У Рівному дозволили гуляти по парку вдвох. Але за це можуть оштрафувати

З 6-го квітня Постановою Кабміну обмежили права громадян на пересування, заборонивши відвідувати парки, лісопосадки, сквери
Джерело
«Четверта влада», Влад Мартинчук

3 квітня Рівненський міськвиконком оприлюднив чергове рішення міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. В цьому рішенні одне з ключових нових карантинних обмежень вказано м'якше, ніж у новій постанові Кабміну. Але розслаблятися не варто.

«Четверта влада» вже писала, що 2 квітня Уряд вніс зміни до Постанови Кабміну № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Прогулянки в парку та бути без маски у громадському місці – що ще заборонили з 6-го квітня

Нагадуємо основні заборони, зазначені у цій Постанові:

  • з 6 квітня перебування в громадських місцях без вдягнутої маски, респіратора (всі будівлі, в які дозволено заходити усім безкоштовно чи за плату, зокрема магазини, супермаркети, аптеки, банки, приміщення органів влади, медзаклади, а також зупинки зі спорудами, під'їзди, підземні пішохідні переходи, стадіони);
  • з 6 квітня переміщення групою осіб більш ніж дві особи (крім випадків службової необхідності та супроводження дітей);
  • перебування в громадських місцях осіб, які не досягли 14 років, без супроводу батьків;
  • відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон (крім вигулу домашніх тварин однією особою та у випадку службової необхідності);
  • відвідування спортивних та дитячих майданчиків;
  • відвідування установ і закладів, що надають паліативну допомогу, соціального захисту, установ і закладів, що надають соціальні послуги;
  • перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу.

У постанові написано, що самоізоляції (сидіти вдома і нікуди не виходити, термін, який не визначений у законодавстві – ред.) потребують:

  • люди, які контактували з хворим на COVID-19, крім тих, які перебували у засобах індивідуального захисту у зв’язку з виконанням службових обов’язків;
  • люди, щодо яких є підозра на інфікування, або ті, які хворіють на COVID-19 та не потребують госпіталізації;
  • особи, які досягли 60-річного віку, крім осіб, які працюють, щоб не допустити поширення COVID-19, забезпечують діяльність об’єктів критичної інфраструктури.

Частина цих змін, на думку багатьох експертів з права, суперечить закону. 

– Більшість заборон Кабміну обмежують право на свободу пересування, право на освіту, свободу підприємницької діяльності тощо, – каже експерт «Центру політико-правових реформ» Євген Крапивін.

– Хоча Конституція каже, що суттєве обмеження прав і свобод можливе лише у разі введення надзвичайного або воєнного стану, Уряд вважає, що достатньо лише стану надзвичайної ситуації в порядку Кодексу цивільного захисту України. Це проблема.

Злочинне рішення, – експертка про обмеження видів респіраторів для 60-річних

Щодо законності деяких заборон правники дискутують. Однак усі правники, з якими спілкувалася «Четверта влада», погоджуються з тим, що одна з них є незаконною і дискримінаційною однозначно.

Мова про вимогу самоізолюватися «особам, які досягли 60-річного віку, крім осіб, які здійснюють заходи, пов’язані з недопущенням поширення COVID-19, забезпечують діяльність об’єктів критичної інфраструктури».

Правники називають цю норму дискримінацією за віком, а адвокатка Євгенія Закревська звертає на ще гірший пункт Постанови щодо людей, старших за 60 років:

«Особам, які потребують самоізоляції (крім осіб, які хворі на COVID-19) (серед цих осіб, нагадуємо, і люди старше 60-ти років, згідно постанови – авт.) та заявили про неможливість забезпечення піклування про них у період самоізоляції іншими особами, дозволяється відвідування місць торгівлі продуктами харчування, засобами гігієни, лікарськими засобами, медичними виробами, які розміщені на відстані не більше ніж 2 кілометри від місця самоізоляції, за умови використання засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок без клапану видиху».

– Недоумкуваті (повірте, вони самі потім будуть такими прикидатися, щоб уникнути відповідальності) в Кабміні встановили практично однаковий режим самоізоляції для тих, хто потенційно вже носій вірусу і потенційно небезпечний для оточуючих (тобто ті, від кого потрібно захищати – хворі, контактні, з ознаками респіраторних захворювань). І майже ті ж правила для тих, хто НЕ небезпечний для оточуючих, але сам набагато більш уразливий (люди, старші 60-ти років – ті, кого потрібно захищати в першу чергу), – пояснює абсурдність постанови Євгенія Закревська.

 – І заборонили найбільш вразливій групі користуватися реальним захистом від вірусу, – додає адвокатка. – Респіратори необхідного ступеня захисту – з клапанами. Вразливій групі, яка не є більш небезпечною для оточуючих, ніж усі інші. При тому, що іншим не заборонили.

Цей пункт у постанові Кабміну Євгенія Закревська вважає злочинним.

Масками має забезпечити Уряд, – адвокат

Кабмін також постановив носити маски у громадських місцях. Нагадуємо, що єдине визначення громадського місця, яке є в законі «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення»: 

частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.

Тобто громадськими місцями є магазини, супермаркети, аптеки, банки, приміщення органів влади, медзаклади, зупинки зі спорудами.

У статті 9 Закону визначено, що орган місцевого самоврядування може розширити перелік громадських місць, де заборонено куріння, при цьому доцільно перерахувати в рішенні органу місцевого самоврядування громадські місця, вже визначені Законом України, що полегшить контроль виконання рішення.

«Четверта влада» звернулася із запитами до різних органів місцевого самоврядування на Рівненщині, щоб з'ясувати, чи є в них такий перелік, затверджений рішенням місцевих рад.

Правознавець Ігор Салко звертає увагу, що, згідно з пунктом 5 частини 1 статті 16 Кодексу цивільного захисту України, створення резерву засобів індивідуального захисту та матеріальних резервів для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, належить до повноважень Кабміну.

Тому кожен громадянин може звернутися до Кабміну з вимогою забезпечити його масками. Заява може бути такого змісту.

Гуляти в парку можна по двох. Але вас можуть оштрафувати

3 квітня Рівненський міськвиконком оприлюднив чергове рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуаційУ новому рішенні Рівненської міської комісії йдеться про те, що з 6 квітня гуляти у парку можна, якщо не більше двох осіб.

Насправді у рішенні написано так кострубато, що його можна тлумачити що двоє осіб – це мінімально дозволена  кількість гуляючих, а не максимально. Але цей момент ми упустимо, бо схоже, що наразі посадовці від міського рівня до рівня країни вправляються на швидкість, хто прийме більше безглуздих заборон.

Але хай це вас не розслабляє. Дивимося обмеження, накладені Кабміном. Заборонено:

відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон (крім вигулу домашніх тварин однією особою та у випадку службової необхідності);

Тобто лише з домашньою твариною (до речі, хтось бачив перелік законодавчий домашніх тварин? Равлик згодиться? – авт.), а не по двох.

– Треба виконувати рішення Кабміну, бо воно має вищу юридичну силу і в разі, якщо норми та рішення міської влади суперечать їй, то застосовують положення рішення Кабміну як акту вищої юридичної сили, – пояснює експерт «Центру політико-правових реформ» Євген Крапивін.

Та й Рівненська ОДА поширює повідомлення з новими обмеженнями, цитуючи рішення Кабміну, а не міської ради.

Заступник міського голови Віталій Герман пише, що в місті використовуватимуть квадракоптер, щоб ловити паліїв сухої рослинності та порушників карантинних заходів.

Нагадуємо, як уже пояснював адвокат Василь Харчук, відвідування парку, яке заборонили, – це перебування з метою відпочинку, тобто вільного проводження часу у цих місцях. З огляду на прийняту постанови, поняття парк, сквер, зона відпочинку – мають визначатися за якимись розумними і об'єктивними ознаками.

– Якщо ви йдете додому і ваш шлях пролягає через парк, то вас не мають права оштрафувати, – вважає адвокат.

Навіть якщо ви, втомившись, присядете на лавочку, це не є підставою для штрафу.

– У таких справах ознакою правопорушення є умисел на відвідування саме цих територій, – пояснює Василь Харчук. – Тобто працівник поліції і суд мають установити, що ви прийшли в парк з метою вільного проводження часу, а не з будь-якою іншою. Складність таких справ в тому, що Кабінет міністрів не може чітко виписати правила.

Від авторки публікації:

Тож чекаємо на інформацію міської ради про перелік громадських місць, де обов'язково наразі треба мати маску, пишемо заяви Кабміну з вимогою забезпечити масками. А в парк ідімо з домашньою твариною.

Коли ж ваш шлях пролягає через парк і вас зупиняє поліція, поясніть, що ви не на прогулянці в парку, а йдете через парк у справах, і краще фіксуйте все на відео. Сподіваємось, що рівненські патрульні поводитимуться адекватно. В разі чого запасайтесь телефонами адвокатів і правозахисників.

Але якщо вам справді нагально нікуди не потрібно, то краще залишайтеся вдома, а прогулятися на свіжому повітрі можна поблизу будинку, тримаючи дистанцію від інших людей.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте