Рівнерада повернула гектар землі під будівництво висоток у своє управління

Сьогодні на сесії Рівнеради 34 депутати проголосували за повернення ділянки біля Луцького кільця в управління міста
Джерело
Четверта влада, Влад Мартинчук

11 лютого депутати Рівнеради вирішили повернути в управління міста майже гектар землі, відмовивши далі надавати її в оренду під будівництво багатоповерхівок міському управлінню капітального будівництва.

Це управління є частиною схеми, яку підприємці використовують, щоб непрозоро отримати землю. Цей гектар, зокрема, надавали в суборенду спорідненій зі скандальним рівненським забудовником фірмі.

Теперішнє рішення депутатів – на користь громади, однак ще рано оголошувати про щасливий кінець у цій історії.

У Рівному давно діє схема, за якою приватні фірми отримують землю фактично поза конкуренцією. Для цього користуються прогалинами в законодавстві та допомогою чиновників, зокрема, з Управління капітального будівництва Рівненського міськвиконкому (УКБ).

Схема полягає в тому, що місто дає землю в оренду Управлінню капітального будівництва, а воно без прозорого конкурсу роздає її в суборенду забудовникам за безцінь. Замість того, щоб виставити цю землю, наприклад, на відкритий аукціон.

Детально цю схему ми описали в публікації: Як забудовник-правопорушник отримав у Рівному «ШОКОЛАДний» шмат землі: розслідування

Термін оренди однієї з ділянок, яка була в користуванні Управління капітального будівництва, сплив восени 2020 року. Так само закінчився і термін суборенди цієї ділянки фірмою «Сігірія». Ця фірма належить до орбіти «Набережного кварталу», який раніше оскандалився будівництвом житлових комплексів «Шоколад», «Флагман», «Ерсте Хаус» та інших.

Про цей скандал ми писали в публікаціях: Люди без квартир: рівняни пікетують недобросовісного забудовника

Хмельницький забудовник ошукав рівнян. Його партнери ставлять ультиматум Рівнераді

11 лютого на сесії Рівнеради розглядали проєкт рішення щодо продовження договору оренди УКБ земельної ділянки на новий термін на Соборній, 450 поблизу Луцького кільця.

Ділянка майже в гектар, позначену рожевим, депутати вирішили повернути в управління міста

«Бюджет міста втратив десятки мільйонів», – депутатка

Депутатка від «Слуги народу» Олена Хотенко запропонувала «відмовитися від схем, які довго використовувалися і через які містяни майже втратили та продовжують втрачати землю, ресурси та майно, яке їм належить».

Депутатка від «Слуги народу» Олена Хотенко каже, що бюджет міста втратив десятки мільйонів гривень, віддаючи за безцінь комунальне майно

– Через укладання договорів оренди з правом суборенди з компаніями забудовників бюджет втрачає кошти, які міг би отримувати за ринковою вартістю. Приклад – Соборна, 450. Майже гектар землі, вільної від забудови, за 63 тисячі гривень [оренди на рік], хочуть передати без конкурсу забудовнику. І то якому забудовнику – тому, що будував «Набережний квартал».

Аргументи Олени Хотенко підтримує депутат від «Європейської солідарності» Дмитро Котляров.

Депутат від «Європейської солідарності» Дмитро Котляров каже, що треба знайти рішення як використовувати подібні ділянки з більшою користю для громади

– Місто, як лох, дає всім практично безкоштовно земельні ділянки, а потім бідкається, що то там блоки зібрали, то майно зареєстрували, – каже депутат. – Думаю, тут зрозуміле питання: треба розривати договір і забирати цю земельну ділянку, шукати, яким чином використати її ефективно, на користь громади.

А депутат від «Рівне разом» Святослав Стельмащук запропонував прописати рішення по-іншому, «щоб не було потім судів». Пропонує прописати такі пункти у рішенні:

  1. Відмовити УКБ в укладанні договору оренди на Соборній, 450.
  2. Управлінню земельних відносин Рівнеради припинити договір оренди в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
  3. Управлінню земельних відносин Рівнеради зареєструвати право на земельну ділянку за Рівненською територіальною громадою.
Депутат від «Рівне разом» Святослав Стельмащук запропонував переформулювати сесійне питання, щоб не дати можливості пізніше його оскаржити в суді

– Це буде юридично правильно, бо якщо це буде просто проголосовано по суті, то є ризик, що [договір] буде поновлено автоматично, – каже Святослав Стельмащук.

Питання на голосування поставили у запропонованому Стельмащуком форматі.

34 депутати проголосували за те, щоб відмовити у поновленні оренди, і ніхто не висловився проти. Двоє не голосували. Рішення прийняли.

Це ще не остаточна перемога

Попри таку одностайність, це не останній крок, який доведеться зробити Рівнераді, щоб повноцінно розпоряджатися цією ділянкою. «Четверта влада» вже писала, що ТОВ «Сігірія» встигло зареєструвати тут 5 відсотків незавершеного будівництва, розкидавши трохи блоків на ділянці.

В реєстрі ці розкидані блоки – 5% будівництва. Шахрайство, з метою позаконкурсного отримання землі

Реєстрація має ознаки фальсифікації. За словами експерта із питань земельного законодавства Георгія Могильного, реєстрацію можна оскаржити, однак на це є два місяці з часу реєстрації або часу, коли про цю фальсифікацію стало відомо офіційно (наразі ще не стало – ред.).

«Четверта влада» і надалі стежитиме, як посадовці докладатимуть зусиль, щоб оптимально використати майно рівнян на користь громади, а не окремих забудовників.

Матеріали за темою:

Забудовник з орбіти «Набережного кварталу», який обманув вкладників, хоче ще гектар землі у Рівному

Хмельницький забудовник ошукав рівнян. Його партнери ставлять ультиматум Рівнераді


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте