Списочок замість гарантії: чому 1-го квітня у Рівному пологи не стали безкоштовними

1 квітня – день, який мав стати поворотним для пацієнтів багатьох лікарень. Адже цього дня стартував другий етап медреформи і низка послуг медичної допомоги мали би стати для них гарантовано безкоштовними.

В тих закладах, які підписали угоди з Національною службою здоров'я України. Усього таких закладів – 1684. Серед них – пологові будинки і перинатальні центри.

Однак для рівненських породілль цей процес відклався. А тепер може і не розпочатись. «Четверта влада» з'ясовувала, чому так сталося.

Ось свідчення пацієнтки міського пологового будинку. Жінка просила не вказувати її імені.

– Після пологів мені дали списочок і сказали відкупити. 

– Не пригадуєте, на яку суму там було? – журналістка.

– До 500 гривень…. Антисептики були, знеболювальні, лідокаїн. Вата, спирт. 

– З 1 квітня мало ж бути безкоштовно – таке питання їм ставили?

– Я питала. Сказали – нема фінансування.

А ось свідчення щодо пологів на початку квітня в рівненському перинатальному центрі.

«Моя дружина народжувала. Все як звичайно. Сказали: реформа є, а грошей на неї немає. Тому самі все купували», – пише рівнянин Сергій.

Ми вирішили самі перевірили, як відбувався процес організації пологів у Рівному на початку квітня. Журналістка під виглядом пацієнтки звернулася в цей час в обидва пологові будинки. В міському дали список ліків, які потрібно купити, і сказали, що жінкам з інших міст доведеться сплатити благодійний внесок.

Такий список ліків пропонували купити рівненським вагітним для підготовки до пологів на початку квітня

А ось що нам сказали в перинатальному центрі:

– Якщо жінка приїжджає без ліків – на даний момент у нас все є. А потім їй дають списочок і вона купляє в аптеці. В нас дві цілодобові аптеки працюють. 

А як же реформа системи охорони здоров’я, згідно з якою пологи мали стати безкоштовними? Адже з 1 квітня 2020 року в Україні запрацювала програма медичних гарантій, яка дає чіткий перелік медичних послуг, які пацієнт може отримати гарантовано безоплатно.

Визначено пріоритетні напрямки, за які лікарні будуть отримувати оплату за підвищеними тарифами. І серед таких пріоритетних послуг, які держава гарантує пацієнту, є допомога при пологах. Для породіллі це послуга є безоплатною, хоч це будуть фізіологічні пологи, чи кесарів розтин, ургентний або ж плановий. 

– Для пацієнток це означає також вільний вибір пологового будинку, незалежно від місця реєстрації і незалежно від фактичного проживання, а також жодних благодійних внесків і жодних пакетів з медикаментами, – каже представниця пресслужби НСЗУ Христина Петрик. –. Породіллі на пологи потрібно буде брати лише речі для себе і малюка на час перебування у лікарні.

Запитуємо у керівниць рівненських пологових, чому їхні пацієнтки купували ліки уже після того, як другий етап медреформи стартував. 

– Якщо акушерка попросила купити фізрозчин, систему – ну, я не бачу у цьому проблеми глобально, – каже головна лікарка Пологового будинку Рівнеради Світлана Муравська.

Головна лікарка Пологового будинку Рівнеради Світлана Муравська каже, що ліків для жінок тут не потрібно купувати з середини квітня. Скріншот з відео UA:Рівне

– Звісно, я за те, щоб у нас було все. Розумієте? Ви що, думаєте, що я хочу занести фізрозчин додому? Зрозуміло, що ні. І тим більше внутрішньовенну систему чи катетер? Чи вони мені потрібні?

Керівниця закладу стверджує, що зараз усе змінилося. Принаймні станом на 23 квітня, коли ми спілкувалися.

– 15 квітня, як тільки до нас прийшли кошти, ми закупили на кошти НСЗУ всі медикаменти для того, щоби протягом місяця забезпечувати жінок медикаментами в пологовому будинку. А якщо препарат не входить у нацперелік, а є такі препарати, їх або буде купувати пацієнтка (якщо вони будуть їй вкрай необхідні), або ми будемо просто обходитись без них. 

А як щодо вимоги у пологовому будинку сплатити благодійний внесок на початку квітня для жінок з інших міст?

– Не вірю, – каже Світлана Муравська. – Тому що 1 квітня я зібрала всіх завідуючих і сказала, що в нас є проплати в касу, на рахунок пологового будинку виключно за надання послуг по покращеному плануванню палат. 

– Пацієнтки, які поступають до нас з будь-якого регіону, – не оплачують. Тому що згідно з реформою, вони можуть обрати заклад, в якому їм нададуть допомогу. 

А як у перинатальному центрі пояснюють те, що вагітним довелося купувати тут ліки у квітні?

Головна лікарка Рівненського обласного перинатального центру Вікторія Єнікеєва каже, що заклад своєчасно підписав угоду за Національною службою здоров'я України.

Головна лікарка Рівненського обласного перинатального центру Вікторія Єнікеєва каже, що затримка із закупівлями виникла через коронавірусну інфекцію

– Затримка по фінансуванню, думаю, виникла у зв'язку з тим, що у світі є пандемія коронавірусу, і, напевно, з тим, що кошти спрямувалися на боротьбу з інфекцією. Перший транш коштів ми отримали чотирнадцятого квітня. 

Такими є аргументи рівненських керівниць.

Те, що не вдалося у Рівному – вдалося у Луцьку. Ще в перших числах квітня Луцький пологовий будинок оголосив, що усі пологи в ньому – з 1 квітня безкоштовні.

Скриншот із фейсбук-сторінки Луцького пологового будинку

Ми перевірили, чи це дійсно так. Під виглядом пацієнтки зателефонували сюди на початку квітня.

– Ні, нічого не треба, і нас цілодобова аптека і всі ліки є. Якщо треба буде щось, то призначать, аптека працює. 

– А загальний якийсь список?

– Немає в нас, не дають список. Для себе беріть гігієнічні ці всі приладдя: зубну пасту, рушники, бажано одноразові, тапки, що миються, халат, нічні сорочки дві, отаке. І для дитини одяг.

– А якийсь пакет ліків?

– Ліків взагалі не треба. Зараз, по-перше, все безкоштовно. Якщо призначать щось, то все воно є. Для себе тільки беріть і для дитини одежу і все, що я вам казала. Все.

Як же пологовому вдалося забезпечити медичну послугу, попри те, що кошти від НСЗУ сюди прийшли також не з першого дня квітня?

Заступниця директора з економічних питань Луцького пологового будинку Марина Ляшук пояснює, що закон дозволяє навіть при відсутності фізичних коштів на рахунку оголосити торги на очікувану вартість.

Заступниця директора з економічних питань Луцького пологового будинку Марина Ляшук каже, що заклад оптимізують, скорочуючи пральню

– Були складені списки, ми це все виставили на Прозорро й оголосили торги, – каже Марина Ляшук. – Договір про закупівлю передбачає відстрочку платежу у тридцять календарних днів, тобто якщо ми навіть отримали 1-го квітня, це не означає що ми маємо за два дні заплатити.

– Щойно ми отримали перший транш від НСЗУ, відразу розрахувалися з постачальниками.

Менеджерка пологового каже, шукають спосіб підвищити зарплати персоналу, планують оптимізацію. Зокрема, скорочують пральню.

– У нас є на Прозорро оголошений тендер послуги прання, бо економічна служба порахувала, що це буде економічно доцільно і вигідно, і якість буде краща, тому що в нас старі машинки і вони не працюють як слід. Ми порахували, що дуже багато грошей іде на заробітну плату й оголосити тендери та укласти договір на прання медичної білизни буде вигідніше для закладу.

Пологові будинки, як і інші медичні заклади, можуть заробляти, пропонуючи пацієнтам додаткові платні послуги. Тобто ті послуги, за які держава через Нацслужбу здоров‘я їм не платитиме. Серед таких послуг – палата підвищеного комфорту або ж покращене харчування.

– Такі послуги покращеного сервісу потрібно буде сплатити офіційно через касу медичного закладу, – каже представниця пресслужби НСЗУ Христина Петрик. – Також особисті домовленості пацієнтки з певним лікарем про пологи – поза межами програми медичних гарантій, і вони не передбачені у пакеті «медична допомога при пологах».

Згідно з умовами другого етапу реформи, пологовим будинкам вигідно залучати якомога більше пацієнток. Більше пологів – більше грошей. Але тепер не у вигляді подяк і благодійних внесків, а в бюджет закладу.

За словами Христини Петрик, на сьогодні 393 лікарні i пологові будинки уклали договір із НСЗУ на надання послуги «медична допомога при пологах» і вже отримали аванс від Національної служби здоров'я України.  

Представниця пресслужби НСЗУ Христина Петрик розповіла, що поскаржитися на вимогу придбати ліки за пологи можна за номером 1677

Заклади охорони здоров'я отримуватимуть від НСЗУ оплату за кожні пологи у розмірі 8136 гривень. Загальний бюджет програми медичних гарантій на допомогу при пологах це понад 1,6 мільярда гривень.

Пацієнтки можуть скаржитися, якщо медичний заклад вимагає оплату або купівлю ліків при пологах, за номером 1677, кажуть в НСЗУ.

– НСЗУ такі звернення опрацьовує, якщо буде потрібно, то ми проведемо виїзну перевірку і передамо матеріали правоохоронцям, – пояснює представниця НСЗУ Христина Петрик. – Той заклад який порушує умови договору, ризикує залишитися без цього договору і, відповідно, залишитися без грошей із державного бюджету.

В Рівненському перинатальному центрі запевнили, що за ті пологи, на які пацієнтки на початку квітня купували ліки самі, заклад в НСЗУ не звітуватиме, а отже, коштів за них не отримає.

– Ми вже прозвітувалися за ті і пологи, які були забезпечені 100% за рахунок, скажімо, закладу, держави, але основна кількість цих пологів пішла вже після 14-го квітня, коли ми вже отримали кошти і могли закупити, що потрібно.

– Тобто за ці пологи, що йшли на початку квітня, ви не звітувались? – журналістка.

– Ну, я ж сказала вам, ми за них не звітувались. Там же ж умова така, що навіть якщо якусь чи пробірку, чи ампулу жінка купить за свої кошти, то ми не маємо право за такі пологи звітуватися. Бо нам не буде відшкодування.

В міському пологовому винятків не робитимуть і звітуватимуть про всі квітневі пологи. А отже, за кожні повинні були б отримати вісім тисяч.

– Ми подали все, що вони дали нам на вимогу, – каже керівниця міського пологового будинку Світлана Муравська. – Вони дали нам не лише пологи подати, а й інші речі. Ми все подали і тепер чекаємо, скільки пологів вони від нас приймуть.

Коли жінки отримали можливість позбутися фінансових витрат під час пологів, президент Зеленський підготував нам усім черговий сюрприз – оголосив, що медреформу потрібно змінювати.

А міністр охорони здоров’я Максим Степанов спробував пояснити, якими будуть ці зміни. Перераховуючи на брифінгу пріоритетні пакети медичної допомоги, які планують фінансувати з 1 червня 2020 року, не назвав серед них пологи. Як і низку інших пакетів медичної допомоги, визначених раніше як пріоритетні.

Що це значить – поки аналізувати складно. Адже докладних роз'яснень і офіційних рішень Кабміну про це поки що немає.

Експерт «Реанімаційного пакету реформ» Євген Прилипко вважає, що шанс у жінок на безкоштовні пологи ще є. Адже пологи ще можуть повернути як пріоритетну послугу і рахувати за окремим тарифом, як інсульти та інфаркти.  

Експерт «Реанімаційного пакету реформ» Євген Прилипко сподівається, що пологи таки повернуть у список пріоритетних послуг

– А якщо ні, то, відповідно, пологовий будинок буде отримувати гроші в розмірі історичного бюджету, так як було в 2019-му. І спроможність цього медичного закладу жодним чином не зміниться, а кількість породілль, які звертаються до цього закладу, не буде впливати на суму фінансування, – каже експерт. – І це, звичайно, печаль. 

Печаль, бо заклади готувалися отримати суми більші, ніж були раніше. Закуповували нове обладнання, оптимізували витрати.

– В них був стимул і далі підвищувати свою ефективність, залучати завдяки цьому нових пацієнтів, якісно надавати медичну допомогу. Відповідно, більше пацієнтів – більше грошей, більше можливостей для вдосконалення і більш якісних медичних послуг. Все це виходить на задній план.

Можливо, на черговому брифінгу президент або міністр пояснять жінкам, чи варто їм знову готувати гроші на ліки, подяки і благодійні внески.

Керівникам пологових – чи має сенс оптимізація.

А медикам – чи зможуть вони отримати зароблене достойною зарплатнею, а не негласно тарифікованими подяками.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Коментуйте, поширюйте.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте