Школярів заборонено примушувати до роботи під час уроків, – освітній омбудсмен

У квітні 2021 року на території спеціальної школи висаджували фруктові дерева, залучивши до цього також учнів. Мета акції, пишуть на сайті РОДА, була в тому, щоб розвинути екосвідомість, але ненароком ще й, цілком можливо, порушили закон
Джерело
Фото з сайту Рівненської облдержадміністрації

На Вінниччині школярі на пришкільних ділянках вирощують городину, яку школа заготовляє як запаси їжі на зиму.

У Кременчуку школярі під час уроків прибирають у парку.

Школярі вибирають з гарбузів насіння, а також переносять ці гарбузи з місця на місце.

Ці історії наводить освітній омбудсмен Сергій Горбачов, щоб нагадати, що примусова праця під час навчання заборонена законом. 

– У школі діти повинні здобувати знання, а не перетворюватися в робочий ресурс школи, міста або селища, – зауважує Горбачов.

На Рівненщині теж не бракує таких історій. Наприклад, навесні 2021 року на території Клеванської спеціальної школи висаджували дерева, залучивши до цього учнів 5-10 класів.

На яке законодавство посилатися, якщо дітей примушують працювати у школі

Відповідно до частини 1 статті 53 закону «Про освіту», школярі мають право на безпечні та нешкідливі умови навчання; захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, булінгу (цькування), що завдають шкоду здоров’ю.

Відповідно до пункту 5 статті 53 Закону України «Про освіту», залучення школярів під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, забороняється, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України.

Стаття 43 Конституції України забороняє використання примусової праці та використання праці неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах.

Стаття 32 Конвенції про права дитини визначає право дитини на захист від економічної експлуатації та від виконання будь-якої роботи, яка може бути небезпечною для здоров’я, перешкоджати отриманню освіти чи завдавати шкоди її здоров’ю, фізичному, розумовому, духовному, моральному та соціальному розвитку.

Відповідно до статті 150 Кримінального кодексу України, експлуатація дитини, яка не досягла віку, з якого законодавством дозволяється працевлаштування, карається арештом до шести місяців або обмеженням волі до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Чинний санітарний регламент для шкіл змінив правила прибирання учнями школи. Раніше учні 2-4 класів могли брати участь у прибиранні території школи, а учні 5-12 класів – у генеральному та щодобовому поточному прибиранні ділянки (підмітати, очищувати від снігу, саджати дерева). Новий регламент не дозволяє такі прибирання. Відповідно до теперішнього регламенту, учні повинні тримати власне робоче місце в чистоті, прибирати за собою сміття. 

Також учням 5-11(12) класів дозволяється поливати рослини та робити вологе прибирання поверхонь (крім вікон та підлоги) навчальних приміщень без мийних і дезінфекційних засобів. 

До кого звертатися, якщо дитину примушують працювати

Можна звертатися до:

  • Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини;
  • Освітнього омбудсмена; 
  • Національної поліції України;
  • Державної служби України з питань праці (з питань дотримання законодавства про працю, в тому числі неповнолітніх); 
  • Додатково – Держспоживслужби, якщо діти мають використовувати мийні, дезінфекційні та інші шкідливі засоби.

Сергій Горбачов нагадує, що волонтерська праця у школі та біля школи не заборонена, але вона має бути добровільною та не під час уроків:

– Все це не означає, що діти не можуть добровільно допомогти, скажімо, посадити квіти в улюбленому дворі чи прибирати певну ділянку парку. 

Омбудсмен нагадує, що волонтерство регулюється законом «Про волонтерську діяльність».

За цим законом, волонтерами можуть стати громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах та які є дієздатними. Діти від 14 до 18 років можуть бути волонтерами лише за згодою батьків чи опікунів.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте