Рівне – в одному списку з Мадридом, Римом та Стамбулом – отримає майже мільйон євро: на що підуть ці гроші

Літатимуть дрони, обстежуватимуть будівлі в інфрачервоному спектрі, щоб визначити тепловтрати і запропонувати енергоефективні рішення
Джерело
Архів 2021 року, «Четверта влада», Влад Мартинчук

Рівне стало єдиним містом в Україні, яке залучило грант на 973 тисячі євро (близько 38 мільйонів гривень) від місії Європейського Союзу і долучиться до боротьби зі змінами клімату. Загалом такі гранти отримають 53 міста у Євросоюзі та у країнах-партнерах. В одному списку з Рівним – кілька столиць: Амстердам, Мадрид, Рим, Стамбул, Варшава, Любляна та Будапешт.

Чому саме Рівне отримало цей грант, що місто отримає за ці гроші і хто цим займатиметься читайте у публікації.

Рівне отримає грант ЄС у рамках дворічної програми пілотних міст NetZeroCities.

NetZeroCities – проектний консорціум, що складається з 33 партнерів із 27 європейських країн, які керують платформою EU Cities Mission. Проект підтримує 112 європейських міст у різкому скороченні викидів парникових газів для досягнення кліматичної нейтральності.

Детальніше ознайомитися з її правилами та переліком міст, які отримають кошти та мають впроваджувати інноваційні заходи для адаптації до змін клімату і швидкої декарбонізації (пом'якшення наслідків глобального потепління), можна на сайті програми.

Новину про 38 мільйонів гривень для Рівного оприлюднив міський голова Олександр Третяк 1 березня – у день, коли оголосили список міст-переможців гранту.

Зі 100 заявників гранти мають отримати 53 міста.

За словами Олександра Третяка, разом із місцевими вищими навчальними закладами, громадськими організаціями та за допомогою експертів з країн ЄС, Рівне впроваджуватиме широкий спектр заходів.

Зокрема, буде створювати енергетичний паспорт громади, розробляти сценарії переходу міста до «нульових» викидів CO2 до 2050 року, а також навчати рівнян енергоефективності.

«За допомогою цієї програми пілотних міст ми зможемо впровадити нові, більш екологічні підходи до способу життя та роботи», – пише Олександр Третяк».

Детальніше про проєкт ми розпитали у директора міського департаменту економічного розвитку Володимира Липка. Саме цей департамент подав заявку на грант. Фото з фейсбук-сторінки Володимира Липка

– Чому саме Рівне стало переможцем серед українських міст? – журналістка.

– Не знаю, треба запитати у грантодавця. Виграють ті заявки, які відповідають його запиту. Ми максимально правильно відповіли на запитання, які поставив грантодавець, – Володимир Липко.

З'ясують хто скільки ресурсів витрачає

– У нашій громаді є споживачі енергії, тобто тепла, електрики, води. Кожен з нас ніби знає, скільки він споживає і за що платить, але нам потрібна картина повністю всього міста, – пояснює Володимир Липко потребу створити енергетичний паспорт громади.

– Це буде така інтерактивна мапа міста, де будуть котельні, мережі, де буде видно, що є, наприклад, підприємство «Віола» чи дев’ятиповерховий будинок, і вони споживають стільки-то газу, електрики, води. По будинках ми будемо також вказувати, яку кількість енергії вони мали б нормативно споживати.

– Тоді зможемо дивитися, що у нас, наприклад, є котельня, яка працює на газу, вона генерує стільки-то калорій тепла, але якщо ми термомодернізуємо район, який вона покриває, то нам треба буде у півтора чи у два рази менше (калорій – ред). Це буде вже така наочна карта. Така ніби інвентаризація всіх наших потужностей щодо генерації і споживання.

Володимир Липко зазначає, що не знає, чи зможуть розмістити таку мапу під час воєнного стану на відкритих ресурсах. Але після закінчення війни вона має стати доступною для всіх.

Шукатимуть як можна відмовитися від котелень на деревній стружці

– Але мапа – не кінцева мета цієї роботи. Це тільки початок, – продовжує Володимир Липко. – Ми запросимо експертів з країн ЄС, можливо, США, Канади. Тобто тих, хто має досвід реалізації сучасних енергетичних проєктів для міст. І попросимо їх допомогти нам побудувати сценарій переходу Рівного на «нульові» викиди вуглекислого газу до 2050 року.

– Чим більше ми викидаємо CO2 (а його ми викидаємо з викопним паливом, з неправильним поводженням зі сміттям), тим більше «допомагаємо» нагріватися планеті. Цієї зими у нашому місті середня температура була на 3 градуси вища. А кліматологи кажуть, що якщо на 1-2 градуси вища, то це вже катастрофа екологічна.

Володимир Липко додає, що разом з експертами вирішуватимуть, наприклад, як можна відмовитися від котелень на деревній стружці, які забруднюють повітря, і будувати котельні на більш екологічних видах палива, як-от водні.

– Ми хочемо за допомогою цих спеціалістів побудувати два-три сценарії, зрозуміти, скільки це буде коштувати, скільки буде у результаті для споживача коштувати ця енергія, – розповідає Липко. – Для того, щоб перетворити згодом це дослідження в інвестиційні проєкти. Щоб нам побудували або нові котельні, або поля сонячних панелей. У європейців дуже великий досвід в цьому, і ми його хочемо отримати.

«Літатимуть дрони, обстежуватимуть будівлі в інфрачервоному спектрі»

За словами директора департаменту, грантовими коштами, зокрема, будуть розраховуватися за послуги згаданих експертів.

Ще кошти підуть на навчання і популяризацію енергоефективності у місті.

– Ми будемо проводити серії навчання для голів ОСББ, керівників управлінських компаній Рівного, енергоменеджерів, для тих, хто встановлює нове сучасне обладнання (сонячні панелі, теплові помпи, сонячні колектори для підігріву води тощо).

Адже буває так, що вони встановлюють обладнання, мають якісь ази, але роблять певні помилки, які можуть бути системними.  Ми хочемо на це впливати, щоб місто розвивалося у правильному напрямку, – розповідає Володимир Липко.

– Головам ОСББ, до прикладу, треба розуміти, як впливає вентиляція на мікроклімат у будинку, як впливає на стан опалення будинку балансування радіаторів, встановлення індивідуальних теплових пунктів. Як впливає утеплення даху, стін. Які мають бути матеріали, щоб вони були вогнетривкими, довготривалого використання і не втратили свої властивості. Скільки це коштує.

Також, за словами Липка, буде навчання з енергоефективності для студентів, що навчаються проєктувати житло чи обладнання.

Основним базовим навчальним закладом стане Національний університет водного господарства та природокористування, з яким спільно подавалися на цей проєкт. Але також залучатимуть на конкурсній основі й інших, наприклад, ГО «Екоклуб», яка має експертну можливість проводити такі навчання, зазначає Липко.

Також у Рівному розроблять онлайн-сервіс, який візуалізуватиме енергетичну систему міста. За словами Володимира Липка, сервіс відображатиме фактичне та нормативне споживання енергоносіїв на квадратний метр в тій чи іншій будівлі.

– Будемо попереджати людей, що літатимуть дрони, обстежуватимуть будівлі в інфрачервоному спектрі, щоб це все встановити, зафіксувати і нанести на мапу. Енергоменеджер кожен будинок буде обстежувати. Ми зможемо потім вказати, чи потрібно будинок утеплити, чи, можливо, замінити вікна, – зазначає Липко.

Шукатимуть фахівців

Департамент економічного розвитку буде шукати додаткових спеціалістів, щоб впроваджувати цей пілотний екопроєкт. Зокрема, менеджера проєкту та спеціалістів з обліку. Заробітна плата, закладена у грантові кошти, становитиме 700-1000 євро (до оподаткування).

Оголошення про вакансії, повідомив Володимир Липко, оприлюднять на сторінці департаменту у фейсбуці.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте