«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dyrektorka
Заступниця головного редактора АЖР «Четверта влада»

Рівненщина – в п'ятірці областей, районні медіа яких мають найвищий рівень гендерної чутливості

За результатами гендерного моніторингу гіперлокальних друкованих та інтернет-видань 24 областей України, який відбувався у лютому, квітні, червні, серпні та жовтні, найвищий Індекс гендерної чутливості – у харківських медіа (47%), на другій позиції – вінницькі та волинські (по 46%), на третій – івано-франківські (45%).

Більше 40% також у рівненських (44%), тернопільських (43%), чернівецьких та луганських (по 42%), житомирських і київських (по 41%) видань. 

Про це йдеться на сайті Волинського прес-клубу, який і організував це дослідження.

Інфографіка з сайту Волинського пресклубу

Для моніторингу обрали 5 інтернет-видань:

 • 03656.com.ua - Інформаційний портал м. Дубно
 • Район.Острог
 • Район.Демидівка 
 • Володимирець.Сity
 • СарниNews.City

та 5 друкованих ЗМІ:

 • Вісник Кореччини
 • Дубровицький вісник
 • Новини Рокитнівщини
 • Полісся
 • Рідний край

Кожне медіа аналізували за п’ятьма категоріями:

 • дотриманням гендерного балансу (представленість чоловіків та жінок як експертів/експерток (тих, хто коментує, чию думку цитують), героїв/героїнь),
 • кількістю фемінітивів,
 • наявністю стереотипних образів та сексизму в журналістських матеріалах,
 • наявністю публікацій на гендерну тематику. 
 • наявністю публікацій на коронавірусну тематику

Писали про жінок в армії та спорті

Спочатку – про жовтневий моніторинг. Як експертки жінки мали найвищий відсоток представлення в тематиці освіти/науки та в тематиці війна/армія. Тематика освіти/науки була досить високо представлена жінками і в попередні моніторингові періоди (тут можна глянути серпневий моніторинг, тут – травневий). 

А ось представленість жінок у тематиці війна/армія – менш звично для медіа. У жовтні зростанню цього показника сприяло святкування Дня захисників України.

Наприклад, видання 03656.com.ua розповіло про те що в цей день нагородили військових, добровольців та волонтерів, які допомагають військовим. Серед нагороджених – волонтерка Тетяна Талавера та військовослужбовиця Вікторія Підборецька.

«Я не знаю, чи заслужила її, але якщо вручили, то це щось означає. Напевно, не дарма я служу в армії», – так відреагувала на нагородження військовослужбовиця Вікторія Підборецька. Фото з сайту 03656.com.ua

Як героїні жінки були представлені більшою мірою в тематиці благодійності, освіти та спорту. Тематика спорту зазвичай менш представлена жінками. У цьому ж періоді сайт 03656.com.ua розповів про результати змагань з гімнастики, і це змінило звичну картину, коли про жінок у цій сфері пишуть менше, ніж про чоловіків.

У друкованих районних медіа жінки як експертки згадувалися більшою мірою в тематиці соцзахисту та культури. Як героїні – в тематиці благодійності та освіти.

Про жінок в тематиці війна/армія писали і в газетах. А «Дубровицький вісник» розповів про такий факт:

Копія публікації з газети «Дубровицький вісник»

Загалом представленість жінок як експерток та героїнь в друкованих районних медіа виглядала таким чином:

Депутатка, начальниця, директорка

У жовтні інтернет-медіа, новини яких ми аналізували, суттєво виросли за показником використання фемінітивів. Якщо у серпні цей показник становив 27%,то у жовтні – 76%. Друковані медіа, навпаки, дещо «просіли» з цим показником: з 73% до 54%.

Інтернет-видання «Район.Острог», «Район.Демидівка» та  газета «Рідний край» в цей період мали 100% фемінітивів – чудовий показник. 

Медіа використовують широку палітру фемінітивів на означення керівних посад: начальниця, керівниця, заступниця, директорка.

Гендерна чутливість гіперлокальних медіа

Ідеально гендерночутливе видання - це коли 50\50 експертів і експерток + 50\50 героїнь і героїв +100% фемінітиви. Середній показник за такими даними складає 66,7%.

Найбільш гендерночутливим у цьому моніторинговому періоді виявилися газета «Рідний край» (49,7%) і «Полісся» (50%).

Матеріали друкованих ЗМІ за трьома показниками, які визначають Індекс гендерної чутливості, виглядають таким чином:

Газети «Полісся» і «Рідний край» загалом зберегли тенденцію і виявилися найбільш гендерно чутливими районними газетами, за усередненими результатами усіх моніторингів протягом 2020-го року:

Гендерна чутливість онлайн-медіа в жовтні:

Розбивка за окремими показниками гендерної чутливості в онлайн-виданнях виглядає так:

Загалом за рік найбільш гендерно чутливим виявилося видання Район.Острог:

Звертаємо увагу колег, що переважна більшість жінок як експерток і героїнь матеріалів – це також дисбаланс, як і переважна більшість чоловіків. І якщо друковані видання намагаються дотримуватися рівної представленості жінок і чоловіків, то серед онлайн-видань це можна сказати лише про окремих, інші ж чомусь надають перевагу інформації, де переважно фігурують чоловіки.


Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте

Підпишіться на нашу розсилку

(найважливіші новини двічі на місяць)