Женя і Валєра: кого обрали до поліцейської комісії Рівненщини та чим це загрожує

Твоя нова поліція. Чи будуть там лиш чесні? Вирішуватиме – поліцейська кадрова комісія.

25 грудня депутати Рівненської обласної ради обрали двох представників громадськості, які увійдуть до поліцейської комісії з добору кадрів. Цьому передувала подача документів кандидатами за місяць до дня голосування та проходження десятка депутатських комісій.

Дмитро Бондар з «Четвертої влади» спеціально для CorruptUA.org з’ясував чому обрані представники мають бути відкликані з поліцейської комісії.

Нагадаємо, що згідно із ст. 51 Закону України «Про національну поліцію» поліцейські комісії утворюються для забезпечення прозорого конкурсного добору на підставі оцінювання професійного рівня та особистих якостей кожного поліцейського, відповідності їх посаді.

До складу поліцейської комісії територіальних органів поліції входять п’ять осіб:

  1. один представник, визначений Міністром внутрішніх справ України, не з числа поліцейських;
  2. один представник, визначений керівником поліції;
  3. один представник, визначений керівником відповідного територіального органу (закладу, установи) поліції;
  4. два представники громадськості, обрані відповідною обласною радою, з числа осіб, які мають бездоганну репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет.

Як вже згадувалося, представниками громадськості за рішенням депутатів стали двоє здолбунівчан: голова «Здолбунівської спілки учасників бойових дій та АТО «УВО» Валерій Багамедов та юрист Євгеній Варивода, який вказав, що працює директором товарної біржі «Лекс-Форум».

Напередодні депутатського голосування місцева фейсбук-спільнота спробувала допомогти депутатам власним голосуванням в групі «Рівненщина політична».

За результатами, з великим відривом лідирували громадсько-активні журналістки Інна Білецька, Оксана Юрченко та правозахисниця Ліана Диновська. В іншому голосування до лідерів додався ще один – Павло Тарасович. Але на депутатів це, вочевидь, не справило враження.

Найбільш високу репутацію, моральні якості, професіоналізм та суспільний авторитет депутати побачили у двох маловідомих чоловіків зі Здолбунівщини, – малої батьківщини голови Рівненської обласної ради.

Суспільний авторитет вибраних осіб наскільки значний, що громадськість навіть не знала, як вони виглядають, а журналістам місцевих ЗМІ було складно знайти хоча б якісь їхні фото.

Багатьом рівнянам результати депутатського голосування бачилися інакшими. Отож таке рішення депутатів викликало негативну реакцію, зокрема, й у Фейсбуці.

Втім, були й позитивні дописи – з обранням привітав голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук:

Хто такі Женя і Валєра?

Валерій Багамедов на сесії Рівнеоблради, після того, як дізнався що лідирує. Фото: «Четверта влада»

У автобіоргафії розміщеній на сайті облради Валерій Багамедов вказав наступне:

«Я, Багамедов Валерій Расулович, народився в сім"ї робітників 7 червня 1978 року в селі Новосілки Здолбунівського району Рівненської області.

Громадянин України.

З 1985 року по 1990 навчався в загальноосвітній школі м.Очамчира, Абхазія.

У 1991 р. закінчив 6 клас в Новосілківській ЗОШ І-ІІ ступеня.

У 1996 році закінчив ЗОШ №5 у м.Здолбунів, де отримав атестат про повну середню освіту.

У 2011 році вступив до університету НУВГП у м.Рівне на кафедру «Будівництво та архітектура». Продовжую навчання (5 курс заочна форма навчання).

Батько – Багамедов Расул Багамедович, помер у 2013 році.

Мати – Якимчук Ніна Іванівна. Проживає м.Здолбунів. Пенсіонер.

Брат – Бережний Ігор Миколайович. Проживає м. Шепетівка. Лікар-анестезіолог.

Дружина – Багамедова Наталія Василівна, 1992 року народження. Працює медсестрою в стоматкабінеті м.Рівне (на даний час в декретній відпустці).

Донька – Багамедова Анна Валеріївна 15.09.2015 року народження.

Ні я, ні мої близькі рідні до кримінальної чи адміністративної відповідальності не притягувались.

З 2011 р. працював бригадиром опоряджувальної бригади на ТзОВ «Опорядрембуд».

18 червня 2014 року пішов добровольцем у Батальйон територіальної оборони «ГОРИНЬ» 30 ОМБР.

Учасник запеклих боїв на Сході в секторі «Д».

27 травня 2015 року демобілізований зі Збройних Сил України.

Тимчасово не працюю. Перебуваю на обліку в Здолбунівському районному центрі зайнятості.

Голова Громадської організації «Здолбунівської спілки учасників бойових дій та АТО «УВО» м.Здолбунів та Здолбунівського р-ну.

Громадський активіст».

Крім біографії, пан Багамедов також подавав: службову характеристику з військової частини, де служив а також характеристику від його громадської організації, підписану власним заступником. Обидві характеристики звичайно ж позитивні.

Будівельна фірма, де кілька років працював Валерій Багомедов, – ТзОВ «Опорядрембуд», є одним із лідерів у розпилюванні державних коштів на тендерах за часів влади Партії Регіонів. Пов`язана з керівником ПАТ «Рівнегаз» Петром Дубасом вона неодноразово була героїнею у публікаціях ЗМІ.

Такий трудовий досвід наврядчи може позитивно вплинути на репутацію.

Оскільки пан Багомедов безробітний, що не може свідчити про його високі професійні здібності, репутаційна складова його, як кандидата у поліцейську комісію, спирається на діяльність в громадській організації «Здолбунівська спілка учасників бойових дій та АТО «УВО».

Будучи кандидатом від «Самопомочі» на виборах до Здолбунівської райради, у розділі «Громадська активність» з-поміж іншого Валерій Багамедов писав: «Створили Спілку учасників АТО та бойових дій в м.Здолбунові під назвою УВО-Українська Військова Організація. Є головою спілки».

Заснувати спілку вирішили ще будучи на сході України, каже Валерій Багамедов у розмові з журналістом «Четвертої влади»:

– Захар в іншому батальйоні служив, а от з Олексієм я з одного батальйона. Ми про це говорили на сході, потім домовилися між собою, хто як буде засновувать, керівником, тобто кого в нас хлопці – більшість – оберуть, більшість підтримає. Отак приїхали до дому і заснували цю спілку.

Засновниками ГО «Здолбунівська спілка учасників бойових дій та АТО «УВО» окрім Валерія Багамедова є ще двоє осіб: Олексій Якубовський та Захар Казнодзей. Прописана вона за адресою проживання останнього.

Разом з Сергієм Пандраком Захар Казнодзей також є засновником ГО «Спілка учасників учасників бойових дій та АТО «УВО», що у Рівному. Судячи зі всього, це обласна організація, бо є ще Рівненська міська спілка.

За інформацією з сайту МВС Захар Казнодзей перебуває у розшуку. Історія трапилася влітку 2011 року у Києві і широко висвітлювавлася у ЗМІ. За версією слідства, троє зловмисників, представившись силовиками, викрали бізнесмена. По дорозі з Києва до Рівного йому вдалося втекти з машини викрадачів.

Згодом двох затримали, а особу третього встановили і оголосили в розшук. Ним виявився 50-річний мешканець Рівненщини Захар Якимович Казнодзей.

Скрін-шот сторінки розшуку на сайті МВС

На сторінці розшуку МВС він і досі перебуває у списку осіб, що переховуються від органів влади – з червня 2014 року. Та це не завадило пану Казнодзею стати співзасновником принаймні двох осередків «Спілки учасників бойових дій та АТО «УВО».

З допомогою пана Багамедова, ми намагалися зв`язатися із Захаром Казнодзеєм. Втім, зробити це нам так і не вдалося. Захар не хоче зустрічатися з журналістами, – пояснював пан Багамедов. Про те, що Казнодзей у розшуку на сайті МВС пан Багамедов каже – знав:

– Для мене, знаєте, колишнє кримінальне минуле, чи ше щось, для мене нічого не значить. Є людина, коли до нас прийшла біда в країну він взяв поїхав на Схід, взяв зброю в руки, розумієте. Багато не говорив нікому, рекламу ніяку не робив з цього і не хоче робить далі – пішов просто захищать нашу країну.

– Так само як і я. В нас пів батальйона колишніх ментов, половина, хто колись сидів – і такі є хлопці, розумієте. Ну то що зробиш. Але він захищав країну, для мене це в першу чергу авторитет.

Детальніше відповіді Валерія Багамедова – на відео нижче:

Окрім зв’язків з паном Казнодзеєм та Сергієм Пандраком, Валерій Багамедов також пов’язаний з головою Рівнеоблради – радикалом Володимиром Ковальчуком.

Адже саме Валерій Багамедов був запрошений на зустріч з журналістами, щоб підтвердити слова голови обласної ради, про те що той зустрічався у Здолбунові з учасниками АТО.

Тоді пан Ковальчук, у зв’язку з неочікуваним візитом представників ЗМІ, не прийшов на зустріч з головами фракцій обласної ради, яку сам і призначив. Згодом свою відсутність він пояснював зустріччю з Валерієм Багамедовим і навіть запросив його, щоб той підтвердив причину відстутності перед журналістами.

Пана Багамедова називають людиною радикалів у майбутній поліцейській комісії, а сам він визнає, що є другом Володимира Ковальчука. Та, як виявилося, він крім цього ще й пов’язаний з особою, яку розшукують у зв’язку з викраденням бізнесмена й вимаганням.

Позаду – Євгеній Варивода на судовому засіданні в якості захисника Ліани Диновської у справі за позовом судді Олександра Тимощука проти неї та журналістки Вікторії Мамотюк. Кадр з архівного відео «Четвертої влади»

Євгеній Варивода в своїй автобіографії на сайті облради вказав наступне:

«Я, Варивода Євгеній Юрійович народився 20 лютого 1988 року в м.Тернопіль. З 1990 року мешкаю у м.Здолбунові, Рівненської області.
Громадянин України.

Освіта:

2004 року – закінчив ЗОШ №4 м.Здолбунів.

2008 року – отримав диплом бакалавра за спеціальністю «Правознавство» в Львівському державному університет внутрішніх справ України.

2010 року – отримав диплом спеціаліста за спеціальністю «Правознавство» в Львівському державному університеті внутрішніх справ України.

В 2014 року закінчив Тернопільський національний економічний університет за спеціальністю «Економіка підприємництва», заочна форма (навчання проходить за програмою «Українська ініціатива»).

Професійний досвід:

Лютий – жовтень 2008 року – Економіст І категорії сектору еквайрингу в АКБ «Імексбанк».

Жовтень 2008 року – жовтень 2009 року – проходження військової служби в 55 ОЛВПЗ.

Жовтень 2009 року – травень 2011 року – правозахисна громадська робота в громадській організації «Лекс-Форум».

Травень 2011 року – березень 2014 року – юрисконсульт в громадській організації «Лекс-Форум» та помічник адвоката.

Березень 2014 року – до даного часу – Директор товарної біржі «Лекс-Форум».

Одружений, виховую дочку.

До кримінальної відповідальності ні я, ні мої родичі не притягувався.»

Євгеній Варивода не вказав у автобіографії, що є помічником народного депутата Юрія Вознюка, – однопартійця міністра МВС Арсена Авакова. На відміну від пана Багамедова характеристик, або інших документів Євгенія Вариводи, окрім заяви та автобіоргафії, на сайті облради немає.

– Жодним чином це не приховував, – каже пан Варивода на запитання «Четвертої влади» про роботу на Вознюка, – але, як ви бачите, я на громадських засадах, тобто я не працюю на Юрія Володимировича, хоча й достатньо добре його знаю.

– Я просто надаю йому консультативну діяльність, тому не вважаю, що це є елементом діяльності моєї якоїсь професійної. Тому й не відобразив.

Пан Варивода вказав, що з березня 2014 донині працює директором товарної біржі «Лекс-Форум». Втім у Єдиному державному реєстрі про нього згадок немає, адже директором та співзасновником вказаної юридичної особи є Юлія Щербяк.

Згідно з ЄДР, з літа цього року ТБ «Лекс-форум» припинила діяльність. Ми зв’язалися з Юлією Щербяк і вона це підтвердила.

– Ну так, товарна біржа вже ліквідована, – каже Юлія Щербяк.

– А коли вона ліквідована? – журналіст.

– Я не пригадую, ми реєстрували товарну біржу для того щоби мати третейський суд. В свій час, якби така була мета, ось. А в подальшому внесені зміни були до Закону «Про третейські суди» і суттєво обмежено повноваження […] і тому ми її ліквідували за непотрібністю. Ми ніякої діяльності не здійснювали, тільки заради цього реєстрували.

Журналіст пояснив мету дзвінка та суть питання, адже спираючись на факти можна було припускати, що пан Варивода надав недостовірну інформацію в своїй біографії:

– Автобіографію [пан Варивода] подавав кілька тижнів тому, десь в листопаді. Станом на листопад, я так розумію, цією товарної біржі однозначно немає тому і директором він не міг бути?

– Да, в листопаді вона вже була ліквідована, але точніше я вам не скажу, це в реєстрі треба подивитися, це мої помічники цим займалися.

– Реєстр в мене перед очима: з 2014-го року згідно статуту керівник – Щербяк Юлія Василівна. А дата останнього запису – 16 червня 2015-го року, тобто я так розумію, з того часу останні дані вносилися і після того не змінювалися.

– Ну фактично так, значить так і є.

На момент подання автобіографії Варивода не міг бути директором товарної біржі «Лекс-форум» ліквідованої, як мінімум, за 5 місяців до цього. Він не міг не знати, що суб’єкт припинив діяльність.

– Там просто була стара автобіографія і вона якимось чином попала до депутатів, – каже Євгеній Варивода. – Але ще до моменту голосування, до дня голосування мною було подано уточнення біографії. Наскільки я розумію депутати її отримали.

– Я звичайно заяву писав, уточнював, оскільки коли мені стало відомо, коли я ознайомився зі своєю автобіографією, яка розміщена на сайті обласної ради я звичайно виправив цю помилку для того, щоб при голосуванні були об’єктивні і достовірні дані. Тобто є в обласній раді нова автобіографія з даними відповідними.

Детальніше відповіді Євгенія Вариводи – на відео:

Керуючий справами виконавчого апарату – керівник секретаріату Рівненської обласної ради Богдан Сологуб повідомив «Четвертій владі», що Євгеній Варивода дійсно подав уточнення.

Втім, між подачею «неправильної» і «правильної» біографій пройшло більше ніж два тижні, а нову він подав напередодні голосування, тобто вже після того, як відбулися усі комісії. Депутати отримали біографію перед пленарним засіданням, а на сайті так залишилася висіти стара.

Що ми маємо? Замість реальних представників громадськості, що мають авторитет у суспільстві, депутати Рівнеоблради вибрали людину радикалів пов’язану з розшукуваним за злочин а також помічника нардепа, який подав недостовірні дані у автобіографії (уточнив ці данні перед самим голосуванням депутатів, але вже після розгляду його кандидатури на комісіях).

Чим загрожує такий вибір депутатів?

Відомо, що нинішній очільник поліції Рівненщини Сергій Максимов – людина народного депутата з «Народного фронту» Юрія Вознюка, адже саме він лобіював цю кандидатуру.

З іншого боку пан Максимов має ще одного небайдужого – нардепа-радикала Андрія Лозового, який останнім часом активізував свою позицію щодо усунення Сергія Максимова.

Сплеск активності Андрія Лозового проти Сергія Максимова, у якості очільника поліції, майже співпав з обранням радикала головою Рівнеоблради. Про це свідчить сторінка нардепа на сайті Верховної ради.

З восьми депутатських запитів поданих Лозовим з часу отримання мандату, два – «стосовно негайного звільнення Сергія Максимова».

Скрін-шот сторінки з відображенням депутатських запитів Андрія Лозового керівникам міністерств і відомств України

– Була розмова з міністром, він зобов`язується звільнити Максимова й підібрати достойну кандидатуру, – розповів Андрій Лозовий журналісту «Четвертої влади». Крім цього запевнив, що не має на меті влинути на нове призначення:

– Некоректно буде, те що народний депутат буде втручатися [...] Радикальна партія – опозиційна політична сила. Партія не радикальна, ні якась друга не призначає начальників міліції чи тепер поліції, – каже нардеп.

Втім практика показує, що досі саме так і відбувалося – депутати успішно впливали на потрібні їм призначення.

Якщо поліцією області й надалі керуватиме Сергій Максимов – до голосу призначеної ним людини в поліцейській комісії можна буде сміливо додати ще один – помічника нардепа Вознюка Євгенія Вариводи.

Якщо ж його звільнять, а радикалам вдасться пролобіювати свою кандидатуру – те ж саме можна буде казати про Валерія Багамедова.

Крім того, у Рівному комісію обирають першими в Україні. Якщо й інші ради діятимуть за прикладом Рівненської і обиратимуть таких представників громадськості – це ставить під загрозу поліцейську реформу в цілому.

Що робити?

Враховуючи те, що нам вдалося з`ясувати про Валерія Багамедова та Євгенія Вариводу депутати мали би відкликати цих осіб з комісії, як те їм дозволяє Закон. Зрешотою критерії вибору не дотримані.

Щоб вибрати дійсно достойних осіб, які відповідали би статті 51 Закону України «Про національну поліцію», найкращим способом буде оголосити новий публічний конкурс. І виключно громадськість, а не депутати, має право визначати тих, хто має найбільший суспільний авторитет.

А депутати вже мали би вибирати серед кандидатур, проголосованих громадськими діячами і активістами.

Для цього підійшло би онлайн голосування, як те було під час обрання Ради громадського контролю при НАБУ. Такий спосіб дозволить визначити реальний суспільний авторитет і депутати не просто обиратимуть з тих, хто подав документи, а лиш закріплять вибір громадськості голосуванням.

Наостанок, ще раз наводимо результати поіменного голосування депутатів обласної ради за кандидатури в кадрову комісію Національної поліції, де можна побачити хто і кого підтримував, та як відповідально поставився до свого голосу.

Перша частина таблиці:

Друга частина таблиці:

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте