Платани замість лип: чому нове планування міської території викликало у Рівному скандал

Так виглядає нині ділянка перед майбутнім торговельно-офісним центром за адресою вулиця Київська, 47 у Рівному. Липи, які там росли, приблизно тиждень тому зрізали відповідно до нового планування території і для заміни на платани
Джерело
Фото з фейсбук-сторінки депутатки Рівнеради Оксани Майбороди

У Рівному спиляли під корінь дерева біля нового будівництва поряд із автовокзалом. Там зводиться новий торговельно-офісний центр. Будує фірма «Квітковий бульвар», яка належить до групи компаній під торговою маркою «Стоград». Центр уже має адресу: вулиця Київська, 47. 

Рівняни негативно відреагували на появу пеньків замість дерев. Міський голова Олександр Третяк людей заспокоював: усе законно. Депутатка міської ради Оксана Майборода ініціювала обговорення ситуації з посадовцями і представниками забудовника. Зустрічалися у міському департаменті інфраструктури й благоустрою.

Ми поспілкувалися з приводу зрізаних лип із директором з розвитку фірми «Стоград-капітал» Мирославом Чернієм та директором департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради Русланом Гудимою. З’ясували деталі історії і спробували розібратися, чому непоганий задум з оновлення території перетворився на скандал.

Що це за історія

Мова про ряд лип, який росте вздовж тротуару на Київській. Частину з них, навпроти фасаду майбутнього центру, зрізали наприкінці квітня 2022 року.

Це фото зроблене рік тому, 17 квітня 2021 року. Праворуч на фото – ряд лип, частину яких тепер уже зрізали
Так зрізали липи працівники Рівненського міського тресту зеленого господарства. Вони ж і забрали деревину. Фото з допису чоловіка на ім’я Саша Боровець в одній із рівненських груп
А це фото копії наказу від 8 квітня 2022 року за підписом директора департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міськради Руслана Гудими. Наказ дозволяє тресту зеленого господарства зрізати 18 нібито аварійних лип на Київській, 47 нібито для використання деревини для будівництва фортифікаційних споруд у Рівненській громаді. Фото з того ж допису Саші Боровця

«Дерева б не вижили»

Директор із розвитку «Стоград-капіталу» Мирослав Черній розповів, що видалення лип запланували у проєкті будівництва.

Директор з розвитку ТОВ «Стоград-капітал» Мирослав Черній. Фото 2020 року з його фейсбук-сторінки

За словами Мирослава, основна причина видалення – зміна в оформленні території.

– Там є парапет. Дерева висаджені на цьому підвищенні. За затвердженим плануванням території, парапету там не повинно бути. Має бути схил. Коли воно буде вирівнюватися, будуть знімати шар землі. І дерева, частина з яких була хвора, не вижили б. Їх у будь-якому разі довелося б звідти прибирати, – пояснює Мирослав Черній.

Також представник забудовника виправдовує зрізання дерев тим, що насадження в місті треба періодично оновлювати і що сухі гілки лип під час буревіїв могли бути небезпечними для людей та машин.

Мирослав Черній критикує трест зеленого господарства через методи догляду за деревами. Стан дерев – прямий наслідок неправильного догляду. 

– Дерева не можуть рости, як вони собі хочуть, постійно у висоту. Наш трест їх зрізає шматками-обрубками. Так не повинно відбуватися. Періодично, раз на кілька років, дерева треба оновлювати: старі, не в дуже хорошому стані, видаляти, а нові, якісні, висаджувати, і далі вже правильно за ними доглядати, – каже Мирослав.

Обрали швидший і простіший шлях

Депутатка Рівнеради Оксана Майборода до обрання і нині займається озелененням Рівного. За її повідомленням у фейсбуку, забудовник обрав «більш доцільний» для себе варіант: із повним видаленням дерев. Вона ж пропонувала дерева лишити і, за потреби, лікувати.

Оксана Майборода у сесійній залі Рівненської міської ради у грудні 2021 року. Фото з її фейсбук-сторінки

Крім того, Оксана Майборода повідомила, що план благоустрою території біля центру від фахівців управління архітектури не передбачав знесення лип. Але так і не був погоджений через російське вторгнення.

За її словами, у грудні 2021-го і в січні 2022 року працівники зеленого тресту понівечили дерева обрізкою. Співзасновниця громадської організації «Сад історій» Вікторія Власюк поскаржилася на це в екологічну інспекцію. На початку лютого інспектори підтвердили пошкодження лип, визначили розмір збитку на понад 33 тисячі гривень і передали матеріали в поліцію Рівненського району. Сплата збитку – відповідальність тресту зеленого господарства.

– Зі мною про плани видалення дерев керівник зелентресту не говорив, згадав лише про той штраф за обрізку, коли спілкувались якраз напередодні по робочих питаннях, – написала Оксана Майборода.

У коментарях до того ж повідомлення Оксана Майборода опублікувала фото іншого наказу Руслана Гудими, вже від 19-го квітня. Цей наказ дозволяє генпідряднику будівництва «Квітковому бульвару» спиляти липи на Київській, 47. Тільки їх уже 20. У цьому ж наказі вказана сума відновлюваної вартості – 18 тисяч 545 гривень з копійками. І що утилізацію деревини має забезпечити саме «Квітковий бульвар».

Місто отримало компенсацію

Якщо під час будівництва видаляють чи пошкоджують комунальні зелені насадження, замовник робіт має сплатити до місцевого бюджету їхню відновну вартість – тобто скільки коштували саджанці, скільки коштувало їх посадити, а потім – доглядати за ними і зрештою зрізати. За вимогами спеціальної методики, цю цінність визначає спеціальна комісія з місцевої ради за складними формулами, у які входить навіть зарплата робітників.

Журналістка запитувала про відновну вартість лип у Мирослава Чернія і Руслана Гудими.

Мирослав Черній каже, що цю вартість «Стоград» сплатив. Суму не пригадує, уточнити в бухгалтерії не може: «бухгалтерія, що платила, поїхала за кордон і не виходить на зв’язок». Додає: «сума точно не маленька» і радить запитати у міському департаменті інфраструктури. Там точно мають знати.

Керівник департаменту Руслан Гудима каже: відновна вартість лип – приблизно 18 тисяч 500 гривень, заплачена 20 квітня 2022 року. Тобто наступного дня після підписання дозволу для «Квіткового бульвару». Точну суму Руслан Гудима назвати не може – чоловік із бухгалтерії, який знає цифру, у відпустці.

Начальник департаменту інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради Руслан Гудима (ліворуч). Фото з фейсбук-сторінки Федора Мисюри (на фото праворуч)

Платани та інші дерева

Замість лип уздовж вулиці планують посадити платани. Платани – швидкорослі, невибагливі, високі й із широкою кроною листяні дерева. Ще їх називають чинарами і сикаморами. Листя платанів широке і схоже на кленове. У висоту платан може сягати 60 метрів, ширина стовбура – до 20 метрів. 

Платани живуть довго: ніби до тисячі років (в умовах природного середовища). Але люблять вологу й тепло: температура у мінус двадцять градусів за Цельсієм для них уже згубна. У Вікіпедії пишуть: «Через декоративну цінність і витривалість в умовах атмосферного забруднення їх часто використовують для оздоблення вулиць міст, замінюючи ними менш витривалі породи дерев, такі як тополі, каштани, липи, клени та інші».

Молодий платан (на фото лівіше) на вулиці Словацького біля будівлі паспортного столу у Рівному. Посадили його у 2019 році, фотографували – влітку 2021-го. Фото надала Оксана Майборода 

Журналістка запитала у Мирослава Чернія, чи лишаться перед будівлею тамтешні кущі. Мирослав каже: їх мають пересадити десь у Рівному на інше, заздалегідь підготовлене, місце.

– Ми домовилися із департаментом благоустрою, що трест приїде, їх звідти забере й одразу пересадить в інше місце. Бо їх треба одразу посадити, – пояснює Мирослав Черній.

Доглядатимуть за деревами самі

Мирослав Черній каже, що у «Стограді» планують купувати дорослі саджанці висотою 4-5 метрів. Висадити їх збираються восени 2022 року і доглядатимуть за ними самостійно.

– За тими, що біля нашої будівлі, ми будемо доглядати своїми силами. Бо ми розуміємо: доглядати за ними так, як нам би хотілося, місто не буде, – каже чоловік.

За словами Мирослава, тресту зеленого господарства треба ще навчити своїх працівників правильному догляду за деревами. Натомість у «Стограді» зараз спілкуються «із активістами, які зголосилися взяти участь у плануванні цієї території. Вони, зокрема, вибирають деякі дерева і кущі». 

Скільки коштуватиме нове озеленення

Мирослав Черній каже: один платан коштує приблизно 5 тисяч гривень. Їх має бути не менше двадцяти – отже, «Стоград» витратить приблизно 100 тисяч гривень.

– Це ми говоримо тільки про вартість самих саджанців без урахування робіт. Загалом може бути понад 200 тисяч гривень або й більше, – міркує Мирослав.

Чоловік розповідає: ділянка під будівлею у приватній власності, поряд – частково міська. Тому, за його словами, забудовник робить добру справу для громади, оформлюючи за свої кошти спільний простір для прогулянок і відпочинку.

– У нас же насправді маленьке місто і якісного простору для будь-чого – небагато. Так само небагато якісних торгових чи бізнес-центрів. На пальцях однієї руки можна перерахувати. І коли створюються такі місця – це ж добре для міста, – каже Мирослав Черній.

Причина скандалу – у поганій комунікації

Видалення лип на Київській викликало резонанс у соцмережах і серед місцевих медіа. Відгукнувся навіть міський голова Олександр Третяк. Заспокоював рівнян: мовляв, рішення про видалення приймала комісія за визначеними правилами, а забудовник посадить нові дерева.

Мирослав Черній вважає, що причина негативної реакції людей у їхній непоінформованості. Журналістка в розмові припустила: можливо, треба публічно повідомляти людей про майбутні зміни і розказувати, що у певному місці щось зріжуть і щось посадять. Можливо, було б менше скандалів, якби люди знали, що дерева будуть.

– Так. Але це не ми (забудовники, очевидно – авт.) маємо ходити з транспарантами і кричати: люди, тут будуть різати дерева, потім будуть садити нові. Хтось повинен про це інформувати, але це має бути якось консолідовано, – каже Мирослав Черній.

Оксана Майборода теж звернула увагу на «неналежну комунікацію із громадою».

– Під час зустрічі піднімала питання неналежної комунікації..., але досі ні на сторінці тресту зеленого господарства, ні на сторінці «Стограду» (мається на увазі у фейсбуку – авт.) ніхто нічого не написав. Наскільки зможу, буду слідкувати, щоб оновлене озеленення було якісним, та інформуватиму про подальші кроки, – так закінчила своє повідомлення від 28 квітня 2022 року Оксана Майборода.

Станом на 5 травня ніяких повідомлень у фейсбуку від згаданих учасників історії не було. Ні про вже зрізані липи, ні про інші заплановані видалення.

Продовження: Як забудовник виконує обіцянку створити нову зелену зону на Київській замість зрізаних лип (фото)


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте