Як рівнянина судять за незаконне переправлення чоловіків до Польщі

Вину визнає і хоче перерахувати гроші на ЗСУ

Обвинувачений рівнянин Олександр Ступницький (ліворуч) та його адвокат Ігор Кухарук під час засідання 20 лютого 2024 року
Джерело
Фото «Четвертої влади»

Одинадцять військовозобов’язаних чоловіків з різних областей України «з метою ухилення… від призову за мобілізацією» незаконно виїхали до Польщі й не повернулися завдяки рівнянину Олександру Ступницькому. Він фіктивно оформляв їх водіями своєї перевізницької фірми, яку, як каже прокурор, створив у 2022 році спеціально для таких дій.

Кримінальну справу почали розглядати по суті 20 лютого 2024 року. Обвинувачений вину визнає. Розповідаємо деталі історії та першого засідання.

Що загрожує за такий злочин

Матеріали кримінального провадження надійшли до Рівненського міського суду 3 січня 2024 року.

Обвинувачення ґрунтується на частинах 1 і 2 статті 332 Кримінального кодексу (незаконне переправлення осіб через державний кордон України).

Олександру Ступницькому загрожує позбавлення волі на строк від п'яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Справу розглядає суддя Святослав Рогозін. На засідання 20 лютого прийшли всі сторони: прокурор Олександр Полюхович, адвокат Ігор Кухарук, обвинувачений Олександр Ступницький.

Прокурор Рівненської окружної прокуратури Олександр Полюхович на засіданні 20 лютого 2024 року

Створив фірму й укладав фіктивні договори

Зі слів прокурора Олександра Полюховича, який зачитував обвинувальний акт, для організації незаконного переправлення чоловіків за кордон Олександр Ступницький 22 червня 2022 року заснував товариство з обмеженою відповідальністю «Авто-сигал».

За інформацією з аналітичної платформи YouControl, основний вид діяльності фірми – надання послуг таксі, додатковими – інші види пасажирських перевезень наземним транспортом та всі види перевезень вантажним автомобільним транспортом.

В ухвалі Рівненського міського суду від 6 жовтня 2023 року про обрання Олександру Ступницькому запобіжного заходу у вигляді застави написано, що товариство «має ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом».

Прокурор повідомив, що впродовж червня 2022 року-березня 2023 року Олександр Ступницький укладав із чоловіками, які хотіли незаконно виїхати з країни, фіктивні трудові договори, приймав їх на посади водіїв у своїй фірмі, реєстрував у системі «Шлях». 

Потім ці чоловіки перетинали державний кордон у пунктах пропуску у Львівській та Волинській областях та виїжджали до Польщі.

Їхали водіями чи запасними водіями на автомобілях «Фольксваген» чи «Мерседес», які давав їм Ступницький. Ніхто із них назад не повернувся.

Також з озвученого на засіданні виходить, що часто разом із ухилянтами в авто їхав сам Ступницький і двічі – уся його сім’я.

Перший випадок незаконного перетину кордону, зі слів прокурора, відбувся 21 жовтня 2022 року.

Прокурор сказав: Олександр Ступницький усвідомлював, що ті чоловіки не мали законного права перетинати державний кордон в умовах воєнного стану.

За пів години читання обвинувального акту прокурор попросив у судді оголосити в засіданні перерву, бо його вже чекали на розгляді іншої справи. Суддя погодив клопотання і визначив дати наступних засідань.

Прокурор встиг прочитати про вісім випадків незаконного перетину кордону, які організував Олександр Ступницький. Він озвучив прізвища порушників – жителів Рівненської, Волинської та Київської областей.

Більше інформації ми дізналися з ухвали від 26 грудня 2023 року судді Рівненського міського суду Петра Денисюка, який продовжив Олександру Ступницькому строк дії запобіжного заходу. У ній перераховані дати перетину кордону чоловіками-ухилянтами: Ступницький переправив через кордон одного чоловіка у жовтні, шістьох у листопаді, двох у грудні 2022 року, по одному в січні та лютому 2023 року.

Запобіжний захід знову мають продовжити

Прокурор нагадав судді про своє вже подане клопотання про продовження запобіжного заходу обвинуваченому, термін дії якого спливає 8 березня 2024 року. Адвокат сказав, що вони з обвинуваченим не заперечують.

Вперше запобіжний захід у вигляді 134 тисяч 200 гривень застави Ступницькому встановили 6 жовтня 2023 року.

Чоловіка також зобов’язали прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду; утримуватися від спілкування або спілкуватися з дотриманням певних умов із людьми, яких визначать правоохоронці чи суд; здати на зберігання свій закордонний паспорт та інші документи, які дають право на виїзд з країни й повернення.

Вину визнає і хоче перерахувати гроші на ЗСУ

Суддя Святослав Рогозін на засіданні 20 лютого перепитав у сторони захисту, чи обвинувачений визнає свою вину. І адвокат, і обвинувачений сказали, що визнає.

Обвинувачений Олександр Ступницький (ліворуч) та адвокат Ігор Кухарук, кажуть про визнання вини на засіданні 20 лютого 2024 року

Адвокат Ігор Кухарук також сказав, що має клопотання про перерахування внесеної застави на потреби ЗСУ.

– Обвинувачений виявив добровільне бажання здійснити перерахування на спеціальний рахунок збору коштів, – повідомив адвокат.

– Кошти вже внесені на рахунок? – перепитав суддя.

– Ні, кошти внесені на рахунок застави, але ми просимо перерахувати, – сказав адвокат.

– Якщо зараз суд ухвалить рішення про перерахування цих коштів, то застава зникне, – відповів суддя. – Відповідно, доведеться нову заставу вносити чи що?

– Ні, ваша честь, – заперечив прокурор. – 616-та стаття Кримінального процесуального кодексу, частина 5-та: за клопотанням підозрюваного чи обвинуваченого слідчий суддя має право ухвалити рішення про зміну запобіжного заходу у вигляді застави на особисте зобов’язання.

Якщо відповідне клопотання обґрунтовується бажанням використати кошти, передані в заставу, в повному обсязі або частково… для цілей оборони України, – процитував прокурор, ймовірно, з кодексу, який був заздалегідь розкритий на потрібній сторінці й лежав разом із його паперами перед ним на столі.

Прокурор додав, що не заперечує такому бажанню Олександра Ступницького, бо «фактично це ті самі обов’язки, просто застава буде перерахована на ЗСУ», і що він вважає таке «доцільним і необхідним».

Після цього суддя Святослав Рогозін оголосив, що йде до нарадчої кімнати для прийняття відповідної ухвали. На тому засідання завершилося. Наступне має відбутися 9 квітня 2024 року.

Що відомо про Олександра Ступницького

Олександр Ступницький не був зареєстрований підприємцем і до 2022 року не мав ніяких фірм. «Авто-сигал» – його перше і єдине підприємство.

Водночас за допомогою аналітичної платформи YouControl ми знайшли кілька судових документів, які стосуються фігуранта з таким же повним ім’ям, як в Олександра Ступницького.

Постанова від 6 березня 2020 року Любомльського районного суду Волинської області розповідає, що чоловік у лютому 2020 року віз із Польщі «90,8 кілограма сиру в 52 упаковках загальною вартістю 13 тисяч 933 гривні», але його не задекларував. Тож працівник митного поста «Володимир-Волинський» Волинської митниці склав на нього протокол.

Суд визнав чоловіка винним, призначив 1 тисячу 700 гривень штрафу й конфіскував сир. Чи подавав фігурант апеляцію, не відомо.

Рівнянин Олександр Ступницький сказав, що ця історія не про нього, «перший раз чує».

У червні 2021 року патрульний поліцейський склав постанову про адмінвідповідальність з накладенням штрафу 425 гривень за порушення правил зупинки та протокол про дрібне хуліганство. Деталі історії відомі з ухвали від 7 вересня 2021 року судді Крістіни Даш’ян та постанови від 20 вересня 2021 року судді Сергія Харечка з Рівненського міського суду.

Як йдеться в судових рішеннях, фігурант історії вранці 24 червня зупинився в забороненому місці на вулиці Полуботка, 8 у Рівному, а потім «не пред`явив (патрульному. – Авт.) посвідчення водія у спосіб, який дає змогу прочитати та зафіксувати дані, зазначені у ньому».

Тоді виник конфлікт, під час якого фігурант «бив ногами службові дорожні конуси, агресивно себе поводив, погрожував інспектору роти №2», після чого облив кавою поліцейського.

Адвокат чоловіка Олексій Маєвський сказав, що обставини з протоколу «суперечливі й неточні», що насправді це поліцейський під час конфлікту «відштовхував водія від транспортного засобу, внаслідок чого підбив стаканчик з вищевказаним напоєм, який вилився на формений одяг поліцейського».

Водночас, як йдеться в ухвалі судді Крістіни Даш’ян, правоохоронці не долучили показання свідків конфлікту, бо в протоколі про них нічого не було, а «відеозапис події не підтверджує обставини». Тож суддя закрила адмінпровадження через відсутність «події і складу адміністративного правопорушення».

А суддя Сергій Харечко за позовом фігуранта ухвалив закрити постанову патрульного поліцейського про зупинку в забороненому місці, повернути штраф та стягнути з Департаменту патрульної поліції 454 гривні судових витрат на користь позивача.

Бо «в матеріалах справи відсутні докази про наявність складу адміністративного правопорушення: відеозапис поліцейських нібито не підтверджував, що це саме позивач порушив правила зупинки і не показав належним чином своє водійське посвідчення».

Ми запитали в Олександра Ступницького, чи це з ним трапилася описана історія.

– Скажем так: за те, що отримував штрафи, – вони всі оплачені. За штрафи я ні з ким не судився. Напевно, це не зі мною, – відповів чоловік.


«Четверта влада» разом з благодійним фондом «Скарбниця Надії» оголошує збір на 10 FPV-дронів для підрозділу морської піхоти в якому служить Роман Тишкун. Орієнтуємося на 170 тисяч гривень, які ми плануємо зібрати за три тижні.

LiqPay 
  
Монобанку зареєстрував у податковій, як волонтерський рахунок, журналіст «Четвертої влади» Дмитро Домащук: https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693


Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу».

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тиктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте