Як обвинувачені у Рівному лікарі уникнули відповідальності через затягнутий судовий розгляд
«Четверта влада» стежить за кількома судовими справами щодо лікарів, яких обвинувачують у лікарській недбалості. Йдеться про історії, коли померла ненароджена дитина, хворий на лейкоз хлопчик та травмований в аварії чоловік. Ці справи об’єднує те, що родичі померлих винуватять лікарів у смерті своїх близьких, і те, що покарання не дістане ніхто з обвинувачених. Чому так – розповідаємо далі.
Лікарку Любов Краков’ян звинувачують у тому, що через її дії помер 12-річний Ілля Омельчук. Коли це сталося, вона завідувала онкогематологічним відділенням у Рівненській обласній дитячій лікарні. Батьки хлопчика розповідають: лікарка вважала, що їхній син симулює, і змушувала його ходити, коли йому було зле. Під час слідства у діях Краков’ян виявили й інші можливі порушення.
Працівників Рівненського обласного перинатального центру: лікарку-гінекологиню Олену Садову та завідувача відділення патології вагітних Віталія Липного обвинувачують у смерті ненародженої дитини.
Лікаря-хірурга Рівненської обласної лікарні Віктора Водоп’яна обвинувачують у тому, що не врятував пацієнта, який потрапив в аварію. 28-річного Ростислава Федорова у 2015 році збила машина, коли він їхав на мотоциклі. Хлопець помер від розриву селезінки, а судова експертиза твердить, що лікар Водоп’ян міг цьому запобігти.
Усіх цих лікарів обвинувачують за статтею 140 Кримінального кодексу – тобто в лікарській недбалості, яка спричинила смерть пацієнта.
За цією статтею, якщо постраждалий пацієнт неповнолітній, лікаря можуть ув’язнити до п’яти років і відсторонити від роботи максимум на три роки. Якщо постраждалий пацієнт дорослий, лікаря можуть ув’язнити на два роки або обрати менш суворе покарання – виправні роботи чи обмеження, а не позбавлення волі – коли засуджений перебуває не в колонії, а у виправному центрі, працює там і може виходити за межі.
Притягнути до відповідальності за статтею 140 Кримінального кодексу можна протягом п’яти років від дня смерті пацієнта.
У трьох згаданих справах цей термін уже сплив. Це значить, що обвинувачених уже не зможуть покарати, навіть якщо їхню провину доведуть.
Адвокат, представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов, до якого ми звернулися за фаховим коментарем, пояснює, що коли спливає термін притягнення до відповідальності, обвинувачені мають право просити суд, щоб їх звільнили від кримінальної відповідальності. Тоді суд має закрити кримінальне провадження.
Якщо ж обвинувачений не просить про це, справу продовжують розглядати і виносять вирок, але все одно звільняють від відбування покарання.
Смерть ненародженого
Покарати лікарів, обвинувачених у смерті ненародженої дитини, могли до липня 2021 року.
Передісторія цієї справи така: до Рівненського обласного перинатального центру звернулася вагітна на восьмому місяці. Її оглядала та призначала лікування гінекологиня Олена Садова.
Жінка розповіла в суді, що ніч пролежала у палаті під крапельницями без належного догляду та уваги лікарки, хоча скаржилася їй на сильний біль. А на ранок, після ультразвукової діагностики, виявилося, що дитина померла в утробі матері. Лікарка ж повідомила, що смерть сталася ще 48 годин тому, тобто ще до звернення у перинатальний центр.
Натомість потерпіла розповідала, що відчувала рухи дитини, коли їхала на огляд, а лікарка під час першого огляду не зауважила проблем.
У цій справі ще не допитали свідків та не провели дебати.
Останнє відоме «Четвертій владі» судове засідання відбулося у березні 2021 року.
Чи були судові засідання після цього і на якому етапі зараз розгляд справи, у Рівненському міському суді повідомити відмовилися, посилаючись на рішення Ради суддів України від 25 березня 2022 року.
За цим рішення, всім судам України до кінця воєнного стану заборонено надавати інформацію на будь-які запити. Бо це нібито «може становити загрозу життю та здоров'ю суддів та працівників суду, їхніх рідних і близьких, спричиняти злочини та бути загрозою національній безпеці».
Адвокат Євген Воробйов каже, що відмова суду надавати інформацію – це адміністративне правопорушення. Бо право на інформацію може обмежити лише закон, а до закону «Про доступ до публічної інформації» від початку воєнного стану змін не вносили.
– Публічна інформація, за загальним правилом, має надаватися навіть в умовах воєнного стану. Якщо її не надають, повинні існувати конкретні обставини. Наприклад, відповідальних працівників мобілізували чи немає технічної можливості відповісти – немає зв’язку, зруйноване робоче приміщення тощо. Однак щойно ці обставини зникають, розпорядник інформації мусить знову її надавати.
Відмова в наданні інформації має ознаки адміністративного правопорушення за статтею 212 Кодексу про адміністративні правопорушення. Слід звертатися до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, – каже адвокат Воробйов.
Рік для експертизи
У справі 28-річного Ростислава Федорова притягнути лікаря до відповідальності могли до серпня 2021 року.
Улітку 2015-го Ростислав їхав на мотоциклі і його збила машина. Лікував його тоді ще хірург Рівненської обласної лікарні Віктор Водоп’ян. Пацієнт помер від розриву селезінки.
Експертиза довела, що лікар Водоп’ян міг врятувати пацієнта.
Після цього адвокат обвинуваченого почав клопотати про проведення ще однієї експертизи.
Матеріали на експертизу суд скерував у Житомир у березні 2021 року, за п’ять місяців до закінчення строків.
У Рівненському міському суді відмовилися повідомити журналістам «Четвертої влади», чи закінчилася експертиза, чи отримав її результати Рівненський міський суд і коли саме. Також чи відбувалися засідання після березня 2021 року.
Адвокат сім’ї потерпілих Федорових Олексій Курись розповідає, що від початку другої експертизи не відбулося жодного засідання, бо для продовження потрібні її результати.
– Наскільки мені відомо, справа досі не повернулася з експертизи, – каже адвокат Курись.
– Мертва тиша більше року! Що дуже зручно для «лікаря»! – обурюється дружина померлого Ростислава Федорова Наталія.
Три адвокати, і жоден не може
У квітні 2022 року закінчилися терміни притягнення до відповідальності лікарки у справі Іллі Омельчука.
12-річний Ілля помер 7 квітня 2017-го. Він хворів на гострий лейкоз. Лікувала його Любов Краков’ян, тодішня завідувачка онкогематологічного відділення у Рівненській обласній дитячій лікарні.
Експертиза встановила, що у лікарки Краков’ян був місяць, щоб запобігти смерті хлопця. Зокрема, в ослабленому хіміотерапією організмі пацієнта не розвинулася би вторинна інфекція, якби лікарка вчасно прописала потрібні антибіотики.
Крім того, дозування трьох препаратів, які вводили Іллі Омельчуку, не було зазначено в медичних документах. А один із них вводився неправильно. Лікарка Краков’ян з такими висновками не погоджувалася та піддавала сумніву кваліфікацію експерта, бо він – дорослий, а не дитячий лікар.
Останнє засідання відбулося 22 лютого 2022 року, тоді допитували свідків.
У суді відмовилися повідомити, чи відбувалися засідання після того, однак мати померлого пацієнта Антоніна Омельчук каже, що ні. Засідання призначали чотири рази: 28 березня, 11 та 18 квітня, 13 травня, але адвокати Краков’ян щоразу подавали клопотання, щоб слухання перенесли. Пояснювали, що через війну вони не зможуть приїхати з Києва до Рівного.
Антоніна Омельчук вважає тактику адвокатів «жорсткою і цинічною». Каже, що вони використали воєнний стан, щоб минули строки давності.
До початку воєнного стану у Любові Краков’ян було три адвокати, які на засідання у Рівне приїжджали із Києва: Віктор Овсянніков, Андрій Доманський, Денис Записний.
Адвокат Андрій Доманський каже, не зміг приїжджати на засідання, бо до середини квітня перебував в окупації у місті Ворзель на Київщині.
– Я був в окупації 45 днів. Після цього ще тривалий час була подовжена комендантська година, оскільки відбувалося розмінування.
Андрій Доманський відомий тим, що був став адвокатом диктатора Йосипа Сталіна у справі про депортацію кримських татар після Другої світової війни та адвокатом головного редактора «Риа Новости Украина» Кирила Вишинського, якому оголосили підозру у держзраді, сепаратизмі, розпалюванні національної ворожнечі.
Самому Доманському також оголосили підозру за незаконну приватизацію будівлі площею майже 400 квадратних метрів у Києві, яку той згодом продав на користь офшорної фірми.
Ще один адвокат Любові Краков’ян – Віктор Овсянніков каже, що із 25 лютого – мобілізований і «зараз в зоні активних бойових дій».
– Я проходжу службу в батальйоні територіальної оборони і ми проходимо навчання, у відрядження їздимо. Я зараз дуже не активно беру участь у судових засіданнях і то тільки у Києві, – каже Віктор Овсянніков.
У травні Овсянніков знайшов можливість захищати у суді російського солдата Вадима Шишимаріна, якого засудили до довічного ув’язнення за воєнний злочин – вбивство 62-річного беззбройного цивільного чоловіка на Сумщині. Адвокат Овсянніков просив суд виправдати Шишимаріна, бо той «формально виконував наказ вистрілити та сподівався, що не поцілить», пише Суспільне.
Крім того, Віктор Овсянніков був адвокатом українського експрезидента Віктора Януковича, якого в Україні на початку 2019-го засудили до 13 років ув’язнення.
Овсянніков їздив до Януковича у Росію, щоб спілкуватися щодо справи.
На запитання, чи приїздитиме у Рівне на засідання по справі Краков’ян, Віктор Овсянніков каже:
– Викинемо орків з країни – будемо далі в суди ходити.
Третій адвокат Любові Краков’ян – Денис Записний каже, що «адвокати задіяні в заходах з підвищення обороноздатності країни». Чи саме він також задіяний, Записний не відповів, бо не хоче, «аби з його слів викрутили "бахвальство"».
– Підійдете до судового засідання, приватно покажу докази і фотографії.
Денис Записний каже, що він та його колеги мають позицію розглянути справу до кінця літа й «отримати виправдувальний вирок».
– Щонайменше два свідки знаходяться в Європі. Тобто ані можливості, ані сенсу їхати в засідання, яке буде відкладено через неявку свідків – не було.
Представник громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов каже, що перервати відлік терміну давності не можуть, якщо засідання не відбуваються через війну чи неявку адвокатів.
Це можливо тільки якщо обвинувачені не з’являються до суду або якщо до закінчення строків обвинувачений вчинив новий злочин.
– Якщо розгляд кримінальної справи затягнув суддя, то учасники справи та інші люди можуть звернутись із скаргою до Вищої ради правосуддя на такі дії судді, – каже адвокат.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти