Рівненських журналістів не пустили на сесію обласної ради: чому це незаконно і що робити
2-го грудня відбулося перше засідання новообраної Рівненської обласної ради. Журналістів не пустили працювати в сесійну залу. Медіаюристка каже, що посадовці порушили закон, і радить викликати поліцію у подібних випадках.
Посадовці Рівненської обласної ради заборонили журналістам пройти до сесійної зали. Дозволили лише постояти в холі. В цей час тут був присутній відеограф «Четвертої влади». Він каже, що не пускали, посилаючись на карантинні обмеження.
«Четверта влада» звернулася в облраду з проханням роз'яснити, чому не пускають журналістів.
В пресслужбі облради кажуть, що рішення не пускати журналістів на сесії облради прийняли ще в березні 2020 року, коли ввели карантин. Це рішення – це розпорядження тодішнього голови обласної ради «Про заходи в Рівненській обласній раді з метою попередження виникнення гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом COVID-19».
У розпорядженні, зокрема, йдеться:
«Тимчасово обмежити допуск до адміністративних приміщень Рівненської обласної ради за адресою: м. Рівне, майдан Просвіти, 2 (сесійна зала), усіх осіб, крім депутатів Рівненської обласної ради, народних депутатів України, керівництва Рівненської обласної державної адміністрації, працівників виконавчого апарату обласної ради, працівників правоохоронних органів, осіб, які забезпечують громадський порядок (за погодженням з органами поліції), та доповідачів (за окремим списком)».
Недопуск журналістів у сесійну залу під час сесії медіаюристка Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова вважає незаконним і таким, що має ознаки перешкоджання журналістській діяльності (стаття 171 Кримінального кодексу України).
Вона звертає увагу, що розпорядження голови облради не враховує законодавчі вимоги. Адже закон «Про інформацію» передбачає, що журналісти мають право на висвітлення роботи органів місцевого самоврядування.
А встановлені розпорядження голови обмеження – не є встановленими законом. Натомість, відповідно до частини 4 статті 25 Закону України «Про інформацію»:
«Після пред'явлення документа, що засвідчує його професійну належність, працівник засобу масової інформації має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій, масових безпорядків, воєнних дій та на територіях, де оголошено надзвичайний стан, надзвичайну ситуацію або вжиті адміністративні та медико-санітарні заходи (карантин), крім випадків, передбачених законом».
Таким чином, журналісти мають право на висвітлення інформації навіть під час карантинних обмежень.
Крім цього, законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» в пункті 3 Перехідних положень встановлено:
«3. Кабінету Міністрів України, Міністерству внутрішніх справ України, Національній поліції, обласним, Київській міській державним адміністраціям разом з органами місцевого самоврядування при здійсненні заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, забезпечувати безперешкодне пересування журналістів по території України, в тому числі на територіях, де оголошено надзвичайну ситуацію».
«Четверта влада» звернулася у пресслужбу обласної ради з проханням пояснити, хто саме з посадовців облради наразі вирішив не пускати журналістів. Написали в месенджер та на електрону пошту керівниці пресслужби облради Юлії Василенко-Слободенюк.
Ось, що нам відповіли:
«У своїй роботі Рівненська обласна рада також керується законами України, до прикладу, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», в якому, зокрема, зазначено:
«Карантин встановлюється на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби. На цей період можуть змінюватися режими роботи підприємств, установ, організацій, вноситися інші необхідні зміни щодо умов їх виробничої та іншої діяльності.
Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування».
Разом із тим, у ст. 9 цього ж Закону передбачено:
«У разі виникнення епідемії чи спалаху інфекційної хвороби засоби масової інформації незалежно від форм власності сприяють органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування у проведенні необхідної роз'яснювальної роботи серед населення».
Посилаючись на ці законодавчі документи, а також на постанову Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», 17.03.2020 року голова Рівненської обласної ради видав Розпорядження, про яке ви згадуєте.
Більше того, голова поширив відеозвернення до громадськості, в тому числі і працівників ЗМІ, в якому попросив з розумінням поставитися до таких тимчасових обмежень. При цьому наголосив, що вся сесійна діяльність Рівненської обласної ради, а це засідання постійних депутатських комісій, конкурсних комісій, пленарних засідань сесій, відбуватиметься в онлайн режимі, щоби жителі Рівненщини відкрито та оперативно мали доступ до цієї інформації.
Хочу зауважити, що за період дії Розпорядження відбулося три сесії Рівненської обласної ради, на яких не були присутні представники ЗМІ. Однак, жодного разу працівники медіа не скаржилися на те, що обласна рада перешкоджає їхній професійній діяльності.
Тішить той факт, що і ви, і ми у своїй роботі керуємося виключно Законами України. І змагатися, який саме закон має більшу силу, не маємо наміру.
У той же час вважаємо несправедливими та навіть неетичними звинувачення на адресу Рівненської обласної ради в тому, що ми перешкоджаємо роботі журналістів.
По-перше, про те, що засідання першої сесії Рівненської обласної ради восьмого скликання проходитиме з карантинними обмеженнями та не передбачає присутності в залі працівників ЗМІ, ми повідомили заздалегідь через офіційну розсилку та в групі «Журналісти Рівного» в мережі Facebook. Тож звинуватити обласну раду в тому, що когось не попередили, – щонайменше недоречно.
По-друге, так само заздалегідь громадськість була проінформована про те, що спостерігати за перебігом сесії можна як на офіційному сайті, так і на ютубканалі Рівненської обласної ради. Відповідні посилання також були оприлюднені для зручності тих, кому це цікаво. Тому спроби звинуватити обласну раду чи її виконавчий апарат у закритості також вважаємо некоректими.
По-третє, прес-служба Рівненської обласної ради та її керівники завжди були і є відкритими до спілкування. І жодного разу не відмовилися коментувати ті чи інші події, чи не надали інформації, яка в нашій компетенції.
Тому закликаємо вас не шукати ворогів преси там, де їх немає.
Прошу розмістити цю відповідь на ваше запитання без редакційних правок та в повному обсязі».
Від головного редактора: Ми не відповідаємо за працівників інших ЗМІ, тому пояснення, що ніхто не скаржився, не означає, що немає правопорушення. Оскільки перешкодили діяльності нашого фотокореспондента і він не зміг виконати свою роботу – ми оскаржуватимемо такі протиправні дії і розпорядження. А те, наскільки депутати і працівники обласної ради дотримуються правил карантину можна побачити із запису сесії облради.
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти