Опіки від соку: як у Рівному боротися з отруйною рослиною самотужки і через комунальників

У листках, стеблах та плодах борщівника накопичуються речовини, які, потрапляючи на шкіру людини, роблять її набагато чутливішою до сонячного світла. Це викликає опіки
Джерело
Оксана Майборода

8 червня рівнянка Ірена Боровець прибирала на могилі близьких на кладовищі. Під час роботи жінка не відчула, як торкнулася рослини, що зветься борщівник. 

– Увечері я помітила на своїй руці почервоніння. Ніби стерла шкіру і там з’явилась невеличка червона смужка. Здивувалась, що немає подряпини, і вирішила спостерігати. 

За три дні на травмованому місці утворилися пухирці, наповнені рідиною. Жінка припускала, що обпеклась на кухні, але поговорила з товаришем і зрозуміла, що це опік від рослини.

Чим небезпечний борщівник

Є різні види борщівнику. Деякі з них їли, додаючи у борщ, звідки й походить назва. Рослина, об яку обпеклася Ірена, зветься Борщівник Сосновського.

Природно він росте на Кавказі, а до України його штучно переселили в середині ХХ століття, щоб вирощувати як кормову культуру. Згодом зрозуміли, що це була погана ідея, але було пізно: борщівник легко і швидко поширюється, тож боротися з ним складно. 

Для людей борщівник небезпечний своїм соком. У листках, стеблах та плодах накопичуються речовини, які, потрапляючи на шкіру людини, роблять її набагато чутливішою до сонячного світла.

Сік борщівника, який потрапив на шкіру, під дією сонячного світла спричиняє опіки, це називається фітофотоедерматит. Проявляються опіки не одразу і гояться довго. 

Стебла в борщівника округлі й порожнисті, діаметром 6-10 сантиметрів і заввишки 2,5-3,5 метрів. Листки з великими пластинами — орієнтовно метр на метр. Суцвіття схоже на парасольку 50-60 сантиметрів у діаметрі в головного суцвіття, і менше у бічних. Квітки дрібні п’ятипелюсткові, білі, з приємним ароматом. 

Борщівник Сосновського на Басовому куті сфотографував Рома Лабяк і запостив фотографію під дописом заступника міського голови

Завідувачка амбулаторно-поліклінічного відділення обласного шкірно-венерологічного диспансеру Наталя Журавель каже, що будь-який контакт із борщівником небезпечний. 

– Навіть контакт із непошкодженими стеблами чи листочками може призвести до реакції на шкірі, яка проявиться протягом доби: почервоніння в місці контакту, набряк, пухирі, біль, печіння, свербіж, – каже Наталя.

– Якщо уражено багато шкіри, може підвищитися температура, з’явитися слабкість і нудота. Якщо не вчасно звернутися по допомогу і некоректно лікуватися, може додатися стафілококова та стрептококова інфекції і буде нагноєння.

Із опіками від борщівника Наталя радить звертатися до лікарів, зокрема до дерматолога.

За словами завідувача травматологічного відділення міської лікарні В'ячеслава Наумчука, цього року з опіками від борщівника до лікарні не зверталися.

Як позбутися борщівника

Координаторка громадської ініціативи «Сад історій» Оксана Майборода розповідає, що цьогоріч борщівник можна побачити на Грабнику, вздовж доріг, у дворах та в парках, адже насіння рослини розноситься вітром на далекі відстані і швидко проростає.

Навесні в парку на Грабнику представники «Екоцентру» Палацу дітей та молоді та громадської ініціативи «Сад історій» експериментували з викоріненням борщівника.

Викопувати борщівник треба в рукавицях та з максимально закритою шкірою тіла. Фото надала Оксана Майборода

– Необхідно викопати рослину. Місце, де вона росла, закрити агроволокном чи плівкою, щоб перекрити доступ світла. Чимось притиснути і так залишити.

– На агроволокно можна насипати землі і посіяти трави, а темну плівку найкраще накривати на плантації, щоб залишити без доступу води. На сонці ця ділянка перегрівається. Згодом можна буде зняти, але хоча б на рік хай залишається накритим, – каже Оксана Майборода.

Результат викорінення борщівника виглядає так. Фото надала Оксана Майборода

Активісти детально описали, як самостійно боротися з борщівником. Інструкцію можна почитати на фейсбук-сторінці «Саду історій». Якщо самостійно плануєте ліквідувати борщівник, одягайте гумові рукавички, щільний одяг та чоботи, захищайте обличчя.

Оксана додає, що цьогоріч до викорінення борщівника в Рівному долучилися й представники міської влади. Зокрема, на початку червня заступник міського голови Рівного Віталій Герман закликав рівнян розповідати, де саме в місті росте борщівник.

Під його фейсбук-дописом користувачі вказують місця і додають фото рослини. Віталій Герман каже, що ці дані вносять у таблицю, яку потім передадуть комунальникам.

– Результат я бачу так: ми помітимо локації на геопорталі міста і будемо туди скеровувати комунальні служби.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте