Як навчатимуться в школах Рівненщини з 1-го вересня та які враження батьків від дистанційної освіти

Не всім підходить дистанційна освіта навіть по «Zoom», а більшість шкіл не використовували цей онлайн-сервіс. Тому для тих, хто не у червоній карантинній зоні, навчання все ж буде, за певними правилами
Джерело
Фейсбук-сторінка Християнської альтернативної школи «Світло»

Школа – з першого вересня. Кому навчатися дистанційно, кому на екстернатній формі, а хто піде до школи і зануриться у навчальний процес, але за новими правилами та рекомендаціями МОН. Розповідаємо чого чекати мешканцям Рівненщини.

«Було важко усім нам», – рівненчанка про дистанційне навчання

Останні місяці навчального року школярі, через карантин, навчалися дистанційно. Багатьом це давалося нелегко.

– По школі –  я дуже зла, – каже багатодітна мама Мар'яна Рева. – Я згідна на майже будь-які карантинні правила, але дитині потрібне навчання в школі, спілкування з вчителями та однокласниками. Не можна знову закривати дітей дома.

Мар'яна – мама п'ятнадцятирічного Володимира, дванадцятирічної Євгенії та п'ятирічної Юлії. З початку карантину жінка з чоловіком змушені, хоч через день, виходити на роботу.

Мар'яна Рева вважає, що діти мають навчатися у школі та дотримуватись рекомендацій Міністерства освіти та науки України. Сімейне фото з особистої фейсбук-сторінки

– Молодша в мене дуже самостійна, їй майже 5 років і я залишала її з старшими дітьми. Звичайно, вони виконували завдання і брали участь в уроках, але час від часу все одно відволікалися, щоб меншій дати їсти, увімкнути їй мультфільм чи ще щось. Було важко усім нам, каже Мар'яна.

На сайті Міністерства освіти і науки України оприлюднили рекомендації для шкіл на новий навчальний рік. З огляду на нестабільну епідемічну ситуацію в країні освітні заклади мають дотримуватись цих рекомендації.

Під час освітнього процесу в школах рекомендують дотримуватись соціального дистанціювання, правил гігієни, педагогам спілкуватись із батьками дистанційно, а учням із захворюваннями дихальної та імунної системи вчитись дистанційно або на екстернаті.

Також  на початку нового року педагоги мають з'ясувати рівень опанування навчального матеріалу, який діти вивчали дистанційно з 13-го березня, коли в Україні всі навчальні заклади закрили на карантин через поширення Covid-19.

Конкретних рекомендації про оцінювання знань дітей немає. Кожен навчальний заклад і вчитель, визначає у будь-якій зручній формі знання матеріалу у дітей.

Карантин наразі продовжили до 31-го жовтня 2020 року. Регіони поділяють на чотири рівні епідеміологічної небезпеки – «зелений», «жовтий», «помаранчевий » та «червоний».

При «червоному» рівні відвідувати школи заборонено, отже освітній процес переходить на дистанційну форму навчання.

27 серпня в «червоній» зоні на Рівненщині відзначені міста Дубно та Острог, Костопільський та Радивилівський райони.

Перший заступник голови ОДА Сергій Подолін каже, що новий навчальний рік розпочнеться з урахуванням рекомендацій МОН, та постанов Головного санітарного лікаря та з дотриманням протиепідемічних заходів в умовах карантину.

Кому треба носити маски

До старту навчального року засновникам закладів рекомендовано забезпечити школи дезінфікуючими та миючими засобами, засобами індивідуального захисту. Директори закладів мають обладнати у школах місця для обробки рук та збору використаних масок і рукавичок, а також створити умови для соціального дистанціювання та уникнення скупчень.

Зокрема:

  • відкрити декілька входів до будівлі;
  • збільшити відстань між партами;
  • використовувати розмітку на підлозі для організованого руху коридорами;
  • виокремити зони переміщення для різних вікових категорій учнів;
  • використовувати великі приміщення – зокрема актові зали, рекреації, коридори, адаптовані для потреб навчання;
  • за сприятливих погодних умов проводити заняття на відкритому повітрі;
  • встановити гнучкий графік початку занять для різних категорій учнів;
  •  учні 1-4 класів можуть ходити по школі без медичної маски;
  •  у регіонах помаранчевої зони педагогам рекомендують носити захисні щитки, а у жовтих і зелених зонах – просто дотримуватися соціальної дистанції;
  • якщо хоча б один учень захворіє на Covid-19, то весь клас повинен піти на самоізоляцію;
  • дозатори і антисептики мають бути тільки на вході, а учні та викладачі повинні мити руки після кожного уроку.

Для мінімізації пересування учнів у приміщеннях закладу необхідно закріпити за класами окремі навчальні кабінети. Під час уроків учителям варто обирати види діяльності, які мінімізують безпосередній фізичний контакт між учнями, зокрема зменшуючи кількість комунікаційних вправ, як-то проведення ранкового кола.

Радять запровадити гнучку структуру навчального року – передбачити можливість змінювати терміни канікул, початку і завершення семестрів з урахуванням епідемічної ситуації.

Спілкування педагогів із батьками радять здійснювати переважно дистанційно за допомогою доступних засобів зв’язку.

Робота груп продовженого дня та позашкілля має так само бути організована з урахуванням тимчасових рекомендацій.

Батькам учнів із хронічними легеневими хворобами, розладами імунної системи, захворюванням на цукровий діабет тощо запропонувати навчання за більш безпечними для них формами – як-то на екстернаті або дистанційно.

Детально про загальні рекомендацій міністерства освіти і науки у школах Рівного

Заступниця міського голови Галина Кульчинська на своїй сторінці фейсбук пояснює, як саме реалізовуватимуть рекомендації у рівненських школах.

Протягом тижня даватимуть матеріали за два тижні

Директор тринадцятої школи Рівного Михайло Бєлік каже, що в школі відкривають три входи, також розводитимуть по часу навчання класи.Тому що у школі на 1-ше вересня має бути 1 тисяча 400 дітей.

Директор тринадцятої школи Михайло Бєлік каже, що найважче вирішити питання з тим, як будуть навчатися першокласники. Фото з особистої фейсбук-сторінки

– Перед нами завдання, щоб діти не хворіли і чим найдовше навчалися у школі, – каже директор.

– Ми будемо проводити батьківські збори. Вони будуть проходити для перших класів окремо, тому що має бути зустріч з ними, бо вона ще не була проведена. Потім будуть проведені педагогічні ради з представниками всіх піклувальних рад класів і там будуть підняті питання, щодо навчання.

Рішення залежатиме від педагогічної ради та погодження батьків, в  3-х - 11-х класах буде пропонуватися навчання в групах і протягом тижня будуть давати матеріали за два тижня, а на наступний так само буде проходити для другої групи.

Це пояснення матеріалу, завдання і консультації для дітей. Якщо брати 8-11 класи в нас багато профільних класів, де вивчення предметів відбувається в групах, тобто вони розділяються і за навчальними планами в групах, – пояснює директор.

За словами Михайла Бєліка, болючим питанням залишаються перші класи і у закладі не знають як їх розділити. Зараз над цим питанням думають.  

– Батьки хочуть віддати дітей до школи і щоб вони були на групах продовженого дня, тобто цілий день щоб були. От що хочуть батьки. Щоб зранку завести, а ввечері забрати. В умовах карантину це важко зробити для перших класів.

Директор каже, що класи будуть розділені по поверхах та відмежовані рекреаціями, тобто доступ буде мінімізований і всі діти залишатимуться в межах своїх класів.

Уроки скоротять до 35 хвилині і тих десять що скоротили, будуть передбаченні для консультацій та зустрічей зі школярами за їх потреби. У тринадцятій школі поки не розглядають суботу, як навчальний день тижня.

За словами директора 13-ї школи Михайла Бєліка, на подвір'ї облаштовують нові лавки, щоб за умов хорошої погоди вчителі проводили уроки на свіжому повітрі. Автор фото Іван Пепета

Михайло Бєлік переконаний, що діти мають навчатися у школі, а не дистанційно, адже живе спілкування та зоровий контакт – краще, ніж найкращий дистанційний урок.

– Зараза важко оцінювати чи засвоїли діти матеріал, тому у вересні ми будемо повторювати те, що діти опрацьовували на карантині, – каже директор.

Нагадаємо, що 11-го березня Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про запровадження карантину у всіх закладах освіти. Тоді учні та студенти навчалися дистанційно.

Директор рівненської альтернативної приватної школи Сергій Терентьєв розповідає, що в початковій школі вчителі зустрічалися з дітьми на платформі «Zoom» де отримували завдання, спілкувалися та обговорювали питання, навіть святкували день народження, вечірки та проводили класні шкільні зустрічі з дітьми.

Директор рівненської альтернативної приватної школи Сергій Терентьєв каже, що дистанційне навчання підходить далеко не всім дітям. Фото з особистої фейсбук-сторінки

– Щоб підтримати їх психологічний стан, створити атмосферу і відповідно – це допомогло нам тримати всіх на одному аркуші. І друга частина, що  вони  отримували онлайн урок на гугл платформі. Частину завдань робили там, а частину в зошиті виконували і потім ми їх забирали, – каже Сергій.

– Враження про дистанційну форму навчання – двоякі. Бо для дітей початкової школи – це надзвичайно складна річ. Є діти, яким це заходить, подобається, і вони абсолютно нормально включалися в усі процеси та нормально вчилися. Але таких дітей меншість, тому такі враження.

Це дійсно було складно, бо не було у кого запитати поради. Ми в процесі  один в одного з колегами з різних міст зідзвонювались, перегукувались, якщо у кого виходить і так далі.

На думку Сергія Терентьєва, така система для деяких дітей може бути ефективною і працювати, але не може бути єдиною. Дистанційне навчання є результативним, якщо є допоміжним, тобто у поєднанні зі звичайними уроками, адже діти по-різному її сприймають.

– Зараз готуємось до нового навчального року. Хочемо навчити дітей культурі мити руки, слідкувати за своїм здоров'ям, навіть як правильно прикритись якщо кашлянув.

У нас класи до 12-ти дітей і ми можемо продовжувати повноцінно працювати, поки ми не в «червоній» зоні. В нас є два запасних варіанти змішаної системи, це коли через 1-2 дні діти будуть ходити і варіант повністю дистанційний. Хоча буде важко, але готові до двох цих варіантів навчання, – каже керівник приватної школи.

«Думаємо про повний перехід на дистанційне», – рівнянка про освіту

Ми запитали  у кількох рівнян, які у них враження від дистанційної форми навчання та чи готові вони до того, що діти будуть навчатися дистанційно?

Мама восьмикласника Тетяна Сладковська каже що відкрила сина з іншого боку.

Мама восьмикласника Тетяна Сладковська каже що дистанційне навчання допомогло її сину стати відповідальнішим. Фото з особистої фейсбук-сторінки

– Де й взялися відповідальність у навчанні, яку раніше не особливо за ним помічала, уміння комфортного тайм-менеджменту та інші штуки про які я в ньому не підозрювала. Результат теж помітний. Для мене це був неочікуваний й неоціненний досвід!

Я прихильниця дистанційного навчання тепер на вибір батьків, наприклад. Хоча би, змішаного. Уроки я з ним не робила жодного разу. Але до репетиторів своїх кілька разів щодо пояснення тих чи інших тем звертався самостійно онлайн.

Деякі предмети мене вразили (неадекватність спостерігали у завданнях із «Мистецтва», наприклад, де, замість того, щоб переключитися на онлайн-виставки, спектаклі тощо, на історію мистецтва, наша вчителька діставала всіх у вайбері на предмет «де рамка, де листівка» та інші нікому не потрібні поробки за списком).

Щодо налагодження дистанційного процесу теж питання були, однак, я включила малого з першого дня, ми не чекали коли почнеться онлайн-процес, він одразу засів за самостійне опрацювання.

Мама четвертокласника та семикласниці Олена Михалевич теж задоволена як її діти опрацювали дистанційне навчання.

Мама четвертокласника та семикласниці Олена Михалевич каже що підтримує дистанційне навчання, але за умови часткового відвідування школи. Фото з особистої фейсбук-сторінки

– Діти стали відповідальніші і спокійніші, ніхто нікуди не біжить, не кричить і не критикує, не обзиває і не хамить. Все самі опрацьовували, але ми задоволені Я за дистанційне навчання і часткове відвідування школи, бо в мене проблеми з математикою, то можна було б зробити уроки в zoom, якесь пояснення дітям предмету, з рештою проблем не маємо.

В нас практикувався булінг зі сторони деяких вчителів старших класів і класного керівника, тому моя дитина стала спокійнішою і сама коригувала свій розпорядок дня.

Моя вже семикласниця взагалі не хоче йти до школи (як вона сказала: навіщо туди ходити, щоб слухати матюки і періодичні обзивання). Думаємо про повний перехід на дистанційне.

У Мар'яни Реви син вступив у Острозький військовий ліцей і жінка зовсім спантеличена, як буде проходити навчання сина. 

– Там дистанційне навчання в принципі неможливе, там основні елементи навчального процесу – це виховання, дисципліна, фізичні тренування під наглядом тренера. Як варіант можливе навчання під час карантину коли в ліцеї буде заклад закритого типу, тобто хлопці не будуть їздити на вихідні додому. 


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте