Як відсудити квартиру в «Рівненській брамі»: успішна історія заробітчанина
Примарні перспективи добудови житлового комплексу «Північна фортеця»
Олександру Устимцю – 31 рік. Останні десять він їздить на роботу за кордон. У 2016-му чоловік вирішив вкласти зароблені гроші у квартиру. Обрав для цього у Рівному комплекс, який на той час називався «Рівненська брама». Тепер комплекс називається «Північна фортеця» і має нових забудовників, які забрали квартиру Олександра собі.
Повернути квартиру він зміг тільки після 4-х років судової тяганини. Так чоловік став першим, в цьому житловому комплексі, хто добився права власності на свою квартиру у Верховному суді.
«Четверта влада» поспілкувалася із Олександром, аби розказати вам цю історію та з першим забудовником комплексу, який пояснив нам, чому таке відбувається і з чого все почалося. Також вдалося поспілкуватися і з новими забудовниками, зокрема про перспективи добудови житла.
Гроші заплатив – квартири не бачив
Заробітчанин Олександр Устимець, після кількох років роботи за кордоном, вирішив придбати квартиру у Рівному. У 2016-му, каже, вибір, який підходив за якістю та вартістю, був невеликий. Тому вирішив обрати житловий комплекс «Рівненська брама», що поблизу Сарненського кільця, на перехресті вулиць Гагаріна-Костромська (тепер вулиці Василя Червонія-Захисників Маріуполя).
Нині Олександр у Швеції разом із дружиною та дитиною. Там працює на будівництві та паралельно навчається інженерії. Поки триває велика війна, Олександр не був в Україні і не знає, чи повернеться після перемоги. Але коли почалася його історія із «Рівненською брамою», плани були інші.
Працюючи у Швеції, заробляючи кошти на квартиру у Рівному, Олександр попросив сестру оформити квартиру на себе, мовляв згодом переоформить.
– Це був лютий 2016-го. Ми шукали різні варіанти житла. Тут було нормальне співвідношення ціна-якість, – розповідає чоловік про вибір «Рівненської брами».
Спочатку Олександр обрав більшу квартиру, але згодом придбав меншу, бо вона вже була готова і мав на неї всю суму.
Квартира на 47 квадратів на 9-му поверсі у першій секції та кладовка – ось, що мав отримати Олександр за пів мільйона гривень, які заплатив забудовнику. Натомість отримав розбірки, пусті обіцянки та кількарічну судову тяганину.
Житло у «Рівненській брамі» продавали на стадії будівництва за договором пайової участі. Тобто майбутні власники квартир платили на рахунок житлово-будівельного кооперативу і ставали його членами та інвесторами свого житла. Лише після здачі в експлуатацію квартири, із інвестором зазвичай підписують договір права власності.
– Я приїхав (із Швеції – авт.) і планував робити ремонт, – згадує Олександр, – забудовник обіцяв, що незабаром підпишемо документи. Але, як виявилося, в них до будинку не підключена ні вода, ні світло. Спочатку побудували, а потім думають, куди підключитися.
– Були збори мешканців, ми скаржились. Восени 2016-го ми зібралися із забудовником, він наобіцяв багато, але нічого не змінювалось.
Олександр каже, що часто навідувався до представників забудовника, коли був в Україні. Ті його годували обіцянками:
– Я вже купив все для ванної і кухні. Вони казали постійно: «наступного місяця» [здадуть будинок]. Я ходив, ходив, вони кажуть те саме і нічого не роблять. Савчук (Андрій Савчук – директор кооперативу «Рівненська брама» – авт.) казав, що можеш робити ремонт, але який ремонт?! Там на будівництві три людини працювало, коли воно закінчиться – не зрозуміло.
Тим часом, старий забудовник зникає, а на горизонті з'являється новий і ЖК «Рівненська брама» стає ЖК «Північна фортеця». Новий забудовник – ПП «Буд кепітал менеджмент». Директор Юрій Рибак журналістам «ITV» казав, що «витягує об'єкт із біди».
– Новий забудовник прийшов, сказав, що треба переукласти контракт і доплатити, бо здорожчали матеріали і треба добудувати комплекс, – розповідає Олександр. Я нічого не доплачував, сказав, що я не буду.
– Вони [представники нового забудовника] давали термін переписати контракт до 2018-го, або ця квартира вже буде не моя. Я прийшов у офіс в лютому 2019 і мені вже сказали, що квартира не моя і вони мене не знають. Представники нового забудовника тоді оформили квартиру на себе. Я побачив, що немає сенсу з ними сваритися і звернувся до адвоката.
Дехто з мешканців доплатив і зробив договір, Олександр та частина інших – ні. Натомість люди вимагали, або добудувати ЖК, або віддати їм гроші, які вони віддали попереднику за квартири. Стосовно цього просили підтримки у міської влади та протестували. Земля під комплексом належить Управлінню капітального будівництва Рівного, воно здало її в оренду забудовнику.
«Буд кепітал менеджмент» не хотів віддавати людям квартири за кошти сплачені попередньому забудовнику, тому пайовики почали судитися.
Олександр, з допомогою адвоката, довів у судах, що квартира на забудовника оформлена незаконно. Він виграв у Рівненському міському суді, потім у апеляційному, а згодом і у Верховному. Окрім цього, виграв справу стосовно компенсації за порушені терміни здачі квартири в експлуатацію і має отримати більше 100 тисяч гривень.
– Я вже не надіявся. Думав, що не буде в мене тієї квартири. Але я не міг це все залишити, – каже Олександр про 4 роки судів.
– Найскладніше, що гроші постійно треба платити. Платиш, платиш і не знаєш, чи буде результат.
– Дуже ризиковано вкладати гроші, як пайовик, – резюмує чоловік після пережитого. – Мені здалося, що в нас структури не працюють нормально. Навіть якщо ти виграв суд, то не факт, що тобі щось перепаде навіть по закону.
Навіть попри те, що Олександр вигравав у судах, «Буд кепітал менеджмент» не хотів віддавати йому майно:
– В квартиру ніхто не заселявся. Там зняли обігрівачі, котел. Все, що можна було зняти, вони зняли. Коли ми виграли суд щодо права власності, то ми поміняли замок (серцевину). А коли прийшли через місяць, то хтось туди щось запхав і ми не могли відкрити. Отакі пакості робили.
«Рейдерство і замовлення»
Наразі невідомо точно, скільки квартир пайовиків Брами досі зареєстровані на «Буд кепітал менеджмент». Перевірити ми не можемо, бо майновий реєстр закрили через війну. Але директор кооперативу «Рівненська брама» Андрій Савчук каже, що квартир було більше сотні, бо новий забудовник незаконно оформив на себе два перші будинки комплексу. Чоловік розповів, що сам був третьою стороною у 77 справах стосовно прав власності на ті квартири.
Андрій Савчук із грудня 2021-го обвинувачений у шахрайстві. За версією слідства, він вкрав 20 мільйонів гривень пайовиків Брами. Власник квартири в комплексі Олександр Устимець пригадує таке:
– Забудовник хотів зробити свою касу, щоб гроші йшли не через банк, а їм напряму. В нас все йшло через банк, тому в мене все є (платіжки – авт.).
Сам Андрій Савчук каже, що такого не було і справа проти нього сфабрикована не без допомоги нового забудовника. З ним він знайомий, але вони ніколи не були ні друзями, ні партнерами, каже Савчук. На його думку, новий забудовник «все фінансує» у справі щодо його шахрайства.
– Хотять зробити мене крайнім. Це їхня [«Буд кепітал менеджмент»] заказуха.
Він розповів, що дехто з людей отримав квартири, бо погодився новому забудовнику доплачувати та за його проханням писати заяву на Савчука про вкрадені гроші.
Також він пояснив, що комплекс він не продавав, а його просто «рейдернули».
– Вони на себе його незаконно зареєстрували. Копайте яким чином вони його зареєстрували. Як дубенський реєстратор на них його зареєстрував? Підробили документи, пішли до реєстратора, зареєстрували на себе під «лівий» договір. Зараз того реєстратора шукають, його немає.
Андрій Савчук розповів нам, що зараз і сам судиться із «Буд кепітал менеджмент» за те, щоб визнати комплекс власністю «Рівненської брами». А історія ця почалася із того, що нинішній забудовник мав виступити новим інвестором будівництва, каже, Савчук.
– Вони обіцяли завести гроші, доробити мережі, але нічого не зробили просто на себе зареєстрували.
– Я його хоча би будував і люди про це знають. Були побудовані всі три секції і були майже здані.
Чому Савчук не зміг здати, каже, були «якісь питання», які він не називає.
Але з цим будинком був скандал, в якому замішаний ексначальник Державної архітектурно-будівельної інспекції Рівненщини Ігор Мічуда. Ми це висвітлювати у матеріалі: «Врємєна бєспрєдєла»: як правоохоронці не бачать злочину в діях керівника ДАБІ Рівненщини.
Стосовно комунікацій Андрій Савчук пояснює, що вони були рівно на два будинки і досі інших немає. Він вважає, що «Буд кепітал менеджмент» не добудує комплекс. Каже, що за ці роки на ділянці не з'явилося нових будинків, є тільки ті, що будувалися при ньому.
– Вони награбили, порішали, позаплачували всім «мєсним» і протягують це все далі.
За інформацією із сайту новобудов lun.ua, у комплексі здані тільки перші дві секції, третя, четверта та одинадцята готові, але не здані. У 2021 почали зводити 5 секцію, але не дійшли навіть до другого поверху.
За словами Савчука, він виступав третьою стороною у 77 справах стосовно права власності на квартири, які зареєстрував на себе новий забудовник. І запрошує на суд у Північно-Західному апеляційному суді, що відбудеться 1-го лютого, де він каже, що боротиметься за права «Рівненської брами» на житловий комплекс.
Каже, що нікуди не ховається і готовий повернутися до будівництва. Окрім цього, наполягає, що «Буд кепітал менеджмент» треба судити за те, що відібрали у людей квартири.
Новий забудовник «умив руки»
Ми хотіли також поспілкуватися із власником «Буд кепітал менеджменту» Юрієм Рибаком. Номер самої компанії поза зоною доступу. А на дзвінок на особистий мобільний пан Рибак не відповів, тому ми надіслали йому питання у телеграм-месенджер. Після цього отримали відповідь, що він «на війні».
– Приїзджайте до мене, я вам відповім на всі питання, звісно, якщо не боїтеся, – написав Юрій Рибак. Чому не може відповісти на питання у месенджері чи телефоном – не пояснив.
Ми попросили контакти людини, з якою ми можемо поспілкуватися з цього приводу. Юрій Рибак сказав, що це співвласник ТОВ «Градобуд Рівне» Євгеній Паращишен, але його контактів не дав.
ТОВ «Градобуд Рівне» – засновник дочірнього підприємства з однойменною назвою, яке раніше продало права на будівництво «Рівненській брамі». Андрій Савчук був у засновниках цієї фірми, коли будував комплекс, тепер фірма належить іншим.
Ми знайшли номер Євгенія Паращишена і поспілкувалися з ним.
Він каже, що його ТОВ «Капітал Інвест "ДТМ"» генпідрядник «Північної фортеці». Але Юрій Рибак боргує Паращишену вже рік, тому вони не спілкуються. Він розповів нам свою версію цієї історії.
За його словами, рейдерства не було. Нібито, ДП «Градобуд Рівне» передало квартири «Рівненської брами» для «Буд кепітал менеджменту», бо Брама не виконала якісь зобов'язання за договором. Тобто «Градобуд» продав «Буд кепітал менеджменту» квартири, як вільні. Юрій Рибак викупив комплекс і зареєстрував квартири на фірму, щоб здати їх в експлуатацію.
Але швидше за все це не так, адже навіть наш герой розповідав, що був попереджений про те, що якщо не доплатить новому забудовнику, то квартиру заберуть.
Чому «Буд кепітал менеджмент» продовжує судитися за вже куплені людьми квартири, Паращишен каже, що треба запитувати про це Рибака.
– Я займаюсь там будівництвом, виконую всі роботи. Рибака два роки там немає, тому він не в курсі, що там робиться. Він в свій час «умив руки» і йому стало нецікаво.
Каже, що Юрій Рибак старався добудувати комплекс, але до нього «багато було вкрадено» і він «всього не знав», але є і «багато інших питань».
На запитання, коли житловий комплекс добудують, Паращишен точно не відповів. Каже, що договір оренди землі під будівництво закінчився. Його знову потрібно укладати із Управлінням капітального будівництва Рівного. Коли це зроблять, чоловік не зміг сказати.
Олександр Устимець хоч і відсудив квартиру у забудовника, але нині жити там не планує. Думає над тим, щоб її продати. Та Олександр принаймні має квартиру. Є пайовики, квартири яких ще навіть не збудовані і наразі невідомо, коли це станеться.
Стежте за матеріалами про цей житловий комплекс за тегом: «Рівненська брама»
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти