Як руйнується міф Луценка і Авакова про затримання «бурштинової мафії»
Рік тому у Рівному затримали заступника прокурора області та полковника СБУ, потім екс-міліціонерів та Сарненського прокурора. Попри те, що так званою справою «бурштинової мафії» пишалися і хизувалися усі учасники вже вийшли з СІЗО на волю.
Чому оголошений генпрокурором Луценком розгром бурштинової мафії не такий уже й розгром – у сюжеті «Слідство.Інфо».
Костопіль, 40 хвилин автомобілем від Рівного. Тут в одній з дев’ятиповерхівок живе підозрюваний у справі «бурштинової мафіїї». Після 9 місяців за гратами однокімнатна квартира колишнього сарненського прокурора Вадима Топольського – привід довести журналістам, що з нього кепський мафіозі.
Тут він живе з дружиною і двома дітьми. Після звільнення під заставу у 688 тисяч гривень готовий приймати у себе гостей із камерами.
Відео, як 12 вересня 2016 року затриманого Топольського у кайданках вели до автомобіля спецпризначенців першим оприлюднив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков.
«Сарны, Ровенской области... сегодня… Судьба «бурштынового» прокурора района…» – писав у своєму фейсбуці Арсен Аваков
Від гучної фейсбук-заяви не втримався і генпрокурор Юрій Луценко.
«Сарненський прокурор зустрів гостей з Києва, показав, чим багатий і разом з друзями поїхав у наручниках в казенний дім.» – писав про Вадима Топольського генпрокурор Юрій Луценко
Навіть головний військовий прокурор Анатолій Матіос коментував гучне затримання:
– Законним шляхом була отримана бухгалтерія цих, ну рабовласників, які людей Полісся як кріпаків використовували для підпитки свого корупційного доходу, – каже Анатолій Матіос в одному з інтерв`ю.
Минулого року за гратами опинився заступник прокурора рівненької області Андрій Боровик, за ним – підполковник СБУ Вадим Федорук. Їх звинуватили в організації злочинного угрупування з нелегального видобутку та збуту бурштину.
Сотні обшуків і десятки затримань правоохронців, бурштинових бригадирів і звичайних копачів
І лише через два місяці черга дійшла і до Вадима Топольського. Йому інкримінують вимагання і отримання хабара, крадіжку автомобіля та перевищення службових повноважень.
– Тобто відношення до бурштинової мафії мені зовсім ніякого не інкримінують. А всі правоохорнні органи, тобто ті, хто там піарився, всі сказали, що «затримали бурштинового прокурора і він має відношення до кришування бурштину», – каже Вадим Топольський.
Це Олевськ. Промислова зона на околицях райцентру. Неподалік від підприємства, що належить місцевому депутату від Радикальної партії підприємцю Віктору Шапорді, – чимало автомобілів.
За відчиненими ворітьми – кипить робота. За місяць до затримання «бурштинових прокурорів», саме тут у червні минулого року, проходив обшук. За версією обвинувачення, саме у Шапорди прокурори Боровик і Топольський вимагали і зрештою отримали хабар.
Журналісти «Слідства. Інфо» звернулися до Віктора Шапорди щодо інтерв’ю, він категорично відмовився спілкуватися на камеру, втім на запитання таки відповів.
– Ви ж розумієте, вони приїхали на територію Житомирської області. Це була заказуха. До мене, наприклад. І я не скажу, що в нас все так гладенько, чистенько, тим більше з нашим цим місцевим сегментом, – розповідає Віктор Шапорда.
– Ну тут же скупка була правильно? – запитує журналіст.
– Тута не важно шо було. Тут є тєріторія… – каже Віктор Шапорда.
Деталі з обшуку згадує Вадим Топольський:
– На територію цього складу зайшов хлопчик років дванадцяти, – розповідає Топольський, – і в нього в прозорому пакетику знаходився бурштин. Грам сто може до двісті було. Ми запитали, а що ти прийшов, що ти маєш тут робить? А він каже, я прийшов здавати бурштин, бо я знаю, що тут приймають бурштин.
Під часу обшуку на складі в Шапорди знайшли 22 кілограми бурштину і на додачу – гранату Ф1 у салоні його Лендкрузера.
– Мені гранату підкинули в Тойоту, [гранату] яку я ніколи не бачив в житті. В мене зброї взагалі немає, – запевняє Шапорда.
На його ж автомобілі та у супроводі учасників обшуку Віктора Шапорду повезли давати пояснення. Утім дорогою на автомобільній заправці автівки прокурорів наздогнали родичі підприємця, які подумали, що це викрадення. Зав’язався конфлікт.
– Дивлюся, що одного працівника СБУ особи близько 4-5 чоловік взяли в круг і наносять йому тілесні ушкодження, – згадує Топольський.
– Він намагається від них відбиватися, але у зв’язку з тим, що їх більше, він не міг це зробить. […] Коли ми вже підбігли ближче, я вже побачив, що він весь в крові, в нього з обличчя текла кров, ці люди розбіглися, посідали в свої автомобілі.
Через тиждень після інциденту Віктор Шапорда написав заяву про власне викрадення.
«Службові особи прокуратури Рівненської області внаслідок злочинної самовпевненості та безкарності здійснили викрадення людини…» – йшлося в заяві.
– Аналізуючи, то слава богу, що всі за мною полетіли. Ніхто ж не знав куда мене повезли, – розповідає Шапорда.
– А ви нікому не казали? – запитує журналіст.
– Ось тут всі стояли, вони кинули мене в машину і всі колоною вилетіли, – Шапорда.
– І ви нікому нічого? – журналіст.
– Ну а як я міг сказать, в мене ні телефона – нічого, – каже Віктор Шапорда.
Місяць по тому, вже після затримання Боровика, в одному з кабінетів військової прокуратури Шапорда розповів слідчим, як «бурштинові прокурори» вимагали хабаря.
Нібито за те, щоб його родичів підозрюваних у побитті працівника СБУ не притягнули до відповідальні. Зі слів підприємця, підкуп обійшовся йому у 40 тисяч доларів.
– Але ви ж хлопці понімаєте, тут вже мусиш або… Тим більше в нас чотири справи на пацанів було. Я думаю система проста: якби їх не прикрили, вони ще з нас би крові такої попили, хлопці, – каже Шапорда.
«Справами» підприємець називає кримінальне провадження проти підозрюваних у побитті працівника СБУ на заправці після обшуку. Спочатку їх так і не відпустили. Втім, після того, як Боровик і Топольський потрапили за грати ті, кому загрожувало покарання за напад на правоохоронця стали свідками.
– Ну але їх затримали по ділу чи не по ділу? Вони ж побили СБУшника, – запитує журналіст.
– СБУшника вони не побили. Є на сьогоднішній день вже перекваліфікована справа в Рівненській воєнній прокуратурі є людина, яка прийшла з явкою і сказала, шо «це я ударив», – каже Шапорда.
– Одна людина? – запитує журналіст.
– Да, – каже Віктор Шапорда.
Тепер гучне затримання бурштинового прокурора Топольського матиме продовження в суді. У те, що екс-прокурора притягнуть до відповідальності Шапорда сумнівається.
– Ну але ж ви понімаєте, я вже зараз розумію фактажу по Боровику нема по грошам, по Топольському – нема, – каже Віктор Шапорда.
– Те, що вони там були в долі – звичайно. Ну фактажу по цих двох людях нема і абсолютно знаю, що… ну я вже це розумію. Але прокуратура теж робить свою роботу. Вони накидали да, тоді цей епізод наш їх, звичайно, і втопив. Що там казати, бо їх посадив в СІЗО.
Вадим Топольський переконаний, що не провів би 9 місяців за гратами, якби свідчив проти свого керівника.
– Там і допитували і погрожували мені різними способами, що «давай такі покази, які нам необхідні», – розповідає Топольський. – І що «кажи що все те організовував Боровик, самий старший там був Боровик». Тобто їх більше цікавив Боровик, ніж інші учасники.
Журналісти запитували у генпрокурора Юрія Луценка яким боком Топольський до бурштинової мафії під час останнього візиту у Рівне. Щоправда ще до пред`явлення обвинувачення. За його словами Топольський таки був частиною злочинної організації:
– Яким чином він відносився до бурштинової мафії? – журналістка.
– Як тільки буде оприлюднене обвинувачення ви все це побачите. Він був частиною злочинної організації. Стаття 28 це показує, це група осіб. Стаття 28 це коли якась особа вступає у змову з групою осіб.
Відповідно саме Топольський, за версією слідства, і це вписано в обвинувальному акті, вчиняв дії в складі групи осіб з перевищенням своїх службових повноважень з отриманням незаконної винагороди від незаконного видобутку бурштину, – відповів генпрокурор Юрій Луценко
Як і Вадим Топольський, Андрій Боровик вийшов 13 червня під заставу у мільйон гривень. Нині він лікується, чекаючи на початок розгляду справи у суді.
Підполковник СБУ Вадим Федорук вийшов у лютому, внісши заставу у 5,2 мільйона гривень.
За інформацією порталу «Судова влада», в березні 2017 року уклали угоди зі слідством екс-правоохоронець Сергій Родзін та інший фігурант Микола Рабешко.
Ще один екс-правоохоронець Анатолій Смолянець отримав вирок, зміст якого – не відомий, оскільки у єдиному реєстрі судових рішень його немає.
Тринадцять затриманих копачів отримали штрафи за незаконне видобування бурштину.
В результаті після численних резонансних затримань, на сьогодні не залишилося жодної особи за гратами. І зовсім не факт, що за грати хтось в результаті потрапить.
– Знаєте, я вам скажу просто. Там, ви ж розумієте, там йде заруба між ними. І всьо. Я думаю. Це таке моє бачення, – каже Віктор Шапорда.
– Між ким? – запитує журналіст.
– Між їхньою тією всією тусовкою мєнтовською, прокурорською, суддійською. То мене не цікавить, я далекий від цього. А просто ми попали отак, – каже Віктор Шапорда.
Тим часом на родовищах Рівненщини робота триває. Заявлений розгром бурштинової мафії залишився хіба що на сторінках соцмереж керівників силових структур.
«Програма і публікація створена за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD) за посередництва Інтерньюз-Нетворк».
Уряд Канади не відповідає за зміст публікації і може не поділяти точки зору висловлені в публікації.
«Program undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through the Department of Foreign Affairs, Trade and Development (DFATD)»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти