«Від паніки до байдужості». Інтерв'ю з головним санітарним лікарем Рівненщини про рік епідемії коронавірусу
На останньому засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 17-го березня вирішили, що Рівненщина залишається у жовтій зоні. Водночас кількість хворих почала стрімко збільшуватися після першого тижня березня – саме як минув рік від запровадження першого локдауну у березні 2020-го.
Головний санітарний лікар Рівненщини вважає, що пік захворюваності зараз припаде на останні тиждень березня та першу половину квітня. Ми поговорили з ним про його ставлення до теперішньої ситуації із поширенням вірусу.
– За останній місяць кількість нових випадків захворювання на коронавірусну інфекцію на Рівненщині зменшилася в рази. При тому, що на Чернівеччині та Франківщині ситуація, як і раніше, важка. На вашу думку, що саме допомогло стабілізувати ситуацію в нашій області?
– На Рівненщині, особливо у великих населених пунктах, вже перехворів значний відсоток людей. Здебільшого у легких та безсимптомних формах.
Дали своє і січневий локдаун, і вимога носити маски у транспорті, ринках та магазинах. У порівнянні з напруженими листопадом та груднем, рівненські медики отримали відносний перепочинок. Втім вважати ситуацію стабільною ще дуже рано.
По-перше, врахуймо погодні умови у лютому: через снігові замети було суттєво складніше як викликати швидку, так і самотужки дістатися до лікарень.
По-друге, наші земляки більше не панікують і з легкими симптомами почуваються значно безпечніше, ніж раніше.
Тому, незважаючи на повну доступність тестування, реальні показники захворюваності у нас все одно занижені.
Так зазвичай і розвивається реакція на стрес: від паніки до байдужості.
– Коли ви говорите про значний відсоток тих, хто перехворів безсимптомно, на які саме дані спираєтеся і яким є цей відсоток у нашій області?
– Як відомо, крім звичайних ПЛР-тестів, ми проводимо також і тести на антитіла. Зараз менше, але на початках пандемії була поширена практика тестувати контактних осіб кожного виявленого інфікованого.
З 10-30 людей антитіла виявлялися в середньому у 5-7. Майже завжди цей факт викликав у них неабиякий подив: мовляв, не хворіли і симптомів не було!
Спеціальних підрахунків не було, але, спираючись на таку тенденцію, можна припустити, що перехворіло близько 250 тисяч людей – майже чверть жителів області. (Офіційно в області зафіксовано майже 53 тисячі хворих за весь час, – ред.)
– Очікуєте, що кількість хворих знову виросте?
– Кількість нових хворих то збільшується, то зменшується. Десь це трапляється раніше, десь пізніше, але неминуче перехворіють усі. Такі закони епідеміології.
Гірські області України під час локдауну приймали туристів з усієї країни. Сьогодні там зафіксовано найбільше нових хворих, в тому числі і нових штамів вірусу, наприклад, британський.
У хворих на цей штам спостерігається скорочення інкубаційного періоду з 10-14 до 1-3 днів. Тут вищий відсоток летальності і більше дітей серед усіх інфікованих. Якщо раніше ця цифра на Прикарпатті і Галичині не перевищувала 6%, то сьогодні часто сягає 9% і навіть 11%.
Сподіваюся, те, що через Рівненщину проходить значно менший потік туристів, забезпечить нам відносно м’якший сценарій. У будь-якому разі завдання медиків – мінімізувати негативні наслідки, якими б значними вони не були.
– Нині майже кожен мешканець Рівненщини має знайомих, які перехворіли на коронавірусну інфекцію. Водночас більшість наших земляків, за даними опитувань, вважають загрозу перебільшеною. Наскільки це, на вашу думку, виправдано?
– Не думаю, що можна вважати незначною загрозою більше півтисячі офіційно зареєстрованих смертей на кінець минулого року. Додайте сюди ще майже стільки ж тих, які значаться як надлишкові у порівнянні з середньою смертністю по регіону за останню п’ятирічку.
Йдеться передусім про смерті від серцево-судинних захворювань, які трапилися через несвоєчасно надану допомогу. Вони з високою імовірністю пов’язані з коронавірусною хворобою, хай поки і без документального підтвердження.
Питання прихованої смертності ми тільки вивчаємо. Як і віддалені наслідки перенесеної хвороби для подальшого здоров’я.
Все це схиляє до думки, що навпаки – небезпеку коронавірусу громадськість необачно занижує.
Тривалий час більшість медіа писали, що в групі ризику передусім люди похилого віку та тяжко хворі. Натомість у ЗМІ потрапляло катастрофічно мало інформації про хворих, які знають, як воно – задихатися від пневмонії.
Це призвело до того, що масками найбільше нехтує молодь. При цьому кількість молодих серед померлих зростає.
Психологи давно довели: більшість людей не сприймає загрозу смерті на свій рахунок. Тим, хто бажає поглянути на пандемію компетентніше, наполегливо рекомендую почитати хоча б книги Насіба Талеба «Антикрихкість» і «Чорний лебідь».
– Скільки доз вакцини від ковід сьогодні є на Рівненщині?
– До нас вже завезли 17 100 тисяч доз вакцини Covishield.
За даними координатора з вакцинації на Рівненщині Олени Гандзюк, з якою я контактую фактично щодня, очікується на Рівненщині також і 117 тисяч доз американської вакцини Phizer, яку вводитимуть переважно літнім людям, а також Coronavac компанії Sinovak (втім Роман Сафонов не зміг уточнити, коли саме слід чекати ці вакцини на Рівненщині – авт.).
(З початку вакцинації від COVID-19, станом на 19 березня на Рівненщині вакциновано 2 тисячі 710 мешканців. Це медичні працівники 15-ти «ковідних» закладів охорони здоров’я, працівники бригад екстреної медичної допомоги, лабораторій, мобільних бригад, а також громадські діячі, – ред.).
– Серед земляків спостерігаю певний скепсис стосовно індійської вакцини Covishield. Можете доступно пояснити, чим саме відрізняється наша вакцина від, наприклад, американських Phizer та Moderna?
– Чи багато користувачів айфонів відмовляться своїх гаджетів, коли дізнаються, де їх виробляють? Covishield випускає найпотужніший виробник у світі! Україні до таких технологій, на жаль, рухатись ще багато десятиліть.
Сьогодні розробляють та вдосконалюють різні вакцини. До цього процесу долучилася навіть Куба. Україна, на жаль, ні. І це попри те, що ми маємо більш ніж сторічну історію розробки та випуску імунобіологічних препаратів.
Розкручений у ЗМІ Pfizer-BioNTech і справді виявився ефективним проти двох нових штамів коронавірусу – британського та південноафриканського. Втім, є дослідження, яке показує, що із британським субтипом здатен впоратися також і Covishield.
Ця вакцина є аналогом, виготовленим за ліцензією шведсько-британської компанії Oxford-Astra–Zeneca. Випускають її в Індії на базі ослабленої версії аденовірусу шимпанзе.
Covishield і справді не пройшов «польового» дослідження, яке єдине може дати відповідь щодо реальної ефективності. Але справедливості заради зазначу, що це дослідження поки не пройшла жодна вакцина проти корнавірусу.
Не забуваймо, всі вони розроблялися дуже швидко, а щоб максимально вивчити препарат, потрібно щонайменше рік-два.
– Чи відстежуєте стан здоров’я медсестри Тетяни Васечко, яка в нашій області першою щепилася індійським Covishield? Наскільки стабільний її стан?
– Такі перестороги зовсім необов’язкові – це ж не пересадка серця! Така банальна маніпуляція як вакцинація особливих застережень не передбачає.
Якщо вас цікавить конкретно випадок Тетяни Васечко, то вакцинацію вона перенесла легко. Не в останню чергу тому, що на коронавірусну хворобу перехворіла ще влітку. Стан її здоров’я ми відстежуємо у штатному режимі. Як і стан усіх щеплених. І не тільки від коронавірусу.
Після щеплення іноді виникають місцеві реакції та – вкрай рідко – ускладнення. Тоді варто повідомити сімейного лікаря. Саме він приймає рішення про призначення тих чи інших медикаментів.
Якщо наступного дня після введення вакцини у вас підніметься температура, не надто переймайтеся – це швидко мине. Те ж саме стосується можливих неприємних відчуттів у місці уколу.
Кажуть, краса потребує жертв. Про здоров’я можу сказати те саме.
– За нещодавніми даними Національної академії наук України, понад 88% пацієнтів з коронавірусною інфекцією в Україні, які перебували на штучній вентиляції легенів, померли. З огляду на це, чи можна говорити, що ШВЛ – це фактично кінець?
– Можна говорити лише те, що підключення до апарату штучної вентиляції легень – це останній засіб порятунку. До нього вдаються, лише коли інші засоби вже не діють. Тому не бачу нічого дивного, що смертність у таких випадках і справді висока.
Втім, 88% – це все-таки не 100%. А тому говорити, що скерування на ШВЛ не лишає надії також не правильно.
– Що нового про коронавірусну хворобу ви дізналися за останні пів року? Як змінилося лікування за цей час?
– Лікування мають коментувати лікарі-практики, а не епідеміологи. Хай кожен займається своїми справами. Я можу сказати коротко – лікування симптоматичне. Нові препарати до протоколів лікування додаються поступово і обережно. Особливо після досліджень, що показали роль вірусу у розвитку васкулітів та утворенні мікротромбів.
– Ваш прогноз: скільки ще триватимуть карантинні обмеження?
– До кінця квітня точно, а надалі аж до моменту, поки не знизиться навантаження на медичну систему. Найближчими днями очікую лише зростання захворюваності.
Вакцинація може дати відчутні результати не раніше, ніж через місяць. Відносно розслабитись можна буде тільки тоді.
Кажу відносно, бо, враховуючи мінливість збудника, припускаю, що коронавірус прийшов на багато років. А тому слабші чи сильніші обмеження існуватимуть іще тривалий час.
Минулорічне інтерв'ю з Романом Сафоновим: Сьогодні не варто закручувати гайки: інтерв'ю із головним санітарним лікарем Рівненщини
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти