«Варіантів заразитися – маса»: чому рівнянам варто щепитися від дифтерії та правця
Щеплень потребують не тільки діти, а й дорослі. Для дорослих щепитися так само важливо. Бо багато інфекційних хвороб у дорослому віці переносяться набагато важче, ніж у дитячому. Серед захворювань, яких краще уникнути, – дифтерія і правець.
У Рівному роблять дорослим щеплення від дифтерії та правця. «Четверта влада» поспілкувалася про це із двома лікарями: директором комунального центру первинної медичної допомоги «Північний» Андрієм Паролею та інфекціоністом Рівненської центральної міської лікарні Сергієм Дорошенком. Яка користь від щеплень та як на них реагує організм, читайте у цій публікації.
Чим небезпечні дифтерія і правець
Дифтерія – гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом і вражає найперше слизові оболонки горла. Її джерело – дифтерійна паличка. Важкі не так симптоми, як можливі ускладнення від дифтерійного токсину, а саме:
- блокування дихальних шляхів;
- інфекційно-токсичний шок;
- пошкодження серцевого м’яза (міокардит);
- ураження нервової системи;
- нефрозонефрит (ураження нирок аж до ниркової недостатності);
- легенева інфекція (дихальна недостатність або пневмонія).
Ускладнення відбуваються через те, що токсин руйнує оболонку нервових волокон, руйнує еритроцити і зупиняє клітинне дихання. Тому хвору людину кладуть у лікарню, незалежно від ступеню тяжкості хвороби.
Правець – інфекційна хвороба, якою можна заразитися, інфікувавши рану чи поріз переважно грунтом або брудною водою. Її джерело – бактерія, яку ще називають правцевою паличкою.
Симптоми – дуже болісні і завдають сильних страждань: м’язи людини постійно напружені, її судомить і викручує. «За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті майже стовідсоткова.
Із медичною допомогою ризики смерті від правця – від 10 до 70 відсотків залежно від лікування, віку постраждалої людини та її загального стану здоров’я», – пише Центр громадського здоров’я.
Навіть перехворівши, людина імунітету не набуває. Єдиний порятунок – регулярні щеплення.
Про щеплення
Нині у рівненських центрах первинної медико-санітарної допомоги щеплення від дифтерії та правця пропонують не лише дітям, а й дорослим. Відповідно до складеного вченими календаря щеплень.
Дітям перше щеплення роблять у два місяці першого року життя. Воно включає у себе ще й антигени кашлюка. Щеплення називається АКДП.
Потім – у чотири, шість місяців, один рік шість місяців. У шість років роблять щеплення вакциною уже без кашлюка (АДП).
Ревакцинації треба робити кожні десять років.
Тобто у віці шістнадцяти, двадцяти шести, тридцяти шести років – і так до кінця життя, щоб підтримувати достатньо високий рівень імунітету, каже завідувач інфекційним відділенням для дорослих міської лікарні Сергій Дорошенко. Щеплення для дорослих називається АДП-М. Робляться безкоштовно.
Чому важливо вакцинуватися
Авторка цього тексту не пригадує, щоб хтось із її дільничних терапевтів раніше пропонував їй таке щеплення. Уперше за роки незалежності це сталося у 2022 році. Тому запитала у головного лікаря центру первинної медичної допомоги «Північний» Андрія Паролі, чим зумовлена активізація щеплень від дифтерії та правця.
– Був спалах дифтерії і було кілька випадків правця. Для дифтерії найкраща профілактика – це щеплення. Щодо правця, то кожен має бути зацікавлений зробити щеплення, – каже Андрій Пароля.
Під спалахом дифтерії маються на увазі випадки захворювань в Ужгороді у 2019 році. Тоді захворіло 15 студентів-медиків з тамтешнього університету.
Андрій Пароля розповідає, що раніше багато людей не хотіли робити щеплень. Їх запрошували, але не всі погоджувалися. Усіх охочих щеплювали.
За його словами, вакцин достатньо, вони зареєстровані в Україні, мають сертифікації, нетоксичні і переносяться без ускладнень.
– Особливо важливо мати таке щеплення тим, хто зараз в окопах, щоб не зайшла інфекція. Будь-яке поранення може стати воротами для інфекції, – каже Андрій Пароля.
– У нас війна. Забруднення ран – це найбільш небезпечний шлях зараження, – додає Сергій Дорошенко.
Інфекціоніст пригадує описаний у лікарській літературі унікальний випадок: «дитина вкололася гілочкою аґрусу, потім ще десь землею забруднила місце проколу» і захворіла на правець.
За словами Сергія Дорошенка, зазвичай правцем можна заразитися при «потужному забрудненні рани». Наприклад, проколовши тіло старим цвяхом чи порізавшись у брудному ставку. «Варіантів заразитися – маса», – каже лікар.
Як вакцинуватися
Запрошення на щеплення можна почути від лікаря чи лікарки, з якими уклали декларацію. Можна звернутися самостійно.
Щеплення проводять у спеціальному кабінеті, де зберігаються вакцини. Після будь-якого щеплення пацієнту можуть дати рекомендації або ж попередити про ймовірні тимчасові реакції організму: підвищення температури, м’язовий біль у місці проколу і подібне. Вакцина проти дифтерії та правця побічних реакцій не спричиняє.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти