ТОП-5 корупційних схем в оборонпромі за 2018 рік

Експерти Реанімаційного пакету реформ розповіли про корупцію в оборонній промисловості
Джерело
Фото: Реанімаційного пакету реформ

ТОП-5 корупційних схем, які використовують на підприємствах оборонно-промислового комплексу:

  • розкрадання обладнання заводів,
  • незаконний експорт військових товарів,
  • закупівля товарів і послуг у неіснуючих фірм,
  • закупівля неякісних або неіснуючих запчастин,
  • завищення цін.

– Такі порушення найчастіше фігурують у кримінальних провадженнях, відкритих проти оборонних підприємств у 2018-му році, розповів експерт Реанімаційного Пакету Реформ, голова експертної організації «StateWatch», керівник проекту «Марлін» Гліб Канєвський, на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

– Наші аналітики дійшли висновку, що впринципі схеми на заводах оборонно-промислового комплексу повторюються – вони повторювалися у 2014 році, вони повторюються у 2018 році, – додає Гліб Канєвський.

За словами експерта Гліба Канєвського мінімальний збиток від викритої корупції в оборонно-промисловому комплексі – мільярд гривень.

Наприклад, приватна фірма відмовилася повернути Харківському заводу транспортного устаткування (ХЗТУ) більше сотні станків та обладнання, які отримала від нього на зберігання.

На ПАТ «Завод Маяк» розпиляли на металобрухт виробничі станки. Там же сплатили 680 тисяч гривень за приціли для мінометів двом посередникам, які не виробляють приціли.

Львівський бронетанковий завод заплатив понад 30 мільйонів гривень за неякісні запчастини; Миколаївський бронетанковий – 4 мільйони гривень за двигуни до БТР, які так і не отримав.

Житомирський бронетанковий завод переплатив до 1,7 мільйона гривень за запчастини для танків і бронемашин.

Загалом за 2014-2018 роки проти посадовців підприємств ОПК відкрили більше 100 кримінальних проваджень.

– Більшість цих проваджень, які були відкриті у 2014, 2015 році,… або просто тривають і не закриваються, або закриваються, і ніхто не несе відповідальності, – розповідає Гліб Канєвський.

– Щодо збитків –  за нашими підрахунками, тільки по тих кримінальних провадженнях, які є у відкритому доступі (адже частина матеріалів просто схована через державну таємницю), сума таких збитків складає близько 1 мільярда гривень, від 2014 року.

І це дуже-дуже оптимістична цифра, повторююсь, – тому що матеріали просто закриті.

За його словами, серед основних причин корупції в оборонпромі:

  • дуже велика кількість підприємств оборонно-промислового комплексу, що ускладнює контроль;
  • «державна таємниця» на більшості контрактів, неузгодженість дій органів правопорядку, які займаються розслідуваннями;
  • втручання політиків у діяльність державних підприємств;
  • відсутність в Адміністрації Президента стратегії подолання корупції в оборонно-промисловому комплексі.

– Саме Президент України безпосередньо відповідальний за призначення директора концерну «Укроборонпром», це ключове підприємство в оборонно-промисловому комплексі;

Президент відповідальний за формування більшості Наглядової ради, яка має здійснювати незалежний контроль над концерном. Президент також здійснює контроль і відповідає за силовий блок, Службу безпеки України, Генеральну прокуратуру, – наголошує Гліб Канєвський.

Експерт РПР та співзасновник «StateWatch» Олександр Лємєнов, звернув увагу, що жоден з кандидатів у президенти не запропонував у своїй програмі детального плану реформи оборонно-промислового комплексу та підвищення обороноздатності країни.

Експерти закликають колег із громадського сектору створити платформу для реформування всієї оборонної галузі – на зразок об’єднань, які створювалися для підтримки антикорупційної, судової реформи та реформи органів правопорядку.

– Постійно збільшуються бюджети на оборону і не зменшується утаємниченість закупівель і держзамовлень. А там, де немає контролю і збільшуються бюджети – це прекрасний плацдарм для великої корупції, – наголосив Олександр Лємєнов.

Олександр Лємєнов розповів також, що в «Укроборонпромі» готуються до незалежного аудиту за міжнародними стандартами, вже відбувається попередня кваліфікація учасників торгів для виконання такого аудиту.

– Наскільки нам відомо, міжнародні партнери пообіцяли гроші на проведення повного технічного, юридичного й фінансового аналізу концерну. І, як наслідок, нам будуть допомагати реформувати відповідну сферу, – зазначає експерт.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте

Підпишіться на нашу розсилку

(найважливіші новини двічі на місяць)