Чиновники проти вірусу: наскільки на Рівненщині готові до протистояння

Медичні чиновники кажуть, що до вірусу, якого людство досі не знало, добре підготуватися неможливо. На фото заступник начальника управління охорони здоров’я Рівненської обласної держадміністрації Олег Вівсянник (перший праворуч), директорка комунального підприємства «Обласний центр громадського здоров’я» Олена Гандзюк, в.о.директора «Рівненського обласного лабораторного центру» Роман Сафонов і начальник Державної служби з лікарських засобів у Рівненській області Сергій Лебедь
Джерело
Четверта влада

Резерв із 30 ліжкомісць у кожній лікарні, суворий масочний режим, відстежування тих, хто повернувся з-за кордону, і санітарні тупики на залізничних станціях. Мало не щодня в Україні з’являються нові вказівки та заборони, щоб сповільнити поширення коронавірусу.

З 14 березня цілодобово працює обласна гаряча лінія. Номер телефону – 0-800-500-078. Кожен може зателефонувати й отримати необхідну інформацію щодо захисту від коронавірусу.

Рекомендації працівникам медичних закладів: і головні лікарі, і санітарки однаково мають дотримуватися карантинних заходів. У медичних закладах введений суворий масочний режим. Найперше в масках мають бути лікарі швидкої допомоги, поліклінік та приймальних відділень.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Спростування фейків про медичні маски

Захисні маски (одноразові чи марлеві) повинні вдягати й усі відвідувачі.

Також радять розділити потоки хворих та здорових людей. Пацієнтів із температурою мають примати в окремому кабінеті інфекціоністи. Якщо потік таких хворих збільшиться, до прийому підключать сімейних лікарів.

Щоб зменшити скупчення людей у поліклініках, радять за можливості надавати консультації по телефону. А по довідки взагалі поки не приходити, відкласти на потім.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Коронавірус: роз'яснення чи здатна маска захистити

Окреме прохання до головних лікарів центральних районних лікарень – створити ліжковий резерв на 30 місць у кожному закладі. Найперше в інфекційних, терапевтичних і неврологічних відділеннях. Це означає, що, якщо хвора людина може лікуватися вдома, – її випишуть, аби звільнити місце про всяк випадок.

Директорка комунального підприємства «Обласний центр громадського здоров’я» Олена Гандзюк просить людей не нагнітати ситуацію навколо готовності медичних закладів до пандемії, бо з новим короновірусом у світі зіштовхнулися вперше.

За словами начальника Державної служби з лікарських засобів у Рівненській області Сергія Лебедя, жарознижувальних, протизапальних та противірусних ліків в аптеках області достатньо. Медичних масок – ні.

Більш-менш регулярно маски надходять в аптеки «Віса», «Рівнефармація» та «D.S.», кажуть чиновники. Їх швидко розбирають. Детальніше про це в публікації «Карантин: що відбувається у рівненських аптеках».

В аптеці «Віса» біля центрального міського парку відпочинку кажуть, що масок немає, а коли будуть – невідомо

Станом на ранок 24 березня Рівненська ОДА надає наступну інформацію про наявність медичних масок:

  • мережа «Тетрамед» повідомляє про наявність 6 тисяч масок в аптечних закладах, розташованих у Рівному та у 8-ми районах області, 
  • «Рівнеліки» – понад 1200 масок у Рівному, 
  • «ВІСА» – 3000 масок в аптеках Рівного, 
  • «Рівнефармація» – понад 1700 масок в обласному центрі та районах регіону.

Поки що відсутні медичні маски в мережах аптек «Подорожник», «Бажаємо здоров’я», «Аптека низьких цін», «Мед-сервіс».

На думку Сергія Лебедя, яку він озвучив 14-го березня, дефіцит масок в аптеках зникне після того, як спрацює заборона на їхній експорт. А із завищеними на них цінами вже бореться Антимонопольний комітет.

Посадовець, очевидно, був не в курсі, що заборона на експорт масок діє з 11 березня. Але ситуація з масками в аптеках відтоді не покращилася.

Голів місцевих органів влади просять стежити за приїздом людей із-за кордону. До цього просять залучати депутатів місцевих рад, педагогів та небайдужих громадян. На місцеву владу покладають і інформування людей про особливості передачі нового коронавірусу і як від нього вберегтися.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Відповіді на поширені запитання про коронавірусну інфекцію COVID-19

Для інформування людей місцева влада має розповсюдити такі плакати й буклети

За словами начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області Володимира Лазарчука, всі заклади освіти, торгівлі, громадського харчування, готелі, розважальні заклади отримали інструкції про дезінфекцію.

В районах є мотооприскувачі, оприскувачі на акумуляторах, 16 пересувних дезінфекційних установок.

Начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Рівненській області Володимир Лазарчук (другий ліворуч) і начальник «Рівненської дирекції залізничних перевезень» Олександр Левицький на нараді в ОДА 14-го березня говорили про вжиті протиепідемічні заходи

Начальник управління інфраструктури й промисловості Федір Мисюра запевняє, що вимогу дезінфікувати транспорт та приміщення вокзалів і станцій відправили всім перевізникам: і приватним, і державним. 

Дезинфікуючих засобів не вистачає. Ті, що є в запасах служби, можуть бути неефективними, каже Володимир Лазарчук. Тому просить голів місцевих органів влади «спільно вирішувати цю проблему».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У маршрутки по десять людей і без пільгового проїзду: нові карантинні обмеження

Залізничники мають план дій, але пасажирів більше не перевозять.

З 18 березня 2020 року «Укрзалізниця» тимчасово припинила пасажирські перевезення в усіх видах внутрішнього сполучення (приміському, міському, регіональному та далекому) до прийняття окремого рішення уряду. Квитки можна здавати. При собі треба мати паспорт або інше посвідчення особи на прізвище, записане у квитку.

До цього рішення залізничники керувалися карантинним алгоритмом роботи. За словами начальника «Рівненської дирекції залізничних перевезень» Олександра Левицького, в підозрілому випадку пасажирський вагон, а то й цілий потяг відправили б до санітарного тупика – подалі від вокзалу.

Такі є на двох станціях: Сарни та Рівне. Доступ до нього мали б медики, поліція та лаборанти, наприклад, з «Рівненського облаcного лабораторного центру». Саме ці люди приймали б рішення, що далі робити із потягом, вагоном і рештою пасажирів.

Залізничники мають свої запаси марлевих пов’язок. Вони є на станції Сарни (3 тисячі 655 штук) і на станції Здолбунів (8 тисяч 990 штук). Є 600 респіраторів у Здолбунові.

Олександр Левицький не скаржився на нестачу дезінфекційних засобів. Каже, що кожні 2-3 години на вокзалах обробляють приміщення, особлива увага – поручням і вбиральням. Додав, що дезінфікуються пасажирські і приміські потяги після зміни.

Як працює прикордонна служба і поліція. До 16 березня 2020 року прикордонні пункти пропуску в межі Рівненської області працювали у звичному режимі. Лише всім приїжджим міряли температуру безконтактним термометром і розпитували про маршрут пересування.

Нині, за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, в’їзд іноземців без права на проживання заборонено. На Рівненщині повністю тимчасово закрили пункти пропуску «Переброди» в Дубровицькому районі, «Вичівка» у Зарічненському районі та «Рівне» (міжнародний аеропорт).

Тимчасово припинено пішохідне сполучення в пункті пропуску «Городище» Дубровицького району і «Прикладники» Зарічненського району. 

За словами начальника Головного управління Національної поліції у Рівненській області Валерія Самчука, працівники поліції забезпечені засобами індивідуального захисту, мають достатньо пального для виїздів.

Він нагадав про кримінальну відповідальність за порушення санітарних правил запобігання епідемічним захворюванням, яка описана у статті 325 Кримінального кодексу.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Скільки апаратів ШВЛ на Рівненщині можна використати при ускладненнях коронавірусної інфекції

Звідки беруть гроші на протиепідемічні заходи. Згідно з постановою Кабінету міністрів України №415 від 29.03.2002 року, у кожному місцевому бюджеті є резервний фонд, гроші якого використовуються у надзвичайних або ж непередбачуваних ситуаціях.

Директорка департаменту фінансів Рівненської обласної держадміністрації Лідія Біляк повідомила, що загалом в області є близько 50 резервних мільйонів гривень: в обласному бюджеті 16,3 мільйонів, у міському близько 13 мільйонів, решта в районних.

Для їхнього виділення не потрібно скликати сесії і просити депутатського дозволу.

Які суми вже виділили на протидію коронавірусу, можна прочитати в кінці нашої публікації про нові карантинні обмеження.

Оперативна інформація. Міністерство охорони здоров’я повідомляє: станом на 18 годину 24 березня 2020 року в Україні зафіксовано 84 випадки COVID-19.

 24 березня Рівненщина отримала 1878 тестів ПЛР і 5000 експрес-тестів, а також захисні засоби.

Ці тести і захисні засоби є частиною вантажу, який вчора прибув до України з Китаю як екстренна допомога від коронавірусу. 

– Літак доставив тест-системи полімеразної ланцюгової реакції, а також експрес-тести, апарати штучної вентиляції легень, маски, захисні костюми та ще багато чого необхідного.

– Цей вантаж буде розподілено по всіх регіонах нашої країни, він надійде до лікарень, лабораторій, до поліцейських, прикордонників та наших військових, – написав Володимир Зеленський.

ПЛР-тест є одним з найточніших методів діагностики, адже дає змогу визначити наявність інфекції навіть при мінімальному вмісті її штамів у біологічному матеріалі.

5000 експрес-тестів мають розподілити між 27 лікувально-профілактичними закладами області. Найбільша кількість передбачена для потреб Рівненської Центральної міської лікарні (1000 штук) та Сарненської Центральної районної лікарні (500 штук), які є госпітальними базами лікування COVID-19. 

По яким лікарням області розподілять експрес-тести дивіться тут.

Як повідомив заступник начальника управління охорони здоров'я Рівненської ОДА Олег Вівсянник, медики використовуватимуть швидкі тести згідно з Наказом МОЗ № 663 від 13.03.2020. Тобто, ні первинна ланка меддопомоги, ні екстренка не застосовуватимуть швидкі тести.

Лише вторинна ланка медицини, де відбуватиметься госпіталізація хворого. Якщо експрес-тест виявив у людини COVID-19, лікарі повинні будуть взяти додатковий зразок для його підтвердження в лабораторії за допомогою тесту на ПЛР.

Респіратори та костюми захисту, які також надійшли допомогою з Китаю, будуть, передусім, направлені для медиків швидкої допомоги у різні райони області.

Так виглядає експрес-тест. Фото Рівненської ОДА
Так виглядає тест-ПЛР. Фото Центру громадського здоров'я Рівненщини

Колишня міністерка охорони здоров’я Уляна Супрун нагадує: довіряйте тільки перевіреній інформації. Перевірити можна:

➡ на сторінці Центру громадського здоров’я України

➡ на сторінці Міністерство охорони здоров'я України

Всесвітня організація здоров'я та на сайті: https://www.who.int/

World Health Organization Ukraine

CDC (Центрів з контролю та профілактики захворювань в США) та на сайті CDC: http://bit.ly/30GPvGU.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте