Яким ми пам'ятаємо Валєру Мартинюка

Червень 2010 року. Зброєю Валєри була камера і фотоапарат
Джерело
«Четверта влада»

1 червня знімальна група «Четвертої влади» викликала таксі для того, щоб відзняти кілька кадрів, потрібних для монтажу телепрограми. Журналістка Анна Калаур і оператор Валерій Мартинюк мали відзняти кілька кадрів з автомобілем і проїхати два десятки метрів на виїзд з Рівного та повернутися.

Для нашого колеги оператора і фотожурналіста «Четвертої влади» Валерія Мартинюка ця робоча поїздка стала останньою. 4-го червня йому мав виповнитися 31 рік, з яких він 8 років прожив у шлюбі, виховуючи, разом з дружиною Оксаною, двох доньок і сина (найстаршій доньці 7 років).

Аня досі лікується в хірургії Рівненської міської лікарні, а Валєра помер після операції в Рівненській обласній лікарні вночі 2-го червня.

З «Четвертою владою» Валєра був близько 10-ти років, за винятком невеликих періодів. Тому ми розділяємо сум і біль близьких і рідних та дякуємо всім, хто зголосився допомогти сім'ї Валєри. У матері і батька Валєра був єдиним сином.

Валєрина сім'я з батьками Валєри і батьками батька

За попередньою інформацією, ДТП спричинив водій таксі, перетнувши подвійну суцільну смугу. Хто винен і як понесе покарання, з'ясує поліція і суд. Але ніхто вже не поверне батька, сина, чоловіка, внука, товариша.

У цій публікації ми хочемо згадати яким ми запам'ятали доброго, чесного, працелюбного хлопця, товариша, хорошого сім'янина, сміливого оператора та спостережливого фотокореспондента Валерія Мартинюка (молодшого).

Осінь 2007 року. «Четверта влада», ще тоді Рівненське агентство журналістських розслідувань, знімало свої шосту і сьому програми телевізійного розслідування для телеканалу «Рівне 1».

Це були психологічно важкі програми, а в результаті розслідування довелося поспілкуватися з десятками джерел і переглянути сотні документів. Операторів телеканалу «Рівне 1», які з нами співпрацювали, постійно забирали на новини, і зйомки програм затягувалися.

Тому ми спробували знайти незалежного оператора і монтажера, з яким можна було працювати щодня.

Цим оператором став 20-річний Валєра Мартинюк. Вперше його ім'я в титрах згадується саме в двох частинах телевізійного розслідування про зловживання у роботі міліції та інших правоохоронних органів, які не змогли захистити права матері і дитини.

Стоп-кадр першої програми-розслідувань у 2007 році, до зйомок якої долучився Валєра Мартинюк
А це чернетка першого посвідчення Валєри, яку нам вдалося знайти

З того часу Валєра зняв для Агенції розслідувань близько сотні програм і зробив тисячі фотографій. Йому допомагали і батько і мати – сім'я операторів і фотографів.

І хоча більшість часу Валєра залишався за кадром – та він був частиною команди, яка здобула більше десятка професійних нагород, зокрема, і завдяки його операторській майстерності та сміливості.

Ми переглянули архів фото і відео за 10 років співпраці і знайшли фотомиті, на яких Валєра все ж потрапляв у кадр.

Більшість цих фото ніколи не оприлюднювалися.

Під час зйомок програми про зловживання в Міграйційній службі, коли вона була ще міліцейською структурою в квітні 2010 року
Квітень 2010 року
У 2010-му Валєра знімає в суді. Розглядається справа, в якій закарпатський міліціонер протаранив у Рівному автівку, внаслідок чого загинув рівнянин.
Був період, коли в нас не було офісу, і ми всі разом працювали вдома
Розслідування, в якому взяли участь Валєра з вагітною дружиною Оксаною. Валєра був не лише оператором, який приховано зняв зловживання головної лікарки пологового будинку №2, а й брав участь в журналістському експерименті. Невдовзі головну лікарку засудили за хабарництво вже за інший злочин
Валєра фотографує юного художника з особливими потребами Стаса Мельничука, який був героєм кількох матеріалів «Четвертої влади»
Під час будівництва приміщення, в якому тепер редакція «Четвертої влади».
Червень 2010 року. Військові запросили журналістів на стрільби
У 2010 році зброя була ще іграшкою
Хоча справжньою зброєю для Валєри була камера і фотоапарат
Валєру обурювала несправедливість, і він поділяв цінності команди «Четвертої влади». Лютий 2011 року
Валєра допомагає студентам-практикантам із Запоріжжя робити розслідування в Рівному. 2012 рік

 

Окрім співпраці з «Четвертою владою», Валєра фотографував і знімав відео на весіллях та інших урочистостях. Це фото з Хамера нареченої залишилось в нашому архіві
Допомагаємо знімати дебати кандидатів у депутати. 2014 рік

Під час святкування 10-ї річниці Рівненської агенції журналістських розслідувань у 2016 році.
Під час стажування в «Четвертій владі» колег із Коломиї, Житомира, Вінниці. 2016 рік
Валєра – по інший бік камери, але його старша донька Аня (на фото), а також менша донька і дружина із сином (за кадром) беруть участь в акції з висадки дерев на відвойованій землі парку Слави. 2016 рік
Валєра – по цей бік камери у нічній засідці разом із спецпризначенцями в бурштинових лісах Сарненщини. 2016 рік. Загалом Валєра відзняв до 10-ти програм про незаконний видобуток бурштину
– Сфоткай мене з коптером, – попросив Валєра, під час зйомок забудови прибережної зони Басів кута
– Так, а тепер фото на пам'ять, – каже Валєра, саджаючи коптера
На виборах головлікаря в онкодиспансері

А це – одні з останніх фото Валєри в редакції.

Зйомки для програми, яка вийде на наступному тижні
Жартуючи з депутата Рівнеради Олександра Чубая

А ще він любив жартувати за допомогою Фотошопу.

Журналісти чекають поки редактор відредагує матеріали :)

Низка програм «Четвертої влади», які знімав Валерій Мартинюк, отримали визнання на національних конкурсах журналістських розслідувань.

У 2011 році ми отримали першу премію в конкурсі ОБСЄ та Комісії з журналістської етики на кращий журналістський матеріал, що висвітлює питання журналістської відповідальності, професійної етики та саморегуляції, за телепрограму «Медіа-корупція».

У 2015-му році програма «Добазарились»: як у Рівному суди позбавляють громаду права на землю» для «Слідства.Інфо» перемогла у конкурсі журналістських розслідувань «Судовий подорожник» в номінації «Відеоробота».

У 2017-му році, завдяки підготовці програми «Бурштинові діти», оператором якої був також Валерій Мартинюк, наш журналіст Дмитро Бондар переміг у конкурсі «Честь Професії 2017» у номінації «Надія журналістики».

У 2018-му році, у цій же номінації перемогла наша журналістка Анна Калаур, за програму «Рівненський професор домагань». Оператором цієї програми був також Валерій Мартинюк.

Валєра також зняв більшість фото і відео для «Четвертої влади».

Прощавай, нам не вистачає тебе, друже. Дякуємо, що ти був.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте