Косити чи не косити: як правильно доглядати за травою у місті

Над сюжетом працювали журналістка Ольга Підгородецька та відеограф Владислав Мартинчук

Скошувати чи не скошувати траву під час спеки у місті? А якщо скошувати, то коли, де і як саме? Досліджуємо проблему, яка дуже гаряче дискутується у рівненському фейсбуку. Читайте матеріал, або дивіться відеосюжет.

«Давненько не пам’ятаю такого на “Лебединці”. Можна кропиву свиням заготовлювати))», – пише рівнянин Олексій Кривошеєв і публікує відео, на якому буяє висока кропива та трава у парку Лебединка.

– Для мене незрозуміло, чого там кропива з бур'яном росте в центральному парку. Я припускаю, що можу чогось не розуміти в якихось там сучасних тенденціях і так далі, але мені здається, що так би не мало буть, – коментує Олексій для «Четвертої влади».

Рівнянка Людмила Щербата – одна з учасниць запеклої дискусії у соцмережі. Жінка вважає, що траву потрібно скошувати, залишаючи її лише де-не-де, у доречних місцях.

Рівнянка Людмила Щербата теж критично відгукується про некошені міські простори

– Ми місто. Відповідно, має бути міський ландшафт, який передбачає якусь певну акуратність, якусь лінію. Хоча, звичайно, можна зробити десь шматочок такої дикої кропиви, природи лопухів. Це буде якось гарно, якщо воно буде доречно, доцільно, умісно і напевне на якому місті, ну, я не знаю, але, знову ж таки, дуже хотілось, щоб цим займалися компетентні люди.

– Найкращий і найдешевший спосіб охолоджувати місто – за допомогою зелених насаджень. Тут просто кожна рослина потрібна, бо вони мають здатність віддавати воду, зволожувати та охолоджувати середовище, яке навколо, – виступає координаторка громадської ініціативи «Сад історій» Оксана Майборода перед своїми колегами – депутатами Рівнеради.

Депутатка Рівнеради Оксана Майборода намагається донести до колег-депутатів та рівнян чому шкідливо і для людей, і для рослин, і для тварин скошувати траву у спеку

Вона закликає міських обранців, аби ті поширювали інформацію про шкоду від скошування у спеку міської трави.

– Можна на рівні міста ввести заборону на викошування в спекотні періоди, але хотілося все ж, щоб було розуміння чому це важливо і всі керувалися цим правилом добровільно, – наголошує депутатка і екоактивістка.

Оксана пояснює, що у спеку в місті утворюються острови тепла, адже довкола бетон та асфальт, які поглинають багато сонячних променів і перегрівають середовище навколо. А зелень, навпаки, допомагає знизити температуру. Це важливо, оскільки спека негативно впливає на здоров’я, особливо у хронічно хворих людей.

Театральна площа у центрі Рівного. З висоти видно, яке співвідношення бетону, асфальту і озеленення. Окрім того, більшість скошених газонів мають вигорілу на сонці жовтувату траву. Це все сприяє некомфортній для перебування людини температурі

За озеленення у місті відповідає комунальне підприємство «Міський трест зеленого господарства». Вже два місяці його очолює Ігор Романчук. Запитуємо, як він ставиться до косіння трави у спеку.

Керівник Міського тресту зеленого господарства Ігор Романчук каже, що з придбанням нових газонокосарок і налагодженням правильного процесу скошування трави ситуація із доглядом за трав'яними площами буде кращою ніж була за попередньої влади

– Траву однозначно треба косити, але треба зважати на деякі фактори, такі як температурні умови і погодні умови, – каже новий начальник.

– Правильно косити – це треба з певною висотою, щоб не вбивати його до самої землі, відповідно, але під це потрібно щоб була техніка. Ми зараз над цим працюємо, будемо поновлювати, на наступний сезон косіння купимо нову техніку, яка дозволяє нам ці роботи більш правильніше робити і виходити на якийсь рівень якості кращий, ніж є зараз навіть і який був попередньо.

Для косіння на задану висоту, а не під нуль, потрібні газонокосарки, а не мотокоси, якими переважно косять досі. Їх обіцяють закупити на наступний сезон. Але чи є в комунальників стратегія догляду за травою у місті: де косити, де не косити, де газони, де різнотрав'я?

– Є план, але щоб його скласти, ще треба пройти зараз цей етап, подивитися які є недоліки, зробити висновки і зробити все для того, щоб наступний період цих недоліків не було, – каже Ігор Романчук.

Складається враження, що за два місяці керівник ще у всьому не розібрався, тому спілкуємося з тими, хто більш зрозуміло аргументує екологічний підхід до скошування трави.

– У нас люди досі вважають, що якщо траву скошено під нуль – це значить господар зробив, а де ростуть високі рослини, то це вже не господар, – каже прессекретарка ГО «Екоклуб» Інна Мулявка.

– Ми вирішили за допомогою тепловізора показати, чому зараз не варто скошувати взагалі будь-де і як нагріваються різні поверхні.

Інна дістає тепловізор і наводить його на ділянку грунту зі скошеною попереднього дня кропивою і високими рослинами.

Температура скошеної і не скошеної ділянок, яку вдалося виміряти завдяки тепловізору, відрізняється майже вдвічі. Інна Мулявка продемонструвала це на вулиці Словацького у центрі Рівного

На тепловізорі температура коливається від 47 до понад 50 градусів.

Коли ж Інна наводить тепловізор на ділянку, зарослу кропивою і високими рослинами, температура–  26-28 градусів. 

– Скошена ділянка значно жаркіша, ніж ділянка там, де є зелень, або ж знизу там, де під зеленню власне. Це відбувається внаслідок того, що трава дуже вигорає, грунт пересушується і бачимо таку різницю температур. За такої спеки взагалі нічого скошувати, як ми бачимо, не можна.

Через глобальні зміни клімату перегрів міст зростатиме, тому важливо обрати правильну стратегію озеленення. Частиною якої є належне облаштування міських газонів, яке сприятиме і здоровому середовищу, й економії грошей громади.

Про це спілкуємось із головою Ради «Української кліматичної мережі» Оксаною Мар’юк.

Екоактивістка Оксана Мар’юк переконана в користі створення максимально природного середовища в міському озелененні

– Важливо наголосити на додаткових перевагах того, щоб в місті були не штучні низько скошені газони, а різнотрав'я, міські луки, оскільки на косіння трави йде багато коштів, це і на пальне, і на оплату праці, – переконана екологиня.

– Також, зазвичай, штучні газони потребують додаткового поливу, щоб підтримувати їх у гарній формі, а також їх обробляють різними хімічними речовинами, гербіцидами, пестицидами, тобто це не природна зона – це така штучна, хімічна і там не будуть жити різні комахи, ящірки, їжачки, які необхідні для збереження біорізноманіття у місті.

Біорізноманіття не означає, що всі міські газони перетворять на луки з кропивою і бур'янами. У місті планують і газонну траву, але не скошену під нуль, і різнотрав'я, як у наших європейських сусідів, і куточки дикої природи.

Чи буде таке різноманіття у Рівному, залежить в першу чергу від міських обранців, які в перспективі мали б погодити стратегію озеленення міста і виділити на її втілення гроші.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте