Шість тисяч на місяць за комфорт: як працює Рівненський слідчий ізолятор

Кімната для навчання з радянською меблевою стінкою і старими комп'ютерами
Джерело
Рівненський СІЗО

Ми звернулися до адміністрації Рівненського слідчого ізолятора, щоб дізнатися, як ізолятор працює зазвичай та під час карантину. В цьому матеріалі переказуємо те, що нам відповіли офіційним листом. Всі опубліковані в цьому матеріалі фото нам також надала адміністрація СІЗО.

Згодом ми збираємося на власні очі побачити, як виглядає і працює слідчий ізолятор – наразі чекаємо на дозвіл від Західного міжрегіонального управління виконання покарань. 

Рівненський слідчий ізолятор розташований у Рівному. Там перебувають люди,

  • для яких суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою;
  • які чекають на закінчення слідства;
  • які чекають, поки вирок суду стане чинним;

Наразі це засуджені, підозрювані або обвинувачені за вимагання, розбещення неповнолітніх, умисне вбивство, грабіж, розбій, зґвалтування, шахрайство, незаконне поводження зі зброєю, крадіжки машин та іншого транспорту, хуліганство, контрабанду наркотиків, посягання на правоохоронців, посягання на територіальну цілісність і недоторканність України.

У Рівненському СІЗО 392 місця та 165 працівників. Станом на 27 квітня 2021 року тут перебувала 331 людина, в тому числі дві неповнолітні, 17 жінок та 12 засуджених.

За статтею 89 Кримінально-виконавчого кодексу України, якщо людину засудили до позбавлення волі вперше, після вироку вона може залишатися у СІЗО – працювати у котельні, у лазне-пральному комплексі та пекарні чи прибирати територію.

Зі слів адміністрації закладу, з Рівненського СІЗО ніхто не тікав. Остання надзвичайна подія сталася два роки тому, у травні 2019-го: повертаючись з медичної частини до камери, один ув’язнений «висловив невдоволення якістю медичної допомоги та харчування».

Чоловік почав стукати в двері камери та підбурювати інших ув’язнених та засуджених стукати разом із ним. Начальник ізолятора оголосив тривогу й зібрав усіх працівників. В офіційному листі йдеться, що цю ситуацію «владнали та провели роз’яснювальну роботу».

Стоматологічне крісло у медичній частині Рівненського СІЗО
Ще одне приміщення медичної частини

В слідчому ізоляторі передбачені короткострокові та тривалі побачення.

Під час карантину вони мають відбуватися «з урахуванням усіх протиепідеміологічних заходів». Короткострокові побачення тривають не менше двох годин, а тривалі – не менше доби, хіба якщо про менший час просять самі учасники побачень.

Приміщення для короткострокових побачень

Загалом тривалість побачень визначає адміністрація «залежно від пропускної спроможності приміщень, у яких вони проводяться, а також з урахуванням поведінки ув’язненого чи засудженого, ставлення до праці та навчання».

Далі наводимо кілька фото приміщень для довгострокових побачень:

На території СІЗО є два режимні корпуси, адмінбудівля, господарський двір, будинок господарської обслуги та навчально-виробничі майстерні, де на замовлення можуть виготовляти архівні коробки або складати палети.

Навчальний клас

Тут є також бібліотека, кімнати з доступом до інтернету, капличка та облаштований прогулянковий дворик для мами з дитиною.

Бібліотека
Приміщення, де затримані можуть скористатися інтернетом
Прогулянковий дворик для батьків і дітей
Простір, який називають прогулянковим двориком
У затриманих є можливість грати в настільний теніс 

Жінки та чоловіки проживають порізно в камерах на більшу (понад шість) чи меншу (від двох до шести) кількість місць.

Загальна камера для чоловіків
Загальна камера для чоловіків
Камера для жінок
Санвузол у камері для жінок
Камера для жінок

В СІЗО обладнана платна кімната з поліпшеними умовами: із санвузлом, кондиціонером, телевізором та холодильником. Вартість перебування у ній – 840 гривень за добу, 2940 гривень за тиждень або 6300 гривень за місяць.

Платна камера
Платна камера
Кухня у платній камері

На перебування у платній камері можна навіть купити сертифікат, замовивши його на сайті Пенітенціарної служби України у розділі «Платні послуги».

Рік тому ми писали, що у Рівненському СІЗО має з'явитися платна камера. На той час у Київському СІЗО така вже була і там брали 2 тисячі на день або 12 на місяць. У нашому тогочасному матеріалі є фото тієї київської камери, які тепер можна порівняти з рівненською.

У секторі максимального рівня безпеки є чотири камери для засуджених до довічного ув'язнення, поки їх не переведуть у колонію.

Камера для довічників
Санвузол у камері для довічників

Харчуються у СІЗО за нормами, передбаченими для такого типу установ (зокрема, постановою Кабміну «Про норми харчування осіб, які тримаються в
установах виконання покарань, слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках та інших приймальниках Національної поліції»).

Приміщення, де готують їжу

Тут також є дієтичне меню для людей, які мають проблеми із здоров'ям, а під час державних та релігійних свят підопічним додатково видають печиво, цукерки, чи, наприклад, кутю – на Різдво. Меню складають щотижня, виходячи з продуктів, які є на складі.

У зв’язку з карантином, на вході в СІЗО міряють температуру персоналу та відвідувачам, з підвищеною температурою або симптомами гострого респіраторного захворювання не допускають до роботи.

Контрольно-пропускний пункт

Щодня оглядають та міряють температуру підопічним. У СІЗО нині обмежений доступ на територію осіб, які не задіяні в організації та забезпеченні життєдіяльності установи, тому на побачення можуть приходити лише близькі родичі.

Каплиця на території СІЗО Православної Церкви України побудована, за словами начальника, на благодійні внески
Каплиця зсередини

Обмежені виїзди персоналу у службові відрядження, проведення масових заходів за участі персоналу установи, а також за участі засуджених.

Значна кількість судових засідань проходять в режимі відеоконференції. Засуджені та взяті під варту, які потрапляють у СІЗО, два тижні перебувають у ізоляторі.

Приміщення лазні 

Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. 

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте