Забудовник подолав опір влади і поліції: у Рівному будують десятиповерхівки «Бурштиновий парк»

Для цього зрізали близько пів сотні дерев

Менше дерев – більше житла
Джерело
Фото «Суспільне Рівне» і lun.ua

Ми думали, що це буде текст про спиляні під корінь десятки дерев у зеленій зоні біля житлового будинку у Рівному. Хотіли з’ясувати, чому їх спиляли і чи мали на це дозвіл. Бо рівняни по сусідству обурені.

Під час роботи над текстом зрозуміли, що доведеться написати і про чергове будівництво, яке стало можливим через співпрацю приватних забудовників і міської влади.

Мова про майбутній житловий комплекс «Amber park» («Бурштиновий парк») на вулиці Данила Галицького біля мототреку. Будують його люди з Івано-Франківщини, замовник – києво-рівненський.

У цій публікації розповідаємо, хто ці люди, як вони пройшли через кримінальне провадження й судову тяганину і як місцеві посадовці й депутати допомогли їм подолати труднощі.

Знищили майже півсотні дерев

У Рівному поряд із будинком номер 16 на вулиці Данила Галицького забудовник зрізав дерева. Це частина зеленої зони поряд із будинком. Журналістка нарахувала 43 пеньки. Можливо, під купами зрізаних гілок є ще.

Паркан будівництва житлового комплексу «Ембер парк» з часом перенесуть уперед, бо на місці зрізаних дерев будуватимуть одну з десятиповерхівок. Хоча, за оновленим зонінгом Рівного, на ділянці будівництва максимальна поверховість не повинна перевищувати дев’яти поверхів

Праворуч від будинку зводять новий житловий комплекс – «Ембер парк». Правда, зараз будівництво зупинилося через воєнний стан.

На цьому скрині з гугл-карти червоною лінією ліворуч ми позначили межі будівництва ЖК «Ембер парк». Праворуч – межі знищеної зеленої зони
Такою була зелена зона біля будинку на вулиці Данила Галицького, 16. Частину будинку видно за верхівками дерев. Фото з гугл-карти 2015 року
Такий вигляд мала та ж ділянка 11 березня 2022 року
Із вигляду пеньків зрізаних дерев видно, що дерева, ймовірно, не були аварійними
Серед дерев були і кипариси. На вигляд – теж здорові. Вони люблять вологі грунти і можуть жити 500-600 років

За густотою насаджень ця ділянка сприймається як продовження Парку автомобілістів, що біля мототреку і на розі вулиць Данила Галицького та Курчатова. Але до парку вона не належить.

«Вони задовбують тут будувати»

Коли журналістка ходила між пеньками дерев, до неї підійшов мешканець шістнадцятого будинку Петро. Вікна його квартири виходять на знищену посадку. Чоловік розповів, що будівельний паркан «рік чи два назад» були поставили по периметру саме цієї ділянки, але мешканці будинку «відвоювали».

«Он стовпчики стоять. Пішли ми туди-сюди, в земельний ресурс, сказали там, що не мають права будувати, то вони переставили туди. Вони розказують, що парковка тут буде. І дім, і підземна парковка десь тут», – каже Петро

За словами Петра: колись на місці будівництва був «завод» і «сільськогосподарський інститут з фермами». Каже, що сам за фахом будівельник і їх будував. 

Одна з адміністративних будівель, які були на місці нинішнього будівництва. Фото 2015 року з гугл-карти 
Це, очевидно, залишки будівлі з попереднього фото

Чоловік пригадує: дерева спиляли «якраз перед війною».

– Приїхали і вирізали. Що – заважало? То ж дерево. Де воно? Гроші в кишені? Я в шоці – всі люди в шоці. Був парк. А вони задовбують тут будувати, – каже Петро.

Чоловік розповідає, що різали дерева будівельники: «За два дні справилися, машини підігнали, дерева порізали, на машини завантажили». Він припускає, що виріжуть дерева і на сусідній ділянці, що межує з дорогою.

Сайт «Суспільне.Рівне» пише, шо дерева спиляли 16 лютого.

Міська влада ніби не причетна

Ми вирішили дізнатися, чи було законним видалення стількох дерев. Найперше звернулися до начальника міського управління містобудування й архітектури, головного архітектора Рівного Дмитра Котлярова і спитали, чи мав забудовник дозвіл і в кого можна отримати план будівництва.

– Рівненська влада ніяк не стосується цього будівництва. Це суб’єкт наслідків СС3, – відповів Дмитро Котляров. 

Клас наслідків – це будівельний термін на позначення рівня можливої небезпеки для життя і здоров'я людей, які постійно перебуватимуть у будівлі чи поряд з нею, на випадок якщо будівля зруйнується чи буде пошкоджена. Клас визначають проєктувальник і замовник ще на стадії проєктування. Їх усього три. СС3 – це клас найвищої небезпеки.

Проєкт будівництва такого класу наслідків обов’язково перевіряє експертиза. Експертну організацію з відповідними дозволами і статусом юридичної особи обирає замовник будівництва. Він же платить за роботу. Але вона має бути із затвердженого Мінрегіону переліку і бути в Реєстрі будівельної діяльності. Зараз реєстр закритий через воєнний стан.

За словами Дмитра Котлярова, ні рівненське Управління капітального будівництва, ні рівненська Державна архітектурно-будівельна інспекція (ця інспекція ліквідована ще в 2021 році і замість неї створена нова – Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ), – ред.) не має плану забудови. Бо дозвіл на будівництво видавали нібито у Києві.

Тому Дмитро Котляров порадив звернутися до забудовника. А щодо видалення дерев – до міського тресту зеленого господарства.

Трест нічого не робив

Головний інженер Рівненського міського тресту зеленого господарства Олександр Кравчук запевнив, що їхні працівники дерева не видаляли.

– По Данила Галицького, 16 наше підприємство не виконувало ніяких робіт. Це сто процентів. Хто виконував – не знаю, – повідомив Олександр Кравчук. 

І порадив звернутися в Департамент інфраструктури та благоустрою Рівненської міської ради. Каже, усі дозволи видають там.

Дерева у «плямі забудови»

Ми не зверталися до департаменту, бо отримали потрібну інформацію від забудовника. Житловий комплекс «Ембер парк» будує івано-франківське ТОВ «Деверсіті груп».

Під парканом будівництва є тимчасовий пункт продажу квартир. У ньому – каски для відвідувачів із логотипом «Деверсіті груп»

Директор ТОВ «Деверсіті груп» Андрій Бондаренко на прохання журналістки надіслав фото відповіді з департаменту щодо видалення дерев.

Відповідь датована 10 лютого 2022 року, підписана виконувачем обов'язків директора департаменту Володимиром Лапюком і адресована директору Рівненського науково-дослідного інституту технології машинобудування (далі – інститут) Віктору Гамері.

У відповіді таке: працівники департаменту побували на ділянці з деревами, ділянка – частина будівельного майданчика і дерева «знаходяться у плямі забудови». І якщо є дозвіл на будівництво, то ніяких інших дозволів на видалення зелених насаджень не треба.

Те ж саме нам відписали із департаменту на наш запит.

До чого тут Рівненський НДІ технології машинобудування

Інститут – замовник будівництва ЖК «Ембер парк». Це зазначено на паспорті будівництва.

За інформацією аналітичної системи YouControl, Рівненський НДІ технології машинобудування – власність київського ТОВ «Компанія “Основа”» (володіє трохи більше 89 відсотків установи) і ще ста двох акціонерів (переважно мешканців Рівного і Рівненської області). А «Основа» – це власність нібито киянина і колишнього політика із Закарпатської області, нардепа-самовисуванця 1998-2002 років Віктора Жердицького.

Попри назву, рівненський інститут давно не займається наукою. Основний вид діяльності – надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. Інститут зареєстрований у вже згаданому житловому будинку номер 16 на вулиці Данила Галицького.

Віктор Гамера в коментарі журналістам «Суспільне.Рівне» сказав, що зрізані дерева – самосів, хоча там, за його ж словами, були і фруктові, які садили колись працівники інституту. Ще сказав, що інститут має усі дозвільні документи на будівництво, тому дерева зрізати можна було. Пізніше повторив це і журналістці «Четвертої влади».

– І журналісти тоді, і громадські активісти приходили, і від депутата, не пам’ятаю, хто точно, і поліція приїжджала – всі дивилися документи: усе законно. Не розумію, що тут розслідувати. Ви вже будете третя, – каже Віктор Гамера.

Ми знайшли у відкритому доступі затверджені 11 червня 2018 року міським Управлінням містобудування й архітектури містобудівні умови для проєктування будівництва «Ембер парку».

Їх підписав тодішній начальник відділу генплану Андрій Юрков (той самий експосадовець, підпис якого дозволив звести кіоски біля «Сільпо», – ред). Нині він з-поміж іншого на своїй фейсбук-сторінці рекламує продаж квартир в «Ембер парку» і діяльність власного ТОВ «UA-Development». Зокрема, «узаконення самочинного будівництва та юридичний супровід та надання професійних консультацій для проведення дій з об'єктами нерухомості».

Дозвіл на будівництво «Ембер парку» підписав 8 вересня 2021 року (за кілька днів до ліквідації ДАБІ, – ред.) головний інспектор будівельного нагляду сектору по роботі з дозвільними документами Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області Андрій Циганок.

Директор ТОВ «Деверсіті груп» Андрій Бондаренко розповів, що дозвіл отримали онлайн через єдиний портал державних послуг «Дія». Ні з ким персонально не контактували – листувалися. За його словами, було декілька відмов через зауваження «дивного лінгвістичного характеру» і документи виправили відповідно до цих зауважень.

Трохи більше про забудовників

Окрім рівненсько-київського замовника під назвою наукового інституту, у паспорті будівництва вказано, що його генпідрядник – ТОВ «Лео-Інвест», а проектувальник – ТОВ «Саін-ІФ». Обидва – івано-франківські. «Лео-Інвест» працює з березня 2017 року, «Саін-ІФ» – з березня 2016-го.

ТОВ «Деверсіті груп» у паспорті немає. Про нього ми дізналися із повідомлення від 29 жовтня 2021 року на фейсбук-сторінці майбутнього «Ембер парку». Того дня у ресторані готелю «Reikartz Бергшлосс Рівне» для ріелторів відбулася презентація «двох нових ЖК у Рівному – SKY HALL і Amber Park». 

ТОВ «Деверсіті груп» теж зареєстроване в Івано-Франківську, але має офіси у Рівному: головний – на вулиці Степана Бандери, 19 і ще один – на вулиці Данила Галицького, 16.

Можливо, ця тимчасова будівля перед розпочатим будівництвом і є офісом «Деверсіті груп» за адресою Данила Галицького, 16

«Деверсіті груп» – молоде товариство: на ринку з жовтня 2020 року. Його директор Андрій Бондаренко керує також і генпідрядником – «Лео-Інвест». Обома фірмами володіють брати Василь та Микола Пророчуки з Івано-Франківщини, відомі там забудовники. Судячи з публікацій тамтешніх медіа, репутація в родини підмочена підозрами в корупції і незаконних діях різного характеру.

Будівництво «Ембер парку» оспорювали в судах у двох напрямках

За допомогою YouControl та сервісу відкритих даних «Опендата» ми знайшли дві лінії судової тяганини з приводу житлового комплексу на Данила Галицького, 16.

Перша лінія. Генпідрядник ТОВ «Лео-Інвест» проти рівненської обласної ДАБІ. Затверджені Юрковим містобудівні умови для «Ембер парку» за півтора місяці, 23 липня 2018 року, скасував тодішній головний інспектор обласної ДАБІ Олександр Сиротинський. «Лео-інвест» подало на інспекцію позов до Рівненського окружного адмінсуду з вимогою зупинити дію цього скасування до прийняття судом рішення по суті.

Подальші судові документи свідчать: 21 жовтня 2019 року рішення Сиротинського суд визнав протиправним і скасував, а львівський Восьмий апеляційний адмінсуд 10 квітня 2020 року апеляцію рівненської ДАБІ на це рішення повернув без розгляду. Бо скаргу від імені ДАБІ підписав її працівник Іван Любчик, який, на думку суду, не мав такого права. Копія наданої Любчиком довіреності на право підпису виявилася звичайною незасвідченою ксерокопією. А Кодекс адміністративного судочинства вимагає слів «згідно з оригіналом», дати засвідчення, прізвища, ініціалів і особистого й цифрового підпису посадової особи, що засвідчує довіреність.

Більше судових документів у цій справі сервіс «Опендатабот» не підтягує, а судовий реєстр через війну з росіянами закритий для публічного доступу. Тому не зрозуміло, чи продовжили рівненські будівельні інспектори боротися із будівництвом «Ембер парку».

– У нас є рішення суду про відновлення містобудівних умов і обмежень. І на його основі ми отримали дозвіл на будівництво, – каже Андрій Бондаренко, але не пригадує, коли саме його отримали.

– ДАБІ програла, бо вони незаконно скасували містобудівні умови. Умови видаються на обмеження забудови земельної ділянки і ніяк не стосуються зонінгу території. Ми потім переробили детальний план території, зміну цільового призначення, – пояснює Віктор Гамера.

Друга лінія – кримінальна і потребує передмови. Станом на 1 лютого 2018 року ділянка під майбутнім «Ембер парком» була у постійному користуванні Рівненського науково-дослідного інституту з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель і споруд закладів науки. За земельним кадастром, її призначення – для обслуговування виробничих приміщень.

Перевірка з обласного Держгеокадастру з’ясувала, що адмінбудівлю інституту переробили на житловий будинок (що з номером 16), а всі інші будівлі, включно з інститутською лабораторією, – зруйновані через заплановане будівництво «Ембер парку».

На думку аудиторів, це порушення пункту «а» частини 1 статті 96 Земельного кодексу («землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки»).

Тодішній містобудівний кадастр позначав зону розташування дев'ятиповерхівки і решту ділянки як зону Н-1: місце розташування лише «об'єктів наукового обслуговування та підготовки кадрів».

За висновками спеціалістів Держгеокадастру, містобудівні умови були видані всупереч цільовому призначенню земельної ділянки і вона використовується не за призначенням. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження.

Під час досудового розслідування слідчі обласної поліції кілька разів зверталися до Рівненського міського суду з проханням надати доступ і дозволити вилучення документів для дослідження.

Ми знайшли чотири задоволені ухвали: одна – від 2 серпня 2018 року про доступ до документів Рівненської міської ради, три – від 8 лютого, 5 і 6 червня 2019 року – про доступ до документів «Укрсиббанку», де в інституту рахунок.

З останніх ухвал видно, що слідчі хотіли дослідити рух коштів і побачити, скільки, коли, кому і за що установа перерахувала гроші за період з 16 квітня 2015-го по 31 грудня 2018 року. Примітно, що, за текстом ухвали, «будівля інженерно-лабораторного корпусу» на вулиці Данила Галицького, 16 стала власністю інституту у 2015 році. За словами Віктора Гамери виходить, що будівлю одразу й продали.

– У п’ятнадцятому році відбувся продаж офісного приміщення, яке потім було перероблене під житло. Там добудували десятий поверх. Інститут продавав його як комерційне приміщення, – пояснив Віктор Гамера.

Документів про закінчення цієї кримінальної історії у відкритому доступі наразі немає.

– Стосовно кримінального провадження мене не залучали і деталей щодо цього я не маю. Щодо рахунків, у нас усе чисто і прозоро, – каже Віктор Гамера.

Ми через месенджер звернулися до речниці обласної поліції Марії Юстицької: спитали, що то було за провадження і яка його доля. Поверхові пошуки не дали результату. Нинішні працівники поліції не пригадують такого провадження. Слідча, яка подавала клопотання, там уже не працює.

Майже два гектари отримали на 49 років за сприяння Рівнеради

Ми дослідили історію потенційного переходу майже двох гектарів у приватні руки. Основні етапи такі:

  • влітку 2017 року інститут отримав дозвіл від депутатів Рівнеради на поділ земельної ділянки розміром у 2,31 гектари. Найбільшою частиною стала ділянка в 1,73 гектара, на якій за чотири роки розпочали будівництво «Ембер парку»;
  • у кінці грудня 2019 року депутати проголосували за розроблення детального плану ділянки. Замовником призначили управління містобудування й архітектури, за роботу платив інститут;
  • 21 липня 2020 року виконком Рівнеради затвердив детальний план ділянки на Данила Галицького, 16;
  • 20 жовтня 2020 року депутати, на кінець своєї каденції, проголосували за затвердження проєкту землеустрою ділянки і за передачу її в оренду на 49 років із правом автоматичного продовження наступним орендарям і з наступною метою: інституту машинобудування, ОСББ «Галицький парк» та «громадянинові Пророчуку Миколі Васильовичу для будівництва й обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури». 
На цьому скрині з генплану будівництва «Ембер парку» червоною лінією позначено межі земельної ділянки під забудову. У генплані написано: це – «межі приватизованої ділянки». Андрій Бондаренко каже: «Ми платимо за неї оренду». Віктор Гамера каже: «Ділянка не приватизована, вона у 2020 році взята в оренду у міської ради на 49 років». Додає, що частину під дев’ятиповерхівкою орендує ОСББ «Галицький парк» (мешканці дев’ятиповерхівки). Миколу Пророчука чоловіки не згадують

Оновлений зонінг Рівного остаточно легалізував «Ембер парк»

Зонінгом називають план території, у якому вона ділиться на різні зони з точки зору забудовування. Наприклад, позначаються рекреаційні зони, де не можна будувати житло чи виробництво. А ще у зонінгу зазначають планувальні обмеження. Наприклад, місця, де високо залягають грунтові води або ж є магістральні зони електричних чи газових мереж.

Оновлене міське зонування Рівнерада затвердила у червні 2021 року. Представив його на сесії Дмитро Котляров. А вже у вересні «Деверсіті груп» мало на руках дозвіл на будівництво житлового комплексу.

За старим зонінгом (дивіться скрин нижче) ділянка в користуванні інституту позначена цифрою 31. Саме там нині зводиться «Ембер парк». Ділянка знаходиться у зоні Н-1: там розміщені об’єкти наукового обслуговування і підготовки кадрів, будувати житло там не можна було. Поряд зона Р-2 із Парком автомобілістів – названа природними ландшафтами для відпочинку. 

Червоним приблизно виділена ділянка під майбутнім «Ембер парком» з описаними вище позначками на плані зонування Рівного 2008 року

За новим зонінгом (дивіться скрин нижче), ділянку під майбутнім «Ембер парком» позначають як зону Ж-4. Тобто там уже можна будувати багатоквартирні будинки від 5 до 9 поверхів.

Ділянка під майбутнім «Ембер парком» з описаними вище позначками на плані зонування Рівного 2021 року

Є ще одна деталь. На плані зонінгу з планувальними обмеженнями більш ніж половина ділянки під майбутнім «Ембер парком» позначена синіми горизонтальними лініями як зона підвищеного залягання грунтових вод 1-3 метри. Ця обставина описана в зонінгу як «інженерно-геологічні умови, які несприятливі для будівництва».

Позначення грунтових вод на зонінгу обмежень 2021 року

Трохи про майбутній «Ембер парк»

Площа земельної ділянки, на якій почали будувати «Ембер парк» – 1,73 гектара. Площа самої забудови – 5 тисяч 215 квадратних метрів. Директор «Деверсіті груп» Андрій Бондаренко надав генеральний план будівництва.

«Ембер парк» включає п’ять житлових будинків на десять поверхів із двома під’їздами кожен. Будинки матимуть від 67 до 92 квартир. Будуть там і вбудовані «торгові, громадські і соціальні» приміщення. Кожна будівля матиме підземні парковки, окремо передбачені велопарковки та відеонагляд у дворах і в підземних парковках.

На вигляд, генеральний план «Ембер парку» показує чотири будівлі. Край однієї, яка має будуватися у третю чергу, займає ділянку перед дев’ятиповерхівкою на Данила Галицького, 16, на якій спиляли дерева. Виступи навколо «голови» будівлі – це вбудований торговий центр. Для його відвідувачів заплановані гостьові парковки (на скрині – праворуч). Якщо відкрити фото у додатковому вікні, можна побачити цифру 16, якою парковки позначені. Скрин із наданого Андрієм Бондаренком генплану
Візуалізація із сайту lun.ua
Так мало б виглядати це будівництво поруч з мототреком. Візуалізація із сайту lun.ua

В кожному з будинків обіцяють підземні парковки

Партнерство із обласною поліцією

Сайт «Рівне вечірнє» у червні 2021 року писав, що будівництво вісімнадцятиповерхового «Скай голлу» відбувається на ділянці за адресою Степана Бандери, 12а, де колись були поліцейські гаражі. І що замовник будівництва – Головне управління Нацполіції у Рівненській області. Начебто для поліції – це інвестиційний проєкт, за яким управління отримає певну кількість квартир для своїх працівників.

21 грудня 2021 року ТОВ «Деверсіті груп» похвалилося роздаванням подарунків до свята Миколая Чудотворця учням Вербської санаторної загальноосвітньої школи. Подарунки вручали спільно з заступником начальника обласної поліції Олексієм Купоросовим. Якщо раніше поліція розслідувала кримінальне провадження по цьому будівництву, то нині забудовник називає поліцію «нашим партнером», а поліція області забудовника – «меценатами».

Заступник начальника ГУ Національної поліції у Рівненській області Олексій Купоросов (ліворуч) і керівник ТОВ «Деверсіті груп» Андрій Бондаренко у Вербській санаторній школі. Фото з фейсбук-сторінки поліції Рівненської області.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі – там оперативна стрічка новин про події російсько-української війни

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте