Таємнича поява і зникнення дорожніх знаків на вулиці Петра Могили у Рівному

Після того, як депутатка Рівнеради поговорила з директором міського департаменту інфраструктури та благоустрою Русланом Гудимою, дорожні знаки з'явилися, а через 13 днів зникли
Джерело
Колаж «Четверта влада», Влад Мартинчук на основі стопкадру з американського фантастичного трилеру «Знаки»

«Четверта влада» зробила відеосюжет про проблему паркування на вулиці Петра Могили у Рівному. Після сюжету, на вулиці хтось поставив два знаки «Зупинка заборонена» – для виправлення ситуації з паркуванням. Коли ми поцікавилися як це трапилося – виявилося, що знаки встановили незаконно. Через 13 днів вони таємниче зникли. Ми поцікавилися «що це таке було» і з'ясували як треба робити законно.

Вщент запаркована вулиця

Мешканці вулиці Петра Могили у Рівному два роки чекали, щоб міська влада звернула увагу на проблему з паркуванням авто біля їхні будинків та дворів.

Наприкінці жовтня ми розповіли цю історію у відеосюжеті, а 11 листопада на вулиці з’явились два нові знаки «Зупинка заборонена». Через тринадцять днів їх демонтували. Ми дослідили, хто ініціював появу знаків та чому їх так швидко прибрали з вулиці. Виявилося, що таку просту, здавалося б, інформацію знайти непросто.

Запаркована з порушеннями вулиця Петра Могили у Рівному в районі пивзаводу

Дмитро Сараєв – один із мешканців вулиці Петра Могили, який влітку 2023 року звернувся в агенцію журналістських розслідувань «Четверта влада» щодо проблеми припаркованих автомобілів, які заважають мешканцям вулиці виїхати з власних дворів. Чоловік хотів привернути увагу органів місцевого самоврядування.

– У нас встановили два знаки, – сказав нам у телефонній розмові Дмитро Сараєв.

Дмитро Сараєв розповідає, що на звернення мешканців вулиці, щоб прибрати хаотичне паркування, міська влада ніяк не реагувала

Дмитро  розповів, що два роки тому ініціативна група мешканців зверталися до міської влади, щоб їм допомогли впорядкувати територію на частині вулиці, де вони проживають.

Зі слів рівнянина, органи місцевого самоврядування ніяк не відреагували і мешканці самі намагалися навести лад, спілкуючись з паркувальниками, але щоденні дискусії не змінили ситуацію.

«Я тут живу, але не хотіла це питання лобіювати»

Через кілька днів після виходу сюжету, в якому ми розповіли про проблему паркування на вулиці Петра Могили, до агенції звернулася депутатка Рівнеради від фракції «Слуга народу» Олександра Коваленко. Просила сконтактувати її з героями сюжету.

– Я не бачила куди вони звертались. Якби не ви, я б не побачила. Потім я телефонувала до Гудими (Руслана Гудими, директора міського департаменту інфраструктури та благоустрою. – Ред.). Я там живу, але я не дозволила собі це питання лобіювати, бо, думаю, скажуть, що я тут задовольняю свої власні інтереси. Він зреагував, приїхав, подивися, – розповіла депутатка.

Депутатка від фракції «Слуга народу» Олександра Коваленко проживає на вулиці Петра Могили. Вона каже, що хаотичне паркування – це давня проблема вулиці

А далі, розповів рівнянин Дмитро Сараєв, вночі з 10 на 11 листопада на вулиці з’явились два заборонні знаки «Зупинка заборонена».

Один – при в’їзді на вулицю Петра Могили з Соборної, а інший – з іншого боку вулиці, від початку приватних секторів, які розташовані від виїзду з вулиці Прохідної на Петра Могили у напрямку виїзду на вулицю Соборну.

23-го листопада Дмитро Сараєв нам написав, що знаки забрали: «Зняли знаки «Зупинка заборонена». Вже не заборонена».

Таємнича поява дорожніх знаків

Ми зателефонували директорові міського департаменту інфраструктури та благоустрою Руслану Гудимі, щоб дізнатися: за чиїм зверненням і як вдалося облаштувати знаки та чи погоджували їхнє встановлення з координаційною радою з питань безпеки дорожнього руху Рівного, до якої входить патрульна поліція міста.

– Я – у відрядженні. Скажіть, у чому проблема. Як щось проблемне, то я допоможу, – відповів Гудима і сказав, що пізніше сконтактує.

Протягом тижня Руслан Гудима не відповідав на дзвінки журналістки.

Директор міського департаменту інфраструктури та благоустрою Руслан Гудима, після озвученого запитання по телефону, тиждень не відповідав на дзвінки журналістки. На сесії Рівнеради теж не дав чіткої відповіді

Поговорити з посадовцем вдалося на сесії Рівненської міської ради. Ми знову озвучили питання про знаки.

– Ми з пані Коваленко зустрілися, проговорили. Питання виконання чи невиконання передбачає певну документацію. Я так вам з льоту сказати, що воно виконано відповідно до якоїсь документації... Ну, воно не може бути. Я вам так не відповім. Департамент не встановлює, є балансоутримувач доріг – це ШЕУ, а якщо там парки, то це Трест зеленого господарства.

На наш запит Департамент інфраструктури та благоустрою відповів, що «інформація щодо встановлених заборонних дорожніх знаків «Зупинка заборонена» на вулиці Петра Могили відсутня».

У ШЕУ відповіли, що підприємство ніяких робіт з облаштування дорожніх знаків не проводило.

Поліція не погоджувала

У поліції нічого не знали ні про встановлення, ні про демонтаж заборонних дорожніх знаків.

11 листопада на вулиці Петра Могили з'явилося два дорожні знаки «Зупинка заборонена».

Начальник відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції Рівненської області Сергій Коханюк розповів: 

– Дорожні знаки встановлюють та демонтують виключно за погодження уповноваженого підрозділу Національної поліції.

– Самовільне їх встановлення – це відповідальність, передбачена частиною 2 статті 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення правил, норм і стандартів при утриманні автомобільних доріг і вулиць, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху чи позначення на автомобільних дорогах і вулицях місць провадження робіт). Або  частиною 1 статті 139 (відповідальність за створення перешкод для дорожнього руху).

Фото 5-го грудня. Два дорожні знаки «Зупинка заборонена» зникли, залишився знак «Головна дорога»

Це тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб, відповідальних за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, утримання автомобільних доріг та вулиць. 

Якщо це зробила особа, яка не має права цього робити, то це стаття 140-ва. Якщо це зробило ШЕУ, наприклад, демонтувало знак, то до них буде 139 стаття. Адже вони мають  право встановлювати дорожні знаки на вулицях, але також виключно за погодженням поліції.

Ми запитали у Сергія Коханюка який шлях законного встановлення дорожніх знаків.

– Всі знаки встановлюються і демонтуються з погодженням Національної поліції. Ініціатором є власник вулично-шляхової мережі (в цьому випадку Рівнерада. – Ред.)

– Власник замовляє схему дорожнього руху. Якщо хоче щось змінити, тоді замовляють схему проектанту організації дорожнього руху, якою передбачається встановлення або демонтаж певних дорожніх знаків. Навіть наявна (у Рівному. – Ред.) схема... її з поліцією не узгоджували, відповідно більшість знаків у місті не погодженні.

– Алгоритм наступний. Власник вулиць хоче змінити щось на певній вулиці, що якась там є проблема. Збирається комісія. Десь може власник без комісії одноосібно вирішити, що наприклад я хочу, щоб на цій вулиці змінити. Він має право законне це зробити. А для чого створюється комісія, щоб врахувати думку всіх, щоб це був комплексний підхід. І тоді ці зміни погоджує Національна поліція.


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте