Рівненська поліція не бачить порушень у розкритті чутливої інформації про 21-річну жінку, яку розшукували

Відповідь поліції на наш запит щодо ймовірних залежностей розшукуваної дівчини надійшла за підписом заступника начальника Головного управління Нацполіції у Рівненській області Руслана Стрельбіцького. В ній відповіли, що після нашого звернення провели перевірку та не виявили порушень службової дисципліни
Джерело
Колаж «Четвертої влади» (Влад Мартинчук) на основі власного фото та фотографій Національної поліції

«З метою недопущення протиправних дій відносно розшукуваної та захисту її прав». Так у Головному управлінні Нацполіції відповідають, чому у повідомленні про пошук зниклої жінки вказали, що вона зловживає наркотиками та алкоголем.

«Четверта влада» вже писала про цей випадок, розповідаючи, що саме порушили поліція та ЗМІ, які передрукували це повідомлення. Повертаємося до теми ми з двох причин: поліція надала відповідь на наш запит з проханням пояснити свій вчинок, а всеукраїнське об'єднання наркозалежних жінок «ВОНА» після нашої попередньо публікації попросило рівненських поліцейських провести «бесіду» із працівниками.

Відповідь за підписом Стрельбіцького

Допис про зникнення жінки поліція Рівненщини на своїх сторінках у соціальних мережах розмістила 17 травня 2023 року. Під фото та описом зовнішності жінки долали, що розшукувана вживає наркотичні речовини та зловживає алкоголем.

Скриншот допису з фейсбук-сторінки поліції Рівненської області. Поліція показала обличчя жінки, сказавши, що вона вживає наркотики і алкоголь. Блюр обличчя – «Четвертої влади»

Низка місцевих медіа передрукували це повідомлення повністю.

Готуючи попередній матеріал «Трупоїдство, а не журналістика»: що не так із інформацією про залежності жінки, яку розшукувала рівненська поліція,

«Четверта влада» звернулася до поліції з такими запитаннями:

  • для чого поліція оприлюднила інформацію про ймовірні залежності жінки;
  • чи аналізували перед оприлюдненням ймовірну шкоду для цієї жінки, яку може нанести публічне поширення такої інформації;
  • чи перевіряли в поліції гіпотезу, що жінка пішла через власне усвідомлене бажання і не хоче, щоб її шукали? Наприклад, її щось не влаштовувало у стосунках.

Відповідь надійшла за підписом заступника начальника Головного управління Нацполіції у Рівненській області Руслана Стрельбіцького.

У ній йдеться, що після нашого звернення провели перевірку та не виявили порушень службової дисципліни поліцейськими.

Мовляв, працівники поліції діяли відповідно до наказу МВС України, яким визначено алгоритм дій після надходження повідомлення про зникнення особи безвісти. Про який саме наказ йдеться, у відповіді не уточнили.

Поліція стверджує, що орієнтування про розшук жінки опублікували «з метою недопущення протиправних дій відносно розшукованої та захисту її прав».

Додали, що «весь особовий склад поліції області, в першу чергу, був задіяний на її розшук».

Але як публічне поширення ймовірного діагнозу мало допомогти захистити права жінки чи бодай допомогти розшукати її, у відповіді на запит не пояснили.

У відповіді поліція вказала, що після нашого звернення провели перевірку та не виявили порушень службової дисципліни.

Знайти не допоможе, а завдасть моральної шкоди

Після виходу нашого першого матеріалу на цю тему всеукраїнське об'єднання наркозалежних жінок «ВОНА» розмістило допис у фейсбуці, розповівши, що подало запит до поліції Рівненської області.

У запиті організація запитувала, зокрема, чи перевірили правоохоронці достовірність інформації щодо ймовірного діагнозу жінки та чи аналізували ймовірну шкоду, яку могли завдати жінці, публічно поширивши таку інформацію.

Організація закликала провести бесіду з працівниками, які формують публічні повідомлення, – щодо оприлюднення чутливих аспектів стосовно наркозалежних жінок.

«Ми у БО “Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА” переконані, що такий факт оприлюднення чутливих особистих даних не допоможе знайти жінку, а навпаки завдасть моральної шкоди», – йдеться у запиті.

Також «ВОНА» наголосила, що наркозалежні жінки є дуже вразливими до домашнього та гендерно орієнтованого насильства. Найчастіше кривдниками є чоловіки та найближчі родичі жінок.

«Наша організація неодноразово фіксувала випадки, коли жінок шантажували їхнім діагнозом люди з найближчого оточення. На жаль, стигма та дискримінація через діагноз “наркозалежність” – це звична річ, тому так багато жінок приховують свої хвороби», – йдеться у зверненні організації.

Керівниця пресслужби Головного управління Нацполіції у Рівненській області Марія Юстицька розповіла журналістам «Четвертої влади», що звернення всеукраїнського об'єднання наркозалежних жінок «ВОНА» не є запитом на публічну інформацію, тому на його розгляд є місяць.

Дискримінація наркозалежних як «потенційних злочинців»

Старша партнерка адвокатського об'єднання «Прове» Оксана Гузь: «Траплялися випадки безпідставного збору інформації поліцією про пацієнтів із сайтів замісної підтримувальної терапії». Фото з особистої фейсбук-сторінки Оксани Гузь

Цю історію ми також розповіли старшій партнерці адвокатського об'єднання «Прове» Оксані Гузь, яка має досвід захисту прав наркозалежних. Вона каже, що це не поодинокий випадок, коли поліція неетично поводилася стосовно наркозалежних:

– Є досить багато таких історій. Це може бути відмова у прийнятті заяви наркозалежної людини про кримінальне правопорушення. Також траплялися випадки безпідставного збору інформації про пацієнтів із сайтів замісної підтримувальної терапії. Дуже часто поліція, знаючи місце розташування такого сайту, «полює» на його пацієнтів, які отримали препарат від лікаря. Цей препарат вилучають, а людина залишається без лікування, незважаючи на наявність всіх документів, які підтверджують легальність такого отримання [медичного препарату].

Під дописом у фейсбуці про нашу попередню публікацію одна з коментаторок написала, що ми захищаємо права наркозалежної, але мовчимо про саму проблему наркозалежності. Додала, що люди, які вживають наркотики, – потенційні злочинці.

Медична статистка Рівненського обласного центру психічного здоров’я населення Наталія Полюхович розповідає, що на Рівненщині є близько півтори тисячі офіційно зареєстрованих наркозалежних.

За словами речниці Головного управління Нацполіції у Рівненській області Марії Юстицької, у поліції немає інформації, скільки з цих наркозалежних є фігурантами у кримінальних провадженнях (окрім тих, що стосуються зберігання наркотиків).

Адвокатка Оксана Гузь каже, що люди, які живуть з наркозалежністю, передусім, – люди, і вони можуть мати свої недоліки.

– Дійсно, наркоманія є досить великою проблемою, яку потрібно вирішувати, але як саме це робити? Чи буде краще, якщо всіх наркозалежних посадять або відокремлять від інших людей? Думаю, що ні. Держава і суспільство повинні розуміти, що боротися потрібно з тими, хто заводить наркотрафік до країни – ось це і є проблема.

– А якщо говорити про споживачів, то є купа позитивних практик в інших країнах, яким вдалося напрацювати програми реабілітації, програми замісної підтримувальної терапії. Таке лікування дало змогу людям, які потребують допомоги, соціалізуватися в суспільстві.

Директорка всеукраїнського об'єднання наркозалежних жінок «ВОНА» Тетяна Лебедь пояснює, що наркозалежність – це хвороба, яка потребує лікування. Часто довготривалого.

Директорка всеукраїнського об'єднання наркозалежних жінок «ВОНА» Тетяна Лебедь. Фото з її фейсбук-сторінки

– Є медична ремісія – замісна підтримувальна терапія, коли вуличне вживання наркотика замінюється медичним препаратом, і дозування визначає лікар. Людина від такої дози не відчуває ніякої ейфорії, але  її не «ламає», – розповідає Тетяна Лебедь.

– Також ремісією ще називають і абсолютну тверезість. Коли людина взагалі нічого не вживає і є, як кажуть, «чистою». Цьому допомагає й групова підтримка в анонімних спільнотах наркозалежних. У нас в організації є дівчина, яка багато років підряд входить у таку спільноту і вже приблизно 15 років не вживає.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте