатися, чи є обіцяні вода, санвузол, інтернет. 

Коли немає довіри до фото і є потреба убезпечитися, можна скористатися сервісом Google Search by Image. Завантаживши фото, можна дізнатися, де вперше це фото з’явилося в мережі і чи не крадене воно.

Виявилося, що світлини підземної кімнати, які нібито здають в оренду у Рівному, – це фото квартири у підвалі одного із будинків, розташованого на околицях Дортмунда у Німеччині. Оголошення про здачу тієї квартири було розміщено ще на початку листопада 2013 року.

На цьому можна було б зупинитись, але заради цікавості випитуємо в «орендодавців», а за якою ж адресою у Рівному розташовані ці підземні «апартаменти».

Повідомлення прочитали одразу. У відповідь – десять хвилин мовчанки.

Даю шахраям підказку, щоб вони не злетіли з гачка і далі продовжували зі мною спілкуватися. Пишу, що я живу в районі Радіозводу і хочу зрозуміти, наскільки квартира-укриття, яку здають в оренду, далеко від мого дому.

Ще 11 хвилин мовчанки й отримую відповідь: «вул. Соборна 21-22, м. Рівне, Рівненська обл., 35000».

Чим «орендодавці» себе видали

Навіщось вказали місто й індекс. Ще на початку спілкування я написала, що я з Рівного і шукаю безпечне місце для сім’ї у своєму місті. Мене запевнили, що у Рівному вони здають підземне помешкання. Але навіщось, крім назви вулиці та номеру будинку, вказали назву міста та область. Хоча попередньо це вже з’ясували. Крім того, надіслали поштовий індекс. До того ж індекс «35000» – костопільський, а не рівненський.

Дали адресу, якої не існує. Підземні кімнати у Рівному, за словами так званих орендодавців, розташовані у будинку на Соборній 21-22. Однак такого будинку у Рівному – не існує. У цьому можна переконатися, не виходячи із дому, – просто глянувши на ґуґл-карту.

У Рівному на цій вулиці є будинок під номером 19/21 та окремо будинок під номером 22. Якщо вже виходити із дому, то ці два будинки розташовані на протилежних боках Соборної та приблизно за півкілометра один від одного.

На Соборній 19/21 у підвальному приміщенні розташований магазин спортивного одягу. Продавці, які там працюють, сказали що не чули про те, що за цією адресою здають в оренду підземні кімнати. Не чули про це і працівники аптек, магазинів, розміщених на першому поверсі цього будинку. В хостелі на третьому поверсі кажуть, що вперше чують про подібне.

Нічого не знають про підземні кімнати в оренду і працівники ательє та перукарень, які розміщені у напівпідвальних приміщеннях будинку на Соборній, 22. 

Привіт з африканського континенту

Фейсбук-сторінка «Підземна оренда» була створена 5 березня 2022 року.

Під одним із дописів є 20 коментарів. Але реально побачити можна лише два. Це може означати, що решту коментарів модератор сторінки приховав або видалив. Цілком можливо, що вже з’явилися люди, які скаржилися на шахрайство у них на сторінці.

Щоб дізнатися більше про тих, хто стоїть за сторінкою «Підземна оренда», ми звернулися до експерта з кібербезпеки, начальника відділу навчання та розвитку платформи YouControl Михайла Кольцова.

Він повідомив, що керують цієї сторінкою із республіки Бенін.

Тобто дурять українців із країни на заході Африки, в якій зародилася релігія вуду. Тут живе трохи більше 12 мільйонів людей. Офіційна мова – французька. Одним із визначних об’єктів цієї країни є трон, який стоїть на людських черепах.

Хоча спілкування з модераторами сторінки «Підземні кімнати» відбувалося українською, Михайло Кольцов після аналізу цієї сторінки сказав, що української вони насправді не знають і користувалися прямим перекладом.

– Розрядка літер, яку вони використовують на фейсбук-сторінці, вказує на те, що вони не розуміють кирилицю. Це характерно для народів, у яких ієрогліфічна мова. Їм просто не зрозуміло, що між літерами не потрібно ставити пробіли.

Як розпізнати шахраїв

Одразу має насторожити, якщо у вас просять гроші наперед, каже адвокат, представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов.

– Ніколи до перегляду квартири не перераховувати жодні гроші. Якщо такі прохання є – ви потенційно натрапили на шахрая, – каже Воробйов.

Шахраї ж із «Підземної оренди» казали, що підписують із клієнтами договір про оренду та положення про конфіденційність. Останнє, каже адвокат Євген Воробйов, – маячня.

– Складно щось прокоментувати по їхній відповіді. Але я не бачив, щоб хтось вимагав підписувати умови конфіденційності чи щось подібне.

Другий пункт умов «орендодавця», – внесення застави для бронювання. Це такий окремий грошовий резерв, який не входить в суму орендної плати. Часто орендодавці беруть таку заставу, щоб компенсувати можливі збитки, завдані в помешканні.

У третьому пункті написали, що потрібно також заплатити завдаток і він буде залежати від кількості людей, які проживатимуть на орендованій площі.

Тобто теоретично мене могли би попросити оплатити частину коштів наперед, якби спілкування тривало. 

Коли я відповіла, що мені потрібно подумати та порадитися із членами сім'ї, «Підземна оренда» почала мене квапити. Мовляв, у нас обмежене місце, поки ви думаєте, його може вже й не бути, подумайте про свою безпеку, це головне.

Я наполягла, що мені треба трохи часу і відповім через день чи два. Після цього на всі наступні повідомлення «Підземна оренда» відповідати перестала.

Дізнайтесь якомога більше інформації про житло

По-перше, зверніть увагу на фотографії в оголошенні. Якщо вони різні за розміром чи між ними є очевидні відмінності, це може означати, що вони звідкись скопійовані. Також дивіться на самі фото. Якщо занадто привабливі – це теж погано.

Перевірте оригінальність фотографій за допомогою пошуку в Google. Відкрийте браузер Chrome на комп'ютері. Перейдіть на сайт, де розміщено зображення, по якому ви бажаєте виконати пошук. Натисніть на зображення правою кнопкою миші. Оберіть знайти зображення (Google). Відкриється нова вкладка з результатами.

Подивіться історію людини, яка розміщує оголошення. Якщо акаунт створений недавно, слід насторожитися та перевіряти далі. Перевірити телефон із оголошення через застосунок Getcontact. Можливо, там вже хтось став жертвою шахрая і зберіг номер саме як «шахрай».

Перевірте, чи відповідає ціна оренди на ринку нерухомості в цьому регіоні, занизька ціна повинна вас насторожити.

Запитайте у того, хто пропонує житло: точну адресу об’єкта, вулицю та номер будинку, квартири, а також яка є поблизу інфраструктура, попросіть надіслати свіжі фотографії житла.

Спитайте, ким є людина, яка пропонує житло (власник/посередник). А також, чи готова вона надати документ, що посвідчує її особу та документи на житло (зазвичай шахраї далі не будуть відповідати).

Зібравши цю інформацію, через застосунок Google Maps можна перевірити, чи дійсно є такий будинок, інфраструктура тощо.

Перевіряйте документи на житло

Якщо немає можливості отримати витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно, просіть надіслати документи на квартиру (витяг з реєстру, договір купівлі-продажу, обміну, оренди, свідоцтво про прийняття спадщини тощо).

Якщо в документах на квартиру інша людина, ніж та, що пропонує житло, слід попросити довіреність, представництво інтересів власника. Просіть також останні платіжки за комунальні послуги, щоб розуміти, хто фактично доглядає за квартирою. Бувають випадки, коли справжні власники можуть не здогадуватися про те, що їх квартира здана в оренду.

Укладайте письмовий договір на оренду житла з власником житла.

Багато хто нехтує цим правилом, каже представник «Платформи прав людини» Євген Воробйов.

– Але письмовий договір – це юридичний факт, який може захистити орендаря. Наприклад, щоб не опинитися на вулиці, якщо орендар несповідано захоче вас виселити. Або якщо надумає значно підняти орендну плату.

Адвокат, представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов радить уважно прочитати договір і підписувати тільки тоді, коли все зрозуміло і все влаштовує. Фото IWPR Ukraine

Якщо ви вже стали жертвою шахраїв

Потрібно зробити скріншоти оголошення, переписок із шахраями. Зберегти квитанції про оплату тощо.

А також звернутися із заявою про вчинення кримінального правопорушення за статтею 190 Кримінального Кодексу України до поліції, краще за адресою житла, яке нібито здавали в оренду.

На Рівненщині вже зареєстрована одна така заява.

15 березня до Рівненського районного управління поліції звернувся 39-річний киянин. На одному із сайтів він знайшов оголошення про те, що здається в оренду житло у Мукачеві (Закарпатська область).

Для певності нібито власник відправив фото паспорта свого та начебто тещі. Коли ж киянин переказав 10 тисяч 500 гривень, зв'язок зі зловмисником був відсутній, а публікація на сайті – видалена.

Після звернення у поліцію правоохоронці радять одразу звернутися у найближче відділення банку та заблокувати номер рахунку, на який здійснювався переказ коштів.

В Рівненській обласній військовій адміністрації повідомляють: якщо ви вирішили залишитися в Україні, однак варіантів для поселення немає, притулок та допомогу вимушеним переселенцям надають обласні військові адміністрації.

Для цього потрібно зателефонувати за такими номерами: 0 800 500 078; 098 505 83 25; 097 008 81 91; 0362-400-100.

Крім того, обласні військові адміністрації консультують, реєструють внутрішньо переміщених осіб та допомагають їм отримати допомогу від держави.

Дивіться продовження: «Підпільні камери» від «доброго болгарина»: як шахраї здають українцям підземне житло, якого не існує


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте