Що думають рівненські учні, їхні батьки та педагоги про проєкт «Всеукраїнська школа онлайн»

З 6 квітня учні 5-11 класів можуть переглядати відеоуроки від Міністерства освіти і науки. За повідомленням телеграм-каналу «Офіс президента», вони створені за «збалансованою програмою». Проте у відкритому доступі цієї програми немає
Джерело
«Четверта влада»

Від «класно, у школі так не розказують» до «нудятіна» – висловлюються рівненські школярі. «Будемо бачити» і «додаткова можливість» – їхні вчителі більш обережні в оцінках. Йдеться про новий освітній проєкт Міністерства освіти і науки України – «Всеукраїнську школу онлайн». Ним спробували підсилити вже налагоджене – в ідеалі – дистанційне навчання у школах.

Нагадаємо, дистанційне навчання запровадили з 16 березня 2020 року через епідемію коронавірусу, онлайн-уроки по телевізору почали показувати 6 квітня. Розповідаємо про враження від онлайн-школи рівненських школярів, їхніх батьків та вчителів.

Що пропонує на допомогу школі Міністерство освіти і науки

Перші відеоуроки показали у понеділок 6 квітня по телевізору. На кожну паралель – окремий канал.

  • 5 клас – Плюс-Плюс та 112 Україна
  • 6 клас – ZOOM та News One
  • 7 клас – 5 канал і ZIK
  • 8 клас – Індиго та УНІАН
  • 9 клас – Рада та UA:Культура
  • 10 клас – UA:Перший
  • 11 клас – М1

Проєкт охоплює теми з базових предметів шкільного курсу для 5-11 класів: з української мови, української літератури, історії України, всесвітньої історії, англійської мови, фізики, алгебри, геометрії, географії, хімії та біології.

«Всеукраїнська школа онлайн» – це спільний проєкт Офісу Президента України, Міністерства освіти і науки України, Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій та громадської спілки «Освіторія»

Відеозаняття починаються о 10-й годині ранку одночасно для всіх класів щодня, крім вихідних. Тривають від 5 до 35 хвилин (шкільний урок триває 45 хвилин – з урахуванням організаційних моментів і перевірки домашнього завдання).

Хто не має телебачення, може переглядати уроки на YouTube і Megogo – безкоштовно і для всіх класів.

Під кожним відео на ютубі пропонують домашнє завдання для закріплення матеріалу і пишуть, яким підручником для цього можна користуватися. На Megogo такого немає. 

Уроки записували в одній із київських шкіл за участі понад 40 вчителів, які погодилися взяти участь у проєкті. Також до нього залучили ведучих, музикантів, акторів, спортсменів і політиків, які імітують учнів на уроці. 

На руханку для дев’ятикласників, яку показали 6 квітня, прийшли переможець шоу «Танці з зірками 2019» Євген Кот і семикратна чемпіонка України з художньої гімнастики, членкиня олімпійської збірної Наталія Татарінцева. Проводила руханку вчителька хореографії Новопечерської школи Києва Анна Домніч

Розклад уроків розміщений за посиланнями: 5 клас, 6 клас, 7 клас, 8 клас, 9 клас, 10 клас та 11 клас.

Міністерство зауважує, що курс відеоуроків триватиме до кінця карантину. Поки що не відомо, яка це дата. Міністерство має два варіанти продовження і закінчення поточного навчального року. Учні можуть повернутися за парти як у травні, так і в червні.

Якщо карантин триватиме до серпня, теми, які зараз опрацьовують дистанційно, «підтягуватимуть» ще й у вересні, коли почнеться новий навчальний рік. Зрозуміло одне: усі учні отримають документи про успішність до 1 липня. 

Курс «Всеукраїнська школа онлайн» – рекомендований, тобто не обов’язковий.

Учні і вчителі можуть опрацьовувати шкільну програму різними способами. Про це йдеться в роз’ясненні міністерства. Але освітяни просять батьків завантажити розклад телеуроків та заохочувати дітей їх дивитися.

Директор рівненської школи №22, вчитель-методист фізики Сергій Шама це підтвердив. Каже, що методисти з міського Управління освіти надіслали школам рекомендації і графіки занять, а вчителі, у свою чергу, «розкидали» їх по учнівсько-батьківських групах у вайбері.

Сергій Шама каже: його учні відеоуроки дивляться, хоча вони вже пройшли пропоновані теми, бо навчаються четвертий тиждень за його відкоригованим поурочним планом. Фото зі сайту Обласного інституту післядипломної педагогічної освіти

У день старту проєкту, 6 квітня, на ютуб-каналі Міністерства зафіксували 50 тисяч нових підписників. «Це свідчить, що створені онлайн-уроки дійсно потрібні і учням, і вчителям, і батькам», – написали на сторінці установи у фейсбуці.

Заступниця міського голови з гуманітарних питань Галина Кульчинська каже, що ці уроки «у будь-якому разі цікаво і корисно дивитися».

Чому «Всеукраїнську школу онлайн» критикують 

За перший тиждень існування проєкт міністерства зібрав достатньо дизлайків, щоб вивести їх в окремий перелік.

  • Канали NewsOne, 112 і ZIK, де показують уроки для 5, 6 та 7 класів, вважаються платформами проросійської пропаганди. Вони опосередковано належать Віктору Медведчуку, лідеру політичної партії «Опозиційної платформи – За життя» і кумові Володимира Путіна. Тому група медійних організацій одразу висловила протест щодо залучення до аудиторії цих каналів школярів. Тому директор авторської загальноосвітньої школи у Львові Олександр Козловський батькам та учням не рекомендує, а її вчителям забороняє використовувати уроки на цих каналах для дистанційного навчання.
  • Запрошені на уроки відомі люди, які імітують учнів, викликали критику. Бо найпершими гостями були друзі/колеги президента Володимира Зеленського з розважальних програм каналу «1+1» і депутати партії «Слуга народу». А урок за участі дружини президента Олени Зеленської вийшов на проросійському каналі «112».
  • Є зауваження до якості навчання. Про це, серед інших, сказала журналістка й співзасновниця організацій «Батьківський контроль» та «Смарт освіта» Зоя Звиняцьківська: «Виявляється, не всі вчителі добре вміють вчити. Виявляється... що немає загального державного онлайн-порталу для дистанційки, немає стандартів, а уроки-онлайн знімаються в режимі авралу, на волонтерських засадах і в якості провінційного телешоу».

До речі, положення про дистанційне навчання було затверджене ще у квітні 2013 року.

«Це навчання зроблене, щоб ми не зовсім деградували»

Чи справді рівненським учням цікаво і корисно, журналістка дізналася різними способами: через опитування батьків у групі фейсбуку, попросивши вчительку розпитати учнів та прочитавши повідомлення у вайбер-групі. Враження розділилися.

Позитивні: «пояснюють гарно і доступно», «все одно це краще, ніж взагалі ніяк», «супер», «малий не відмінник, але все зрозумів», «добре що і таке є», «клас, у школі, так не розказують».

Негативні: «дуже швидко, син розчарований», «теми не співпали», «по алгебрі у вчителя вимова була нечітка, тому всі сміялися», «син посміявся, сказав – і це вони хочуть, щоб ми ЗНО здавали з такими уроками?», «вчитель нудний», «казала доня, що вони це все вже вчили».

Чому не співпали теми і деякі з них рівненські учні вже пройшли, пояснила Галина Кульчинська. За її словами, в кожної школи є свої навчальні плани.

Тому для когось телеуроки будуть повторенням вивченого, для когось – новими темами.

Батьки наводять аргументи, чому уроки зручно дивитися в записі: «можна на паузу натиснути і записати, що треба», «можна вибрати більшу швидкість перегляду, особливо коли лектор повільно говорить».

Одинадцятикласники, знайомі вчительки української мови та літератури Катерини Островської, оцінили відеоуроки так: «користь, звичайно, є, але повноцінного навчання це не замінить», «усі вчителі цікаво та без зайвого подають інформацію».

Дев’ятикласник однієї з рівненських шкіл у вайбер-групі написав: «Мені одному здається, що це навчання зроблене для того, щоб ми зовсім не деградували... Я більш ніж впевнений, що ми це будемо проходить після карантину».

Що кажуть педагоги

Катерина Островська називає відеоуроки від МОН додатковою можливістю для учнів, особливо тих, хто хоче вчитися і не бідкається. А недоліки трапляються і на шкільних уроках. Також вона радить дивитися уроки на ютубі, «щоб не рекомендувати певні канали».

– Нам із восьмикласниками дуже пощастило, бо теми якраз ті, що ми маємо вивчати. Учням дуже подобається, що приклади наводять із пісень сучасних виконавців, – каже філологиня.

Учителька-методистка української мови та літератури Рівненської гімназії «Гармонія» Ірина Якобчук каже, що після перших днів проєкту робити висновки важко і не потрібно. Хоча перший урок з мови для одинадцятикласників загалом їй сподобався.

Ірина Якобчук: «Жодні новітні технології не можуть замінити живого спілкування вчителя з дітьми». Фото зі сайту гімназії

– Такий формат з’явився – це плюс. Те, що з'явився через три тижні карантину, – мінус: бо вчителі за цей час вивчили ресурси, налагодили систему роботи в межах закладу, розробили власні відеозустрічі, склали індивідуальні плани та розклади, – каже Ірина Якобчук.

На думку директора рівненської школи №22 Сергія Шами, матеріал у відео викладається доступно і лаконічно. Більше нічого додати не може.

– Цей карантин переживаємо вперше, тому будемо бачити в травні, наскільки програма буде збалансована, – каже директор. 

Щодо дітей, які ігнорують дистанційні заняття, каже, що вони, ймовірно, і в школі вчитися не хочуть та відображають ставлення своїх батьків до навчання. Бо хто хоче, той шукає варіанти.

А варіанти є. Відеоуроки зі шкільних тем можна знайти у вільному доступі. Наприклад, є пропозиція українською та англійською мовами з природничих наук. Уроки з української мови та літератури можна знайти на ютубі. Правда, переважно для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте