Рівненська ОДА отримала 281 мільйон на ремонт доріг, але пасе задніх за їх освоєнням

На Рівненщині кілька місяців не використовували гроші на ремонти доріг
Джерело
Ілюстраційне фото Тернопільської міської ради

У 2018 році в Україні змінилися принципи фінансування ремонту та будівництва доріг місцевого значення. Тепер державні субвенції відправляють на рахунки обласних адміністрацій, а не служб автомобільних доріг.

І цьогоріч вони отримали рекордні суми. Але Міністерство інфраструктури вже двічі розкритикувало Рівненську область за те, що кошти лежать на рахунках і не використовуються. У чому ж справа з’ясовувала Четверта влада.

Як змінилося фінансування на ремонти доріг

Відома російська приказка про дві ключові проблеми цієї країни – дурнів та дороги. Вона цілком підходить і до українських реалій. Але хіба ж можна звинувачувати дороги. Тому проблема тут скоріше в тих, хто ними порядкує.

Щоб нарешті вирішити проблему доріг, уряд із 1-го січня 2018 року змінив механізми фінансування їх будівництва та ремонту. Раніше кошти на виконання цих завдань Укравтодор перераховував обласним службам автомобільних доріг.

У 2018-му році запрацював новостворений Державний дорожній фонд. Як повідомляють на сайті Міністерства інфраструктури, 123 тисяч кілометрів автошляхів місцевого значення передали в розпорядження обласним адміністраціям.

За автошляхи загальнодержавного значення і надалі відповідатиме Укравтодор.

Новостворений Державний дорожній фонд наповнюється за рахунок таких джерел:

  • акцизні збори і мита від нафтопродуктів, палива та автомобілів;
  • кошти за користування платними автомобільними дорогами загального користування та інші надходження, передбачені держбюджетом.

Наповнення дорожнього фонду у 2018 році складатиме 50% від акцизних податків і ввізного мита, у 2019 році – 75%, із 2020-го року надходитиме 100% із цього джерела фінансування.

Отже, дорожній фонд буде постійно збільшуватися у найближчі кілька років.

Цього року держава вже виділила значні кошти на ремонт і будівництво доріг. Загальний розмір субвенції – 11 мільярдів 530 мільйонів  865 тисяч гривень.

За даними Міністерства інфраструктури, станом на 23-тє травня 3 мільярди 952 мільйонів гривень перевели на рахунки обласних адміністрацій.

У Мінінфраструктури кажуть, що Рівненська область серед аутсайдерів

У травні Міністерство промоніторило як же ОДА використовують отримані кошти. Виявилося, що Рівненська ОДА «освоїла» лише 9% субвенції. Станом на кінець травня це був один із найгірших показників по Україні.

Наприкінці травня Рівненська ОДА була серед аутсайдерів за рівнем використання державної субвенції на ремонти та будівництво доріг. Інфографіка з сайту Міністерства інфраструктури України

27-го червня Міністр інфраструктури України Володимир Омелян опублікував свіжу інфографіку на своїй сторінці у Facebook.

У Рівненській області ситуація жодним чином не покращилася. Наприкінці червня ми все ще стабільно перебували серед аутсайдерів. Місцеві чиновники спромоглися освоїти лише 11% отриманих коштів.

Володимир Омелян закликав представників громадськості посилити тиск на голів обласних адміністрацій.

Інфографіка зі сторінки Володимира Омеляна у Facebook

«Коли Ви бачите, що місцеві дороги не ремонтують – маєте повне право запитати в керівника області: «У чому справа?», – написав Володимир Омелян.

Чому Рівненська область серед аутсайдерів в РОДА довгий час не пояснювали

Голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко не пояснює чому Рівненська область серед аутсайдерів за рівнем витрати коштів на ремонти доріг

На фоні цих тривожних сигналів із Міністерства інфраструктури голова Рівненської ОДА Олексій Муляренко розмістив оптимістичний пост на своїй сторінці у Facebook.

Він написав, що Рівненська область у 2018 році отримала рекордну суму коштів на ремонти доріг – 281 мільйон гривень.

«Гроші пропорційно розподілили між районами відповідно до протяжності дорожнього полотна», – зазначає Олексій Муляренко.

За його словами, кошти розподілили таким чином:

– 177 мільйонів на будівництво та реконструкцію шляхів місцевого значення.
– 54 мільйони на ремонт вулиць та доріг комунальної власності у населених пунктах.
– 50 мільйонів на утримання дорожнього полотна.

У розпорядженні Олексія Муляренка йдеться про те, що Департамент з питань будівництва та архітектури Рівненської ОДА буде щоквартально подавати звіти про стан використання коштів.

Цей структурний підрозділ має провести всі необхідні тендери. А керівники районних державних адміністрацій повинні контролювати виконання робіт.

І жодної інформації про те, чому ж ці кошти до цих пір не пішли за цільовим призначенням. У той час як Івано-Франківська та Тернопільська області вже потратили більше половини виділених субвенцій, Олексій Муляренко тільки підписав розпорядження на їх розподіл. 

То в чому ж справа?

Телеканалу «Рівне 1» Олексій Муляренко зазначає, що цьогоріч на ремонт доріг у Рівненській області залучать близько 1-го мільярда гривень.

Голова ОДА припустив, що протягом наступних 5-ти років погані дороги на Рівненщині зникнуть.

Ми намагалися з’ясувати на чому будуються такі оптимістичні прогнози. І чому риторика голови Рівненської ОДА не співпадає з критичними оцінками міністра інфраструктури.

Нам вдалося поспілкуватися із заступником голови ОДА Віталієм Ундіром. Саме його Олексій Муляренко призначив відповідальним за виконання свого розпорядження.

Проте відповідати на наші питання Віталій Ундір відмовився. Сказав, що дуже зайнятий.

У Розпорядженні голови ОДА йдеться про ще один відповідальний орган – Департамент з питань будівництва та архітектури.

Ми намагалися поспілкувалися з його директором – Ярославом Мазярчуком. Але і він виявився надто зайнятим щоб спілкуватися з журналістами. Ярослав Мазярчук попросив відправити питання на електронну адресу департаменту.

У відповідь ми отримали таке пояснення ситуації:

«Ремонти доріг за кошти з державної субвенції, виділені на 2018 рік плануємо завершити до кінця 2018 року (враховуючи погодні умови та температурні режими, згідно нормативних документів), орієнтовно кінець жовтня.

Фактично модернізувати (тобто ремонтувати) потрібно 99% доріг загального користування місцевого значення у Рівненській області, які передані до сфери управління облдержадміністрації та знаходяться на балансі департаменту з питань будівництва та архітектури.

Наразі в департаменті створене нове управління дорожнього господарства одним із завдань якого і буде формування державних програм та стратегії ремонту доріг загального користування місцевого значення у Рівненській області як на короткострокову перспективу (в межах року), так і на довгострокову (3-5 років)».

Як можна зрозуміти з цього пояснення, стратегії ремонтів доріг ще не розробили. Робота над нею тільки почалася. Нагальне ж завдання департаменту – виконати плани по ремонту доріг на 2018 рік. І це мають зробити до кінця жовтня. Але залишилося не так багато часу.

Ймовірно, що рівненські чиновники запізнюються із темпами використання отриманих коштів через реформу. Оскільки змінився принцип фінансування ремонтів доріг – в Рівненській ОДА чимало часу пішло на розробку адекватних процедур використання грошей.

Але чому ж тоді низка областей змогли справитися швидше, а ми опинилися серед аутсайдерів?

Рівненщина потратила пів року на підготовку

Ситуацію з відставанням прояснив лише виступ заступника голови ОДА Віталія Ундіра на телеканалі «UA Рівне».

Віталій Ундір (посередині) вважає, що винне Мінінфраструктури

Він розкритикував ті критерії аналізу, які використовує Міністерство інфраструктури України. Там моніторять лише відсоток витрачених коштів, а не те, як їх використовують. Це кількість, а не якість.

Заступник голови Рівненської ОДА Віталій Ундір вважає критерії моніторингу, які використовують у Мінінфраструктури, неадекватними. Головне не скільки область потратила коштів, а як.

Наводимо запис ключових думок заступника голови ОДА Віталія Ундіра під час ефіру на телеканалі «UA Рівне».

«У Київській області всі кошти були передані для служби автомобільних доріг. І вона далі продовжувала їх використовувати в тому форматі, який був раніше. Ми вирішили відійти від цієї практики. Тому було створене управління саме при департаменті будівництва. І тендера будуть проводитися вже нашим новоствореним управлінням. 

Мало того, ми звернули увагу і на комунальні дороги. Це те, що багато областей не зробило. Це дороги в селах і містах. І ми звернулися до сіл та міст з проханнями – дайте нам проектно-кошторисну документацію і забезпечте своє співфінансування в розмірі 30%».

Малий відсоток використання коштів – це добре. Ми пішли правильним шляхом – ми не закопали кошти в ямковий ремонт. Ми повністю освоїмо ці кошти до кінця року, – каже Віталій Ундір.

Віталій Ундір також зауважив що, на жаль, державна влада не запропонувала єдиний алгоритм використання дорожніх коштів. Тому різні області діяли по-різному.

Але в цьому і полягає суть децентралізації – кожна область мала готуватися до неї заздалегідь. Можливо, саме тому Рівненщина і потратила майже півроку на підготовчий етап, що чиновники були не готові самостійно приймати рішення.

За словами Віталія Ундіра, 85 тендерів на ремонти доріг вже оголошено. Ще 75 тендерів він пообіцяв оголосити до кінця липня 2018 року. У другій половині вересня мають розпочати всі заплановані роботи.

Для всіх зацікавлених наводимо перелік доріг та вулиць, які мають відремонтувати до кінця жовтня 2018 року. Ми сформували його на основі додатку до Розпорядження Олексія Муляренка.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте