Прогулянка Рівненським СІЗО: відео, фото
Блідо-багряні мури, букети квітів у камерах, дитячий прогулянковий майданчик та клаптик землі, щоб вирощувати городину. Це Рівненський слідчий ізолятор. Більшість глядачів та читачів тут не були, а ті, хто був, навряд чи мали можливість прогулятися установою.
Ми вирішили вам показати, як виглядає заклад, який часто згадують в кримінальних новинах, в якому періодично мешкають обвинувачені в хабарництві рівненські посадовці, і в якому відбулося «непорочне зачаття» у жінки, яка вбила свого чоловіка.
Наголошуємо, що наші камери зафіксували лише те, що керівництво було готове нам показати. А в результаті цього візиту ми ще й готуємо заяву в поліцію через перешкоджання журналістській діяльності посадовців Західного міжрегіонального управління виконання покарань Міністерства юстиції, якому підпорядковується рівненський СІЗО.
В СІЗО утримують людей, підозрюваних у злочині, яких суд визначив тримати під вартою на час слідства чи судового розгляду їхніх справ.
Офіційно більшість мешканців установи ще не злочинці. Але є і злочинці, які чекають на виконання вироку суду або засуджені вперше і лишились відбувати тут покарання.
Перед тим, як ми потрапимо на контрольно-пропускний пункт, нас в окремій кімнаті фотографують і видають електронні перепустки – білі пластикові картки. Вони будуть нашим посвідченням в СІЗО, адже документи, телефони, гроші й особисті речі забирають на КПП в дерев'яні шухлядки.
Приходимо в окрему кімнату, де міряють температуру та запитують про самопочуття. Бо ж досі карантин. Йдемо далі.
Нас супроводжує заступник начальника СІЗО із соціально-виховної та психологічної роботи Володимир Луцук. Бо на час нашого відвідування новий начальник Рівненського СІЗО Володимир Каламбет на посаді лиш два тижні. Попереднього керівника – Юрія Ткачука, який очолював СІЗО 16 років, перевели керувати Городищенською колонією, коли тамтешній начальник пішов на пенсію.
– Особа, взята під варту, потрапляючи в слідчий ізолятор, проходить в першу чергу через цей об'єкт. Тут проводиться медичний огляд на наявність тілесних ушкоджень, опитування щодо звірки особистих даних і подальших дій для розміщення та виконання рішення суду про взяття під варту, – пояснює заступник начальника СІЗО Володимир Луцук.
– Зараз ми знаходимося на внутрішньому посту №4, де перебувають та утримуються жінки і неповнолітні. Вони підозрюються за різними злочинами різної тяжкості. Вони перебувають у маломісних камерах, по 2-4 людини, – каже Володимир Луцук.
На час зйомки тут утримували п’ятнадцять жінок і трьох неповнолітніх. Щодня кількість осіб у СІЗО змінюється, адже у когось збігає термін запобіжного заходу, хтось отримав вирок і його перевели в іншу установу, а хтось щойно прибув. 13-го липня в СІЗО було 320 затриманих і в'язнів. Всього заклад розрахований на 392-х.
Спілкуємося із Ларисою та Оксаною, які проживають разом у двомісній камері. Запитуємо про умови.
– Умови, я вам так скажу, як для тюрми – нормальні умови. Як самі бачите, і всі ремонти, і даже душова в хаті, ну тоість умови дуже нормальні в нас, – каже одна із жінок з невеликим діалектом мешканки північних районів Рівненщини.
– Чим харчуєтеся?
– Кашками (сміється). Є каші різноманітні, і салати, і бурячки, тобто по сезону також і овочі.
Про можливість побачень кажуть:
– Зі сторони СІЗО побачення дозволяються, але знову ж таки, все впирається в слідчих. Якщо дозволять, то дозволять.
Помічаємо на підлозі букет квітів. До нас відразу звертається Володимир Луцук:
– Квіти ростуть на території установи. Ми за ними доглядаємо і тако дівчатам, скажемо так, поставляємо трохи час від часу.
– Це просто, щоб в камері для інтер'єру, – каже одна з дівчат.
– Приємно, – каже Володимир Луцук.
– Для настрою, так сказать, – каже Оксана.
В адміністрації кажуть, що постійно намагаються покращити умови в СІЗО. Часто це роблять у співпраці з релігійними благодійниками та за виручені гроші з платної камери.
«Подарунковий сертифікат» на VIP-камеру можна замовити на сайті Пенітенціарної служби України у розділі «Платні послуги». Такий «подарунок» обійдеться у 840 гривень на добу, 2 тисячі 940 за тиждень або 6 тисяч 300 гривень за місяць.
В СІЗО є бібліотека, медична частина, навчальний та комп’ютерний класи. Щоправда, останнім можуть користуватися лише засуджені, які відбувають покарання та працюють господарчою обслугою у СІЗО.
Далі кімната психоемоційного розвантаження. Тут психотерапевтиня допомагає стабілізувати емоційний стан, витягти з депресії, спрогнозувати поведінку або суїцидальні думки в ув’язнених.
– Це сектор максимального рівня безпеки, де утримується на сьогоднішній день один засуджений на довічно позбавлення волі, – пояснює Володимир Луцук.
– Олександре, добрий день. Як ти себе почуваєш? Тебе не виводили? – Володимир Луцук запитує у чоловіка за металевими дверима. – Я зрозумів. Саш, дивись, в нас працюють сьогодні журналісти, хотіли пару слів з тобою спілкуватися. Немає бажання? Добре.
На даху будівлі прогулянкові дворики, один – дитячий. Годину гуляють чоловіки та жінки, дві години – неповнолітні, три години – жінки з дітьми.
Виходимо з корпусу на подвір'я. Поруч із капличкою Православної Церкви України на доглянутому квітнику квітнуть піони, такі ж, які ми бачили у жіночій камері.
Попереду за огорожею – гуртожиток засуджених, які працюють в господарській обслузі.
Це приміщення у 80-х роках зі складу переоблаштували у житлове.
У ньому вже три роки живе засуджений Михайло. Він – оператор котельні.
– Скільки вам ще залишилось? – питаємо.
– Два роки і дев'ять місяців. Не так, як удома. Порівняно з тим, що в училищі були такі умови, так само.
– В училищі, де ви навчались?
– Так.
– Харчують, я сказав би, навіть чудово. Бо такого, щоб рибу їсти на вечерю кожен день, практично такого ніде не було.
– Ви офіційно працюєте?
– Так.
– І отримуєте за це заробітну плату?
– Ну, це все нараховується нам на наші рахунки. З них ми можемо собі замовляти продукти, які адміністрація нам привозить.
Михайло каже, що завжди допомагав батькам на городі, ось і тут на невеликому клаптику землі, що поруч із гуртожитком, вирощує городину. Ми йдемо на подвір’я за гуртожиток, де клаптик землі, який він обробляє.
– Редиска, огірки, – показує на зелень Михайло.
На подвір'ї біля будівлі за бетонною огорожею – розплідник службових собак, які вдень та вночі сторожують по периметру.
Ми йдемо на останню локацію – кімнати довгострокових та короткострокових побачень.
На шляху нам показують мініколекцію схованок, ничок та витворів фантазії засуджених і ув’язнених.
Ми згадали випадок з відомою у Рівному обвинуваченою у вбивстві власного чоловіка Тетяною Літвіновою, яка завагітніла в СІЗО.
– Тетяні були заборонені побачення, але під час перебування в СІЗО вона завагітніла. Як це сталося? – запитуємо у Володимира Луцука.
– Я не готовий дати вам коментарі з цього приводу, оскільки проводиться службове розслідування. Без результатів цього службового розслідування я не володію інформацією, – відповідає чоловік.
Щодо працівників СІЗО, які порушували закон, умови роботи установи і намагалися пронести алкоголь та наркотики утримуваним, заступник начальника відповідає так:
– Частіше за все порушують правила співробітники, які не тривалий час перебувають на службі. Ув'язнені і засуджені, які відбувають покарання, більшість часу проводять в установах виконання покарань.
– Відповідно, вони в певній мірі стають хорошими психологами і в спілкуванні дуже часто кажуть «тобі нічого не буде», ще щось, ще щось. Разом з тим деякі молодші співробітники не дослухаються до своїх старших колег і йдуть на такі протиправні дії.
Рівненське СіЗО неодноразово потрапляло у стрічку новин з історіями про бунт, алкоголь, а у 2019 році з вагітністю утримуваної Тетяни Літвінової. Ми залишили стіни установи із низкою запитань, на які поки що не отримали відповіді.
Дивіться схожі публікації: Шість тисяч на місяць за комфорт: як працює Рівненський слідчий ізолятор
Тюрма №131: Городоцький виправний центр – відео і фоторепортаж
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти