Скільки грошей і коли саме отримають п'яні за кермом, у яких вилучили автівки на Рівненщині

2-го березня рівненські патрульні вилучили два автомобілі у водійок, які керували в стані сп’яніння. Всього на Рівненщині забрали автівки у 65 п'яних за кермом
Джерело
Патрульна поліція

65 автівок вилучили на Рівненщині у водіїв, які були за кермом напідпитку або під наркотиками. З 2-го березня 2022 року ці автівки мають право передавати на потреби Збройних сил України та тероборони. Однак у публічних дописах на цю тему не говорять про те, що власникам відшкодують вартість їхніх авто.

«Четверта влада» з'ясувала, як це має відбуватися.

В поліції Рівненщини розповіли, що 37 автівок вилучили безпосередньо в Рівному. Про кожен випадок склали протоколи за статтею 130 Кодексу про адмінправопорушення – керування автом у стані сп'яніння.

Також тут нагадали, що у разі викриття водіїв у стані сп’яніння, автомобілі вилучатимуть на потреби ЗСУ.

Як розповідає «Четвертій владі» адвокат Євген Воробйов, до якого ми звернулися за консультацією, законодавство України передбачає вилучення або відчуження майна на потреби ЗСУ під час дії воєнного стану (стаття 41 Конституції України, стаття 353 Цивільного кодексу України, стаття 8 закону «Про правовий режим воєнного стану» та стаття 3 закону «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану»).

Але існує чітка процедура примусового вилучення або відчуження майна.

Слід одразу зробити розмежування між примусовим вилученням та відчуженням майна.

Стаття 1 закону «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» визначає, що:

Примусове вилучення – це позбавлення права власності без відшкодування вартості майна у державних органах, установах, організацій, підприємств.

Примусове відчуження майна – позбавлення права власності на майно, яке перебуває у комунальній власності чи власності приватних, фізичних чи юридичних осіб з попереднім або наступним повним відшкодування вартості відчуженого майна.

Як має відбуватися вилучення автівки на потреби ЗСУ

Розглянемо процедуру примусового відчуження майна та відшкодування оціночної його вартості. Адже саме ця норма стосується п'яних власників автівок, про яких йдеться в цьому матеріалі.

1. Рішення про відчуження

Для відчуження майна необхідне письмове рішення військового командування, погоджене органом відповідної місцевої ради. У місцевостях, де ведуться бойові дії, примусове відчуження або вилучення майна здійснюється за рішенням військового командування без погодження з місцевою владою.

Отже, поліція чи інший державний орган, окрім зазначеного вище, не може позбавити права власності. Єдине, що можуть працівники поліції – це тимчасово на три дні затримати автомобіль.

2. Оцінювання

Проводиться оцінка майна за рахунок військового командування, яке прийняло рішення про примусове відчуження.

Оцінку майна проводить оцінювач, який відповідає вимогам статті 6 закону «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Якщо оцінювача немає, майно оцінюють органи державної влади або органи місцевого самоврядування за погодженням із власником майна.

Оцінка майна проводиться у відповідності до затверджених урядом національних стандартів. Для прикладу є чинною постанова Кабміну №1440 від 10.09.2003 «Про затвердження Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав».

В цій постанові перелічені різні методи оцінки.

Одним із поширених є метод порівняльного підходу. Це аналіз цін продажу та пропонування подібного майна. Джерелом інформації при визначені вартості, для прикладу, авто є офіційний періодичний додаток «Бюлетень автотоварознавця».

Звіт про оцінку майна можна оскаржити до суду – це запобіжник від зловживань при оцінці.

3. Акт про відчуження

Складається акт про примусове відчуження або вилучення майна, який підписує керівник військового командування та власник майна. Форма акту затверджена постановою Кабміну №988 від 31.10.2012.

З цього моменту майно законно переходить у розпорядження військових.

4. Відшкодування оціночної вартості майна.

Компенсація може бути зроблена до передання майна, але є інший варіант.

Компенсація за примусово відчужене майно в умовах воєнного стану з наступним повним відшкодуванням його вартості робиться протягом п’яти наступних років, а в умовах надзвичайного стану – протягом одного року після скасування воєнного чи надзвичайного стану. Компенсація виплачується з державного бюджету.

Людина, в якої вилучили майно, має подати заяву про виплату наступної повної компенсації за примусово відчужене майно. До заяви додаються акт про примусове відчуження майна та висновок про вартість такого майна.

Заяву приймають, обліковують і розглядають за місцем відчуження майна в умовах правового режиму воєнного стану – військовим комісаріатом.

Розгляд заяви відбувається протягом десяти робочих днів з дня її подання. В окремих випадках – не більше одного місяця. За результатами розгляду заяви оформлюється висновок про виплати, які треба зробити.

Як вилучають авто на Рівненщині

«Четверта влада» звернулася в Рівненську обласну військову адміністрацію з проханням поділитися інформацією, скільки вже автівок передали на потреби ЗСУ. Запитали також, чи власники авто погоджуються з оцінюванням і коли мають відшкодовувати вартість майна.

– Все робимо згідно із законом. Авто оцінюють експерти, відшкодування буде після перемоги, – каже речник ОВА Олександр Поліщук. – По кожній вилученій машині складений акт, оцінка. Оскільки майно використовується для потреб оборони, ми не маємо права розголошувати додаткові відомості задля безпеки тих, хто воює.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте