Що означають різні звуки турбіни

Джерело
Charles Siritho

Мова у цій статті піде про двигуни внутрішнього згоряння, оснащені системою турбонаддуву. Для розуміння проблеми відразу зазначимо, що будь-який автомобіль з працюючим ДВС видає ті чи інші звуки, і це нормально. Вухо швидко до них звикає, і перестає помічати.

Приміром, коли турбіна злегка свистить при переході на високі обороти (понад 2500 об/хв), нічого страшного не відбувається. Це звичайний звук повітря, що з силою нагнітається у турбіну.

Коли слід звернути увагу на роботу турбонаддуву?

Робота турбінного агрегата супроводжується неголосним рівномірним звуком високого тону. Насторожити водія повинні зміни звуку:

  • поява незвичного тихого шелесту;
  • тривалого писку чи вищання;
  • скреготіння;
  • стукоту в турбіні;
  • пшикання чи шипіння.

Чим викликані незвичні звуки, і наскільки нагальним є ремонт турбокомпрессора, може з’ясувати фахівець спеціалізованого сервісу Super-Turbo.

Діагностика турбіни відбувається візуально або на спеціальному стенді зі застосуванням програмного забезпечення. За її результатами майстер запропонує базовий, стандартний чи капітальний ремонт агрегата. А поки ви збираєтесь на автосервіс, розкажемо, на які проблеми можуть вказувати нехарактерні звуки турбіни.

Що є ознакою несправності турбокомпресора?

Сильний свист турбіни свідчить про можливий знос крильчатки. Її пошкодження виникають при потраплянні сторонніх предметів на лопаті. Це можуть бути дрібні часточки бруду, або металеві ошурки, які утворилися всередині внаслідок тертя металевих частин між собою.

Тертя деталей виникає при недостатньому змащенні, неякісній оливі, або через розбалансування вала.

Якщо всередині турбіни чутно скрегіт, стукіт, брязкання, очевидно, до агрегата потрапили сторонні предмети. Таке трапляється з декількох причин:

  • забруднений повітряний фільтр;
  • механічне пошкодження лопатей чи підшипників;
  • природній знос деталей.

Через те, що повітряний фільтр не був своєчасно змінений, разом з повітрям до системи потрапляє вуличний пил і бруд. Його частинки накопичуються. Внаслідок високотемпературного режиму роботи агрегата ці часточки запікаються в більші конгломерати, які спричиняють подряпини та деформацію лопатей крильчатки.

Таку ж дію викликають частинки металу від зношених деталей. Причиною передчасного зносу є надмірне тертя, яке виникає внаслідок нестачі мастила, розбалансування валу. Люфт валу призводить до биття крильчатки. Всі ці несправності викликають стукіт в турбіні.

Додатковим свідченням порушення системи маслопостачання буде наявність патьоків оливи. Окрім того, внаслідок розбалансованості турбонаддуву та потрапляння мастила на гарячі деталі, у вихлопі з’явиться сизий або чорний дим.

Підвищений шум змінної інтенсивності вимагає обстеження повітряного фільтра, повітропроводів, впускного патрубка, коллектора.

Якщо ви чуєте шипіння, чи звук, схожий на те, як виходить стиснений газ, буде не зайвим перевірити герметичність системи турбонаддуву. Такий звук виникає при тріщинах системи впуску, зношених прокладках, погано встановлених патрубках. Окрім “пшикання”, про несправність свідчитиме падіння тяги двигуна.

Як швидко слід звернутись на СТО?

Будь-яка ознака, що викликала вашу стурбованість, вже є приводом звернення до фахівців. 

Звичайно, залишитися без свого залізного друга не хочеться, але чим раніше буде виявлена несправність, тим дешевше коштуватиме ремонт.

В окремих випадках навіть візуальний огляд майстра, разом із описом фактичної роботи двигуна, дозволить визначити проблему. 

Проте іноді необхідно демонтувати агрегат та виконати його перевірку на діагностичному стенді. Комп'ютерна діагностика точно вкаже, які параметри не відповідають нормативним значенням.

Після розбирання, очищення, реставрації чи заміни деталей виконується збирання вузлів турбіни з проведенням балансування на кожному етапі.

Зауважимо, що для проведення діагностики та ремонту турбонаддуву не обов’язково особисто їхати на СТО. Демонтований агрегат можна надіслати перевізником. Після ремонту його вам повернуть тим же способом. Це зручно, якщо поблизу немає достатньо кваліфікованих фахівців та спеціалізованого обладнання.

Компанія Super-Turbo приймає на ремонт турбокомпресори всіх типів та з усіх куточків України. Ми маємо діагностичне та балансувальне обладнання, а також досвідчених майстрів, які за кілька годин повернуть вашу турбіну до ідеального стану.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте