Відповіді на поширені запитання про коронавірусну інфекцію COVID-19
Відповіді на основні запитання про COVID-19 – захворювання, викликане новим коронавірусом із сайту covid19.com.ua та сайту Міністерства охорони здоров'я України.
Яка ситуація в Україні?
Постановою Кабінету Міністрів України з 18 березня по 3 квітня введена заборона залізничного, авіа- та автобусного міжміських та міжобласних пасажирських перевезень, а також з 17 березня робота метрополітенів.
З 17 березня в Україні заборонено проведення всіх масових заходів (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших), у яких бере участь понад 10 осіб.
На сьогодні ліків для лікування чи профілактики коронавірусної інфекції COVID-19 не існує. Не довіряйте шахраям, які пропонують їх придбати, і не вживайте сумнівних препаратів. У разі підтвердження наявності коронавірусу лабораторними дослідженнями пацієнту в ізоляції надається симптоматичне лікування.
Чи є в Україні зареєстровані випадки захворювання на COVID-19?
Станом на ранок 19 березня в Україні зафіксовано 16 випадків COVID-19: Чернівецька (10), Житомирська (1), Київська (2), Донецька (1) області та м.Київ (2).
Скільки людей перевірено на коронавірус?
Станом на 17 березня 2020 року в Україні опрацьовано 156 підозр на коронавірус. 114 – не підтвердились. Ще 28 опрацьовуються лабораторно.
Кількість летальних випадків від коронавірусу в Україні?
Станом на 17 березня в Україні зафіксовано дві смерті людей, інфікованих коронавірусом.
Наскільки COVID-19 небезпечний?
20% від усіх випадків захворювань, викликаних новою коронавірусною інфекцією, є тяжкими і лише близько 3% потребують реанімаційних заходів.
Скільки триває інкубаційний період?
За рекомендацією ВООЗ, термін спостереження за особами, які контактували з пацієнтами з підтвердженою інфекцією, становить 14 днів.
Що робити, якщо у вас симптоми – у короткому відео Міністерства охорони здоров'я:
Чи готова Україна?
Так. В Україні близько 12-ти тисяч місць в інфекційних стаціонарах, близько 2-х тисяч лікарів-інфекціоністів та 5-ти тисяч медперсоналу. В українських лікарнях є інфекційні бокси.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Поширювати здоровий глузд: як медики та чиновники Рівного готуються до коронавірусу
Скільки в Україні апаратів штучного дихання?
В Україні тільки в інфекційних лікарнях 605 апаратів штучного дихання. Цього достатньо. За потреби будуть залучені апарати штучного дихання з інших лікарень.
Що з захисними костюмами? Масками дійсно не обійтися?
Медична маска допомагає обмежити поширення вірусу, якщо ви захворіли.
Детальніше про те в яких випадках потрібна маска дивіться у короткому відео:
Чи є в Україні тест-система для виявлення нового коронавірусу?
Україна закупила тест-систему для виявлення нового коронавірусу. Тест-система та реагенти розраховані на обстеження 960 осіб, чого вистачить до моменту отримання чергових реагентів.
Які обмеження запроваджено через коронавірус?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Не цілувати ікони і не розважатися: заборони та рекомендації рівнянам під час карантину
Як працюватиме громадський транспорт?
З 18 березня по 3 квітня заборонено перевезення більше 10 пасажирів одночасно в маршрутках і 20 в трамваях, тролейбусах та автомобільному транспорті, в автобусах на міських маршрутах.
Чи працюватиме міжміське сполучення?
Заборонені регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним та залізничним транспортом.
Чи працюватимуть продуктові магазини, аптеки, АЗС, банки?
Так, торгівля продуктами, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами дозволена. Також можна здійснювати банківську та страхову діяльність.
Як працюватимуть кафе, ресторани, спортклуби?
З 17 березня заклади громадського харчування (ресторани, кафе), торговельно-розважальні центри, фітнес-центри, заклади культури тимчасово припиняють свою роботу. Дозволена адресна доставка.
Які обмеження на проведення масових заходів?
З 17 березня заборонено проведення усіх масових заходів, у яких бере участь понад 10 осіб. Дозволено лише заходи, необхідні для забезпечення роботи органів державної влади та місцевого самоврядування.
Чи будуть проводити в лікарнях заплановані операційні втручання?
Медзаклади тимчасово припинять планову госпіталізацію та планові операції, крім невідкладних та термінових. МОЗ доручено максимально підготувати та перепрофілювати медичні заклади для прийому та лікування інфікованих хворих у тяжких станах.
Як працюватимуть навчальні заклади?
З 12 березня до 3 квітня припинено навчання в закладах дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти.
Захворювання, викликане новим коронавірусом, не можна називати «смертельним», адже летальність серед виявлених захворювань в різних країнах світу складає до 3,4%
Як передається захворювання?
Наразі відомо, що COVID-19 передається краплинним та контактним шляхами.
Вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини
Вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 метра.
Переважає контактний шлях зараження
Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об'єктів (тварин, м'яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальним шляхів хворого чи інфікованого.
Чи можна заразитись від тварин?
Наразі немає офіційних підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендуємо мити руки водою з милом. Це захистить вас від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин.
Чи передається вірус через фрукти?
Фрукти – непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити, але це стандартна рекомендація.
Скільки вірус живе на поверхнях? Чим можна вбити вірус?
Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.
Чи безпечно отримувати посилки з країн, де зареєстровано випадки захворювань, спричинених новою коронавірусною інфекцією?
Так, цілком. Неможливо заразитися COVID-19 через посилку. ВООЗ не рекомендує жодних обмежень щодо торгівлі та переміщення товарів із КНР. Доставка поштових відправлень із КНР та в КНР здійснюється у штатному режимі.
На початковій стадії COVID-19 має такі ж симптоми, як інші гострі респіраторні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести. Тому у разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.
Інформація про тест-систему для дослідження на COVID-19
Що робити, якщо в місцевій лікарні не знають нічого про дослідження на наявність COVID-19?
Діагностика буде здійснюватися виключно у випадках, які відповідають епідеміологічному та клінічному визначенню хвороби, зазначених у рекомендаціях ВООЗ. Тестування буде проводити вірусологічна референс-лабораторія Центру громадського здоров'я України. Купити тест-систему для самостійного користування неможливо.
Яку саме тест-систему купила Україна?
Україна купила тест-систему для виявлення COVID-19 у німецького виробника, сертифікованого ВООЗ. Реагенти у складі тест-системи дозволяють провести лабораторну діагностику нового коронавірусу на сучасному рівні.
Набори розроблені в Німеччині з максимально можливим профілем виявлення для достовірного визначення зазначеного виду коронавірусу. У подальшому планується надходження додаткових реагентів від ВООЗ.
Скільки часу триває лабораторний тест на новий коронавірус?
До отримання результату проходить орієнтовно 5-6 годин.
Чи є в Україні експрес-тести?
1 мільйон експрес-тестів буде завезено в регіони до кінця цього тижня. При використанні експрес-тесту результат відомий за 10-15 хвилин.
Чи є в регіонах тест-система для виявлення нового коронавірусу?
У 9 регіонів України додатково направлені німецькі тест-системи для виявлення COVID-19. Це пришвидшить процес проведення перевірки.
Зокрема, тест-системи вже доставлено або буде доправлено найближчими днями до Житомира, Тернополя, Дніпра, Вінниці, Києва, Рівного, Львова, Запоріжжя, Чернівців. Триває прийом замовлення на закупівлю тест-систем від інших областей. Усі тести сертифіковані ВООЗ.
Коли будуть результати дослідження на наявність Covid-19 у людей, які повернулись з Італії літаком 15 березня?
В евакуйованих з Італії пасажирів не виявлено коронавірусу.
В аеропорту «Бориспіль» провели експрес-тест на COVID-19 123 евакуйованим з Італії. Всі тести показали негативний результат, ні в кого коронавірусної інфекції не виявлено.
Всі евакуйовані зобов'язались здійснити 14-денну самоізоляцію (на час можливого інкубаційного періоду).
Хто є групою ризику?
Перебіг хвороби залежить від імунітету людини.
- Люди похилого віку
Вразливою групою є люди похилого віку та люди з хронічними хворобами і слабким імунітетом – вони більш схильні до розвитку тяжких захворювань.
- Медичні працівники
Після фіксації випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом, вразливою групою є медичні працівники.
- Особи, які мали прямий фізичний контакт із хворим
Прямий фізичний контакт із хворим або з інфекційними виділеннями. Наприклад, через рукостискання.
- Особи, які перебували у закритому середовищі з хворими
Особи, які перебували у закритому середовищі з хворими на COVID-19 на відстані до 2-х метрів та довше 15-ти хвилин.
Відомий російський журналіст та блогер Андрій Мальгін, що практично постійно проживає в Італії, на своїй сторінці у фейсбук опублікував інфографіку щодо смертності від коронавірусу в Італії.
Як себе захистити від вірусних інфекцій?
- Зміцнюйте імунітет та слідкуйте за самопочуттям
Повноцінне харчування, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму.
- За перших симптомів звертайтеся до лікаря
У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря.
- Мийте часто руки з милом упродовж 20-ти секунд
Або користуйтесь антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%
- Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ
З тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція – 1,5 метра.
- Уникайте дотиків до свого обличчя
Не торкайтеся брудними руками своїх очей, носа та рота.
- Термічно обробляйте продукти
Не їжте сире м'ясо, м'ясні субпродукти та яйця.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуці.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти