Як посадовці на Рівненщині зловживають правами й приховують інформацію, прикриваючись війною

Кілька міських рад на Рівненщині, Рівненський міський суд та обласний водоканал намагаються приховати суспільно-важливу інформацію
Джерело
Колаж на основі фото з особистих фейсбук-сторінок мера Вараша Олександра Мензула (по центру), міського голови Дубна Василя Антонюка (ліворуч) та фото мера Рівного Олександра Третяка

Протягом двох місяців ми отримали від різних органів влади та комунальників листи про відтермінування відповідей (не надали публічну інформацію) на запити, прикриваючись введенням воєнного стану.

«Четверта влада» розбиралася хто в тилу протиправно приховує важливу інформацію від українських платників податків, використовуючи для цього норму закону, яка передбачає, що відповісти вчасно не можуть, бо перебувають під обстрілами чи в окопах.

З травня по липень журналістки «Четвертої влади» намагались отримати відповіді на запити щодо доступу до публічної інформації від різних посадовців. 

Ми зверталися до :

  • Вараської міської ради щодо зарплат міського голови та його заступників;
  • Дубенської міської ради щодо зарплат міського голови та його заступників;
  • Рівненського міського суду щодо часу розгляду конкретних справ;
  • Рівненського обласного водоканалу щодо інформації про каналізаційні мережі;
  • Рівненської міської ради щодо переліку людей, які отримали службове житло.

На п'ять наших запитів ми отримали приблизно однакову відповідь: до закінчення воєнного стану інформацію давати не збираються.

Вараська міська рада повідомила, що «через військову агресію російської федерації проти України та введення воєнного стану розгляд запитів на публічну інформацію у виконкомі Вараської міськради відстрочено».

Міський голова Вараша Олександр Мензул обраний від політичної партії «Пропозиція».

Дубенська міська рада повідомила, що, «відповідно до частини 2 статті 6 закону «Про доступ до публічної інформації», доступ до запитуваної інформації обмежено на період воєнного стану».

А тому скільки грошей отримують посадовці платникам податків «знати не положено».

Міський голова Дубна Василь Антонюк – самовисуванець із 2020 року, а до того був міським головою від «Блоку Петра Порошенка», а ще раніше від ВО «Батьківщина».

Рівненський міський суд у листі відповів, що «рішенням ради суддів від 25 березня 2022 року вирішено: судам України, Державній судовій адміністрації, іншим установам системи правосуддя тимчасово відстрочити до закінчення дії воєнного стану надання відповідей на запити про публічну інформацію від 24 лютого 2022 року».

Тож виходить, що судді своїм рішенням свавільно проігнорували вимогу закону.

Голова цього суду – Петро Денисюк.

Рівнеоблводоканал повідомив у листі, що «в період військового стану будь-яка інформація третім особам заборонена».

А ось на які питання там відмовилися відповідати: на чиєму балансі перебувають каналізаційні мережі по вулиці Соборна, 275 (надайте їхню схему)?; хто відповідальний за чистку каналізаційних колекторів у разі їх забиття або їхній ремонт під час аварії на цій ділянці?

На цих мережах є незаконне будівництво і люди скаржаться з цього приводу. Але якщо в росії дізнаються хто відповідальний за чистку каналізаційних колекторів...

Керівник водоканалу – голова фракції «Слуга народу» у Рівненській обласній раді Андрій Карауш.

Рівненській міській раді двічі надсилали запит, але теж отримали «відстрочку» на період дії воєнного стану.

Рівненська міськрада зазначила у відповіді, що «розголошення інформації з обмеженим доступом в умовах запровадженого на цей час воєнного стану та повномасштабного вторгнення збройних сил російської федерації може спричинити істотну шкоду інтересам нацбезпеки, територіальної цілісності держави, оскільки здатне негативно вплинути на виконання вищезгаданими органами своїх конституційних функцій».

За нашою попередньою інформацією, таким чином, у протизаконний спосіб, міські посадовці хочуть приховати роздачу житла прокурорам.

Міський голова Рівного Олександр Третяк висунутий на посаду партією «Європейська солідарність». А відмовив надати інформацію відділ обліку та розподілу житла Рівненського міськвиконкому, яким керує Наталія Марщівська.

Медіаюристка громадської організації «Платформа прав людини», адвокатка Людмила Опришко пояснює, що з уведенням воєнного стану в Україні почастішали проблеми з доступом до публічної інформації. І що відповіді на запити, які отримала «Четверта влада», підтверджують цю тенденцію.

Медіаюристка (посередині) Людмила Опришко пояснила, що посадовці у тилу зловживають своїм правом, не надаючи інформацію на запити. Фото із фейсбук-сторінки «Медійні проєкти Ради Європи в Україні»

– Чимало органів влади ухвалили рішення про те, що до завершення воєнного стану вони взагалі не будуть відповідати на запити, застосовуючи правило про відстрочку у їх розгляді. Проте, на мій погляд, переважно це зловживання правом на відстрочку у задоволенні запитів, – каже Людмила Опришко.

Медіаюристка зазначає, що частина 6 статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачає право відстрочити надання інформації на запит, якщо інформацію неможливо надати вчасно через обставини непереборної сили.

Збройний конфлікт, війна, в тому числі ворожі атаки, блокади тощо є такими непереборними, форс-мажорними обставинами.

Але Людмила Опришко наголошує, що потрібно ще довести, що війна справді заважає посадовцям виконати свої зобов'язання, тобто відповісти на запит журналістів.
 
В умовах широкомасштабної збройної агресії росії на території України різні органи влади та структури опинились у різних умовах.

– Зрозуміло, що ті з них, які перебувають на лінії фронту чи наближених місцевостях або на тимчасово окупованих територіях, виконувати вимоги закону «Про доступ до публічної інформації» не можуть, – каже Опришко.

Але органи влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування у тилу, у придатних для роботи приміщеннях, обладнаних необхідною технікою, можуть і надалі виконувати свої обов'язки відповідно до закону, вчасно надаючи відповіді на запити.

Наприклад, уже під час війни ми отримали на запит інформації про зарплати мера та заступників Радивилова та Острога. Тамтешнім посадовцям війна не завадила надати нам відповіді.

Тому посадовці у тилу, які безпідставно відстрочують надання інформації до закінчення війни, зловживають своїм правом, на думку медіаюристки.

Медіаюристка роз'яснює, що у разі безпідставної відмови чи відстрочки у наданні публічної інформації до відповідальності потрібно притягувати ту людину, яка допустила порушення.

– Це може бути керівник розпорядника або відповідальна людина з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації, якщо така призначена, – говорить Людмила Опришко.

Журналістки «Четвертої влади» надіслали скарги до секретаріату Уповноваженого з прав людини щодо трьох відповідей – від Рівненської міської ради, Вараської міської ради, та Дубенської міськради.

На черзі скарги щодо Рівнеоблводоканалу та Рівненського міського суду.

Також дивіться: Державне бюро розслідувань протиправно приховує біографію та зарплати працівників, – рішення суду


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте