Прощавай «Рівнегаз збут»: як самостійно змінити газопостачальника – покрокова інструкція з власного досвіду
Вас не влаштовує вартість постачання газу чи якість послуг? Після відкриття в Україні газового ринку у 2015 році усі споживачі газу в теорії могли змінити його постачальника. На практиці це стало можливим лише із серпня 2020 року. До цього охочі продавати газ отримували ліцензії та реєструвалися.
У цій публікації «Четверта влада» розповідає, як дистанційно змінити одного газового постачальника на іншого. Власним досвідом ділиться журналістка, яка обрала ТОВ «ГК "Нафтогаз України"» (власник якої Україна) замість ТОВ «Рівнегаз збут» (реальний власник якої олігарх Дмитро Фірташ, а формальні – 5 фірм з Кіпру). Перелік усіх чинних газових постачальників, їхніх тарифів й новини на газову тему можна відстежувати тут.
Для уникнення плутанини – у Рівному один оператор газорозподільчої мережі – «Рівнегаз», йому ми платимо за доставку газу і поки що його змінити не можна.
Натомість газопостачальників, у яких можна купувати газ – 64 фірми. За умовчуванням рівненський газопостачальник – ТОВ «Рівнегаз збут» – дочірня структура «Рівнегазу».
Що потрібно мати для оформлення заяви онлайн
До зміни постачальника газу через сайт треба підготуватися. Вам потрібно мати:
- відскановані чи сфотографовані документи: договір, який підтверджує право власності на житло (про дарування чи купівлю), сторінки паспорта і довідка з податкової з ідентифікаційним номером (ІПН) основного власника (хто оформляє заяву). Якщо маєте ID-картку, фотографуєте її. Якщо є співвласники житла, має бути їхня згода на приєднання (докладніше про це далі);
- електронний підпис фізичної особи (КЕП), який «лежить» у вас десь у комп’ютері чи на флешці. Якщо не маєте, його можна «виготовити» в Приват24 у розділі «Бізнес» або скористатися цією підказкою;
- електронну поштову скриньку;
- індивідуальний газовий номер ЕІС, який складається з шістнадцяти цифр та латинських великих букв.
Оформляємо крок за кроком
Самостійне оформлення заяви онлайн забере у вас не більше півтори години за умови, що є все необхідне.
Крок 1. Потрібно зайти на сайт «Нафтогаз України» й обрати рубрику «Стати нашим клієнтом». Сайт пропонує самостійно заповнити заяву, перейти для оформлення на сайт Приват24 або ж описує, як можна це зробити при особистому спілкуванні у відділеннях Ощадбанку чи банку ПУМБ. Обираємо ліворуч самостійне оформлення.
Крок 2. Натискаємо синю кнопку «Подати заяву». Бачимо «Заяву приєднання» і вносимо до неї свої прізвище, ім’я і по батькові, дату народження, ІПН, серію та номер паспорта чи ID-картки, адресу електронної скриньки, вказуємо наявність чи відсутність субсидії.
Крок 3. Описуємо «Дані об’єкта газопостачання»: будинок чи квартира, тип споживання (тільки приготування їжі із газовою плитою, приготування їжі разом із підігрівом води у газовій колонці або комплексне, якщо у вас газовий котел для опалення).
Вводимо ЕІС-код, вказуємо середньорічний об’єм споживання газу (приблизний можна подивитися на сайті облгазу в особистому кабінеті споживача), площу житла (не обов’язково) та інформацію про заявника (власник ви чи співвласник). У кінці рубрики зазначаємо, чи є газовий лічильник.
Крок 4. Заповнюємо рядки у рубриці «Адреса об’єкта газопостачання».
Крок 5. Уважно переглядаємо введену інформацію, щоб не було фактичних помилок. Потім натискаємо ліворуч кнопку, що приймаємо умови обробки даних, і праворуч – велику синю кнопку «Створити файл заявки».
Крок 6. Програма «перекидає» на вкладку «Моя заявка», де ви її підписуєте електронним підписом КЕП. Або обираєте кнопку «Завантажити». В обох випадках ваш комп’ютер прийме із сайту два файли різного формату із заповненою заявою.
Збережіть їх у зручну папку, оберіть вордівський файл та роздрукуйте. Це ваша паперова заява на приєднання, яку треба підписати від руки і потім надіслати звичайною поштою на адресу ГК «Нафтогаз України» (яку саме – знайдете в листі від компанії).
Крок 7. Перевірте вказану електронну пошту – має надійти лист про обробку заявки на приєднання. У ньому вам повідомлять її номер і попросять завантажити на сайті документи.
Крок 8. Повертаємося на сайт, знаходимо рубрику «Завантажити документи» або ж прокручуємо сторінку до заголовку «Надайте нам ваші документи». Треба знову ввести свій індивідуальний газовий код. Програма покаже кнопки для завантаження. Першою буде про документ на право власності, потім – всі інші (тобто сторінки паспорта, ІПН та заяви на згоду від співвласників). Якщо не вийде з першого разу, завантажте знову. Це може зайняти кілька хвилин.
Якщо є співвласники житла: в самому низу сайту треба знайти ліворуч рубрику «Офіційна інформація», відкрити її в новій вкладці й натиснути рядок «Газ для дому». Серед різних документів обрати й завантажити файл «Шаблон згоди співвласника».
Як пояснила операторка контактного центру «Нафтогазу», заяву треба заповнити й підписати від руки всім співвласникам житла, відсканувати чи сфотографувати і завантажити файли разом із іншими документами. Паперові оригінали треба надіслати в компанію разом із оригіналом заяви на приєднання. Паспорти чи ІПН співвласників не потрібні.
У цьому ж розділі є пдф-файл із банківськими реквізитами для оплати газу.
Крок 9. Перевірте свою електронну пошту. Вам надійде лист-підтвердження «Статус обробки заявки». У ньому прочитаєте, що опрацювання документів може тривати 21 день. Насправді – набагато швидше, якщо з ними все гаразд і ви нічого не забули.
Крок 10. За кілька днів на вашу електронну пошту надійде привітальний лист. У ньому буде ваш особовий рахунок у компанії, прохання надіслати підписану паперову заяву (файл якої ви собі зберегли) на певну адресу та пропозиція зареєструвати особистий кабінет споживача. Окрім цього, прочитаєте, що компанія вам пропонує, чого від вас чекає і якими сервісами ви можете користуватися для оплати газу.
Крок 11. Реєстрація на сайті «Нафтогазу». Процес схожий на будь-які інші реєстрації, але потребує більшої уважності. На електронну скриньку, яку ви вкажете, надійде код підтвердження для введення на сайті. Програма сама згенерує пароль доступу до вашого кабінету споживача і знову надішле привітальний лист: тепер із усіма даними щодо входу. Лист варто десь зберегти.
Крок 12. Уперше відвідайте свій особистий кабінет споживача.
Крок 13. Надішліть на адресу ГК «Нафтогаз» паперову заяву на приєднання (і, якщо треба, згоду співвласників). Звичайним чи рекомендованим листом. Ймовірно, потрібно два екземпляри заяви: один лишиться в компанії, другий мають повернути вам – із реквізитами й печаткою компанії. Але про це у привітальному листі не писали.
Щодо колишнього газопостачальника
У Рівненській області монополістом у постачанні газу був і фактично залишається «Рівнегаз збут» – дочірня структура «Рівнегазу».
Після прийняття вашої заяви на приєднання до іншого постачальника, укладений з ТОВ «Рівнегаз збут» договір розривається автоматично. Телефонувати чи йти у центр обслуговування споживачів не треба. У вашому особистому кабінеті на сайті «Рівнегаз збуту» буде вказано, скільки ви маєте заплатити для повного розрахунку.
Щоб перестрахуватися, можна зачекати кілька днів після отримання привітального листа з іншої компанії. У «Рівнегаз збуті» мають перевірити, чи ви не боржник. Перехід до іншого постачальника не позбавляє боргів.
Поспілкуватися по телефону із оператором «Рівнегаз збуту» щодо розрахунку може не вдатися: за жодним із трьох контактних номерів не брали слухавку ні в період масової передачі показників з першого по п’яте число, ні в середині місяця.
Зверніть ще раз увагу! Постачальника газу ви змінили, але показники лічильника треба передавати, як і раніше, оператору газорозподільчої мережі – «Рівнегазу». Ці показники компанія передає новому постачальнику. Таким чином за доставку газу ви продовжуєте сплачувати «Рівнегазу», а за сам газ – новому постачальнику, у нашому випадку – «Нафтогазу України».
Як протидіяв реформі «Рівнегаз збут», ми писали в публікації «Газові ігри на Рівненщині: чому монополія на збут блакитного палива триває».
Якщо у вас лишилися питання щодо самостійної заміни газового постачальника, спробуйте пошукати відповіді тут або зателефонуйте до контакт-центру обраної вами компанії.
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти