На Рівненщину чекають нові карантинні обмеження: які з них законні, а які незаконні
«Сьогодні, 23 березня, на оперативному засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийняті жорсткі рішення, які, на жаль, створять для нас додаткові незручності, але дадуть можливість вберегтися від захворювання».
Таке повідомлення поширили сьогодні на фейсбук-сторінці міської ради.
Отже, у Рівному з четверга, 26 березня, не їздитиме міський громадський транспорт та додатково обмежать роботу Центру надання адміністративних послуг.
З вівторка, 24 березня, запроваджується заборона на користування дитячими і спортивними майданчиками.
Крім того, дітям віком до 14 років перебувати в місті без батьків забороняється.
Мешканцям, які пересуваються по місту, чи стоять у черзі до торгових закладів, заборонено наближатися одне до одного ближче ніж на два метри.
У повідомленні також цитують міського голову Рівного Володимира Хомка:
«Прошу керівників підприємств усіх форм власності відправити максимально можливу кількість працівників у відпустки і заборонити на період карантинних заходів відрядження.
Мешканцям міста залишатися вдома та відмовитися від поїздок за межі Рівного. Зробіть усе для того, щоб діти будь-якого віку залишалися вдома і не перебували без потреби на вулиці.
Звертаюся до свідомих рівнян! У разі, якщо ви стали свідком порушення карантинних заходів, або маєте інформацію про людей похилого віку чи хворих, що не можуть самі себе обслуговувати, телефонуйте за наступними номерами: (0362)26-67-68, 63-63-95».
До приватного лора – зась, у тролейбус – тільки в масці
Ще раніше, до 20 березня, ця ж комісія, а також обласна подібна комісія, запровадили такі ключові обмеження:
-
з 18 березня заборонили роботу речових та продуктових ринків, точок продажу іноземних товарів, розважальних і торгових центрів, закладів харчування, басейнів, лазень, саун, тренажерних залів, фітнес-центрів і бібліотек. Винятками є лише аптеки, продуктові магазини, супермаркети та АЗС.
- Дотримуватись в обов'язковому порядку максимально допустимої кількості одночасного перебування людей у торговому залі в залежності від площі торгового залу (безпечна відстань між покупцями має становити три метри.
- Заборонити роботу пересувних торгових точок, дрібно-роздрібної торгівлі, пересувних кав’ярень, торгового пасажу «Дубенський».
- Заборонити виробництво та/або обіг готових страв власного виробництва, приготованих на наступних потужностях операторів ринку харчових продуктів міста Рівного:
- - в кулінарних та кондитерських цехах (відділення) закладів роздрібної торгівлі (магазинах, гіпермаркетах, супермаркетах, торгових домах, тощо);
- - рухомих та тимчасових потужностях (кіосках, палатках, МАФах, транспортних засобах);
- - pеалізацію готових харчових продуктів промислового виробництва (хлібобулочні, кулінарні, кондитерські, м'ясні, рибні вироби, напівфабрикати тощо) здійснювати в заводській упаковці.
- Заборонити діяльність медичних закладів та установ, що здійснюють приватну медичну практику на території міста Рівного, за виключенням закладів, які надають первинну медичну допомогу населенню.
- Заборонити проїзд пасажирів у транспорті без захисних масок.
Комісія має право лише координувати, а не забороняти, – адвокат
Рівненський адвокат Василь Харчук вважає, що нинішні обмеження не мають законних підстав.
Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», карантин встановлює та скасовує Кабінет Міністрів України.
У рішенні про встановлення карантину зазначаються, зокрема, тимчасові обмеження прав фізичних і юридичних осіб та додаткові обов'язки, що покладаються на них.
Такий карантин встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211. І в цій постанові визначені заборони та обмеження. Ось ключові з цих заборон:
1) відвідування закладів освіти до 3 квітня 2020 року;
2) з 17 березня 2020 року до 3 квітня 2020 року проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
3) з 17 березня 2020 року до 3 квітня 2020 року роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення.
Крім роздрібної торгівлі харчовими продуктами, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту;
4) з 18 березня 2020 року до 3 квітня 2020 року:
регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні (крім перевезення легковими автомобілями);
перевезення понад 10 пасажирів одночасно в одному транспортному засобі у міському електричному (трамвай, тролейбус) та автомобільному транспорті, що здійснює регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах у звичайному режимі руху;
перевезення понад 10 пасажирів одночасно в автобусах, які виконують регулярні пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах в режимі маршрутного таксі;
заїзд на територію автостанцій автобусів, які здійснюють перевезення пасажирів у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні, та реалізацію власниками автостанцій квитків автомобільним перевізникам, які виконують такі перевезення;
5) з 17 березня 2020 року до 3 квітня 2020 року перевезення пасажирів метрополітенами міст Києва, Харкова і Дніпра відповідно до рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 16 березня 2020 року;
6) з 12 години 00 хвилин 18 березня 2020 року до 3 квітня 2020 року перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та дальньому). За деякими винятками.
Водночас відповідно до статті 31 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» на місцях можуть встановлюватися додаткові обмежувальні протиепідемічні заходи.
Цією статтею передбачено, що:
1) обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті… виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб.
2) обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.
Тобто, обмеження можуть бути встановлені:
або місцевими органами виконавчої влади (ними є Рівненська обласна державна адміністрація і районні державні адміністрації), або органом місцевого самоврядування (Рівненська міська рада), і за поданням головного державного санітарного лікаря.
Хто встановив додаткові протиепідемічні заходи у вигляді суцільних заборон у Рівному?
Комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій міста Рівного. Не міська рада, не обласна державна адміністрація.
А комісія, на думку адвоката, не має права встановлювати заборони.
Тому що, відповідно до Положення про таку комісію, комісія лише забезпечує координацію діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади з питань техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій.
– Права щось забороняти або обмежувати у комісії немає, – пояснює Василь Харчук. – Що таке координація? Кому не зрозуміле це слово? Це узгодження дій між усіма посадовими особами і гілками на місцях, щоб не дублювати один одного.
Щоб розподілити функції. Визначити, хто чим буде займатися при однакових або схожих функціях (ДСНС, Держпродспоживслужба, адміністрація, міська рада, поліція тощо).
Тому дивно виглядають рішення цієї комісії про заборону господарської діяльності, зобов’язання носити маски, заборону відвідувати заклади без масок, скасування пільгового проїзду і так далі.
Такі заходи може застосувати в межах міста Рівненська міська рада як орган місцевого самоврядування, а в межах області – Рівненська обласна державна адміністрація.
Відповідно, адміністративна та кримінальна відповідальність можлива лише при невиконанні постанови КМУ, якою оголошений карантин, і за невиконання рішень органів місцевого самоврядування або місцевих органів виконавчої влади.
А Рівненська міська рада таких рішень (обмежувальних) не приймала.
«Четверта влада» намагалася почути пояснення від міської ради стосовно прийнятих обмежень комісією. І як вони співвідносяться із законодавством. Відповідь на це питання нам пообіцяли надати завтра, після пояснень юристів.
Коли владні органи роблять що хто хоче – це хаос
Адвокат Василь Харчук звертає увагу, що він не заперечує необхідність планувати карантинні заходи. Однак робити це потрібно, на його переконання, законним шляхом.
– Питання у тому, є наша держава правовою чи ні, – каже адвокат. – Люди мають чітко розуміти, що заборони є законними і що при накладені штрафу вони не зможуть уникнути відповідальності. Що ці заборони є фахово встановлені (для цього і потрібне подання головного державного санітарного лікаря), що це не прояв свавілля, а законні обмеження.
– Чому правильно діяти законно? Коли кожен виконує свої повноваження – це запорука правопорядку. Коли владні органи роблять що хто хоче – це хаос.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти