«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user juriidiuh
Координатор громадської ініціативи «За ринок деревини»

Рівненський меблевий кластер – драйвер відродження області

Коли в країні триває війна – на міцність перевіряється не тільки армія, а й економіка. Наша держава має тримати оборону, відновлювати промисловість, акумулювати більше коштів для фінансування війська.

У цій системі координат українська деревообробна та меблева галузі стануть одними з драйверів економічного та соціального розвитку. Вони доволі перспективні і мають значний потенціал. Так, до війни ці галузі розвивалися доволі стрімко – на сотнях підприємств працювали понад 100 тисяч українців. 

Тим часом зараз, у складних умовах, деревообробна та меблева галузі підтримують темп роботи, використовуючи потужний інструмент – кластеризацію. Це практика розвинених країн Європи.

Так, на сьогодні у ЄС нараховується до 3 тисяч кластерів. І вони довели свою ефективність саме в кризових ситуаціях.  

Меблеві кластери зараз – це вимога часу, принцип, за яким працюють всі цивілізовані економіки світу. 

В грудні 2022 року на базі Української Асоціації Меблевиків створили Рівненський меблевий кластер, а вже у лютому 2023 році до його роботи приєдналась майже сотня підприємств.

Тим часом у квітні 2023 року меблевики та деревообробники Галичини створили Львівський меблевий кластер. Робота в інших регіонах триває. 

Рівненський меблевий кластер – це регіональне об’єднання лісогосподарських, деревообробних та меблевих підприємств, виробників будівельних конструкцій, вікон, дверей. Вони разом виробляють та експортують конкурентоздатну продукцію з високою доданою вартістю.  

Разом розвивають профільні індустріальні парки, створюють нові робочі місця, виробляють товари, які продаються у всьому світі компаніями IKEA, JYSK, XXLUZ та іншими. 

Кризу завжди було легше долати разом, пояснюють підприємці. В цьому й полягає одна з ролей  кластеру. Адже він об’єднує бізнес, експертне середовище, освіту, владу. При цьому  продукуються  нові результати.

Так, кластер дає можливість для учасників легше будувати успішний, сталий та соціально відповідальний бізнес. Водночас це вигідно і для регіону, бо це економічний розвиток, пожвавлення інвестиційної діяльності, додаткові робочі місця і надходження до бюджету.

Відповідно до розробленого експертами, депутатами та урядовцями Плану відновлення України, в країні можуть успішно працювати 5-6 міжрегіональних меблевих та деревообробних кластерів.

Саме вони наповнять новими та вже діючими виробництвами більше 20 індустріальних парків, стануть драйверами більше півтори сотні інвестиційний проєктів, створять понад 80 тисяч робочих місць. 

Вже зараз деревообробні та меблеві галузі входять до ТОП-6 найбільш перспективних секторів економіки. Навіть у таких складних умовах потенціал меблевиків величезний. Так,  меблева галузь у сусідніх країнах ЄС становить 5% ВВП, а в цей в Україні - поки що 1%.  

В нашій країні є кваліфіковані кадри, вся необхідна сировина та технології для виробництва сучасних меблів і технологічних будівельних матеріалів та конструкцій із деревини. В Україні представлені провідні міжнародні деревообробні та меблеві компанії, які інвестували в Україну після 2015 року. 

Попри війну та економічну кризу, галузі вистояли, продовжують працювати та експортувати продукцію. У найскладніший в історії країни 2022 рік українські меблевики експортували готових меблів на суму майже 800 мільйонів доларів. Це лише на чверть менше, ніж в попередньому мирному 2021 році. 

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте