Як міський голова і поліція зупиняли продаж алкоголю у Рівному і що з цим не так

Міський голова Рівного з представниками поліції прийшли в магазин перевірити, чи є алкоголь. Бити пляшки з алкоголем у них немає повноважень
Джерело
Відео з фейсбук-сторінки Олександра Третяка

28 лютого на Рівненщині заборонили продавати алкоголь на час воєнного стану. «Закон є закон. І він один для всіх. Як я і попереджав, разом із поліцією, будемо дуже жорстко присікати всі випадки нелегального продажу алкоголю». Відео з такими словами міський голова Рівного Олександр Третяк поширив ще 8 березня.

«Четверта влада» з'ясувала, як дійсно по закону правоохоронці повинні реагувати на порушення заборони на продаж алкоголю. Особливо незаконно придбаного чи незаконно виготовленого алкоголю.

І чому замість серйозної протидії продажу такого спиртного, з багатотисячними штрафами, ми отримали популістичне відео міського голови з тисячами схвалень у соцмережі.

Розбили пляшки і вилили алкоголь з пластикових бутлів: з чого почалося

Наказ про заборону продажу алкоголю на Рівненщині видав начальник Рівненської обласної військової адміністрації Віталій Коваль. У його телеграм-каналі повідомили, що алкогольні напої та речовини, вироблені на спиртовій основі, не продаватимуть до скасування воєнного стану. Бо «важливий порядок і дисципліна в області».

16 березня частину заборони відмінили, дозволивши продавати пиво, зокрема щоб підтримати місцевих пивоварів і місцевий бізнес.

8 березня міський голова Рівного Олександр Третяк поширив на своїй фейсбук-сторінці відеоролик, показавши, як у Рівному борються з продажем алкоголю. І отримав тисячі вдячних коментарів та схвалень під своїм дописом.

У ролику видно, як Третяк і кілька поліцейських зайшли в магазин. Олександр Третяк каже, що містяни неодноразово скаржилися на роботу магазину через продаж алкоголю під час воєнного стану.

На відео видно, що продавчиня заперечує, що продає алкоголь. Поліцейські знаходять під прилавком скляні та пластмасові ємності з алкоголем.

Скриншот з відео з фейсбук-сторінки Олександра Третяка

Потім виливають алкоголь на вулиці поруч із магазином, а скляні пляшки розбивають.

Як має бути по закону

Оскільки міський голова у своєму ролику нагадував про те, що «закон є закон», «Четверта влада» вирішила перевірити, чи дійсно розбивання пляшок з алкоголем – це законний метод зупиняти недозволений продаж алкоголю.

Експерт, до якого ми звернулися із проханням роз'яснити, як усе має відбуватися по закону, адвокат Євген Воробйов з громадської організації «Платформа прав людини», каже, що процедура – зовсім не така, як на цьому відео.

Адвокат звертає увагу, що забороняти продаж алкоголю у воєнний час можна з огляду на пункт 13 частини першої статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Водночас відповідальність за порушення цієї норми закону не передбачена ні щодо цивільних покупців, ні щодо продавців. Ніде в законі немає норми, що у порушників алкоголь можна вилучати і знищувати його.

Євген Воробйов наголошує, що це не є приводом для зловживань та невиконання законних вимог військового командування військових адміністрацій.

На його думку, показаний у відео випадок містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтею 204 КК України – незаконне придбання алкоголю з метою збуту або зберігання.

І ось яка процедура реагування на подібне порушення:

  • Якщо надходять скарги, що у кафе чи магазині розливають алкоголь сумнівної якості, цивільна адміністрація повинна сповістити та передати скаргу правоохоронному органу, для прикладу, поліції.
  • Слідчий поліції невідкладно, у відповідності до статті 214 КПК України, повинен внести відомості за такою скаргою до Єдиного реєстру досудових розслідувань, повідомити прокурора про це і проводити розслідування, поки прокурор не визначить підслідність за іншим органом.
  • У відповідності до статті 216 КПК України, уповноваженим органом з розслідування статті 204 КК України є Бюро економічної безпеки.
  • Після внесення відомостей до ЄРДР, слідчий може подати клопотання до прокурора про необхідність оперативної закупівлі сумнівного алкоголю. Прокурор виносить постанову про дозвіл на проведення закупівлі (стаття 271 КПК України).
  • Одночасно слідчий звертається з клопотанням, яке повинно бути погоджене з прокурором, на отримання дозволу проведення обшуку в магазині (стаття 234 КПК України).
  • Здійснивши оперативну закупівлю, слідчий документує збут сумнівного алкоголю, маючи ухвалу суду про дозвіл на обшук в магазині, законно може відшукати та вилучити сумнівний алкоголь.
  • Після всього цього слідчому залишається провести експертизу сумнівного алкоголю (чи відповідає стандартам, його походження тощо) допитати всіх, хто причетний до збуту тощо, оголосити всім причетним підозру, скласти обвинувальний акт та направити в місцевий суд для вирішення по суті. За результатами розгляду справи суд призначає покарання та вирішує долю сумнівного алкоголю (знищити тощо).

Все було за згодою власника, – поліція

Євген Воробйов нагадує, що, відповідно до статті 19 Конституції України,

органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згадана основоположна стаття Конституції України діє навіть в період воєнного стану. 

Тож «Четверта влада» попросила міського голову Рівного Олександра Третяка та поліцію Рівненщини пояснити, на основі яких повноважень вони долучилися до розбивання пляшок з алкоголем і виливання алкоголю. І чи зареєстрували це порушення власника магазину, щоб покарати його за законом.

В поліції відповіли, що приїхали в магазин, бо зреагували на звернення мешканців будинків, які знаходяться поруч із магазином.

Кажуть, власник був присутній і дозволив пошукати у нього алкоголь (на відео чутно, як продавчиня комусь телефонує, ймовірно власнику, і розповідає, що відбувається, під час того, як алкоголь вилучають, – ред.), хоч, за його словами, продавати його не планували.

Також у поліції сказали, що вилили алкоголь за згодою власника магазину, в його присутності та за його участі.

Цю подію не вносили до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Виходить, що юридично порушення тут не зафіксували. Лише взяли участь у фейсбук-ролику міського голови Рівного.

В поліції також повідомили, що з початку активних воєнних дій працівники поліції Рівненської області задокументували:

  • 14 адміністративних правопорушень, передбачених статтею 156 КУпАП – «порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння»,
  • 31 адміністративне правопорушення за статтею 176 КУпАП – «виготовлення, зберігання самогону та апаратів для його вироблення» та 7 адміністративних правопорушень за статтею 177 КУпАП – «придбання самогону та інших міцних спиртних напоїв домашнього вироблення».

Протоколи про адмінправопорушення поліція передає в суд. Суд виносить постанову, а цю постанову людина, на яку склали протокол, може оскаржити до апеляційного суду.

«Свідок фіксації»

Що ж до того, на підставі яких повноважень діяв у момент розбиття пляшок міський голова Рівного Олександр Третяк, у пресслужбі міської ради відповіли, що були звернення до міського голови щодо незаконного продажу алкоголю.

«Поліція і муніципальна варта здійснювали превентивні рейди по перевірці. Міський голова долучився до кількох виїздів і став свідком фіксації місць, де можна придбати алкоголь».

Отже не борець з алкоточками, як подає себе на популярному відео Олександр Третяк, а просто долучився як свідок...

Водночас правильне документування в цьому випадку ймовірного злочину – незаконного придбання з метою збуту або зберігання з цією метою – дозволяє не лише конфіскувати і знищити незаконний товар, а й оштрафувати винного на 85-170 тисяч гривень.

Але це якщо справді є мета знищувати продаж незаконного алкоголю.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте