«Не отримуємо, не везеться»: білоруські (й псевдобілоруські) бренди у рівненських магазинах

Це залишки косметичної серії для шкіри білоруського бренду «Вітэкс» в одному з рівненських магазинів мережі «Єва». Фото від 7 травня 2022 року
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук

«Поки покупці не питають», – каже підприємиця, що продає з-поміж іншого білоруські тканини. «Товар замовили, гроші заплатили – а його досі немає», – скаржиться директор текстильного магазину.

«Четверта влада» перевірила, чи є у рівненських магазинах білоруські бренди. Бо частина покупців мають до них слабкість через усталену думку про нібито кращу якість. Мовляв, білоруські товари – винятково натуральні. Підживлює цей стереотип і ностальгія старшого покоління за радянськими стандартами для харчових продуктів.

Журналістка «Четвертої влади» склала перелік із білоруських брендів, які ще можна побачити у супермаркетах, магазинах і на ринках.

Також ми розповімо про псевдобілоруські бренди, які грають на ностальгії старшого покоління.

Дивіться також: Російські бренди на українських полицях: як маскуються і як знаходити

Білоруські бренди у магазинах

У нашій публікації про російські бренди на українських полицях ми пояснюємо, чому від них варто відмовитися. Із білоруськими брендами усе менш однозначно.

Білорусь не вторгалася на територію України, але надала свої землі для розташування й пересування російських окупантів. З її території обстрілюють ракетами наші міста і села. Водночас білоруські воїни з батальйону імені Кастуся Калиновського Збройних сил України допомагають нам у боротьбі з окупантами. Також в Україні немає заборони на товарообіг з Білоруссю, але він значно поменшав через воєнні дії: закриті кордони, порушена логістика.

Це логотип білоруського бренду натільної білизни «Мілавіца». За словами продавчині одного з відділів жіночої білизни у торговельно-розважальному центрі «Злата Плаза», «Мілавіци» в магазинах Рівного майже немає, а їхній відділ її товари і не продавав 

Ми склали для вас перелік білоруських товарів широкого вжитку. До російського вторгнення їх на українських полицях не бракувало, нині бачимо їхні залишки або ж не бачимо взагалі. Звісно, перелік неповний. Можете додавати інші, відомі вам бренди в коментарях під цією публікацією.

Назва торгової марки Вид товару Власник
«Санта бремор» Харчі, переважно морепродукти Спільне білорусько-німецьке ТОВ «Санта Бремар» у Бресті
«РМК» (Рогачевъ) Молочні продукти ВАТ «Рогачевський молочноконсервний комбінат» у м. Рогачев Гомельської області
«Беллакт» Сухі молочні суміші, молочні продукти ВАТ «Беллакт» у м. Волковиськ Гродненської області
«Коммунарка» Солодощі, какао-порошок Спільне підприємство ВАТ «Коммунарка» у Мінську
«Вітэкс» Побутова хімія і косметика ЗАТ «Вітекс» у Мінську
BiElita Побутова хімія і косметика Спільне підприємство ТОВ «Бєліта» у Мінську
«Мілавіца» («Милавица», Milavitsa) Натільна білизна Спільне підприємство ЗАТ «Milavitsa» у Мінську
«Білорускі льон» Лляна тканина, вироби з неї, рушники Республіканське унітарне виробничо-торговельне підприємство «Оршанський льонокомбінат» з Вітебської області
VILINI Одяг із льону і бавовни Республіканське унітарне виробничо-торговельне підприємство «Оршанський льонокомбінат» з Вітебської області
«Блакіт» Постільна тканина й білизна ВАТ «Барановицьке виробниче бавовняне об'єднання» у м.Барановичі Берестейської області

 

Це рекламний банер із сайту Рогачевського молочноконсервного комбінату. Про нього пишуть, що він цього року визнав себе банкрутом
Це торговельна марка «Біларускі льон». Її власник, «Оршанський льонокомбінат», активно торгує з Польщею, росією, Естонією, Сербією та Україною. Має власну фірму в Рівному – ТОВ «Торговий дім “Білоруський льон-Україна”». Фірма продає оптом і в роздріб текстильні вироби

Товар з Білорусі не возять

На ринку «Північний» в одному з торговельних відділів адмінбудівлі працює підприємиця Світлана. Вона продає тканини і вишиванки. Серед тканин – залишки сувоїв білоруського виробництва. На етикетці зображено логотип «Блакіт», зазначений виробник: ВАТ «Барановицьке виробниче бавовняне об'єднання» у місті Барановичі Берестейської області Республіки Білорусь.

Світлана каже, тканину виготовили у липні 2021 року, а привезли в магазин – перед новим 2022 роком. Більше не привозили.

– Зараз ми нічого не отримуємо і не замовляємо, бо воно не везеться. Взагалі. Заборони немає, але ж… Зараз і так ні за чим черги немає. Поки що вистачає залишків, поки покупці не питають. А далі буде видно, – розповіла Світлана.

На вулиці Фабричній, 12, у колишній адмінбудівлі Рівненського льонокомбінату, є магазин «Текстиль». Там продають продукцію «Оршанського льонокомбінату»: тканину у сувоях, одяг, рушники, серветки.

Директор магазину Василь Хотюк не знайшов часу для розмови із журналісткою. Сказав лише, що до російського вторгнення магазин замовив у Білорусі товар, оплатив його – і досі не отримав.

Статистики не ведуть

Ми звернулися до рівненських посадовців з питанням, скільки і які білоруські товари продають у Рівненській області. У Рівненській торгово-промисловій палаті сказали, що не знають, бо не ведуть такої статистики і не мають такого завдання. Порадили звернутися в міське управління торгівлі. В управлінні сказали те саме.

– Ми не ведемо такої статистики. Статистика – це питання державних органів, а не місцевого самоврядування. Але я сумніваюся, що хтось її веде, бо не було такого завдання, – каже начальник управління Ігор Остапенко.

За його словами, є лише «постанова Кабінету Міністрів стосовно ввезення товарів російської федерації, про Білорусь ще ні в одному документі немає».

– Просто зараз через війну ми з ними не контактуємо і поставок немає, – додає Ігор Остапенко.

Псевдобілоруські товари

Деякі українські виробники вирішили спертися на стереотипи й ностальгію за минулим. Так в Україні почали продавати псевдобілоруські товари.

Появу підробок помітили навіть білоруські журналісти і пишуть, що самі білоруси більше довіряють іноземним аналогам. Перелік українських торговельних марок із білоруськими назвами читайте у таблиці нижче. Із білоруського у них – хіба назви на етикетках та слово Білорусь. Ще й з помилками.

Назва торгової марки Вид товару Власник
«Вятрачок» Лимонад ПрАТ «Карлсберг Україна». Виробництво на Київському пивоварному заводі нібито за рецептом білоруського ВАТ «Пивоварна компанія "Аліварія"»
«Белая бяроза» Заморожені напівфабрикати, морозиво та інша їжа, холодильне обладнання Мешканець Дніпра Вадим Іванович Пісчанський – співвласник ТОВ «Ласунка». Виробництва у Дніпрі.
«Двері Білорусії» (також Eurowood compani, Dveri Belorussii та Polesie doors) Двері, вікна, фурнітуру, дерев’яні й ковані вироби, покриття для підлоги Київське ТОВ «Двері Білорусії»
«Нацыянальныя беларускія традыцыі» Заморожені й консервовані овочі, фрукти, гриби, майонези, соуси й приправи Запорізьке ТОВ «Оліс ЛТД»

 

Лимонади «Вятрачок» в одному з рівненських локальних магазинів. Білоруські журналісти пишуть: «Автори бренду не знали, що слово «ветрачок», на відміну від «вятрак», пишеться білоруською через “е”»
Пломбір і пельмені бренду «Белая бяроза» у двох різних супермаркетах Рівного ​​​​​– це українські товари

Магазинів «Двері Білорусії» (назва з помилкою: має бути Білорусі) у Рівному більше немає – лишилися у Вараші, Сарнах і Рокитному. На сайті фірми пишуть: «Торгово-промислова компанія Двері Білорусії наразі не має жодних зв'язків з Республікою Білорусь. Ми виробляємо двері з української сировини у Волинській області у місті Ковель вже понад 12 років».

Новий логотип бренду Dveri Belorussii. Ми узяли його з Першого незалежного сайту відгуків України. Про «Двері Білорусії» там багато негативних відгуків, люди називають виробника аферистом

Про російські бренди на українських полицях можете почитати в матеріалі: «Російські бренди на українських полицях: як маскуються і як знаходити». Також пропонуємо дізнатися, як взуттєвий бренд «Респект» намагався заперечити свій зв’язок із російською однойменною мережею і що з цього вийшло. Магазини «Респекту» є у рівненських «Златій Плазі» та «Екваторі».


Матеріал створено за сприяння ГО «Львівський медіафорум» у межах проєкту «ЛМФ Підтримка мережі журналістів»


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу».

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте