«Варіантів заразитися – маса»: чому рівнянам варто щепитися від дифтерії та правця

Дорослим людям потрібно щеплюватися від деяких інфекційних хвороб. Дія щеплень з дитинства припиняється приблизно у віці 20-25 років. До таких хвороб належать кір, червінка (краснуха), паротит (свинка), дифтерія, правець, кашлюк, гепатити А і В, вірус папіломи людини (ВПЛ), вітряна віспа, менінгіт, пневмококова інфекція і грип. Інформація з сайту ukrhealth.net
Джерело
«Четверта влада»

Щеплень потребують не тільки діти, а й дорослі. Для дорослих щепитися так само важливо. Бо багато інфекційних хвороб у дорослому віці переносяться набагато важче, ніж у дитячому. Серед захворювань, яких краще уникнути, – дифтерія і правець.

У Рівному роблять дорослим щеплення від дифтерії та правця. «Четверта влада» поспілкувалася про це із двома лікарями: директором комунального центру первинної медичної допомоги «Північний» Андрієм Паролею та інфекціоністом Рівненської центральної міської лікарні Сергієм Дорошенком. Яка користь від щеплень та як на них реагує організм, читайте у цій публікації.

Чим небезпечні дифтерія і правець

Дифтерія – гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом і вражає найперше слизові оболонки горла. Її джерело – дифтерійна паличка. Важкі не так симптоми, як можливі ускладнення від дифтерійного токсину, а саме:

  • блокування дихальних шляхів;
  • інфекційно-токсичний шок;
  • пошкодження серцевого м’яза (міокардит);
  • ураження нервової системи;
  • нефрозонефрит (ураження нирок аж до ниркової недостатності);
  • легенева інфекція (дихальна недостатність або пневмонія).

Ускладнення відбуваються через те, що токсин руйнує оболонку нервових волокон, руйнує еритроцити і зупиняє клітинне дихання. Тому хвору людину кладуть у лікарню, незалежно від ступеню тяжкості хвороби.

Правець – інфекційна хвороба, якою можна заразитися, інфікувавши рану чи поріз переважно грунтом або брудною водою. Її джерело – бактерія, яку ще називають правцевою паличкою.

Симптоми – дуже болісні і завдають сильних страждань: м’язи людини постійно напружені, її судомить і викручує. «За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті майже стовідсоткова.

Із медичною допомогою ризики смерті від правця – від 10 до 70 відсотків залежно від лікування, віку постраждалої людини та її загального стану здоров’я», – пише Центр громадського здоров’я.

Навіть перехворівши, людина імунітету не набуває. Єдиний порятунок – регулярні щеплення.

Про щеплення

Нині у рівненських центрах первинної медико-санітарної допомоги щеплення від дифтерії та правця пропонують не лише дітям, а й дорослим. Відповідно до складеного вченими календаря щеплень.

На стійці адміністратора на третьому поверсі дитячої поліклініки на вулиці Грушевського розкладені пам’ятки для батьків. На одній – календар щеплень та інформація про інфекційні хвороби, від яких щеплюють дітей

Дітям перше щеплення роблять у два місяці першого року життя. Воно включає у себе ще й антигени кашлюка. Щеплення називається АКДП.

Потім – у чотири, шість місяців, один рік шість місяців. У шість років роблять щеплення вакциною уже без кашлюка (АДП).

Ревакцинації треба робити кожні десять років.

Тобто у віці шістнадцяти, двадцяти шести, тридцяти шести років – і так до кінця життя, щоб підтримувати достатньо високий рівень імунітету, каже завідувач інфекційним відділенням для дорослих міської лікарні Сергій Дорошенко. Щеплення для дорослих називається АДП-М. Робляться безкоштовно.

Завідувач інфекційним відділенням для дорослих Рівненської центральної міської лікарні Сергій Дорошенко має більш ніж 40-річний стаж роботи інфекціоністом. Фото з фейсбук-сторінки Департаменту цивільного захисту та охорони здоров'я населення РОДА

Чому важливо вакцинуватися 

Авторка цього тексту не пригадує, щоб хтось із її дільничних терапевтів раніше пропонував їй таке щеплення. Уперше за роки незалежності це сталося у 2022 році. Тому запитала у головного лікаря центру первинної медичної допомоги «Північний» Андрія Паролі, чим зумовлена активізація щеплень від дифтерії та правця.

– Був спалах дифтерії і було кілька випадків правця. Для дифтерії найкраща профілактика – це щеплення. Щодо правця, то кожен має бути зацікавлений зробити щеплення, – каже Андрій Пароля.

Андрій Пароля очолює комунальний Центр первинної медико-санітарної допомоги «Північний» з 2011 року. За фахом він – лікар загальної практики – сімейний лікар. Фото з сайту volyn.rivne

Під спалахом дифтерії маються на увазі випадки захворювань в Ужгороді у 2019 році. Тоді захворіло 15 студентів-медиків з тамтешнього університету.

Андрій Пароля розповідає, що раніше багато людей не хотіли робити щеплень. Їх запрошували, але не всі погоджувалися. Усіх охочих щеплювали.

За його словами, вакцин достатньо, вони зареєстровані в Україні, мають сертифікації, нетоксичні і переносяться без ускладнень.

– Особливо важливо мати таке щеплення тим, хто зараз в окопах, щоб не зайшла інфекція. Будь-яке поранення може стати воротами для інфекції, – каже Андрій Пароля.

– У нас війна. Забруднення ран – це найбільш небезпечний шлях зараження, – додає Сергій Дорошенко.

Інфекціоніст пригадує описаний у лікарській літературі унікальний випадок: «дитина вкололася гілочкою аґрусу, потім ще десь землею забруднила місце проколу» і захворіла на правець.

За словами Сергія Дорошенка, зазвичай правцем можна заразитися при «потужному забрудненні рани». Наприклад, проколовши тіло старим цвяхом чи порізавшись у брудному ставку. «Варіантів заразитися – маса», – каже лікар.

Як вакцинуватися

Запрошення на щеплення можна почути від лікаря чи лікарки, з якими уклали декларацію. Можна звернутися самостійно.

Щоб отримати щеплення, пацієнти мають заповнити бланк Інформованої згоди на його проведення

Щеплення проводять у спеціальному кабінеті, де зберігаються вакцини. Після будь-якого щеплення пацієнту можуть дати рекомендації або ж попередити про ймовірні тимчасові реакції організму: підвищення температури, м’язовий біль у місці проколу і подібне. Вакцина проти дифтерії та правця побічних реакцій не спричиняє.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте