Лише одна причина чому у два воєнні місяці Рівненщина зібрала більше податків ніж у два довоєнні
За два перші місяці 2023-го до місцевих бюджетів Рівненщини надійшов понад 1 мільярд 741 мільйон гривень власних доходів. Це на 36% або ж на понад 464 мільйона більше, аніж було у довоєнних січні-лютому 2022 року. Ми з'ясували чому під час війни Рівненщина отримала вищі доходи і звідки ці гроші та чи на все їх вистачає.
За словами начальника Рівненської обласної військової адміністрації Віталія Коваля, доходи зросли, зокрема, завдяки тісній взаємодії із роботодавцями та великими платниками податків області, боротьбі з нелегальними заправками. А також завдяки збільшенню надходжень від акцизного податку, податку на доходи фізичних осіб та податку на нерухомість.
Коли ми перевірили ці слова начальника ОВА, виявилося, що насправді зростання загальної суми бюджету відбулося лише з однієї причини. На яку Рівненська ОВА не впливає. Через підвищення грошового забезпечення військовослужбовців.
Речник Рівненської ОВА Олександр Поліщук на прохання «Четвертої влади» надав більше інформації про бюджет області і ми проаналізували ці цифри.
За рахунок чого зросли надходження
Попри війну, бюджет області – сукупність 69 бюджетів (64-х територіальних громад, обласної ради та чотирьох районних рад) – виконується на 114,6%.
Тобто область у січні-лютому 2023 року на 14,6% зібрала більше податків, порівняно з таким самим періодом 2022 року, аніж було заплановано. Надходження зросли на 464 мільйони 400 тисяч.
Але якби не зростання у понад 12 разів (на 515 мільйонів 200 тисяч) податку на доходи військових, Рівненщина була би в мінусах.
Порівняйте. За два перших місяці 2022 року із зарплат військових надійшло податку 44 мільйона 900 тисяч. За два перші місяці 2023 року із зарплат військових надійшло податку на 560 мільйонів 100 тисяч.
Навіть попри те, що деяких податків вдалося зібрати більше, загалом відрахування (окрім військових) впали. Зокрема й через різні податкові пільги від держави.
На 66 мільйонів 600 тисяч зросли надходження від акцизного податку та на 31 мільйон 700 тисяч – від сплати податку на майно.
Натомість на 37 мільйонів зменшилися надходження від єдиного податку, на 17 мільйонів 200 тисяч – від рентної плати за спецвикористання лісових ресурсів та на 9 мільйонів – від оренди комунального майна.
Структура зібраних коштів
З понад 1 мільярду 741 мільйона, що надійшли до загального фонду місцевих бюджетів Рівненщини у січні-лютому 2023 року:
- 73,7% (1 мільярд 283 мільйонів) – це податок на доходи фізичних осіб (з якого 560,1 млн від зарплат військових);
- 11% (192,2 млн) – єдиний податок;
- 6,9% (119,5 млн) – податок на майно (у тому числі 90,6 млн плати за землю);
- 5,1% (89,5 млн) – акцизний податок (з продажу спиртного, тютюну, електроенергії, нафтопродуктів, газу, легкових авто);
- 0,9% (15,5 млн) – рентні платежі;
- 0,5% (8 млн) – податок на прибуток підприємств приватного сектора економіки.
Як впали податки на пальне
З вересня 2019 року в області діє Центр ліквідації нелегальної торгівлі нафтопродуктами.
За цей час виявили та припинили роботу 203 нелегальних заправок. Близько півтори сотні автозаправок стали легальними.
Завдяки цьому доходи від акцизу на пальне у 2021-му зросли на 37 мільйонів 600 тисяч (до майже 265 мільйонів) або на 16,6% більше рівня 2020 року.
У 2022 році, через повномасштабне вторгнення росії і руйнування паливної інфраструктури та скасування майже на рік акцизного податку на пальне, надходження від цього податку в області склали 85 мільйонів.
Раніше акцизний податок становив:
- на бензини моторні – 213,5 євро за 1000 літрів,
- важкі дистиляти – 139,5 євро за 1000 літрів,
- скраплений газ – 52 євро за 1000 літрів.
З 15 березня 2022-го до 30 вересня державна влада встановила нульовий акциз на пальне.
З 30-го вересня акцизний податок повернули, але менший ніж був раніше:
- на бензини моторні, важкі дистиляти та інші нафтопродукти – 100 євро за 1000 літрів,
- на скраплений газ – 52 євро за 1000 літрів.
За січень-лютий 2023 року до бюджету області надійшло понад 40 мільйонів акцизного податку з пального, що перевищує плановий показник на 94,5%.
Яка ситуація з бюджетом облради
Станом на 1 березня 2023 до загального фонду бюджету обласної ради надійшло 266 мільйонів 100 тисяч власних доходів, що на 43,9% або на 81 мільйон 200 тисяч більше, порівняно з відповідним періодом 2022 року.
Ріст відбувся теж майже виключно завдяки податку на доходи фізичних осіб – військових (+79,8 мільйона), плати за спеціальне використання води загальнодержавного значення (+1,9 мільйона), плати за ліцензії (+300 тисяч) та податку на прибуток підприємств (+200 тисяч).
Удар по фінансуванню освіти
В законі України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» зменшили обсяг освітньої субвенції для місцевих бюджетів на 14,1%, порівняно з 2021 роком, тож тепер дофінансування освіти або скорочення видатків на неї додатково лягає на плечі громад.
Фінансування обласних програм
У першу чергу фінансують програми, пов’язані з підтримкою:
- територіальної оборони,
- військових та правоохоронних органів,
- з цивільним захистом населення,
- соціальним захистом і соціальним забезпеченням,
- розміщенням в області тимчасово переміщених осіб,
- функціонуванням медичних установ та інших установ і закладів бюджетної сфери.
У зв’язку із введенням воєнного стану, фінансування видатків з місцевих бюджетів відбувалося відповідно до постанови Кабінету Міністрів №590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в особливому режимі в умовах воєнного стану» зі змінами.
Враховуючи вимоги цієї постанови – обмежили фінансування капітальних вкладень, зокрема будівництва та реконструкції об’єктів соціально-культурної сфери, доріг тощо.
Обмеження не стосується об’єктів критичної інфраструктури та об’єктів для розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб.
Які нові підприємства запрацювали на Рівненщині внаслідок релокації
Нині на територію Рівненської області релокувались 39 підприємств – переважно з Харківської та Київської областей.
Це підприємства, які працюють, зокрема, у галузях деревообробної промисловості, текстильного виробництва, виробництва напоїв, логістичних послуг, виробництва меблів, ремонту та монтажу машин і устаткування, комп’ютерного програмування, оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів та виробництва харчів.
Також на Рівненщину переїхали Луганський державний медичний університет, Харківський інститут медицини та біомедичних наук, Луганський обласний клінічний онкологічний диспансер та Бахмутський центр профтехосвіти.
Дивіться також: Які бізнеси відкривають на Рівненщині під час воєнного стану
Яка заслуга посадовців у триманні бюджетів на плаву
Рівненська ОВА проводить системну роботу із бізнесом регіону щодо детінізації, легалізації працівників та сплати податків, – кажуть в ОВА.
Що два тижні керівництво адміністрації зустрічається із великими роботодавцями області, а також релокованим бізнесом. На такі зустрічі також запрошують керівництво податкової та митниці, представників банків та інших установ, залежно від тематики.
Влада допомагає бізнесу у розв'язанні їхніх проблем, розповідає про нові можливості із залучення грантових коштів, відкриття міжнародних та розширення внутрішніх ринків. Щоб бізнес заробляв більше офіційно, створював нові робочі місця, сплачував податки.
Начальник ОВА Віталій Коваль каже: «Битви виграють полководці. А війни – економіки».
Тим не менше, якщо прибрати із аналізованої суми ПДФО податки із зарплат військових – податки зменшилися, порівняно з довоєнними місяцями.
Ми попросили прокоментувати ці відсотки зростання надходжень до бюджетів на Рівненщині фінансового аналітика Олексія Козирева. Попросили, зокрема, оцінити наскільки інфляція впливає на зростання сум зібраних податків.
Показали аналітику повідомлення Рівненської обласної військової адміністрації у фейсбуці. На той час ми ще не мали інформації про суму податку зібрану із доходів військовослужбовців.
«Будь-яке збільшення обсягів офіційної економіки – це позитивний фактор, як в цілому для держави, так і для місцевих громад. Тому виконання бюджету області на 114,6% – це добра новина», – відписав на наш лист фінансовий експерт.
«Зростання цін, особливо на імпортні товари, додають збільшення обсягу податків та зборів по них, частина з яких йде і до місцевого бюджету».
«Враховуючи рівень офіційної інфляції в Україні за 2022 рік на рівні 26,6% рік до року, це теж об'єктивно вплинуло на вказані ОВА показники. Тому принциповим є і те, що, як каже керівник області "ріст доходів області відбувся і за рахунок надходжень податку на доходи фізичних осіб..."».
«Це свідчить, що рівень отриманих людьми доходів вплинув на показник збору податків у області. І це теж непоганий показник, виходячи із ситуації з війною та зростанням офіційного рівня безробіття в Україні у 30%», – відписав аналітик.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти