Три мільйони: на встановленні пам’ятників по Алеї героїв підозрюють заволодіння коштами

5 лютого відбулися обшуки в адмінбудівлі Спецкомбінату, директора Романа Рибачка та виконавців послуг по спорудженню надгробків на Алеї героїв у Рівному
Джерело
Колаж Влада Мартинчука на основі власних фото та фото Романа Рибачка

Весною 2024 року керівник рівненського комунального підприємства «Спецкомбінат-ритуальна служба» Рівненської міської ради (далі – Спецкомбінат) Роман Рибачок підписав договір на спорудження надгробків та благоустрій могил захисників та захисниць України. Надгробки встановлювали на Алеї героїв, що на кладовищі «Нове» у Рівному.

Виявилось, поліція підозрює заволодіння коштами через завищення вартості надгробків. На 166 пам’ятниках, загальною вартістю понад 27 мільйонів, могли «вкрасти» 3 мільйони – йдеться в ухвалах Рівненського міського суду.

Слідчі Головного управління Національної поліції в Рівненській області провели низку обшуків та арештували майно. Хто фігурує в ухвалах судів та хто з ким домовлявся для схеми заволодіння коштами – аналізувала «Четверта влада».

Тендер «під своїх»

В листопаді 2024-го на сайті онлайн-медіа «Четверта влада» вийшло розслідування про те, як на Спецкомбінаті провели формальний тендер, а договір на 27 мільйонів 372 тисячі 66 гривень уклали з «підставною людиною» – костопільською підприємицею Ганною Фурман.

Замовник тоді не вимагав підтверджувати аналогічний досвід, натомість просив перед подачею документів скласти спільний з потенційним учасником акт огляду об’єкту роботи.

Жінка, з якою підписали угоду, була єдиною учасницею тендеру, вона не мала ні досвіду виготовлення пам’ятників, ні власного обладнання та приміщення для цього. Фото з фейсбук-сторінки Ганни Фурман

Фурман перед самим тендером попідписувала договори про оренду складу та верстатів з костопільчанином Іваном Осійчуком, а вантажного авто та складу зі Світланою Мрачковською.

В батька Івана є фірма «Захід-Євро», яка займається «різанням, обробленням та оздобленням декоративного та будівельного каменю». Журналістка тоді зателефонувала пану Осійчуку, представившись потенційною клієнткою, і в ході розмови Осійчук фактично визнав, що пам’ятники в Рівному на Алею героїв робить саме він.

Також на початку травня, до оголошення закупівлі, не маючи такого виду діяльності, що пов’язаний із виготовленням пам’ятників, Ганна Фурман уклала договори про постачання якраз того каменю, з якого треба було робити надгробки.

У розмові з журналісткою «Четвертої влади» жінка сказала, що всім займається її син Сергій Фурман та надала нам його контактний номер телефону. Син відмовився коментувати тендер, ціну надгробків та реальних виконавців робіт, водночас стверджував, що сам виготовляє та встановлює надгробки.

Іван Осійчук та Сергій Фурман в листопаді та грудні 2024 року зареєструвались підприємцями з основним видом діяльності «різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю».

«Виконробом» Ганни Фурман називали костопільчанина Андрія Стучинського, саме так його підписали в сюжеті «Рівне 1» влітку 2024 року, коли Стучинський давав коментар про підготовчі роботи на кладовищі.

Детальніше про тендер на пам’ятники загиблим героям та чому на нього заводять «підставних» людей – «Гроші на загиблих: хто у Рівному робить Алею Героїв та чому тендер виграла підставна підприємиця».

Що підозрює поліція

В ухвалах Рівненського міського суду, які ми знайшли в судовому реєстрі, йдеться про те, що справу розпочали у жовтні 2024 року.

За версією слідства, ринкова вартість за одиницю надгробку становить не більше 150 тисяч гривень без ПДВ (конкретної вартості не вказують. – Авт.), а тому може бути завищення вартості предмету договору (166 надгробків) на загальну суму понад 3 мільйони гривень. Якщо помножити 166 надгробків на 150 тисяч гривень, то переплата трохи більше 2 мільйонів 400 тисяч, а не 3 мільйони, як зазначають слідчі в суді. Ймовірно, слідчі виходили з меншої вартості.

З проаналізованих доступних ухвал, виходить припущення, що Ганна Фурман фактично не мала на меті укладати та виконувати умови договору щодо спорудження надгробків. Вона самостійно не займається бізнесом, як фізична особа-підприємець, а всі фінансово-господарські операції робить її син Сергій Фурман.

За версією слідства, спонукав Фурмана на укладення договору Іван Осійчук. І, як стверджують слідчі в суді, саме Осійчук мав мету заволодіння бюджетними коштами.

Фактично виготовленням надгробків та благоустроєм могил за договором із Спецкомбінатом здійснювала фірма «Захід-Євро» Івана Осійчука.

Товариство «Захід-Євро» 28 років тому створив батько Івана Осійчука – теж Іван Іванович Осійчук, костопільський адвокат. За версією слідства, господарською діяльністю фірми займався саме син власника – Іван Осійчук. В ухвалі суду Іван Осійчук вказаний, як «Особа_8». Це ми встановили за тим, що ФОП Ганна Фурман підписала договори оренди нежитлового приміщення та обладнання з «Особа_8». Скриншот фрагменту ухвали з Єдиного державного реєстру судових рішень

В одній з ухвал йдеться ще про одного учасника справи, якого теж залучив Іван Осійчук – «Особа_10». З’ясувати поки, хто це, нам не вдалось.

Слідство стверджує, що ці люди змовилися із службовими особами КП «Спецкомбінат-ритуальна служба». Організували, щоб комунальники уклали договір за завищеною вартістю та внесли неправдиві відомості до актів передання-приймання послуг (завищили об'єм та вартість). Внаслідок цього заволоділи грошима платників податків та завдали збитків місцевому бюджету.

5 лютого слідчі поліції провели обшуки. Вилучали телефони, документи, що стосуються тендеру та іншої господарської діяльності обшукуваних. А в «Особа_10» поліціянти за місцем проживання знайшли приблизно 22 кілограми каміння, схожого на каміння бурштину-сирцю.

В межах розслідування слідчі арештували також автівки Mercedes-Benz E270 CDI та Toyota Prado, якими користувались «Особа_10» та Іван Осійчук відповідно.

До кримінального провадження щодо заволодіння коштів після обшуків додалась стаття 240-1 Кримінального кодексу України – незаконне видобування, збут, придбання, передача, пересилання, перевезення, переробка бурштину.

В Ганни Фурман за місцем фактичного проживання вилучили та пізніше арештували два телефони, акти здачі приймання робіт та 20 тисяч доларів США. Підприємиця оскаржує арешт майна в апеляційному суді.

За відомим нам номером телефону Ганни Фурман «відсутній зв’язок з абонентом». Запитання у вайбері – непрочитані.

Її син Сергій Фурман відповів на дзвінок, але відповідати на запитання щодо кримінального провадження відмовився.

Іван Осійчук заперечив свою причетність до справи і пригрозив подати в суд на статтю «Четвертої влади» та пообіцяв приїхати до редакції.

–  А за ту статтю повністю ми будемо писати заяву. Всю інформацію, яку ви написали – ви написали неправдиву і по замовленню когось. Так що чекайте на зустріч, – заявив Іван Осійчук.

– А що саме неправдиве, уточніть, будь ласка?

– Я заїду на днях до вас, – уточнив Іван Осійчук, який вочевидь вирішив, що редакція це супермаркет, у який будь-хто в будь-який час без домовленості може заїхати.

– То є кримінальна справа по вас?

– Ні, немає. Чекайте, – завершив розмову Іван Іванович.

Під час підготовки розслідування про тендер щодо спорудження Алеї героїв, Іван Осійчук сказав журналістці, що сам не пішов на тендер, бо це велика відповідальність. Зображення з інстаграм-сторінки Міли Осійчук

Ми знайшли номер телефону виконроба Ганни Фурман Андрія Стучинського, він прокоментував, що зі своєю бригадою займався виключно будівельними роботами на кладовищі, працював на Ганну Фурман, до виготовлення пам’ятників не має стосунку і не знає їхньої вартості.

– Ви на кого працювали?

– Я працював на Галину (чоловік помилково назвав ім’я. – Авт.) Іванівну Фурман, робітником, – відповів Стучинський.

– Вона офіційно вас наймала? – уточнюємо в пана Андрія.

– Так, офіційно.

– А пам’ятники хто робив, не ви?

– Ні, ні, ні. Ми будівельники. Іван Іванович – це він виготовляв, там є фірма, я не знаю, як вона правильно називається. Так що це вони робили. А ми тільки заливали бетон, укладали брущатку, лавочки.

– Скажіть, будь ласка, у вас були обшуки у межах цієї справи?

– Ні, я ж робітник, яке ж я відношення маю до тієї справи? Ми просто працівники, які зробили свою роботу якісно і гарно. Про вартість я вам не можу надати ніякої інформації.

5 лютого поліція провела обшук і в адмінбудівлях Спецкомбінату та директора Романа Рибачка за фактичним місцем проживання.

В Рибачка вилучили, а пізніше наклали арешт на мобільні телефони марки «IPHONE 13», та  «IPHONE 7 PLUS», гроші в сумі 109 тисяч 650 гривень, 800 доларів США та 30 євро і два блокноти з чорновими записами.

В адмінприміщенні Спецкомбінату теж вилучили три телефони та великий обсяг документів.

Ми зателефонували Роману Рибачку, аби взяти коментар з приводу його причетності до цієї кримінальної справи, однак він відмовився говорити.

– Ми ж з вами домовилися, я вам нічого не коментую, – відповів директор комунального підприємства Роман Рибачок.

В поліції повідомили, що наразі досудове розслідування триває.

Дивіться також: Квартири в Італії, сонячна електростанція та катери: про нового директора ритуальної служби у Рівному


«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для рівненських бійців на передовій.

Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоцівотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте