Російські бренди на українських полицях: як маскуються і як знаходити

Магазин побутової хімії на одному з рівненських ринків. Тут торгує підприємиця Наталя. Серед товарів є російські. Наталя це підтверджує і додає: побутова хімія з країни-агресора на українських складах закінчується, більше постачання не буде, підприємці допродують залишки і шукатимуть європейські та українські замінники. За її словами, це прояв громадянської позиції. Наталя впевнена, що заміну знайде. Але зауважує, що європейські товари очікуються дорожчими, ніж російські
Джерело
Четверта влада

Сім’я п’є чай Greenfield, молочні продукти «Слов’яночка» чи «Простоквашино» – свідомо чи мимоволі фінансує російських окупантів. Сім’я «одягається» в магазині О'stin – так само фінансує російських окупантів. Тато любить пиво «Старий мельник», а мама – косметику Faberlic – фінансують окупантів.

Імпорт із росії на певні товари заборонений із 2016 року. Але шпарини для ввезення товарів все одно знаходили – зокрема, юридично оформляли все так, аби продукція не вважалася російською. У квітні 2022 року через відкрите російське вторгнення російський імпорт знову заборонили, вже повністю. Проте у рівненських магазинах досі можна купити російські товари.

«Четверта влада» з’ясувала, що це за товари, чому так відбувається і як можна спробувати їх розпізнати.

Дивіться також: «Не отримуємо, не везеться»: білоруські (й псевдобілоруські) бренди у рівненських магазинах

Російські бренди у магазинах

Від початку відкритого вторгнення росіян в Україну у 2022 році аналітичні сервіси YouControl та Опендатабот провели дослідження і виявили на українському ринку тисячі російських компаній.

Аналітики YouControl пишуть про 13 тисяч 800 фірм, серед власників яких є хоча б один громадянин чи постійний мешканець росії. Спеціалісти Опендатаботу знайшли 3 тисячі 238 популярних брендів у власності мешканців росії.

Ми переглянули кілька переліків, включно з двома останніми, і склали свій – поширених у Рівному російських брендів. Серед них – багато з іноземними назвами. Щоб покупці думали, ніби ці бренди – не російські.

Звісно, перелік неповний. Також у ньому немає побутової техніки. Але є багато товарів, які рівняни купують найчастіше: у продуктових відділах, у магазинах господарчої хімії, косметики та одягу.

Їжа та напої

Назва торгової марки Вид товару Власник
«Агуша» Дитяче харчування ТОВ «Вімм-Білль-Данн Продукти Пітанія»
«Чудо» Молочні десерти ТОВ «Вімм-Білль-Данн Продукти Пітанія»
«Слов’яночка», «Ромол», «Веселий молочник» Молочні продукти ТОВ «Вімм-Білль-Данн Продукти Пітанія»
«Простоквашино» Молочні продукти АТ «Данон росія»
MAKFA Борошно, макаронні вироби, крупи і пластівці АТ «Макфа»
Greenfield, «Принцеса Нурі» (іще принцеси Канді, Гіта і Ява), TESS Чай ТОВ «Орімі трейд ЛТД» (засновник - офшорна кіпрська компанія «Рімексо лімітед»)
Jardin, «Жокей», Piazza del Caffe Кава ТОВ «Орімі трейд ЛТД» (засновник - офшорна кіпрська компанія «Рімексо лімітед»)
«Бесіда», Lipton, Brooke Bond Чай Компанія «Unilever Rus» у складі британської компанії «Unilеver»
Сurtis, Richard, «Лісма», «Майский» Чай ТОВ «Май»
Coffesso Кава ТОВ «Май»
«Балтика» Пиво Компанія «Carlsberg Group», до складу якої входить російське ТОВ «Пивоварна компанія Балтика» з головним офісом у Санкт-Петербурзі
«Старий мельник» Пиво Офшорне АТ «AB InBev Efes», зареєстроване у Нідерландах. Виготовляється ЗАТ «Пивоварня Москва-Ефес»
«Жигулі барне» Пиво ЗАТ «Московська пивоварна компанія»
Логотип британської компанії «Unilеver», до складу якої належить російська дочірня компанія «Unilever Rus». Його можна побачити на упаковках товарів. Фото з pinterest.fr
Молоко бренду «Простоквашино» в одному з рівненських супермаркетів «АТБ»
Чаї марок Greenfield, Сurtis, Richard у тому ж магазині. Ліворуч унизу на фото – кава «Чорна карта». Бренд належить міжнародній компанії Strauss Group зі штабом в Ізраїлі, але народився на російській фабриці ЗАО «Золотые купола» у 2008 році. Назва перегукується з популярним тоді кавовим брендом Carte Noire від Jacobs
Кава Jardin і Piazza del Caffe в одному з рівненських магазинів мережі «Сільпо»

Побутова хімія і косметика

Назва торгової марки Вид товару Власник
«Ушастый нянь» Засоби для прання і чищення АТ «Невська косметика»
«Дегтярное» Мило АТ «Невська косметика»
«Детский» Крем, мило і засоби для миття посуду АТ «Невська косметика»
«Новый жемчуг» Зубна паста АТ «Невська косметика»
Sarma Засоби для прання і чищення АТ «Невська косметика»
«Чистая линия», «Чиста лінія», «Бархатные ручки», «Сто рецептов красоты», «Черный жемчуг», АХЕ, Rexona, Camay і Dove Засоби гігієни та догляду Компанія «Unilеver Rus» у складі британської компанії «Unilеver». Виробник – ВАТ «Концерн "Калина"», теж власність «Unilеver»
Cif і Domestos Засоби для чищення Компанія «Unilеver Rus» у складі британської компанії «Unilеver». Виробник – ВАТ «Концерн "Калина"», теж власність «Unilеver»
Persil Засоби для прання Компанія «Unilеver Rus» у складі британської компанії «Unilеver». Виробник – ВАТ «Концерн "Калина"», теж власність «Unilеver»
Faberlic Косметичні засоби АТ «Faberlic» (в Україні продають лише косметичні товари, хоча фірма виготовляє ще одяг, взуття й аксесуари в співпраці з російськими дизайнерами. Власник – громадянин росії)
Brocard Парфуми й косметика Офшорна компанія «Інденон холдингс лімітед», зареєстрована у Нідерландах, власниця – громадянка росії
«Раптор», Breesal, «Deliss авто», Gardex, Salton Засоби для боротьби з комахами, освіжувачі повітря й нейтралізатори запахів, засіб для догляду за взуттям ТОВ «UPECO», власники – громадяни росії. Мають українську філію з такою ж назвою, яку на сайті ще пишуть як «UРеСо – Ukraine Реst Соntrоl»
Таким був донедавна магазин «Брокард» у торгово-розважальному центрі Злата Плаза» у центрі Рівного. Поки його не закрили на початку квітня. Нині цей бренд працює лише в торговому центрі на околиці, в «Екваторі». Фото із сайту «Златої Плази»
Шампунь «Чиста лінія» в одному з рівненських магазинів мережі «АТБ»
Освіжувач повітря Breesal у супермаркеті «Сільпо»

Одяг, взуття й аксесуари

Назва торгової марки Вид товару Власник
Gloria jeans і Gee Jay Одяг для всієї сім’ї ЗАТ «Корпорація “Глорія Джинс”»
О'stin Одяг на щодень для всієї сім’ї ТОВ «Остин» (материнська група компаній – «Спортмастер», спортивний одяг і тренажери)
Oodji (до 2011 року OGGI) Одяг для молоді ТОВ «Август»
Henderson Класичний одяг для чоловіків Група компаній «Henderson-Россия»
Respect Взуття і сумки Компанія Respect

Російська компанія Respect у своїх магазинах торгує також взуттям брендів Betsy, Caprice, Corso Como, Dino Ricci, El Tempo, Rieker, S.Oliver, Tamaris, Wilmar та інших. Купуючи інші бренди в такому магазині, ми теж забезпечуємо його прибутком. Із побіжного онлайн-пошуку відомо, що, станом на кінець березня, Respect працював в «Екваторі».

Магазин бренду Oodji працював у «Златій Плазі». 20 березня директор центру Олександр Оверчук повідомив про закриття магазину. Ще написав: «І будьте пильні: російський спортмастєр змінює вивіски на athletics, російський ostin планує змінити назву…».

Фото з повідомлення Олександра Оверчука про закриття магазину Oodji

Маскувальні прийоми російського бізнесу

Керівник відділу навчання YouControl та аналітик Михайло Кольцов розповів: російські виробники і власники брендів придумали кілька способів, щоб лишатися на нашому ринку.

Аналітик YouControl Михайло Кольцов на одному з тренінгів у Луцьку в 2021 році. Фото business.rayon.in.ua

Ці способи такі: 

  • перереєстрація бренду у нейтральній країні;
  • створення українських компаній-посередників;
  • купівля вже існуючих брендів;
  • створення офшорних компаній і реєстрація на них активів.

Приклади всіх способів маскування можна знайти у наших таблицях. Зокрема, на упаковці чаю Lipton classic – український штрих-код, український виробник ТОВ «Юнілівер Україна», українська адреса виробництва: селище Гостомель Київської області.

На упаковці чаю TESS – український штрих-код, український виробник ТОВ «Орімі Україна» та українська адреса виробництва: село Требухів Броварського району Київської області. Тобто обидва російські бренди прикидаються українськими.

Ми знайшли ще один маскувальний прийом – звернення до покупців на сайтах продажів і в соцмережах.

Українська філія компанії ТОВ «Юнілівер Україна» через свою фейсбук-сторінку повідомляє, що головний офіс засуджує російську агресію, що компанія тимчасово припиняє працювати в Україні й росії і жертвує на гуманітарну допомогу своєї продукції на 5 мільйонів євро. Ще у 2016 році компанія переконувала споживачів, що ні материнська компанія, ні українська філія із росіянами ніяк не пов’язані.

На сайті інтернет-магазину «Брокард-Україна» покупцям розповідають, що це український бізнес, який засуджує російську агресію, що його товари вироблені виключно в Україні, а власниця-росіянка під санкції не потрапила.

Як спробувати розпізнати російське

Ми розуміємо, що покупці навряд чи будуть прямо в магазині шукати в інтернеті інформацію про бренд чи досліджувати коріння фірми, яка його випускає.

Тим, хто не хоче купувати російське через громадянську позицію, радимо хоч приблизно запам’ятати наведені в таблицях назви товарів і читати написи на упаковках, особливо які дрібним шрифтом. У написах можна знайти російський слід. Наприклад, бренд «Лесной бальзам» (також Forest balm).

На упаковці зубної пасти «Лесной бальзам» – єгипетський штрих-код, єгипетський виробник та український імпортер ТОВ «Юнілівер Україна». Але назва – російською мовою і в розповіді про властивості зубної пасти чотири рази згадується Міністерство охорони здоров’я російської федерації і що ці властивості підтверджені клінічними випробуваннями «УГМУ МОЗ РФ, 2013»

Раніше ми звертали увагу на штрих-код на упаковці товару, щоб дізнатися країну-виробника: на неї вказують перші три цифри. Наприклад, штрих-код на українських товарах починається з 482, на російських – від 460 до 469 включно.

Через крутійство з перереєстраціями і перенесенням виробництва орієнтуватися вже складно.

– Російські товари можна побачити, якщо подивитись адресу потужностей на товарі і на код 460-469, але такі товари швидко зникли, замаскувавшись під коди нейтральних країн. Можна дивитись на розділ «Виробник», але цей спосіб також вони замаскували, – пояснює Михайло Кольцов.

Закон не вимагає вказувати країну на ціннику

Пригадуємо, з 2014 року деякі місцеві ради приймали рішення з вимогою до магазинів вказувати на цінниках чи на полицях із товаром, що він із російської федерації. Наприклад, у Львові, у Луцьку, у Рівному. У деяких магазинах і нині можна побачити на цінниках вказану країну, звідки товар. Але такої законодавчої вимоги немає. Це підтвердив і заступник начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області Олександр Костюк.  

– Немає законодавчої вимоги вказувати країну походження на цінниках. На цінниках пишуть самі підприємці, які продають товар. Можливо, зацікавлені, щоб його купили, – каже посадовець.

Бойкот як відповідь на війну

Українські медіа почали звертати увагу й публікувати переліки торговельних марок (брендів), які мають російських власників, приблизно з 2013 року. Відколи українські громадські активісти започаткували протистояння економічній російсько-українській війні. Тоді росія блокувала експорт українських товарів на свій ринок через проєвропейський рух України.

Перекреслена зубата матрьо́шка – символ всеукраїнської громадянської кампанії бойкоту російських товарів, яка тривала у 2013-2014 роках з ініціативи громадської організації «Відсіч». Про кампанію можна докладно почитати у Вікіпедії, звідки ми взяли цей логотип

30 грудня 2015 року уряд видав постанову №1147 Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації». Постанова втрачає чинність 1 січня 2023 року або після припинення застосування Російською Федерацією дискримінаційних та/або недружніх дій щодо України. У переліку – майже 150 позицій із підвидами: від цукерок-драже до промислової сировини.

На початку квітня 2022 року уряд прийняв постанову №426 про повну заборону ввезення товарів із росії.

Чому не варто купувати російське

Виручені від продажів в Україні гроші осідають у росії у вигляді сплачених податків. З яких потім фінансується війна проти українців.

– Кожним купленим російським товаром ми фактично оплачуємо, умовно кажучи, одну кулю українцю з боку російських солдатів, – казав ще у 2014 році Сергій Воробей, активіст ГО «Відсіч», яка придумала зубату матрьошку.

Михайло Кольцов з YouControl наводить три причини відмовитися від російських товарів:

  • стратегічний аспект: прибутки від реалізації будуть фінансувати російський військово-промисловий комплекс;
  • екологічний аспект: виробництво цих продуктів може відбуватися з порушенням екологічних норм. У такому випадку шкода завдається не тільки екології на території виробництва, але й сусіднім територіям інших країн;
  • якісний аспект: стандарти виробництва не відповідають європейським вимогам і можуть завдавати шкоди здоров’ю та екологічному середовищу. Цей момент, зокрема, стосується побутової хімії, яка виробляється на тій території.

Матеріал створено за сприяння ГО «Львівський медіафорум» у межах проєкту «ЛМФ Підтримка мережі журналістів»


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте